>Kilka dni temu OPEC obniżyła limity wydobycia i ceny poszybowały.
Generalnie OPEC robi wokół ropy naftowej dużo szumu bo niewiele więcej jest w stanie zrobić. Ten zawarty deal nie obejmuje Libii, Nigerii oraz Indonezji, która w wyniku tego układu zawiesiła swoje członkostwo w kartelu. OPEC był potężny kiedyś, ale obecnie nie są w stanie nic zrobić. Istnieje cały szereg czynników wpływających na ceny ropy naftowej. Przykładowo Libia ma większe możliwości produkcji ropy, ale są one ograniczone ze względu na walkę o wpływy - po prostu tam trwa regularna wojna o strefy wpływów, a ze względu na skalę tego konfliktu produkcja ropy nie osiąga tam optymalnego poziomu. Podobnie jest w Nigerii. Umowa krajów OPEC jest przejściowa bo obejmie okres 6 miesięcy. Więcej jest tutaj wojny psychologicznej i propagandy ze strony OPEC aniżeli faktycznych armat. Równie dobrze może się okazać za parę miesięcy, że sytuacja w Libii unormuje się do tego stopnia że osiągną optymalne wydobycie i wówczas wyjdą z OPEC albo cały deal weźmie w łeb - a to wcale nie jest kosmiczny scenariusz (tym łatwiej zrozumieć dlaczego niektórym krajom zależy na tym by w pewnych częściach świata trwały nieustanne konflikty zbrojne - na przykład Rosji, która żyje z eksportu energii). Naprawdę to zależy od wielu czynników.
|