Racjonalista - Strona głównaDo treści
OPEC zarzyna kurę znoszącą złote jaja?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Świat
NapisanoAutorTytuł
05-12-2016 15:07VonM (709 punktów)OPEC zarzyna kurę znoszącą złote jaja?
Ocena 1 na 1
Pamiętamy, jak przed prawie 5 laty ceny paliw poszybowały do 6 złotych za litr, oczywiście na całym świecie paliwa osiągnęły wysokie ceny. Taka sytuacja zmusiła Amerykanów do zintensyfikowania prac nad wydobyciem ropy z łupków. Technologia bardzo szybko poszła do przodu i ropa zaczęła tanieć, do tego stopnia, że wydobycie z łupków stało się nieopłacalne. Kilka dni temu OPEC obniżyła limity wydobycia i ceny poszybowały. Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać - amerykańscy producenci ropy z łupków odkręcili kurki, gdyż cena przekraczająca 50 dolarów uczyniła wydobycie opłacalnym. Czy 50 USD będzie w miarę stałą ceną ropy, takim punktem odniesienia?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Alderyk Olrzyk (19376 punktów)
(zablokowany)

>Czy 50 USD będzie w miarę stałą ceną ropy, takim punktem odniesienia?

Nie. Z prostego powodu: aktualna cena surowców energetycznych to wypadkowa wielu czynników. Poza tym, zastanów się o co tak naprawdę pytasz - o cenę ropy czy o notowania kontraktów na ropę?


"U nas, brat brata kocha, ale swoją drogą,
Poluje na okazyę, by go kopnąć nogą". - Mikołaj Biernacki
Burnham (1149 punktów)
>Kilka dni temu OPEC obniżyła limity wydobycia i ceny poszybowały.

Generalnie OPEC robi wokół ropy naftowej dużo szumu bo niewiele więcej jest w stanie zrobić. Ten zawarty deal nie obejmuje Libii, Nigerii oraz Indonezji, która w wyniku tego układu zawiesiła swoje członkostwo w kartelu. OPEC był potężny kiedyś, ale obecnie nie są w stanie nic zrobić. Istnieje cały szereg czynników wpływających na ceny ropy naftowej. Przykładowo Libia ma większe możliwości produkcji ropy, ale są one ograniczone ze względu na walkę o wpływy - po prostu tam trwa regularna wojna o strefy wpływów, a ze względu na skalę tego konfliktu produkcja ropy nie osiąga tam optymalnego poziomu. Podobnie jest w Nigerii. Umowa krajów OPEC jest przejściowa bo obejmie okres 6 miesięcy. Więcej jest tutaj wojny psychologicznej i propagandy ze strony OPEC aniżeli faktycznych armat. Równie dobrze może się okazać za parę miesięcy, że sytuacja w Libii unormuje się do tego stopnia że osiągną optymalne wydobycie i wówczas wyjdą z OPEC albo cały deal weźmie w łeb - a to wcale nie jest kosmiczny scenariusz (tym łatwiej zrozumieć dlaczego niektórym krajom zależy na tym by w pewnych częściach świata trwały nieustanne konflikty zbrojne - na przykład Rosji, która żyje z eksportu energii). Naprawdę to zależy od wielu czynników.

Wróć do listy wątków działu Świat
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365