Racjonalista - Strona głównaDo treści
National Geographic Channel - o co im chodzi ?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Kultura
NapisanoAutorTytuł
26-12-2013 13:39paganus (731 punktów)National Geographic Channel - o co im chodzi ?
Ocena 5 na 5
Poniżej zamieszczam wybrane tytuły z ich ramówki, z dnia 25.12.13r :

*Tajemnice Biblii: Tajemnica zwojów znad Morza Martwego
*Zaginiona relikwia Chrystusa
*Tajemnice Biblii: Apokalipsa
*Biblia diabła
*Biblijne sekrety dla wszystkich odc. 1
*Jezus: historia chrześcijaństwa: Chrześcijanie
*Jezus: historia chrześcijaństwa: Męczennicy
*Jezus: historia chrześcijaństwa: Mesjasze
*Pradawne archiwum X: Krew Chrystusa
*Zapomniane postacie z Biblii: Człowiek, który widział Jezusa
*Głowa Jana Chrzciciela
*Ewangelia według Judasza
*Tajemnice Biblii: Zapomniani królowie Izraela
*Zapomniane postacie z Biblii: Prawda o Dalili
*Pradawne archiwum X: Tajemnica Marii Magdaleny
*Pradawne archiwum X: Tajemnice ukrzyżowania
....................................
W tych pseudonaukowych programach, "amerykańscy naukowcy" "udowadniają" różnego rodzaju tezy, odsłaniają "tajemnice" i odkrywają "prawdę".
Czy jest to zwykłe nagromadzenie programów tematycznych w celu zaspokojenia potrzeb gawiedzi, czy przy okazji coś jeszcze ?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Lengyel (2127 punktów)
>W tych pseudonaukowych programach, "amerykańscy naukowcy" "udowadniają" różnego rodzaju tezy,
>odsłaniają "tajemnice" i odkrywają "prawdę".
>Czy jest to zwykłe nagromadzenie programów tematycznych w celu zaspokojenia potrzeb gawiedzi, czy
>przy okazji coś jeszcze ?

Oczywiście kupowanie czasu antenowego na popularnym popularno-naukowym kanale przez religiantów. Ale niemrawe to jakieś - co roku te same obrazki pokazują.
Matix (5786 punktów)
Uroki skomercjalizowanych mediów. Innymi słowy, "chcieliśta to mata".
26-12-2013 14:27 
 Ocena 4 na 4
paganus (731 punktów)
>Uroki skomercjalizowanych mediów. Innymi słowy, "chcieliśta to mata".

"Nasza", "nieskomercjalizowana", przesączona nepotyzmem telewizja publiczna, nie jest lepsza.
26-12-2013 16:27 
 Ocena 2 na 2
Matix (5786 punktów)
Masz na myśli TVP? Przecież to aż tryska komerchą na wszystkie strony.
28-12-2013 04:49 
 Ocena 1 na 1
Selanos (12869 punktów)
>Masz na myśli TVP? Przecież to aż tryska komerchą na wszystkie strony.

Nie, nie, nie! To jest telewizja publiczna która spełnia misję! Jeszcze raz: misję!
slik (20011 punktów)
>W tych pseudonaukowych programach, "amerykańscy naukowcy" "udowadniają" różnego rodzaju tezy,
>odsłaniają "tajemnice" i odkrywają "prawdę".
>Czy jest to zwykłe nagromadzenie programów tematycznych w celu zaspokojenia potrzeb gawiedzi, czy
>przy okazji coś jeszcze ?

> *Zaginiona relikwia Chrystusa

Nie wiem jak pozostałe, ale akurat tę pozycję trudno zakwalifikować jako propagandę prokatolicką

Przy okazji - ciekawy artykuł o relikwiach:
fakty.inte(*)-wstydliwa-relikwia,nId,821615
Christos (2696 punktów)

>*Tajemnice Biblii: Tajemnica zwojów znad Morza Martwego
>*Zaginiona relikwia Chrystusa
>*Tajemnice Biblii: Apokalipsa
>*Biblia diabła
>*Biblijne sekrety dla wszystkich odc. 1
>*Jezus: historia chrześcijaństwa: Chrześcijanie
>*Jezus: historia chrześcijaństwa: Męczennicy
>*Jezus: historia chrześcijaństwa: Mesjasze
>*Pradawne archiwum X: Krew Chrystusa
>*Zapomniane postacie z Biblii: Człowiek, który widział Jezusa
>*Głowa Jana Chrzciciela
>*Ewangelia według Judasza
>*Tajemnice Biblii: Zapomniani królowie Izraela
>*Zapomniane postacie z Biblii: Prawda o Dalili
>*Pradawne archiwum X: Tajemnica Marii Magdaleny
>*Pradawne archiwum X: Tajemnice ukrzyżowania<

Oglądałeś cokolwiek z powyższego czy tylko tytuły kadzidłem pachną i wstręt wywołują?
paganus (731 punktów)
>Oglądałeś cokolwiek z powyższego czy tylko tytuły kadzidłem pachną i wstręt wywołują?
>
To pytanie prowokacyjne, ale odpowiem, że tego typu programy mają tyle wspólnego z nauką co teologia.
Christos (2696 punktów)
Każda wiedza z jakiegoś pochodzi źródła. Skąd przekonanie, że rekonstrukcje wydarzeń alternatywnych do wersji biblijnych tychże, są nieprawdopodobne? To tylko hipotezy i narracja w/w filmów nie twierdzi, że jest inaczej.
Mam wrażenie, że w rzetelności przedstawiania faktów stawiasz znak równości między National Geographic, a TV Trwam.
26-12-2013 17:14 
 Ocena 3 na 3
paganus (731 punktów)
>Mam wrażenie, że w rzetelności przedstawiania faktów stawiasz znak równości między National Geographic, a TV Trwam.
>
Trafiłeś w sedno tarczy. Stawiam znak równości miernoty w tym temacie.
Polspat (303 punktów)
>>Oglądałeś cokolwiek z powyższego czy tylko tytuły kadzidłem pachną i wstręt wywołują?
>>
>To pytanie prowokacyjne, ale odpowiem, że tego typu programy mają tyle wspólnego z nauką co teologia.
Nie wnikając w przekaz tych programów chcę tylko powiedzieć, że teologia to jest nauka. Tak przynajmniej wynika z tłumaczenia.
28-12-2013 13:31 
 Ocena 2 na 2
Frank Holman (5897 punktów)
>... teologia to jest nauka. Tak przynajmniej wynika z tłumaczenia.
No to pojechałeś po bandzie.
W czasach, gdy nawet polska religijna wikipedia zezwala na takie oto wątpliwości: Współcześnie zasadność uznawania pytań o Boga za naukowe jest kwestionowana. ... teologia nie spełnia współczesnych wymagań stawianych nauce, chociażby poprzez brak weryfikowalności stawianych przez nią hipotez oraz oparcie na dogmatach jako punkcie wyjściowym swoich rozważań, zamiast na metodzie naukowej czy paradygmatach naukowych.
paganus (731 punktów)
>... chcę tylko powiedzieć, że teologia to jest nauka. Tak przynajmniej wynika z tłumaczenia.<

Gdybyś chciał tłumaczyć dosłownie, to np. taki Polski Instytut Sztuki Filmowej jawi się tu jako placówka naukowa, tworząca sztukę i zajmująca się nią.
Nic bardziej mylnego. Światek filmu cierpi na megalomanię i rozrośnięte ego - stąd huczna nazwa. Film jest szołbiznesem i sztuką owszem, ale zarabiania pieniędzy i to bardzo dużych, a banda tzw. aktorów, wywodząca się od jarmarcznych kuglarzy, wyrosła nam na elitarną grupę, uzurpującą sobie prawo do bycia autorytetami w niemalże każdej dziedzinie naszego życia.
Tak więc, nazwa jeszcze nie czyni przedmiotu.
Jankowski_van_Warcraft (-16 punktów)
(zablokowany)
Usunięte przez moderatora
26-12-2013 15:29 
 Ocena 2 na 2
Frank Holman (5897 punktów)
>Oglądałeś cokolwiek z powyższego czy tylko tytuły kadzidłem pachną i wstręt wywołują?
>
Nie wyobrażam sobie aby ktokolwiek to oglądał. Poziom bzdur musi przerosnąć zarówno ateistę, jak i tzw. wierzącego.
26-12-2013 15:59 
 Ocena 6 na 6
niemota (6553 punktów)
>Nie wyobrażam sobie aby ktokolwiek to oglądał. Poziom bzdur musi przerosnąć zarówno ateistę, jak i tzw. wierzącego.
Oglądałam wczoraj kawałek jednego z tych programów.
Niosą coś wartościowego. Stosowanie metody naukowej, stawiane tez i sprawdzanie, co je potwierdza, co im przeczy. Bez wartościowania. Przy okazji dowiedziałam się jak kiedyś produkowano papier, jakie materiały stosowano oraz z czego produkowano atrament i czym się różniły produkty finalne powstałe w wyniku stosowania różnych składników. Wszystko w odniesieniu do epoki historycznej. Trochę nieprzydatnej wiedzy ogólnej.
Myślisz, że to były bzdury?
26-12-2013 16:08 
 Ocena 6 na 6
paganus (731 punktów)
>>Wszystko w odniesieniu do epoki historycznej. Trochę nieprzydatnej wiedzy ogólnej.
>Myślisz, że to były bzdury?
Na tym polega manipulacja, aby fikcję zręcznie przepleść z faktami. Odbiorca (ofiara) traci wtedy orientację a granice się zacierają.

> Stosowanie metody naukowej, stawiane tez i sprawdzanie, co je potwierdza, co im przeczy.<
Czy tymi metodami naukowymi sprawdzali również rozstąpienie się morza ?
26-12-2013 16:27 
 Ocena 5 na 5
niemota (6553 punktów)
>Na tym polega manipulacja, aby fikcję zręcznie przepleść z faktami. Odbiorca (ofiara) traci wtedy orientację a granice się zacierają.
Nigdy nie uważałam, że jeśli ktoś mówi czasami prawdę, to wszystkie jego wypowiedzi z automatu są prawdziwe.
Jestem już na tyle duża, że świetnie działa w moim umyśle 'filtr'. Ale mam dzieci i wiem, że do pewnego etapu życia ludziom brakuje takiego mechanizmu.

Może trzeba zacząć oglądać telewizję z kimś dorosłym?

>Czy tymi metodami naukowymi sprawdzali również rozstąpienie się morza ?
Akurat nie tego dotyczył oglądany przeze mnie kawałek.
27-12-2013 15:34 
 Ocena 1 na 1
Rafał Poniecki (7132 punktów)
>>Może trzeba zacząć oglądać telewizję z kimś dorosłym?<<
Dodać by należało, że ten dorosły powinien być zweryfikowany przez Stowarzyszenie Racjonalistów.
W praktyce sprowadza się to albo do narzekania nad dennym poziomem "merdiów" serwujących bzdury ogłupionemu i ciągle ogłupianemu społeczeństwu, albo korzystaniem z dobrodziejstwa polegającego na tym, że na tak ogłupionym społeczeństwie można robić niezły interes. Takiemu społeczeństwu można sprzedać wszystko.
finerbijk (17282 punktów)
>Czy tymi metodami naukowymi sprawdzali również rozstąpienie się morza ?

Jasne: kopalniawi(*)R-University-of-Colorado,11422
26-12-2013 18:48 
 Ocena 2 na 2
paganus (731 punktów)
>>Czy tymi metodami naukowymi sprawdzali również rozstąpienie się morza ?
>Jasne: kopalniawi(*)R-University-of-Colorado,11422

... albowiem amerykańscy naukowcy prowadzić nas będą przez ciemność.
26-12-2013 18:53 
 Ocena 5 na 5
finerbijk (17282 punktów)
>... albowiem amerykańscy naukowcy prowadzić nas będą przez ciemność.

Albowiem cudów nie ma, są rzeczy lepiej lub gorzej wyjaśnione.
26-12-2013 18:58 
 Ocena 3 na 3
paganus (731 punktów)
>>... albowiem amerykańscy naukowcy prowadzić nas będą przez ciemność.
>Albowiem cudów nie ma, są rzeczy lepiej lub gorzej wyjaśnione.
>
... a celem propagandy jest dopasowywać fakty do ideologii.
28-12-2013 21:11 
 Ocena 1 na 1
finerbijk (17282 punktów)
>... a celem propagandy jest dopasowywać fakty do ideologii.

... a celem racjonalizmu jest odsiewać fakty od ideologii, bez szkody dla faktów.
26-12-2013 20:16 
 Ocena 8 na 8
Anna Salman (16360 punktów)
>Czy tymi metodami naukowymi sprawdzali również rozstąpienie się morza ?
Zaskoczę Cię pewnie, ale była jakiś film NG, który traktował o ucieczce Żydów z Egiptu. Nie pamiętam jak, było kilka hipotez, ale okazuje się, że coś takiego mogło zaistnieć bez jakiegokolwiek cudu.
26-12-2013 20:53 
 Ocena 5 na 5
Frank Holman (5897 punktów)
>>Czy tymi metodami naukowymi sprawdzali również rozstąpienie się morza ?
>Zaskoczę Cię pewnie, ale była jakiś film NG, który traktował o ucieczce Żydów z Egiptu. Nie pamiętam jak, było kilka hipotez, ale okazuje się, że coś takiego mogło zaistnieć bez jakiegokolwiek cudu.
>
Akurat ta sprawa to jest w miarę jasno wyjaśniana. Nie ma mowy o żadnym rozstąpieniu (kwestia tłumaczenia), ale cofnięciu się morza, co było typowym odpływem. Dla starożytnych pustynnych pasterzy kóz masakra równa zaćmieniu.
PS. Oczywiście w kontekście mitologii, bo z tego co kojarzę, żadnej starożytnej ucieczki Żydów z Egiptu nigdy nie było.
26-12-2013 21:01 
 Ocena 2 na 2
Christos (2696 punktów)
>Nie pamiętam jak, było kilka hipotez, ale okazuje się, że coś takiego mogło zaistnieć bez jakiegokolwiek cudu.<
Rozstąpienie się morza przypisano zjawisku cofania się wód przed uderzeniem fali tsunami. Nie Morza Czerwonego, a Śródziemnego. Różnice geograficzne wynikają z błędu w tłumaczeniu z hebrajskiego. Zjawisko towarzyszyło wybuchowi wulkanu na wyspie Santoryn. Ale to tylko hipoteza.
27-12-2013 08:15 
 Ocena 8 na 8
Meretseger (61860 punktów)
Inna (i raczej bardziej prawdopodobna) hipoteza mówi, że w ogóle nie chodziło o żadne morze, tylko zjawisko "rozstąpienia się wód" jest (czy raczej: było) obserwowane na jeziorach Timsah i Gorzkim (obecnie na trasie Kanału Sueskiego).
W dawno zapomnianym wątku "Rzekome nieścisłości Biblii" było o tym (m.in. ja o tym pisałam aż do znudzenia, próbując ze skutkiem zerowym przekonać osobę, która upierała się przy wersji biblijnej). www.racjonalista.pl/forum.php/s,205071#w212678
Frank Holman (5897 punktów)
>Inna (i raczej bardziej prawdopodobna) hipoteza mówi, że w ogóle nie chodziło o żadne morze, tylko zjawisko "rozstąpienia się wód" jest (czy raczej: było) obserwowane na jeziorach Timsah i Gorzkim (obecnie na trasie Kanału Sueskiego).
Hipoteza ta jest bardziej prawdopodobna tylko pod jednym warunkiem, iżby takie zdarzenie na prawdę miało miejsce w tamtym miejscu na Ziemi.
27-12-2013 13:56 
 Ocena 15 na 15
Meretseger (61860 punktów)

>Hipoteza ta jest bardziej prawdopodobna tylko pod jednym warunkiem, iżby takie zdarzenie na prawdę miało miejsce w tamtym miejscu na Ziemi.
Ucieczki grup obcej ludności z Egiptu wielokrotnie miały miejsce. Nie ma żadnego dowodu, że jakaś grupa Hebrajczyków z północnego Egiptu nawiała, ale nie jest to wydarzenie nieprawdopodobne. Jest bardzo możliwe, że Księga Wyjścia istotnie została osnuta wokół jakiegoś autentycznego wydarzenia typu "dziadek opowiadał, że jego dziadek opowiadał, że pradziadek razem z grupą innych ludzi uciekł kiedyś z Egiptu, gdzie był w niewoli i musiał robić cegły mułowe, a w czasie ich ucieczki podobno wody jeziora się rozstąpiły". Potem z jeziora zrobiło się morze, z grupki jeńców - cały naród, a z kilku ścigających uciekinierów pachołków nadzorcy - cała armia faraona. Egipskie źródła nie odnotowały akcji pod nazwą "exodus". Widocznie ucieczka paru niewolników nie zrobiła Egipcjanom różnicy, natomiast dla niewolników było to wydarzenie tak istotne, że obrosło legendą.
26-12-2013 21:00 
 Ocena 5 na 5
Frank Holman (5897 punktów)
>Niosą coś wartościowego. Stosowanie metody naukowej, stawiane tez i sprawdzanie, co je potwierdza, co im przeczy. Bez wartościowania. Przy okazji dowiedziałam się jak kiedyś produkowano papier, jakie materiały stosowano oraz z czego produkowano atrament i czym się różniły produkty finalne powstałe w wyniku stosowania różnych składników. Wszystko w odniesieniu do epoki historycznej. Trochę nieprzydatnej wiedzy ogólnej.
>Myślisz, że to były bzdury?
Nie, wcale tak nie myślę. Sam bym się chętnie tego podowiadywał. Wiedza historyczna fajna rzecz. Szkoda tylko i trudno mi sobie wyobrazić, iż wiedzę tę trzeba uzyskiwać oglądając programy o mitologii chrześcijańskiej. To tak jakbym wiedze o realiach życia w starożytnej Grecji miał poznawać poprzez film dokumentalny o locie Ikara.
Natomiast trzeba sobie zdawać sprawę z kilku rzeczy. Mitologia chrześcijańska jest w wielu kręgach wciąż traktowana jak jak najbardziej poważne fakty historyczne. Wiele wody w Wiśle upłynie zanim to się zmieni. Po drugie w dobie cyfrowej TV każdy kanał nawet tematyczny jest raczej inny w zależności od kraju, co innego jest w National Geografic w Polsce, a co innego gdzie indziej. Nie dziwi mnie taka polska ramówka świąteczna. Po trzecie, naprodukowali kiedyś programów paraedukacyjnych- paradokumentalnych w oparciu o chrześcijańską mitologię, to kiedyś muszą ją puszczać, na "Boże-Narodzenie" jak znalazł.
27-12-2013 08:35 
 Ocena 10 na 10
Meretseger (61860 punktów)
Mitologia chrześcijańska nie jest taka zła jako punkt wyjścia Na podstawie opisów biblijnych znaleziono sporo zaginionych miejsc i obiektów, bo jeśli chodzi o geografię, Biblia niekiedy trzyma się kupy, zwłaszcza gdy mówi o czasach i miejscach znanych autorom (gorzej z daleką, legendarną przeszłością - tu zaczyna szaleć wyobraźnia). Zresztą każda mitologia czasem daje "kopa" archeologom (lub archeologom-amatorom): gdyby nie epos Homera, Schliemann nie pojechałby szukać Troi, gdyby nie mit o Tezeuszu i Minotaurze, Evans nie szukałby pałacu w Knossos, a gdyby nie Biblia, Warren nie poszukiwałby murów Jerycha.
paganus (731 punktów)
A może chodzi im (przede wszystkim) o to, aby wciągnąć nas w dyskusję, według zasady "obojętnie co mówią, byleby o tym mówili".
Jeśli tak jest, to osiągają swój cel.
27-12-2013 17:40 
 Ocena 2 na 2
niemota (6553 punktów)
>A może chodzi im (przede wszystkim) o to, aby wciągnąć nas w dyskusję, według zasady "obojętnie co mówią, byleby o tym mówili".
>Jeśli tak jest, to osiągają swój cel.
Jedno małe pytanie: Oglądałeś cokolwiek z tej oferty, bo ja tak. Obejrzałam klika fragmentów, raptem parę zgrzytów, być może wynikających z tłumaczenia.
Akurat czas taki, że w wielu krajach obchodzone są katolickie święta, więc dali jeden dzień katolickiego religioznawstwa i etnografii. 26 grudnia było więcej programów na temat działania ludzkiego mózgu.
Niektórzy racjonaliści, zasugerowani tytułami programów, zaczęli wyciągać wnioski na temat jego treści. Błędne.
Noblesse oblige, panowie.
paganus (731 punktów)
>Jedno małe pytanie: Oglądałeś cokolwiek z tej oferty, bo ja tak.<
Obejrzałem.

>Akurat czas taki, że w wielu krajach obchodzone są katolickie święta, więc dali jeden dzień katolickiego religioznawstwa i etnografii.<
... z zadęciem naukowym niestety.

>26 grudnia było więcej programów na temat działania ludzkiego mózgu.<
... ponieważ 26 grudnia nie jest już świętem (czyt. bożym narodzeniem), tylko dodatkowym dniem wolnym od pracy.

>Niektórzy racjonaliści, zasugerowani tytułami programów, zaczęli wyciągać wnioski na temat jego treści. Błędne.<
Czyżbym, zasugerowany tytułami programów, błędny wniosek wyciągnął, że traktują one o sprawach chrześcijańskich ?
Lucyna Sępska Quenallata (4714 punktów)
>Mitologia chrześcijańska nie jest taka zła jako punkt wyjścia

Ja oglądałam odcinek, który próbował naukowo wyjaśnić "plagi egipskie". Całkiem zgrabne hipotezy. Mogą komuś dać do myślenia.
Ratatoskr (4439 punktów)
>Czy jest to zwykłe nagromadzenie programów tematycznych w celu zaspokojenia
>potrzeb gawiedzi, czy przy okazji coś jeszcze ?

To jest biznes. To jest produkt rynkowy. Z tego samego powodu przed świętami wystawia się w marketach czekoladowych Mikołajów w cynfolii. I bynajmniej nie dlatego, że kierownictwa tych domów handlowych chcą nas powyższym sposobem przekonać do wiary w św. Mikołaja
baszarteg (2319 punktów)
>*Zaginiona relikwia Chrystusa
>*Tajemnice Biblii: Apokalipsa
>*Biblia diabła
>W tych pseudonaukowych programach, "amerykańscy naukowcy" "udowadniają" różnego >rodzaju tezy, odsłaniają "tajemnice" i odkrywają "prawdę".

Faktycznie chyba w National Geographic Channel po doskonałych produkcjach popularnonaukowych(podstawowa wiedza + fenomenalne zdjęcia )typu -"Podróż na kraniec wszechświata "(Journey to the Edge of the Universe) nastąpił pewien regres

Z drugiej strony ,rynek pracy potrzebuje chyba ludzi w nowych prężnych zawodach takich jak -"biblista","egzorcysta","demonolog" stąd pewnie i rozbudzanie określonej ciekawości

Anna Salman (16360 punktów)
>Czy jest to zwykłe nagromadzenie programów tematycznych w celu zaspokojenia potrzeb gawiedzi, czy przy okazji coś jeszcze ?
A ja oglądam czasem takie filmy i sporo się dowiedziałam np. o sytuacji społecznej kobiet żydowskich w początkach naszej ery, kim była Maria Magdalena itp. Wyjaśniane też były plagi egipskie, jako normalne zjawiska.
Nawet kawałek tego filmu o napletku Jezusa widziałam. Nie dlatego, że interesują mnie napletki, tylko ciekawa byłam cóż to za "zaginiona relikwia". Jak już wyjaśnili - wyłączyłam.
28-12-2013 21:22 
 Ocena 1 na 1
Paul Figura (1368 punktów)

>Nawet kawałek tego filmu o napletku Jezusa widziałam.

Jutro o godz. 23:00 oraz w poniedziałek, 6 stycznia o 12:55 będzie powtórka gdyby ktoś, z czytelników był zainteresowany powyższym tematem.
diacomo (4 punktów)

>W tych pseudonaukowych programach, "amerykańscy naukowcy" "udowadniają" różnego rodzaju tezy,
>odsłaniają "tajemnice" i odkrywają "prawdę".
>Czy jest to zwykłe nagromadzenie programów tematycznych w celu zaspokojenia potrzeb gawiedzi, czy
>przy okazji coś jeszcze ?

Jak dla mnie to normalny cykl programów.
Przed pierwszym września programy o tematyce wojennej,
ktoś uznał że skoro są święta to poruszy tematykę religijną.

Przekaz na pewno nie jest tendencyjny, a negowanie wszystkiego co zalatuje na nieateistyczne kojarzy mi się z moherami broniącymi jedynej słusznej wiary

Trochę więcej luzu, tak jak nasz skoczek Jan Ziobro napisał sobie na nartach
"Luz w dupie" i wszystko będzie ok
27-12-2013 13:54 
 Ocena 3 na 3
Iwan Denisowicz (16705 punktów)
(zablokowany)
>Jak dla mnie to normalny cykl programów.
Możliwe.
>Przed pierwszym września programy o tematyce wojennej,
>ktoś uznał że skoro są święta to poruszy tematykę religijną.
Czemu by nie? Nie zaszkodziłoby chyba jednak zróżnicowanie tytułów? Ale co kto lubi, przymusu oglądania na szczęście nie ma.
>Przekaz na pewno nie jest tendencyjny, a negowanie wszystkiego co zalatuje na nieateistyczne kojarzy mi się z moherami broniącymi jedynej słusznej wiary
Na pewno nie jest tendencyjny? Negowanie możliwości tendencyjności przekazu zalatuje talibanem


The only good is knowledge and the only evil is ignorance.
diacomo (4 punktów)

>Na pewno nie jest tendencyjny? Negowanie możliwości tendencyjności przekazu zalatuje talibanem


Racja, i dlatego do tego potrzebny jest luz ...
Iwan Denisowicz (16705 punktów)
(zablokowany)
>Racja, i dlatego do tego potrzebny jest luz ...
Dlatego też jestem wyluzowany. Niepokoi mnie jednak jednostronność przekazu, choć jest ona całkowicie zrozumiała.

The only good is knowledge and the only evil is ignorance.
Rafał Poniecki (7132 punktów)
>Poniżej zamieszczam wybrane tytuły z ich ramówki, z dnia 25.12.13r :...w celu zaspokojenia potrzeb gawiedzi.<<
Dokładnie. To że przy okazji trują coś o metodach naukowych, których przeciętny oglądacz i tak nigdy nie zrozumie, jest tylko mydleniem d... .
Jedynymi prawdopodobnymi faktami opisanymi w NT jest to że jakiś Dżizas czegoś nauczał (dało by się to spisać na dwóch stronach A4) i że go ubili. Reszta to mydlenie. I jeśli wydawnictwo znane z popularyzacji nauki i wiedzy o swiecie zajmuje się analizą takich bajek, to można to okteślic jedynie jako intelektualną prostytucję. W końcu dają d.. dla pieniędzy.
27-12-2013 16:33 
 Ocena 2 na 2
paganus (731 punktów)
>I jeśli wydawnictwo znane z popularyzacji nauki i wiedzy o swiecie zajmuje się analizą takich bajek, to można to określic jedynie jako intelektualną prostytucję.>

Produkcja i emisja tego typu programów, w których to "naukowcy" coś tam badają i dowodzą, automatycznie podnosi rangę danego zagadnienia, tworząc otoczkę naukowej atmosfery.
Nie na darmo, prowadzący programy w EZO TV, podkreślają swe "wykształcenie" i rozległą wiedzę.
Wiadomo ..., so po szkołach, to musi być prawda.
Fascynat (-25 punktów)
>Poniżej zamieszczam wybrane tytuły z ich ramówki, z dnia 25.12.13r :
>*Tajemnice Biblii: Tajemnica zwojów znad Morza Martwego
>*Zaginiona relikwia Chrystusa
>*Tajemnice Biblii: Apokalipsa
>*Biblia diabła
>*Biblijne sekrety dla wszystkich odc. 1
>*Jezus: historia chrześcijaństwa: Chrześcijanie
>*Jezus: historia chrześcijaństwa: Męczennicy
>*Jezus: historia chrześcijaństwa: Mesjasze
>*Pradawne archiwum X: Krew Chrystusa
>*Zapomniane postacie z Biblii: Człowiek, który widział Jezusa
>*Głowa Jana Chrzciciela
>*Ewangelia według Judasza
>*Tajemnice Biblii: Zapomniani królowie Izraela
>*Zapomniane postacie z Biblii: Prawda o Dalili
>*Pradawne archiwum X: Tajemnica Marii Magdaleny
>*Pradawne archiwum X: Tajemnice ukrzyżowania
>....................................
>W tych pseudonaukowych programach, "amerykańscy naukowcy" "udowadniają" różnego rodzaju tezy,
>odsłaniają "tajemnice" i odkrywają "prawdę".
>Czy jest to zwykłe nagromadzenie programów tematycznych w celu zaspokojenia potrzeb gawiedzi, czy
>przy okazji coś jeszcze ?

To chyba wygląda jak postępujący nawrót religijności. Im więcej zwalczasz, tym bardziej do tego ciągną. Co robić?


Michał ck

Mod:
Kasuj zbędne cytowania.
paganus (731 punktów)
Oj, dostało nam się od Jankowski_van_Warcraft.

Nawet nie wiedziałem, że jesteśmy atole/racjole. Niezłe.
paganus (731 punktów)
Dzisiaj w TV PLANETE:

Żydowskie wygnanie. U źródła mitu.
(Exile / Exil _ Enquete Sur Un Mythe) 110 min, Film dokumentalny, Kanada 2012
piątek, 17 stycznia 22:20 | Planete+ HD

Autorzy dokumentu wykorzystują badania naukowe, aby przedstawić zaskakującą teorię, według której nie doszło do wygnania narodu żydowskiego z ojczyzny w I w. n.e. Wygnanie to jest przedstawiane w sztuce i poezji od prawie 2000 lat. Odgrywa kluczową rolę w teologii chrześcijańskiej i żydowskiej. Twórcy filmu podróżują od Seforis do Masady, z Jerozolimy do katakumb w Rzymie. Rozmawiają z historykami i archeologami. Prezentują nowe dowody z Galilei i w ich świetle proponują inne spojrzenie na wygnanie Żydów.


Jak widać, można emitować normalny program dokumentalny ... i jak ładnie zatytułowany.
18-01-2014 18:27 
 Ocena 1 na 1
chesterx (739 punktów)
(zablokowany)
>Dzisiaj w TV PLANETE:
To jest jedna z zalet posiadania nc+. Nie boję się napisać, najlepszy program dokumentalny dostępny w Polsce, sprzeciwiający się jakiejkolwiek sztampie.

Wróć do listy wątków działu Kultura
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365