Racjonalista - Strona głównaDo treści
Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów w "Plebanii"

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » ABC Racjonalisty
NapisanoAutorTytuł
16-09-2009 20:04GustawPolskie Stowarzyszenie Racjonalistów w "Plebanii"

Oglądam o dawien dawna serial pod tytułem "Plebania". Moim zdaniem jest to jeden z niewielu polskich seriali, który warto oglądać. Przedstawia wiele problemów wszelkiej natury. Nie ślimaczy się i nie nie jest przesłodzony.Czasami dziwię się bardzo, że nie został zdjęty z anteny za odważnie poruszane tematy. Oczywiście, większość poczynać bohaterów zmierza w kierunku pokazania religii katolickiej w najlepszym świetle, ale żeby tacy katolicy żyli w rzeczywistości w Polsce, mielibyśmy o wiele mniej powodów do narzekań. W filmie jest miejsce na dialog, na tolerancję, dlatego lubię go oglądać. Nie brakuje dydaktyzmu, jest on jednak daleki od narzuconego siłą pouczania.
Do rzeczy. Kiedyś już pojawił się ateista (pomijam Tracza, bo to postać zupełnie inna; zacięty wróg Kościoła) w "Plebanii", całkiem sympatyczny. Teraz powraca po raz kolejny inny ateusz, nazywa się Sławomir Kokoszka - jest fizykiem-nauczycielem. Ku mojemu wielkiemu zaskoczeniu dowiedziałem się dzisiaj, że pan Kokoszka należy do Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów! To on prowadził dziś dyskusję z dziekanem o racjonalizmie i tolerancji. Owszem, wskazany filmowy niewierzący jest dość zagubiony, ale na razie broni dzielnie naukowego podejścia do świata. Oby częściej polscy reżyserzy przedstawiali ateistów w pozytywnym świetle.

stilgar (7322 punktów)
Brzmi interesująco - jaki ten odcinek ma numer?
Gustaw (370 punktów)
To odcinek 1338 - he, he. W streszczeniu na stronie "Plebanii" jest napisane: "Na plebanii proboszcz spiera się z fizykiem na tematy istotne dotyczące religii."
16-09-2009 20:23 
 Ocena 1 na 1
kulka_na_mole (20109 punktów)
(zablokowany)
>Brzmi interesująco - jaki ten odcinek ma numer?
Chyba nie masz zamiaru piracić i ściągać tego odcinka z netu?!


Gdyby wybory coś naprawdę mogły zmienić już dawno by ich zakazano. (K. Livingstone)
stilgar (7322 punktów)
>>Brzmi interesująco - jaki ten odcinek ma numer?
>Chyba nie masz zamiaru piracić i ściągać tego odcinka z netu?!

Nie, kiedyś wydawało mi sie, że TVP swoje seriale pozwala oglądać ze swojej strony, ale nigdy z tego nie korzystałem
kulka_na_mole (20109 punktów)
(zablokowany)
>>>Brzmi interesująco - jaki ten odcinek ma numer?
>>Chyba nie masz zamiaru piracić i ściągać tego odcinka z netu?!
>Nie, kiedyś wydawało mi sie, że TVP swoje seriale pozwala oglądać ze swojej strony, ale nigdy z tego nie korzystałem
Taaa... jasne.

www.plebania.pl/


Gdyby wybory coś naprawdę mogły zmienić już dawno by ich zakazano. (K. Livingstone)
stilgar (7322 punktów)
>>>Chyba nie masz zamiaru piracić i ściągać tego odcinka z netu?!
>>Nie, kiedyś wydawało mi sie, że TVP swoje seriale pozwala oglądać ze swojej strony, ale nigdy z tego nie korzystałem
>Taaa... jasne.
>www.plebania.pl/

Sprawdzałeś tutaj: www.tvp.pl(*)zajowe/plebania/wideo/odc-1338 ?
16-09-2009 22:28 
 Ocena 1 na 1
kulka_na_mole (20109 punktów)
(zablokowany)
>Sprawdzałeś tutaj: www.tvp.pl(*)zajowe/plebania/wideo/odc-1338 ?
Nie.

Gdyby wybory coś naprawdę mogły zmienić już dawno by ich zakazano. (K. Livingstone)
stilgar (7322 punktów)
>>Sprawdzałeś tutaj: www.tvp.pl(*)zajowe/plebania/wideo/odc-1338 ?
>Nie.

Ok, wycofuje sie z tego - jak sciagnalem ten odcinek i próbowałem uruchomić, wyświetliła mi sie informacja o zabezpieczeniach DRM i o tym, że musze zapłacić SMSem 3 zł aby go obejrzeć...
placownik (17853 punktów)

>jak sciagnalem ten odcinek i próbowałem uruchomić, wyświetliła mi sie informacja o zabezpieczeniach DRM i o tym, że musze zapłacić SMSem 3 zł aby go obejrzeć...

   Po ściągnięciu? Jakie to urocze!

   Pozdrawiam

Niech strój słów podkreśla urodę myśli
17-09-2009 00:27 
 Ocena 1 na 1
stilgar (7322 punktów)
>>jak sciagnalem ten odcinek i próbowałem uruchomić, wyświetliła mi sie informacja o zabezpieczeniach DRM i o tym, że musze zapłacić SMSem 3 zł aby go obejrzeć...
>   Po ściągnięciu? Jakie to urocze!

Nie ma to jak Telewizja PUBLICZNA
17-09-2009 09:23 
 Ocena 1 na 1
Michał Janaszek (48 punktów)
Nie ma co rozpaczać, dzisiaj powtórka odcinka 1338 o 12:40 na TVP1
www.tvp.pl/program
17-09-2009 09:24 
 Ocena 5 na 5
Climber (3006 punktów)
>>>jak sciagnalem ten odcinek i próbowałem uruchomić, wyświetliła mi sie informacja o zabezpieczeniach DRM i o tym, że musze zapłacić SMSem 3 zł aby go obejrzeć...
>>   Po ściągnięciu? Jakie to urocze!
>Nie ma to jak Telewizja PUBLICZNA

Za kilka odcinków okaże się, że ów fizyk się nawrócił albo w jakiś inny sposób się go ośmieszy. Kiedyś był jeden odcinek "Na dobre i na złe" cały poświęcony ośmieszeniu Świadków Jehowy. Oczywiście TVP promuje przede wszystkim prawomyślny punkt widzenia

Szamani wciąż działają
kulka_na_mole (20109 punktów)
(zablokowany)
>Ok, wycofuje sie z tego - jak sciagnalem ten odcinek i próbowałem uruchomić, wyświetliła mi sie informacja o zabezpieczeniach DRM i o tym, że musze zapłacić SMSem 3 zł aby go obejrzeć...
U mnie pojawił się tylko komunikat o uszkodzonym pliku, ale to może dlatego, że używam niezbyt popularnego odtwarzacza KMPlayer.


Gdyby wybory coś naprawdę mogły zmienić już dawno by ich zakazano. (K. Livingstone)
zachaj (5239 punktów)
Obejrzałem odcinek ,o którym mowa. Rzeczywiście pojawił się tam bohater - racjonalista. Powiedział w rozmowie z księdzem kilka ciekawych rzeczy a propos Boga. Nawet zacytował Woltera. Jednak bohater kreowany przez aktora jest postacią dość zagubioną. Racjonalista nie jest pokazany jako kochający ojciec czy mąż. To raczej osoba szukająca swojego miejsca i nie do końca pewna swoich przekonań. Taki wizerunek ateisty dobrze nie służy. Raczej pokazuje ,że racjonaliści to osoby poszukujące Boga, osoby ,które go jeszcze nie odnalazły. Myśle ,że w dalszej części serialu bohater "Kokoszka" odnajdzie "właściwą drogę"
Crystiano
Wydaje mi się, że ta postać jest stworzona po to, żeby zdyskredytowac i ukazać w raczej negatywnym świetle inteligencję ateistyczna. Bohater jest przedstawiony jako osoba co najmniej niezaradna, nieżyciowa, niepotrafiąca się znaleźć w codziennych sytuacjach. Z drugiej strony powiedzenie o Stowarzyszeniu w serialu może się mu przysłużyć, wiele osób może je dopiero poznać i osobiście ocenić. Myślę więc, że taka darmowa reklama wcale nie musi być zła.
atreYOU (971 punktów)
>To raczej osoba szukająca swojego miejsca i nie do końca pewna swoich przekonań.

Ergo: to w żadnym wypadku nie może być racjonalista.
Kowalska (14008 punktów)
> Oglądam o dawien dawna serial pod tytułem "Plebania". Moim zdaniem jest to jeden z niewielu
>polskich seriali, który warto oglądać. Przedstawia wiele problemów wszelkiej natury. Nie ślimaczy
>się i nie nie jest przesłodzony.

Cytat:
Plebania (1338)
Żona Szymona, Justyna, uważa, że mąż powinien poszukać uczciwej pracy, zamiast przyjmować pieniądze od nieznajomych kobiet. Proboszcz dyskutuje z fizykiem na tematy religijne. Swieta szykuje się na spotkanie z Kokoszką. Wala namówiła dziewczynę na randkę, mimo że ta czuje się obrażona i upokorzona. Przed spotkaniem Kokoszka bardzo się denerwuje, bo nie potrafi rozmawiać z kobietami. Na próżno jednak szuka pomocy u Antka, który także nie ma doświadczenia w postępowaniu z płcią piękną. Przed kościołem Szymon spotyka się z Oliwią. Aktorka przekazuje mu kopertę z pieniędzmi. Całą sytuację fotografują z ukrycia reporterzy. Gdy Swieta przychodzi do restauracji, nie zastaje tam Kokoszki.


   film.onet.pl/seriale/11734,archiwum.html

Gratuluję Gustaw.
18-09-2009 08:05 
 Ocena 3 na 3
Osnowa (11779 punktów)
(zablokowany)

Oglądajmy, w filmie wszystko się może zdarzyć!

Choć z drugiej strony - wszystko jest już przesądzone...

Wiem! Sami zróbmy film!

Albo chociaż skeczyk.

Na posty ignorujące zalecenie § 14. 3. Regulaminu Forum nie odpowiadam.
18-09-2009 14:02 
 Ocena 5 na 5
Kowalska (14008 punktów)
>Oglądajmy, w filmie wszystko się może zdarzyć!
>Choć z drugiej strony - wszystko jest już przesądzone...
>Wiem! Sami zróbmy film!

"Na naszym osiedlu" odcinek 1

Występują:

Sęk - szef osiedlowej bandy
Sabrina - jego narzeczona i właścicielka dużego Fiata
Zgryzik - właściciel warsztatu i wielbiciel bandżi z dachów
Lolek - najprzystojniejszy z przystojnych
Proboszcz - jest bo jest
Córka proboszcza - ta to już kompletnie nie wiadomo skąd się wzięła
Dzielnicowy - a także ochotniczy członek Ochotniczej Straży Pożarnej
Kamila - przyjaciółka Sabriny, z którą zdradza ją Sęk

   Było majowe, ciepłe popołudnie. Sęk się wkurzył. Był bardzo zły. Sabrina poszła do kosmetyczki i tam zasnęła w trakcie piątej godziny robienia tipsów. Było sennie, ale Sęka to nie przekonywało. Postanowił coś zrobić.
Poszedł do proboszcza z propozycją. Proboszcz się zasłuchał i zamyślił. To niezły pomysł, Sęk, rzekł Sękowi, ale ja nie mogę. Celibat mi zabrania.
   W tym samym czasie w warsztacie Zgryzika trwała naprawa dużego Fiata Sabriny. Nikomu już na naprawę nie starczało pieniędzy. Wykupiony Polmos stracił zasoby. A Fiat jak stał tak stał.
   O 14 z domu wyszła Kamila. Kupiła dwa pomidory i poszła do Lolka. I opowiedziała mu, że nikt jej nie rozumie, a Sabrina to zwykła dziwka, bo Sęk tylko ją kocha. Lolek ją przytulił.
   Dzielnicowy miał problem. Stał i patrzył na śpiącą na trawniku córkę proboszcza i nie wiedział co robić. W końcu to jednak córka proboszcza była.... Tak wziąć i budzić?.....

>Albo chociaż skeczyk.

   Wredność Osnowy: + 10
18-09-2009 14:13 
 Ocena 1 na 1
Adamiak (36436 punktów)
>Stał i patrzył na śpiącą na trawniku córkę proboszcza i nie wiedział co robić. W końcu to jednak córka proboszcza była.... Tak wziąć i budzić?.....

   Więc wziął i też zasnął, i też do rozpuku.
18-09-2009 14:18 
 Ocena 2 na 2
Kowalska (14008 punktów)
>   Więc wziął i też zasnął, i też do rozpuku.

   Weź... Chyba się nie obraziłeś?


18-09-2009 14:37 
 Ocena 1 na 1
Adamiak (36436 punktów)
>    Weź... Chyba się nie obraziłeś?
>
   Się obraziłem też do rozpuku.
18-09-2009 15:44 
 Ocena 1 na 1
Kowalska (14008 punktów)
>   Się obraziłem też do rozpuku.

   Jeny... Nie chciałam Cię rozpuknąć.... Przepraszam.

Co złego, to nie ja i ałwiderzejn, jak to mawiają Niemcy, gdy chcą się pożegnać.
18-09-2009 16:32 
 Ocena 1 na 1
Kowalska (14008 punktów)
>>   Się obraziłem też do rozpuku.

   A swoją drogą to ciekawe, kto się jeszcze rozpozna i fochnie.

   Ja i Adamiak jesteśmy już fochnięci
Kowalska (14008 punktów)
"Na naszym osiedlu" odcinek 2

Występują:

To już wiadomo.

   Dzielnicowy się zdecydował. Obudził córkę proboszcza delikatnym pocałunkiem w usta. Sam obudził się w szpitalu ze szwami, które jednak nie mają tu nic do rzeczy. Coś mu jednak nie dawało spokoju. Uczucie szczęścia, pomimo bólu było tak silne, że wyrwał wenflon i na własne żądanie wyszedł ze szpitala.
   Pod blokiem stała Kamila. Jadła jabłko i myślała. Na widok dzielnicowego wyleciało jej co jadła, bo myślenie i jedzenie jednocześnie to nie takie proste, oraz rzekła: Pana chyba poj...
Gdzie proboszcz, zapytał poważnie dzielnicowy.
A skąd mam wiedzieć, odpowiedziała roztropnie Kamila nie zważając na szlafrok.
No tak. Tych dziadów nigdy nie ma jak są potrzebni. I odszedł. W poszukiwaniach, rzecz jasna.
   Zgryzik tymczasem, odzyskawszy przytomność, przybił rejestrację do Fiata Sandry. Od czegoś trzeba zacząć, pomyślał, i się zamyślił na amen.
   O 17:52 Sęk też zaczął myśleć. To nie wróżyło niczego dobrego dla Sandry, która go bardzo kochała i była mu wierna. Oraz dla jej tipsów. Ktoś za następne będzie musiał przecież zapłacić. I wystraszona tą myślą natychmiast poszła szukać Lolka.
Lolek spał i słuchał łolkmena. Ze słuchawek dobiegało aj lof korrida, nananana.
Sandra uciekła.

W następnym odcinku:

   Na osiedle wprowadzi sie nowa postać. Ta kobieta bardzo pomiesza szyki wszystkim. Proboszcz sie zatruje, jedzeniem, a Sandra znajdzie drugą tablicę rejestracyjną.
Adamiak (36436 punktów)
>... a Sandra znajdzie drugą tablicę rejestracyjną.
   Niestety tylną.
19-09-2009 00:31 
 Ocena 1 na 1
Kowalska (14008 punktów)
>>... a Sandra znajdzie drugą tablicę rejestracyjną.
>   Niestety tylną.

   Serio? Nie wiem którą przybijasz. W końcu to Ty naprawiasz.
19-09-2009 00:41 
 Ocena 1 na 1
Adamiak (36436 punktów)
>>>... a Sandra znajdzie drugą tablicę rejestracyjną.
>>   Niestety tylną. Od dzielnicowego.
>    Serio?
   Dzielnicowy nie potrafi inaczej, chyba, że żartem.

>Nie wiem którą przybijasz.
   Obie, ale lewymi stronami, bo Lolek dostał zaproszenie na zmywak.

>W końcu to Ty naprawiasz.
   Nie w tym końcu - w warsztacie. Już nie pamiętasz, Pamelo?
19-09-2009 00:45 
 Ocena 2 na 2
Kowalska (14008 punktów)
>Już nie pamiętasz, Pamelo?

   Nie wrócę.
19-09-2009 00:50 
 Ocena 2 na 2
Adamiak (36436 punktów)
>>Już nie pamiętasz, Pamelo?
>    Nie wrócę.
   Tylko nie opieraj się byle komu, bo oderwiesz z pleców tabliczkę z adresem.
19-09-2009 00:55 
 Ocena 2 na 2
Kowalska (14008 punktów)
>>>Już nie pamiętasz, Pamelo?
>>    Nie wrócę.
>   Tylko nie opieraj się byle komu, bo oderwiesz z pleców tabliczkę z adresem.

   Czego i Tobie życzę. I kończę to nasze dzisiejsze ganianie się po Forum. Bo nudne być zaczyna. Czego się nie spodziewałam.
Adamiak (36436 punktów)
>Czego się nie spodziewałam.
   Że zabraknie pytajnika.
19-09-2009 01:08 
 Ocena 3 na 3
spray (5875 punktów)
>>Czego się nie spodziewałam.
>   Że zabraknie pytajnika.
Ze zabraknie paru usunietych przez Ciebie wypowiedzi, Adamiak !
edit:
policzylam: szesc moich, a nie wiem, jak z reszta.
Chat jest jednak dla Ciebie najwygodniejsza forma kontaktu.
Nie dziwie sie, ze Kowalska wymiekla.
19-09-2009 08:33 
 Ocena 1 na 1
witwos (7120 punktów)
(zablokowany)
>>>Czego się nie spodziewałam.
>>   Że zabraknie pytajnika.
>Ze zabraknie paru usunietych przez Ciebie wypowiedzi, Adamiak !
>edit:
>policzylam: szesc moich, a nie wiem, jak z reszta.
>Chat jest jednak dla Ciebie najwygodniejsza forma kontaktu.
>Nie dziwie sie, ze Kowalska wymiekla.

Miej wyrozumiałość. To skutek działania formaliny. Mózg to wykastrowany, gdzieś na półce w słoju stoi, zalany płynem cuchnącym. Czasami jakąś papką zostanie zasilony, coby nie zdechł, a wiernie służył i sam siebie uwielbiał. Ta, to już umysł skończony. Wyżej ch... nie podskoczy, to gdzie mu do literackich uniesień? Może poruszać się swobodnie w przestrzeni, jednak ograniczonej, ściankami słoja.
Adamiak (36436 punktów)
>Ze zabraknie paru usunietych przez Ciebie wypowiedzi, Adamiak !
>edit:
>policzylam: szesc moich, a nie wiem, jak z reszta.

Cytat:
Autorzy wątków mają prawo usuwać wypowiedzi innych uczestników w swoich wątkach.
Jeżeli nie zgadzasz się z tą decyzją, możesz zgłosić zażalenie do kolegium moderatorów,
odpowiadając na tę wiadomość.

Wiadomość wysłana automatycznie.

big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
> Ku mojemu wielkiemu zaskoczeniu dowiedziałem się
>dzisiaj, że pan Kokoszka należy do Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów! To on prowadził dziś
>dyskusję z dziekanem o racjonalizmie i tolerancji. Owszem, wskazany filmowy niewierzący jest dość
>zagubiony, ale na razie broni dzielnie naukowego podejścia do świata. Oby częściej polscy reżyserzy
>przedstawiali ateistów w pozytywnym świetle.

Kokoszka skończy jak wszyscy mądrale bajający o tolerancji, tj. tak, jak podaje:

Historya Kościoła Świętego Katolickiego
napisana
przez
X.J.B. Delerta
Penitencyarza i Kaznodzieję Archikatedralnego Poznańskiego
Wydanie drugie pomnożone
Poznań 1861


Czytasz:

"Przyjechawszy roku 1778 do Paryża, (Wolter) uległ śmiertelnej chorobie. Wtenczasto u wrót wieczności ocknęło w nim sumienie; stary ten bluźnierca kazał wezwać Xiędza, przed którym uczynił spowiedź, i na piśmie swe zgorszenia odwołał. Ale proboszcz kościoła Ś. Sulpicyusza mając pismo to przed jego wikaryuszem dane w podejrzeniu, chciał, aby Wolter w obecności świadków odwołanie uczynił. Bezbożnicy jednak otaczający Woltera nie przypuścili już Xiędza do niego. Wtenczasto umierający Wolter lżył swych zwolenników, wzywał Zbawiciela, którego w życiu tyle razy bluźnił, drżał przed piekłem, z którego dawniej się wyśmiewał, rzucał się po łóżku i w rozpaczy wołał: 'Jestem opuszczony od Boga i ludzi!'. Nareszcie kładł w bezecne swe usta własne nieczystości, pożerał je i wyzionął ducha."
(op.cit. s.342)

AMEN

Wróć do listy wątków działu ABC Racjonalisty

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365