Racjonalista - Strona głównaDo treści
Mona Lisa jest facetem

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » O wszystkim i o niczym
NapisanoAutorTytuł
05-02-2011 16:22prof. Grabowska (8446 punktów)
(zablokowany)
Mona Lisa jest facetem
Ocena 2 na 2
Okazuje się (?), że słynny portret Mony Lisy, jest tak naprawdę portretem długoletniego towarzysza życia (life-long companion) Leonarda da Vinci, niejakiego Salaiego (Gian Giacomo Caprotti da Oreno). Wziął on go na wychowanie , kiedy chłopiec miał 10 lat. Czy to coś zmienia w dziedzinie sztuki? Pewnie nic. Mona Lisa jak wisi w Musée du Louvre tak wisieć będzie. Tylko teraz zmieni się świadomość patrzących. A jak się zmieni? A diabli raczą wiedzieć. Twarz Salaiego ma też podobno św. Jan Chrzciciel. Proszę porównać twarz Mony Lisy z J. Chrzcicielem. Czy widzi państwo podobieństwo?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

DEmonizer (4893 punktów)
Prawdziwa sztuka nie zna granic, nawet ta sakralna

Pozdrawiam
Manian (950 punktów)
Ciekawe co na to amatorzy urody Mony Lisy, musieli przeżyć niezły szok.
05-02-2011 23:44 
 Ocena 1 na 1
webmaster (moderator)
To jeszcze nic. Da Vinci była kobietą!
Manian (950 punktów)
>To jeszcze nic. Da Vinci była kobietą!
jakby to powiedział bohater "Seksmisji": "a może mi powiesz, że Maria Skłodowska-Curie też byłą kobietą..."
06-02-2011 09:16 
 Ocena 1 na 1
prof. Grabowska (8446 punktów)
(zablokowany)
>Ciekawe co na to amatorzy urody Mony Lisy, musieli przeżyć niezły szok.
Tylko ci heteroseksualni.

"Pomagaj zawsze, nie czyń krzywdy - nigdy" Sai Baba.
stilgar (7322 punktów)
> Czy widzi państwo podobieństwo?

Minimalne podobieństwo jest, aczkolwiek nie wydaje mi się, żeby "Mona Lisa" przedstawiała mężczyznę ( a czy był modelem... ciężko orzec ).
prof. Grabowska (8446 punktów)
(zablokowany)
>nie wydaje mi się, żeby "Mona Lisa" przedstawiała mężczyznę ( a czy był modelem... ciężko orzec ).
Bo Mona Lisa przedstawia kobietę. To tak jakby Grabowską (vide mój portret) namalować w garniturze. Niby facet, a jednak Grabowska.


"Pomagaj zawsze, nie czyń krzywdy - nigdy" Sai Baba.
diogenes (42753 punktów)
>Tylko teraz zmieni się świadomość patrzących.

Zamiast patrzeć na obraz, ludzie patrzą na skojarzenia.

Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.
prof. Grabowska (8446 punktów)
(zablokowany)
>Zamiast patrzeć na obraz, ludzie patrzą na skojarzenia.
Patrząc na obraz będą już mieli inne skojarzenia niż dotąd mieli. Bo dotąd uważali, że jest to portret Lisy Gherardini, żony bogatego florenckiego kupca. A teraz znowu, że jest to kochanek malarza. Kiedyś myślano, że to autoportret Leonarda. A Ona się tylko uśmiecha.


"Pomagaj zawsze, nie czyń krzywdy - nigdy" Sai Baba.
06-02-2011 13:41 
 Ocena 1 na 1
diogenes (42753 punktów)
>Patrząc na obraz będą już mieli inne skojarzenia niż dotąd mieli. Bo dotąd uważali, że jest to portret Lisy Gherardini, żony bogatego florenckiego kupca. A teraz znowu, że jest to kochanek malarza. Kiedyś myślano, że to autoportret Leonarda. A Ona się tylko uśmiecha.

Obraz zamknięty jest w ramach. Wszystko, co jest poza ramami, cała erudycyjna warstwa kojarzona z płótnem, nie należy w gruncie rzeczy do obrazu, nawet jeśli artysta i krytyk chciałby inaczej.

A co do percepcyjnego niechlujstwa: X pyta przechodnia o drogę. W prostym eksperymencie pokazano, że 50% ludzi nie zauważa, jeśli Xa zastąpić jakąś inną osobą. Ciekaw jestem ile osób patrzących na Mona Lisę w ogóle ja widziało.

Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.
prof. Grabowska (8446 punktów)
(zablokowany)
> 50% ludzi nie zauważa, jeśli Xa zastąpić jakąś inną osobą.
Jeśli masz jakieś namiary na ten eksperyment. Interesuję się psychologią społeczną.

"Pomagaj zawsze, nie czyń krzywdy - nigdy" Sai Baba.
06-02-2011 16:35 
 Ocena 1 na 1
diogenes (42753 punktów)
>Jeśli masz jakieś namiary na ten eksperyment. Interesuję się psychologią społeczną

www.cartoonland.de/archiv/personentausch/

www.spiege(*)t/mensch/0,1518,415299,00.html


Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.
prof. Grabowska (8446 punktów)
(zablokowany)
>>Jeśli masz jakieś namiary na ten eksperyment. Interesuję się psychologią społeczną
>www.cartoonland.de/archiv/personentausch/
>www.spiege(*)t/mensch/0,1518,415299,00.html

Ale jaja! Niemieckim co prawda nie władam, ale po angielsku to jako tako. Najlepsze było z tym Murzynem.
Wielkie dzięki.

"Pomagaj zawsze, nie czyń krzywdy - nigdy" Sai Baba.
06-02-2011 20:12 
 Ocena 1 na 1
diogenes (42753 punktów)
>Ale jaja! Niemieckim co prawda nie władam...

Autorami tego eksperymentu byli dwaj psychologowie amerykańscy Daniel Simons i Daniel Levin.

Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.
prof. Grabowska (8446 punktów)
(zablokowany)
>Autorami tego eksperymentu byli dwaj psychologowie amerykańscy Daniel Simons i Daniel Levin.
Jeszcze raz dziękuję. Człowiek się uczy do końca życia.

"Pomagaj zawsze, nie czyń krzywdy - nigdy" Sai Baba.
Kowalska (14008 punktów)
   Ja też jestem facetem. To coś zmienia?

Kimkolwiek jest Mona jest wieczna i piękna. I EOT.


"Internet jest takim nieco przerażającym zapisem zdygitalizowanego, zbiorowego ego ludzkości. Jest tam wszystko, co się w ludzkim umyśle lęgnie-to, co najwznioślejsze, i to, co najbardziej podłe". W. Eichelberger.
05-02-2011 21:07 
 Ocena 1 na 1
prof. Grabowska (8446 punktów)
(zablokowany)
> Ja też jestem facetem. To coś zmienia?
Możemy się napić więcej wódki.

"Pomagaj zawsze, nie czyń krzywdy - nigdy" Sai Baba.
spellbinder (8577 punktów)
>Okazuje się (?)

Tak się nagle okazało, nagle odkryto, że ktoś taki jak Salai był I tak sobie nagle skojarzono.

>Wziął on go na wychowanie , kiedy chłopiec miał 10 lat. Czy to coś zmienia w dziedzinie sztuki?
>Pewnie nic.

No nie zmienia. Bo wszelkie próby odnalezienia tożsamości wymalowanej pani są zachowaniem typu - "kto to jest ta dziewczyna, która ściska Mariusza Pudzianowskiego za rękę", czyli plotkarstwem - w tym wypadku antycznym. Większość ludzi uwielbia dyskutować o ubiorach i fałdach tłuszczu współczesnych znanych osobistości, jednak wyobrażam sobie także grupę osób, którym kolana miękną na wzmiankę o tym jakie niezadbane skórki miał Vlad Palownik, albo chcą odpowiadać na pytanie, czy podoba im się "nowa fryzura" DaVinciego z 1500 roku.
Jacek Tabisz (30006 punktów)
Ta hipoteza wydaje mi się mocno naciągana. Mona Lisa to portret jakiejś osoby. Nie została ona raczej namalowana przez da Vinciego do własnych prywatnych zbiorów. Owa osoba jest w ewidentnie damskich ciuchach. Gdyby Mona Lisa była przedstawieniem mitologicznym, lub sakralnym, malarz mógłby się posłużyć wizerunkiem jakiejś żyjącej osoby, aby odgrywała rolę nieistniejącej postaci (Jan Chrzciciel rzeczywiście może być portretem kogoś ze znajomych malarza). Ale portret w damskim ubraniu?

Wiemy niemal na pewno, iż Caravaggio był homoseksualistą. Wykonał on autoportret, w którym można się dopatrzeć swoistego erotycznego wyznania. Lecz nie przedstawił sam siebie w damskim stroju.
prof. Grabowska (8446 punktów)
(zablokowany)
Caravaggio z tego co wiem, uwieczniał na obrazach swoich kochanków. Często nieletnich, w naszym rozumieniu, chłopców.



Leonardo także , mając w domu kochanka ,dawał jego twarz różnym postaciom. A to Janowi Chrzcicielowi, a to Monie Lisie. Nie jest to niemożliwe. Tak przynajmniej usłyszałam wczoraj w telewizji.


"Pomagaj zawsze, nie czyń krzywdy - nigdy" Sai Baba.
spellbinder (8577 punktów)
Leonardo także , mając w domu kochanka ,dawał jego twarz różnym postaciom. A to Janowi Chrzcicielowi, a to Monie Lisie. Nie jest to niemożliwe. Tak przynajmniej usłyszałam wczoraj w telewizji.

Dziwi jednakże to nagłe olśnienie jakiego doznali historycy sztuki. Tak po kilku wiekach ktoś nagle klepnął się w czoło i powiedział - no przecież!

Nie wiedzą już z czego "newsy" robić po prostu.
prof. Grabowska (8446 punktów)
(zablokowany)
>Nie wiedzą już z czego "newsy" robić po prostu.
Być może. Zresztą co się naprawdę wydarzyło 500 lat temu nigdy się nie dowiemy.

"Pomagaj zawsze, nie czyń krzywdy - nigdy" Sai Baba.

Wróć do listy wątków działu O wszystkim i o niczym
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365