Racjonalista - Strona głównaDo treści
Supernowa i historia dziejów

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » O wszystkim i o niczym
NapisanoAutorTytuł
06-02-2011 19:36Koraszewski (82900 punktów)Supernowa i historia dziejów
Ocena 12 na 12
Amerykański historyk z Bostonu, Richard Landes zajmuje się głównie historią średniowiecza, ale ostatnio napisał artykuł o supernowej (www.theaug(*)inese-vs-monotheist-responses/) . Otóż w maju 1006 roku zarówno w Azji, jak i w Europie doskonale widoczny był wybuch supernowej, a tysiąc lat później teleskop Hubble sfotografował nadal widoczne efekty tej eksplozji.
W 1006 roku wydarzenie było szeroko komentowane przez astronomów chińskich, muzułmańskich i chrześcijańskich, ponieważ nowa gwiazda była (podobno nawet w dzień) doskonale widoczna gołym okiem, a według arabskiego astronoma miała wielkość jednej czwartej księżyca.
Wywoływało to zrozumiały niepokój i konieczność reakcji władz. Chiński astronom i matematyk, Zhou Ke-Ming doradził cesarzowi obwieszczenie, że jest to dobry znak i zalecił świętowanie. Kalif al-Hakim w Kairze zarządził nawrócenie wszystkich chrześcijan i Żydów i wyrżnięcie tych, którzy odmówią. Postanowił również wyruszyć do Jerozolimy i zniszczyć Bazylikę Świętego Grobu (co mu się udało w roku 1009).
W Europie zareagowano podobnie i jak opisywał mnich Ademar: Pojawiły się znaki na niebie, śmiertelna susza, ciężkie deszcze, a rzeka koło Wiednia wyschła na trzy noce na długości trzech kilometrów. Tego samego roku biskup Alduin nakazał Żydom nawrócenie się, kilku się nawróciło, a reszta zbiegła z żonami i dziećmi do innych miast. Niektórzy podrzynali sobie gardła, nie chcąc się nawrócić. W Europie krążyła uporczywa informacja o tym, że Bazylika Świętego Grobu zniszczona została przez Żydów.
Artykuł bardzo ciekawy, dobrze pokazuje jeden z aspektów odwiecznych związków religii i nauki.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

KORIUS (14106 punktów)
(zablokowany)
-Czyli powtarzając za Christopherem Hitchensem "religia zatruwa wszystko" i to od tysięcy lat.


Nie jest oznaką zdrowia bycie dopasowanym do chorego społeczeństwa.
Krzysztof Jóźwiak (20202 punktów)
(zablokowany)
Pięknie musiała wyglądać ta SN 1006 Ciekawe czy za jakieś z wielkich wymierań nie odpowiadała jakaś SN trochę bliższa i czy Nas to nie czeka w przyszłości

"Największy błąd popełnia ten, kto sądząc, że może zrobić niewiele, nie robi nic"
Madman (7811 punktów)
>Artykuł bardzo ciekawy, dobrze pokazuje jeden z aspektów odwiecznych związków religii i nauki.
Pokazuje też różnice między kulturami. Chińczycy zaczęli świętować, a u nas i na bliskim wschodzie z tej radości to aż się mordować zaczęli...
Jacek Tabisz (30006 punktów)
Myśli pan, że ten cały biskup Balduin tylko wyganiał, a nie mordował? Coś wierzyć mi się nie chce...

Swoją drogą wśród niektórych wierzących w prawdziwość każdej kultury humanistów przyjął się dogmat, iż ludzie wymyślają sobie świat. Przykładowo - "Dlatego samolot lata, bo ludzie sobie stworzyli taką kulturę, w której samoloty latają... No a szamani uważają, iż księżyc jest garnkiem, i podobnie jak nam z samolotem to im się udaje."

Zwykle rozmawiając z takimi ludźmi, mającymi nieraz tytuły doktorskie renomowanych uczelni (nie tylko w Polsce i nie tylko Polacy) mówiłem im właśnie o zaobserwowanej najdokładniej w Chinach supernowej z 1006. Był to dowód na nieprawdziwość ich tez. W głębokim średniowieczu zaobserowano zjawisko, które wyjaśniliśmy teraz (ci od samolotów, rzecz jasna). Zatem ludzie od samolotów nie wymyślili sobie astrofizyki, gdyż jacyś chińscy ówcześni humaniści pisali o zjawisku "od samolotów'. Trochę to dziwne, prawda? Ale musiałem tak mówić, gdyż tylko to co ludzkie (kroniki, a nie obserwacje nieba), nie było im obce. Ale oczywiście argument z supernową i tak okazał się być zbyt złożony. Do takich ludzi należy choćby pisarz Umberto Eco...
rexus (2343 punktów)
Dokładnie.
Te supernowe to dopiero mają poczucie humoru. Ciekawe czy te kapryśne gwiazdy, są świadome swych negatywnych wpływów na lokalne społeczności.

Wróć do listy wątków działu O wszystkim i o niczym
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365