Racjonalista - Strona głównaDo treści
Krewniacy

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
17-08-2006 14:12awersja (34 punktów)Krewniacy
Niekiedy zerkam na telewizor. Gdy jest włączony, widzę w nim przeróżne ciekawe rzeczy. Choćby ostatnio - zwróciłem uwagę na spoty emitowane w ramach reklamy społecznej, propagujące działalność "Krewniaków". Reklama robi dobre wrażenie. Rzekłbym, że jest aż do bólu sterylna, i nie razi nawet zabawa pojemnikami z ludzką krwią. Prosta, zrozumiała, przekonująca. Trochę dziwi mnie wykorzystywanie imienia pana Jana Pawła II we wszelkich akcjach społecznych, ale w gruncie rzeczy nie moja to sprawa. Sama reklama zainteresowała mnie jednak także dlatego, że jestem od wielu lat honorowym dawcą krwi. Postanowiłem zatem poznać szczegóły działalności "Krewniaków" na stronie krewniacy.pl .

Pierwsze wrażenie - pozytywne. Utrzymana w kolorystyce spotów reklamowych, na pierwszy rzut oka witryna przejrzysta i łatwa w nawigacji. Jednak rzucając okiem drugi raz można zauważyć, że... że nie da się przeczytać wszystkich informacji zawartych na stronie (dot. starszych przeglądarek)- błąd programisty...? Brak paska przewijania sprawia, że informacje nieoczekiwanie kończą się przykryte stopką redakcyjną. Moja żądza wiedzy była jednak silniejsza - niekonwencjonalnym sposobem poczytałem sobie to, co dla przeciętnego internauty ze starszą przeglądarką pozostanie zagadką. I co znalazłem...

Czepiałbym się, gdybym na początku zwrócił uwagę na błędy ortograficzne - ostatecznie każdemu może zdarzyć się napisanie "załuż się". Zatem na początku zwróciłem uwagę na przepiękny sposób pisania - wiele zdań, mało treści. Długa lista patronów... a w plikach .pdf zawarte ciekawe informacje, o których nie ma mowy w opisach Fundacji.. Jest za to opisany program "Honorowe Krwinki", wchodzący do ogólnospołecznej kampanii "Krewniacy" poświęconej idei Honorowego Krwiodawstwa (sic!). Żałuję, że w wielu słowach zawarto dość mało konkretnych działań, opisów, relacji, przykładów.

W opisie znajdujemy również wypowiedź pana profesora Michała Seweryńskiego, lecz doprawdy nie wiem dlaczego uznano pana profesora za ministra edukacji i nauki, kiedy takiego ministerstwa nie ma. Owszem, pan Seweryński jest ministrem, ale nauki i szkolnictwa wyższego. Niby drobna różnica...

Dotarłem również do interesującego badania przeprowadzonego na zlecenie Fundacji przez Instytutu Badań Rynku i Opinii Publicznej Millward Brawn Co. SMG/KRC - ponoć bardzo kosztownego, jednak nie napisano ile to badanie kosztowało i kto za nie zapłacił. Napisano, że badanie to służyło przygotowaniu strategii działalności Fundacji, ale nie napisano nic o tej strategii. Pozostaje mi domniemywać, że dotychczasowa strategia okazała się słuszną. Z pewnością kolejne kosztowne badania opinii publicznej podtrzymają wcześniejsze spostrzeżenia.

Napisano również, że "w roku 2005 w terminie od 20 marca do 31 sierpnia w ramach prowadzonej zbiórki publicznej zebrano 469 396,57 PLN", a koszt zakupu autobusu do poboru krwi wynosi 2,5 mln złotych. Czytając to poczułem wielki niedosyt informacji:
1. Skąd pochodziły zebrane pieniądze (sms-y, wpłaty darczyńców, dotacje, fundusze unijne...?).
2. Jaka suma jest aktualnie na koncie Fundacji (powiększona o odsetki...?)
3. Jakie są koszty działalności Fundacji (być może cała działalność jest prowadzona charytatywnie...?)

Oczywiście gdzieś takie informacje można znaleźć (a nawet należy - zgodnie ze stosownymi rozporządzeniami). Szkoda tylko, że nie ma ich na oficjalnym portalu Fundacji. Nie ma również wyjaśnienia czym jest "dochód netto z sms-ów" i na czym dokładnie polega integracja techniczna serwisu SMS prowadzona przez firmę MINI S.A. (niestety, brak informacji o tej firmie - może ktoś wie cokolwiek na jej temat...?).

Nie chcę tym postem podważyć wiarygodności Fundacji "Krewniacy", a już zupełnie nie mam zamiaru zarzucać czegokolwiek lub choćby podejrzewać o nieprawidłowości w jej działaniu. Chciałbym jednak, aby prowadząc tego rodzaju przedsięwzięcie zadbać o wszelkie istotne szczegóły. Aby informacja była pełna, czytelna i nie pozostawiała miejsca na jakiekolwiek domysły...
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

jarekland (142470 punktów)
Wiele, z pozoru szlachetnych akcji, po bliższym przyjżeniu trochę tracą ze swojego blasku.
Co oczywiście nie zmienia faktu że i w tej dziedzinie widać w naszym kraju pewne niedoinwestowanie i dlatego takie innicjatywy są potrzebne. Tylko trzeba powiedzieć wszystko o takiej akcji, żeby dla przeciętnego zjadacza chleba było jasne na co konkretnie daje swoje pieniądze (jeżeli są to pieniądze).
rozumek
> Sama reklama zainteresowała mnie jednak także dlatego, że jestem od
>wielu lat honorowym dawcą krwi.
> Napisano, że badanie to służyło
>przygotowaniu strategii działalności Fundacji, ale nie
>napisano nic o tej strategii. Pozostaje mi domniemywać, że
>dotychczasowa strategia okazała się słuszną.
Pewnie, że słuszną, bo strategia jest taka, żeby krwiodawców ubywało, a fundacji i krwiopijców przybywało. Czyżbyś miał ochotę dzielić się krwią tylko z poszkodowanymi? Nie bądź takim egoistą. Sprawiedliwie podziel się sobą z tymi, którzy niczym nie zamierzają się z Tobą dzielić, bo własnej i cudzej krwi, oraz własnych i cudzych pieniędzy, nigdy im nie wystarczy. A może uważasz, że Tobie reklama nie jest potrzebna? Mylisz się totalnie. Gdyby nie ona, gdzie znalazłbyś klientów na swoją krew? Kto by się skapował, że jest mu ona w ogóle potrzebna i kto by Cię poprosił o jej dawanie? Myślisz, że poszkodowani w wypadkach by Ci wystarczyli? Jesteś w błędzie i albo nie doceniasz wydolności własnego układu krwionośnego, albo jego niewydolności u fundatorów fundacji.
wiktor13 (55 punktów)
Byłem swego czasu HDK (ok. 3 litrów) i reklama podobnie na mnie działa ale do momentu określenia nazwy krwiobusu. Tak jakby ktoś chciał na siłę wskazać, że to chrześciański uczynek. Dla mnie to po prostu Ludzki, piękny odruch.

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365