Racjonalista - Strona głównaDo treści
Książka - najlepszy przyjaciel racjonalisty.

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Kultura
NapisanoAutorTytuł
03-04-2014 16:12Apolloniusz (37 punktów)Książka - najlepszy przyjaciel racjonalisty.
0 na 2
Kiedyś przeczytałem, że jeśli chcesz być podobny do kogoś wielkiego ( i nie chodzi tu o wzrost ), spytaj jakie książki czyta, jest to dobry sposób, aby zrozumieć tok myślenia i poglądy innego człowieka.

Jest to portal zrzeszający ludzi o nieco szerszych horyzontach, niż większość społeczeństwa, więc z chęcią bym poznał, jakie pozycje literackie są wg Was warte przeczytania, lub wręcz niezbędne

Ograniczmy się może do 3 , chyba że ktoś MUSI podać więcej. Proszę o omijanie biblioteczki racjonalisty, bo nie ma powodu DUBLOWAĆ

Jeśli nawet kilka osób napisze o swoich ulubionych książkach, powstanie spora lista pozycji do przeczytania. Liczę na ciekawe propozycje.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Rafał Kozłowski (4068 punktów)
>Kiedyś przeczytałem, że jeśli chcesz być podobny do kogoś wielkiego ( i nie chodzi tu o wzrost
>), spytaj jakie książki czyta, jest to dobry sposób, aby zrozumieć tok myślenia i poglądy innego
>człowieka.
>Jest to portal zrzeszający ludzi o nieco szerszych horyzontach, niż większość społeczeństwa, więc z
>chęcią bym poznał, jakie pozycje literackie są wg Was warte przeczytania, lub wręcz niezbędne
>Ograniczmy się może do 3 , chyba że ktoś MUSI podać więcej. Proszę o omijanie biblioteczki
>racjonalisty, bo nie ma powodu DUBLOWAĆ
>Jeśli nawet kilka osób napisze o swoich ulubionych książkach, powstanie spora lista pozycji do
>przeczytania. Liczę na ciekawe propozycje.

Tak jest Szefie, już wymieniam:

E.L.James - Pięćdziesiąt twarzy Greya
E.L.James - Ciemniejsza strona Greya
E.L.James - Nowe oblicze Greya

Wszystkie bardzo, bardzo poruszające.

Nie wymieniam więcej bo nie pozwoliłeś.
Zapewniam, że nie są z biblioteczki racjonalisty.
Sygnał (4252 punktów)
Bardzo polecam dobre książki popularnonaukowe. Z góry głowy mogę przytoczyć "Czy Bóg gra w kości?" Iana Stewarta.
Iwan Denisowicz (16705 punktów)
(zablokowany)
3 to stanowczo za mało, lista książek wartych przeczytania miałaby objętość "Dzieł zebranych" Lenina. Co do moich propozycji, to:
- Michaił Bułhakow - Mistrz i Małgorzata.
- Aleksander Sołżenicyn - Archipelag GUŁag.
- Daniel Dennett - Odczarowanie. Religia jako zjawisko naturalne.


The only good is knowledge and the only evil is ignorance.
Apolloniusz (37 punktów)
Inteligencja emocjonalna - D. Goleman

Żywot własny - B. Franklin

Plan pozytywnego działania - N. Hill
szarley (54913 punktów)
Proponuję zacząć od Mariana Falskiego, potem idzie jak z płatka
TyDraniu (6569 punktów)
Dukaj - Lód
Lem - Filozofia przypadku
Stross - Accellerando



Lengyel (2127 punktów)
> Liczę na ciekawe propozycje.

Haszek "Przygody dobrego wojaka Szwejka podczas wojny światowej"
Darwin "O powstawaniu gatunków" i "O pochodzeniu człowieka"
Pratchett - wszystek "Świat Dysku"
Lem: wszystko sprzed 1980 roku.
pawel_wr (4297 punktów)

>Jest to portal zrzeszający ludzi o nieco szerszych horyzontach, niż większość społeczeństwa, >więc z
>chęcią bym poznał, jakie pozycje literackie są wg Was warte przeczytania, lub wręcz niezbędne >
>Ograniczmy się może do 3 , chyba że ktoś MUSI podać więcej. Proszę o omijanie biblioteczki

Bardzo proszę ,oto trzy książki warte przeczytania :
1)Potop tom pierwszy,
2)Potop tom drugi
3)Potop tom trzeci.

Mniemam,że odpowiedziałem adekwatnie na Twoje zapytanie

Pogrążony w wierze odrzuca rozum.
Anna Salman (16360 punktów)
>Jest to portal zrzeszający ludzi o nieco szerszych horyzontach...

>...jakie pozycje literackie są wg Was warte przeczytania, lub wręcz niezbędne
>Ograniczmy się może do 3 , chyba że ktoś MUSI podać więcej. ...
Jak na ludzi o szerszych horyzontach (a pryz tym niekiedy wiekowych), to trochę ograniczenie.
Książką, która odmieniła mój sposób widzenia świata i to w dzieciństwie była "Alicja w krainie czarów".
Co do reszty polecę raczej autorami:
Prus - prawie wszystko
Bułhakow - wszystko
Singer - wszystko
Saramago - wszystko
Lem - większość
Czterej pierwsi byli genialnymi obserwatorami i recenzentami swojej epoki, a ostatni wizjonerem, zresztą Saramago po części też (mam nadzieję).
Andrzej Bogusławski (52271 punktów)
.
>Kiedyś przeczytałem, że jeśli chcesz być podobny do kogoś wielkiego ( i nie chodzi tu o wzrost), spytaj jakie książki czyta, jest to dobry sposób, aby zrozumieć tok myślenia i poglądy innego człowieka.
Może ważniejszym byłoby zapytać jakie książki przeczytał, a jeszcze ważniejsze jakie przeczytał ze zrozumieniem i przemyślał?

>Jest to portal zrzeszający ludzi o nieco szerszych horyzontach, niż większość społeczeństwa, więc z chęcią bym poznał, jakie pozycje literackie są wg Was warte przeczytania,
Cała klasyka oraz co ważniejsze pozycje różnych nurtów literackich.

> lub wręcz niezbędne.
Takie nie istnieją.

>Ograniczmy się może do 3,
To tylko dla ograniczonych.

> chyba że ktoś MUSI podać więcej.
Ja na szczęście nic nie muszę.

>Proszę o omijanie biblioteczki racjonalisty,
Nigdy nie omijam żadnej biblioteczki, ale tą to nawet nie wiem, gdzie znaleźć?

>bo nie ma powodu DUBLOWAĆ.
Przecież to nie żadne dublowanie - co najwyżej potwierdzenie słuszności wyboru. Wątpię aby jakiś racjonalistą kierował się ściśle takim wyborem i wszystkie pozycje z tego wyboru przeczytał. Racjonaliści, to na ogół wolnomyśliciele i sami sobie lektury wybierają, choć z sugestii innych oczywiście korzystają.

>Jeśli nawet kilka osób napisze o swoich ulubionych książkach, powstanie spora lista pozycji do przeczytania. Liczę na ciekawe propozycje.

Aleksander Dumas.
Juliusz Verne.
Walter Scott.
Mark Twain.
Stanisław Lem.
Alfred Szklarski.
(Pominąłem tu ogromnie ważną literaturę dziecięcą, ale z niej to już Pan chyba wyrósł?)

Miłego dnia.

@@@
.
mayolina (2278 punktów)
wszystko Saramago już było, więc dodam wszystkie reportaże Normana Lewisa, a zwłaszcza Neapol'44 i In Sicily(tej ostatniej jeszcze nie przetłumaczono na polski), Morfinę Szczepana Twardocha, Leoparda Giuseppe Tomasi di Lampedusa (tu mi się limit wyczerpał, a chciałabym jeszcze dopisać Danielle Steel albo Mniszkównę)
dokowski (7933 punktów)
(zablokowany)
>Kiedyś przeczytałem, że jeśli chcesz być podobny do kogoś wielkiego

Chcesz być podobny do mnie, to polecam:

"Wojna i Pokój"
"Przygody Dyla Sowizdrzała" Costera
"Przygody Dobrego Wojaka Szwejka"

doku (Tomasz Kamiński)
Marcin Śrama (1270 punktów)
Tylko trzy? To może...

1. Mario Vargas-Llossa, Raj tuż za rogiem
2. Thomas Hardy, Tess of the d' Urberville
3. George Byron, Marino Faliero

Wróć do listy wątków działu Kultura
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365