Racjonalista - Strona głównaDo treści
Zapaść onkologiczna w Polsce

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
28-09-2020 20:17Arminius (25555 punktów)Zapaść onkologiczna w Polsce
Ocena 3 na 3
Z opublikowanego raportu NIK wynika, iż polska onkologia sięgneła absolutnego dna. Zainteresowanych problemem odsyłam do podlinkowanego materiału. Wstrząsające wrażenie robi stwierdzenie, iż 90 % (sic!!!) badań histopatologicznych trzeba powtarzać, bo są źle zrobione lub niezupełne!!!
Za tymi suchymi procentami kryją się dramaty ludzkie. Mnóstwo dramatów ludzkich.

"90 proc. badań patomorfologicznych w przypadku chorób nowotworowych trzeba powtarzać lub poszerzać, a co piąta diagnoza jest błędna. Takie wnioski płyną z raportu Najwyższej Izby Kontroli - czytamy w poniedziałkowym "Dzienniku Gazecie Prawnej".


www.rynekz(*)iagnozowanych,212984,1013.html
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

okragly (21676 punktów)

w raju nie było słowa -rak, onkologia, NIK, absolutne dno, badania histopatologiczne, dramaty ludzkie. Raj był naprawdę, w nim śmierć, narodziny, wspólnota, magia. Nie było EGO, a więc i bólu. Najbardziej boli EGO, dmuchane sztucznie przez patoelity aby nas doić, paść sie na sztucznie nadmuchanym balonie naszego EGO

Ból jest imanentną cechą liberalizmu (indywidualizm, wolność)

szukanie raju, moim celem
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>co piąta diagnoza jest błędna
To może być dobra wiadomość.

cr
Wenancjusz (16441 punktów)
>Z opublikowanego raportu NIK wynika, iż polska onkologia sięgneła absolutnego dna. Zainteresowanych
>problemem odsyłam do podlinkowanego materiału. Wstrząsające wrażenie robi stwierdzenie, iż 90 %
>(sic!!!) badań histopatologicznych trzeba powtarzać, bo są źle zrobione lub niezupełne!!!
>Za tymi suchymi procentami kryją się dramaty ludzkie. Mnóstwo dramatów ludzkich.
>"90 proc. badań patomorfologicznych w przypadku chorób nowotworowych trzeba powtarzać lub poszerzać,
>a co piąta diagnoza jest błędna. Takie wnioski płyną z raportu Najwyższej Izby Kontroli - czytamy w
>poniedziałkowym "Dzienniku Gazecie Prawnej".
>www.rynekz(*)iagnozowanych,212984,1013.html

Nie chcę się robić malkontentem notorycznym ale.... nie można! No nie można.
Megalomańskie pomysły inwestycyjne rządu w realizacji, nijak się mają wobec faktu oczywistego, że reformy w publicznej służbie zdrowia doprowadziły do upadku i demontażu służby zdrowia. Piszę, że całej służby zdrowia, bo to nie tylko upadek onkologii. W każdej dziedzinie publiczna służba zdrowia leży. Jaskrawo to widać, gdy z pomocy służby zdrowia trzeba z racji wieku korzystać i bardzo często nie raz. Wygląda to tak jakby świadomie rząd uprawiał cichą eutanazję na społeczeństwie. Nie zdziwiłoby mnie gdybym spotkał na nagrobku takie epitafium:
"Tu są złożone na wieczny odpoczynek członki tego, który umarł bez pomocy lekarza".
A emerytom podsuwam hasło wiodące przy spędzaniu na nieróbstwie reszty życia:
"Emeryci i renciści! Popierajcie partię PiS czynem! Sami umierajcie przed terminem!"
Arminiusie! Edukacja i oświata polska też już leży na razie na jednej łopatce z powodu ustawicznych, nie kończących się reform! Widać więc, że jedyne sukcesy Morawieckiego to rozwalanka wszystkiego, czego się tylko da. Nie wiem tylko skąd się biorą te optymistyczne prognozy Morawieckiego. Jakie przyjmuje kryteria ocen?
Wracając do medycyny społecznej. II fala koronawirusa na razie narasta. Brak miejsc w szpitalach, które i tak doprowadza się do upadku przez z ekonomizowanie służby zdrowia. Brak respiratorów i masek w miarę skutecznych. Na koronawirusa zapada sama służba zdrowia. Lekarze boją się przychodzić do pracy. Jeszcze nie ma szczepionek na grypę. A wyborcy nieudaczników i dyletantów z partii PiS mają na razie większość. Jeszcze Polacy nie widzą szkodliwości działań PiS-u? To czego więc trzeba by ten społeczny letarg w końcu ustąpił? Widać, że społeczeństwo można tak łatwo przekupić i to nędzną zapomogą 500+, która wobec inflacji uruchomionej przez przewspaniałe rządy Morawieckiego nie jest warta 500 zł już dawno. Widocznie ciągle działa magia cyfr/nominałów.

Jednak jestem lepszy jak moja reputacja. Cholera! A może gorszy? Najgorsza ta niepewność.
29-09-2020 11:22 
 Ocena 4 na 4
DyktaFon (9281 punktów)

Ciekawi mnie, skąd wniosek, że to PiS wszystkiemu winien? Rozumiem, że do czasu rządów PiSu wszystko działało jak w szwajcarskim zegarku? I dlatego teraz święte oburzenie, że PiS wszystko spisił? A to szachraje. Dorwali się do władzy, żeby popsuć tak precyzyjny mechanizm.

Proszę chwile pomyśleć, nim przeleje się słowa na ekran (specjalnie nie piszę "myśli", bo niewiele osób, nim coś napisze, to myśli...). Przecież taki stan służby zdrowia i innych dziedzin polskiej gospodarki to trwa od czasu PRLu i niewiele się zmieniło. Tylko teraz, z racji osobistych animozji, szef NIK zaczął sypać kolegów z innych działów i mówić niewygodną prawdę. Poprzednicy gładko przechodzili nad wszystkim do porządku dziennego. I tak się wszystko gładko toczyło od wyborów do wyborów. Oczywiście wskaźniki rosły i Polska rosła w siłę, a ludzie żyli dostatnio...

Wszędzie tylko tematy zastępcze, a zasadnicze sprawy zamiatane pod dywan. Jakiś gender, dyskryminacja kogoś tam, hodowla zwierząt futerkowych... I tak pewnie będzie dalej, bo ludzie lubią zajmować się bzdurami, żeby sobie pogadać i ponarzekać na coś, co nie ma znaczenia dla większości. Natomiast rzeczy istotne, które by wymagały rzeczywistego działania i zmiany w czyimś postępowaniu, a może i przekonaniach - to za dużo, jak dla nas na dziś...
30-09-2020 04:25 
 Ocena 1 na 1
Wenancjusz (16441 punktów)
>Ciekawi mnie, skąd wniosek, że to PiS wszystkiemu winien? Rozumiem, że do czasu rządów PiSu wszystko działało jak w szwajcarskim zegarku? I dlatego teraz święte oburzenie, że PiS wszystko spisił? A to szachraje. Dorwali się do władzy, żeby popsuć tak precyzyjny mechanizm.
Przyznaję, że PiS nie spisił służby zdrowia. Zapaść zaczęła się od reform PO. Ale co zrobił PiS obejmując władzę? Zaczął od wytykania błędów poprzedniej ekipy rządzącej. To była także i publiczna służba zdrowia. Zrób małą konfrontację obiecanek PiS-u z tym czego tak naprawdę dokonano. PiS niczego spektakularnego nie uczynił. Niczego jeszcze nie zbudował, nie potrafił dokończyć nawet sprawy dróg szybkiego ruchu a przecież istnieje takie pojęcie ciągłości władzy niezależnie od ekipy rządzącej. Nie widać też, by potrafił nawet zatrzymać procesu destrukcji publicznej służby zdrowia, a wręcz jest odwrotnie. Nie poczynił także starań by zatrzymać proces upadku edukacji i oświaty ale to nie temat wątku..
>Proszę chwile pomyśleć, nim przeleje się słowa na ekran (specjalnie nie piszę "myśli", bo niewiele osób, nim coś napisze, to myśli...). Przecież taki stan służby zdrowia i innych dziedzin polskiej gospodarki to trwa od czasu PRLu i niewiele się zmieniło.
Dlatego PO "zabrała" się za reformę służby zdrowia, przez całkowite ekonomizowanie jej (NFOZ miał tego pilnować). Bo pewnie w pomyśle było by placówki medyczne miały przynosić dochód. A wygląda to tak, że biurokratów przybyło a jest coraz gorzej. Jak wiemy efekt był całkowicie odwrotny. Szpitale nadal zwijają działalność. Służba zdrowia to gałąź tak samo dotowana musi być jak i oświata i edukacja. PiS pomylił kierunki działania. Dotuje się szalone pomysły pewnego retemdorysty z Torunia na ten przykład, pomijając zdrowie i edukację, a także i polskie siły zbrojne.
>Tylko teraz, z racji osobistych animozji, szef NIK zaczął sypać kolegów z innych działów i mówić niewygodną prawdę. Poprzednicy gładko przechodzili nad wszystkim do porządku dziennego. I tak się wszystko gładko toczyło od wyborów do wyborów.
Ależ dobrze, że tak się stało. PiS w ogóle nie szanuje oczywistych potrzeb suwerena (te nocne obrady Sejmu, dla zmylenia nie w sali obrad a w sali kolumnowej, uchwalanie ustaw bez konsultacji społecznych itp.).
>Oczywiście wskaźniki rosły i Polska rosła w siłę, a ludzie żyli dostatnio...
Dzięki Banasiowi (choć on też diabła wart) i jego NIK-owi jest jakiś bat by ten cały zdemoralizowany PiS przywoływać do porządku. To nie obywatele wyborcy są dla PiS-u a odwrotnie.
>Wszędzie tylko tematy zastępcze, a zasadnicze sprawy zamiatane pod dywan. Jakiś gender, dyskryminacja kogoś tam, hodowla zwierząt futerkowych... I tak pewnie będzie dalej, bo ludzie lubią zajmować się bzdurami, żeby sobie pogadać i ponarzekać na coś, co nie ma znaczenia dla większości.
Z tym narzekaniem bym nie przesadzał. Ludzie widzą zło, bo służba zdrowia jest instytucją publiczną i z niej korzystają. A że propaganda pieprzy bzdury i wmawia ludziom co dla nich dobre to fakt zupełnie inny.
>Natomiast rzeczy istotne, które by wymagały rzeczywistego działania i zmiany w czyimś postępowaniu, a może i przekonaniach - to za dużo, jak dla nas na dziś...
To nie oznacza by sobie odpuszczać. Duże sprawy robi się robiąc nawet drobne kroki. PiS nie robi nic, mimo że na nich spoczywa teraz cały ciężar naprawy takiego stanu rzeczy, bo obiecywali to wyborcom. Nie widać tych drobnych kroczków. I za tą bezczynność ich obwiniam bo po czynach się ocenia. PO była zła a PiS jest lepszy? Nie pasuje mi tu coś.

Jednak jestem lepszy jak moja reputacja. Cholera! A może gorszy? Najgorsza ta niepewność.
30-09-2020 12:12 
 Ocena 3 na 3
DyktaFon (9281 punktów)

>To nie oznacza by sobie odpuszczać. Duże sprawy robi się robiąc nawet drobne kroki. PiS nie robi nic, mimo że na nich spoczywa teraz cały ciężar naprawy takiego stanu rzeczy, bo obiecywali to wyborcom. Nie widać tych drobnych kroczków. I za tą bezczynność ich obwiniam bo po czynach się ocenia. PO była zła a PiS jest lepszy? Nie pasuje mi tu coś.

Dokładnie o tym pisałem: SLD, PO, PiS... Przecież to są ci sami ludzie. Często nawet przechodzą spod jednej etykietki pod drugą. Nie ponoszą żadnej odpowiedzialności i żyją w glorii i chwale Bezsensem jest narzekać na którąś z tych partii z osobna. Oni są wszyscy jedno warci.

Ale logicznie rzecz biorąc, to tyle samo warte jest całe społeczeństwo, które na nich głosowało. I to praktycznie w 100% (mnie nie wyłączając, niestety ). Jak przez 30 lat nie potrafimy się ogarnąć, to już tak zostanie (a nawet będzie zjazd ku gorszemu). Bo to dotyczy nie tylko osób zmanierowanych przez PRL, ale już kolejnych pokoleń, które - teoretycznie przynajmniej - powinny być inaczej myślącymi. A nie są. My wyszliśmy z socjalizmu, ale socjalizm z nas nie wyszedł, a mam wrażenie, że włazi coraz głębiej.
30-09-2020 14:55 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)

> wyszliśmy z socjalizmu, ale socjalizm z nas nie wyszedł, a mam wrażenie, że włazi coraz głębiej.
w raju był komunizm.

Ciekawe jak komunistyczne Chiny sobie poradzą, cały kapitalistyczny świat na czele z USA sie przeciw nim sprzęgnie, muszą przegrać


szukanie raju, moim celem
30-09-2020 15:17 
 Ocena 1 na 1
DyktaFon (9281 punktów)
>> wyszliśmy z socjalizmu, ale socjalizm z nas nie wyszedł, a mam wrażenie, że włazi coraz głębiej.
>w raju był komunizm.

Jesteśmy na dobrej drodze do tego najszczęśliwszego z ustrojów...

>Ciekawe jak komunistyczne Chiny sobie poradzą, cały kapitalistyczny świat na czele z USA sie przeciw nim sprzęgnie, muszą przegrać

Dziś mówienie o czystym komunizmie lub kapitalizmie to już anachronizm. Chiny tak są komunistyczne, jak ja jestem Chińczykiem One mają pewne elementy z komunizmu. Podobnie, jak USA mają pewne elementy z kapitalizmu

Ale pomijając już ideologię: proszę spojrzeć na statystyki - jak szybko rosną różne krzywe Chinom, a jak stagnują różne krzywe reszcie świata. I proszę przedłużyć te krzywe na kolejne lata. Oczywiście to wszystko może się zupełnie zmienić... choć nie sądzę. Ja przynajmniej jestem pod wrażeniem rozwoju Chin. Niezależnie, jak to robią.
03-10-2020 13:59 
 Ocena 1 na 1
-jad- (18783 punktów)

>Dokładnie o tym pisałem: SLD, PO, PiS...

AWS. I słynne cztery wielkie reformy J. Buzka. Emerytalna, służby zdrowia, oświaty i administracji. Wydaje mi się, że w tym momencie zaczyna się równia pochyła.
hyperion (1422 punktów)
>Z opublikowanego raportu NIK wynika, iż polska onkologia sięgneła absolutnego dna. Zainteresowanych
>problemem odsyłam do podlinkowanego materiału. Wstrząsające wrażenie robi stwierdzenie, iż 90 %
>(sic!!!) badań histopatologicznych trzeba powtarzać, bo są źle zrobione lub niezupełne!!!

Kto głosował na PO czy PiS (razem jakieś 7+5=12 lat) to nie powinien teraz narzekać na zapaść służby zdrowia.

Kto wybiera dyletantów zostaje obsłużony przez dyletantów.

A poza tym od kiedy więcej można zarobić na nowotworach niż na np. katarze czy grypie to i zaczęto ich wykrywać więcej. Takie są "prawa rynku".

Że coś takiego nastąpi było wiadome już od wielu lat.


Wolność wypowiedzi gwarantuje mi Konstytucja Art. 54
29-09-2020 23:08 
 Ocena 2 na 2
Duch Prawdy (14787 punktów)
>Kto głosował na PO czy PiS (razem jakieś 7+5=12 lat) to nie powinien teraz narzekać na zapaść służby zdrowia.
A kto nie głosował na PO czy PiS to może teraz narzekać?
>Kto wybiera dyletantów zostaje obsłużony przez dyletantów.
A kto nie wybierał dyletantów to przez kogo jest obsłużony?

( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.
30-09-2020 10:20 
 Ocena 1 na 1
hyperion (1422 punktów)
>>Kto głosował na PO czy PiS (razem jakieś 7+5=12 lat) to nie powinien teraz narzekać na zapaść służby zdrowia.
>A kto nie głosował na PO czy PiS to może teraz narzekać?

Zależy kto.
Ci co mają w nosie kraj i nie chodzą na wybory, nie powinni narzekać. Skoro zostawiają wszystko w rękach innych to zdają się na ich łaskę i niełaskę.

Ci co chodzą na wybory ale ich kandydaci pozasystemowi nie przeszli mają prawo narzekać.

>>Kto wybiera dyletantów zostaje obsłużony przez dyletantów.
>A kto nie wybierał dyletantów to przez kogo jest obsłużony?

Olewanie kraju albo głosowanie od 30 lat na tych samych aferzystów a potem narzekanie, że jest źle ... dorośnijcie ludzie w końcu.

PiS PO jedno zło.

Wolność wypowiedzi gwarantuje mi Konstytucja Art. 54
30-09-2020 20:05 
 Ocena 2 na 2
Duch Prawdy (14787 punktów)
>>>Kto wybiera dyletantów zostaje obsłużony przez dyletantów.
>>A kto nie wybierał dyletantów to przez kogo jest obsłużony?
>Olewanie kraju albo głosowanie od 30 lat na tych samych aferzystów a potem narzekanie, że jest źle ... dorośnijcie ludzie w końcu.
A kto nie olewa i nie głosował na aferzystów to przez kogo jest obsłużony?

( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.
hyperion (1422 punktów)
>>>>Kto wybiera dyletantów zostaje obsłużony przez dyletantów.
>>>A kto nie wybierał dyletantów to przez kogo jest obsłużony?
>>Olewanie kraju albo głosowanie od 30 lat na tych samych aferzystów a potem narzekanie, że jest źle ... dorośnijcie ludzie w końcu.
>A kto nie olewa i nie głosował na aferzystów to przez kogo jest obsłużony?

Przecież napisałem, tacy ludzie mają prawo narzekać.
Chociaż i im dołożę łyżkę dziegciu.
Trochę wstyd, że przez ostatnie kilkanaście lat tacy ludzie nie skrzyknęli się i nie założyli jakiejś normalnej organizacji, funduszu, spółdzielni, inicjatywy, ruchu społecznego, partii (jak zwał tak zwał).

Wolność wypowiedzi gwarantuje mi Konstytucja Art. 54
02-10-2020 02:21 
 Ocena 1 na 1
Duch Prawdy (14787 punktów)
>Trochę wstyd, że przez ostatnie kilkanaście lat tacy ludzie nie skrzyknęli się i nie założyli jakiejś normalnej organizacji, funduszu, spółdzielni, inicjatywy, ruchu społecznego, partii (jak zwał tak zwał).
Skrzyknęli się i założyli:
www.youtube.com/channel/UC0_HxMeYxDY-8-6NJ_umSVA

( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.
klaio (1068 punktów)
PiS nie podjął znaczących reform w zakresie onkologii. Ostatnie zmiany były za Kopacz/Arłukowicza (dilo). To ich reforma tak (nie)działa. PiSowi można zarzucić współudział, że niczego nie odkręcał lub nie poprawiał. Odpowiedzialność ponosi cała klasa polityczna.

Na marginesie, raportów NIKu nie cenię. Kontrola sieci szpitali wprowadzonych za Radziwiłła została przeprowadzona przez NIK za okres ... 11 miesięcy jej funkcjonowania. Tymczasem w kontrolach restrukturyzacji pojedynczych szpitali przyjmowano okres minimum 3 lata. No, ale trzeba było zdążyć na wybory do senatu prezesa NIKu Kwiatkowskiego. Dokładnie tak jak SLD zlikwidował kasy chorych nim zdążyły rozwinąć skrzydła.

Niech wisienką na torcie niekompetencji NIKu będzie kontrola zużycia antybiotyków w hodowli drobiu. Oskarżono polskich hodowców, że zwiększyli dawkę o 23%, bo o tyle wzrosła ich sprzedaż. Ale nie sprawdzili, że w tym okresie produkcja kurczaków wzrosła o 55%, czyli efektywne zużycie antybiotyków spadło (www.cenyro(*)iotykow-w-produkcji-zwierzęcej).

No ale co zrobić - zgodnie z ustawą od momentu złożenia ślubowania inspektor NIKu zna się na wszystkim, jak ten z Delegatury NIK w Rzeszowie, co z kontroli czystości w toaletach PKP został przesunięty do kontroli wydatków inwestycyjnych służby zdrowia.
bartech (554 punktów)
>Niech wisienką na torcie niekompetencji NIKu będzie kontrola zużycia antybiotyków w hodowli drobiu. Oskarżono polskich hodowców, że zwiększyli dawkę o 23%, bo o tyle wzrosła ich sprzedaż. Ale nie sprawdzili, że w tym okresie produkcja kurczaków wzrosła o 55%, czyli efektywne zużycie antybiotyków spadło (www.cenyro(*)iotykow-w-produkcji-zwierzęcej).

Tyle że ten raport nie dotyczył używania antybiotyków tylko w hodowlach drobiu. W Polsce produkuje się również wieprzowinę i wołowinę i to do tej całej produkcji należałoby te 23% odnieść, a nie do samego drobiu.
klaio (1068 punktów)
>Tyle że ten raport nie dotyczył używania antybiotyków tylko w hodowlach drobiu. W Polsce produkuje się również wieprzowinę i wołowinę i to do tej całej produkcji należałoby te 23% odnieść, a nie do samego drobiu.
Ale jakoś producenci wieprzowiny i wołowiny nie poczuli się zdyskredytowani, a hodowcy drobiu tak. Może zaufajmy ich nosom?
03-10-2020 00:08 
 Ocena 1 na 1
bartech (554 punktów)
>>Tyle że ten raport nie dotyczył używania antybiotyków tylko w hodowlach drobiu. W Polsce produkuje się również wieprzowinę i wołowinę i to do tej całej produkcji należałoby te 23% odnieść, a nie do samego drobiu.
>Ale jakoś producenci wieprzowiny i wołowiny nie poczuli się zdyskredytowani, a hodowcy drobiu tak. Może zaufajmy ich nosom?

Jeśli swój stosunek do tej sprawy masz opierać na zaufaniu a nie czytaniu ocenianego raportu i rozumieniu podawanych danych, to dlaczego chcesz ufać hodowcom drobiu a nie NIKowi?
03-10-2020 00:29 
 Ocena 1 na 1
klaio (1068 punktów)
>Jeśli swój stosunek do tej sprawy masz opierać na zaufaniu a nie czytaniu ocenianego raportu i rozumieniu podawanych danych, to dlaczego chcesz ufać hodowcom drobiu a nie NIKowi?

Racjonalne jest zaufać komuś, kto w prawidłowym odczytaniu ma interes. Nie jest racjonalne czytać samemu dokumenty, o których nie masz pojęcia, bo by je zrozumieć, musisz mieć kilka lat studiów albo doświadczenia w tej dziedzinie.
03-10-2020 15:04 
 Ocena 1 na 1
bartech (554 punktów)
>>Jeśli swój stosunek do tej sprawy masz opierać na zaufaniu a nie czytaniu ocenianego raportu i rozumieniu podawanych danych, to dlaczego chcesz ufać hodowcom drobiu a nie NIKowi?
>Racjonalne jest zaufać komuś, kto w prawidłowym odczytaniu ma interes. Nie jest racjonalne czytać samemu dokumenty, o których nie masz pojęcia, bo by je zrozumieć, musisz mieć kilka lat studiów albo doświadczenia w tej dziedzinie.

Hehehe dzięki, uhahałem się przednio
No tak, hodowcy drobiu mają interes w prawidłowym odczytaniu raportu, bo są strażnikami prawdy i tylko na niej im zależy! A może jednak ich interes leży w tym, żeby w żadnym raporcie nie wspominano o nieprawidłowościach w ich działalności, bez względu na to czy takie nieprawidłowości istnieją czy nie?

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365