Racjonalista - Strona głównaDo treści
Scięte bo zasłaniały panele słoneczne?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
05-04-2021 20:34Arminius (25555 punktów)Scięte bo zasłaniały panele słoneczne?
Ocena 4 na 4
Drzewa w Polsce wycina się z wielu absurdalnych i karygodnych powodów. Bo - przykładowo - zacieniają balkon, bo kapie z nich spadź na samochody, bo ich konar może się złamać i spaść na parkujące pod nimi samochody, bo można się o nie rozbić jadąc samochodem ( gdy są posadzone wzdłuż drogi)....Dzisiaj, przypadkiem, odkryłem kolejny dobry powód do wycięcia drzewa. Jest nim...fotowoltaika. Drzewo rozłożyste potrafi zasłaniać Słońce. Więc zrąbać go w myśl zasady...odsuń się bo zasłaniasz mi Słońce.
Tak podobno zrobiono w...szkole (co tym bardziej skandaliczne) na warszawskiej Ochocie.
Zainteresowanych odsyłam do podlinkowanego materiału. Generalnie rzecz biorąc jestem stanowczym przeciwnikiem tzw. "polish jokes". Jednakże gdy słyszę, że ktoś nie ma żadnych skrupułów, żeby ściąć dorodne, wiekowe topole z powodu jak wyżej -staję się bardziej wyrozumiały dla tych, którzy je opowiadają.


"W ten sposób zrobimy w Warszawie drugą Australię. To bezmyślność - o wycięciu wiekowych topól na terenie jednej ze szkół na Ochocie mówi mieszkaniec. Twierdzi, że dyrekcja wycina drzewa, bo zasłaniają panele fotowoltaiczne przed słońcem".

warszawa.w(*)drzew-bo-sa-niebezpieczne.html
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Rowerex (859 punktów)
>Drzewa w Polsce wycina się

Korona-wirus, koro-nawirus - to już dwa powody.
z Mantopy (3643 punktów)
(zablokowany)
>Drzewa w Polsce wycina się z wielu absurdalnych i karygodnych powodów. Bo - przykładowo -
>zacieniają balkon, bo kapie z nich spadź na samochody, bo ich konar może się złamać i spaść na
>parkujące pod nimi samochody, bo można się o nie rozbić jadąc samochodem ( gdy są posadzone wzdłuż
>

Ja pamiętam z dzieciństwa, że wzdłuż każdego cieku wodnego były nasadzone wierzby po dwóch stronach. Dawno już wycięto wszystkie drzewa na rowach a pierwsi to wycinali chłopi co mieli obok pola.
julianborowski (4 punktów)
Myślę, że podejście do drzew się zmienia i nie wycinają ich tak na potęgę, a jeśli już to w zamian sadzą nowe.
06-04-2021 12:16 
 Ocena 1 na 1
romaro (25211 punktów)
>Myślę, że podejście do drzew się zmienia i nie wycinają ich tak na potęgę, a jeśli już to w zamian sadzą nowe.
Tak, powrót do rabunkowej gospoadarki z czasów komuny jest swego rodzaju nowym podejściem. Kiedy ostatni raz widziałeś las? Wczoraj przebiegłem okolo 7 kilometrów przez coś co jeszcze dwa lata temu bylo pięknym gęstym lasem. Przetrzebiony, to mało powiedzieć. Syf kiła i mogiła. Polany upstrzone czymś w kolorze pomarańczowym, niczym wrzody na chorym organiźmie. Porozpierdalane małe pieńki. Las czasami przypomina jakby toczono na jego terenie wojne. To nie jest juz las, to komunistyczny kołchoz służycy pseudo leśnikom do czerpania zysków.
06-04-2021 14:08 
 Ocena 1 na 1
bartech (554 punktów)
>>Myślę, że podejście do drzew się zmienia i nie wycinają ich tak na potęgę, a jeśli już to w zamian sadzą nowe.
>Tak, powrót do rabunkowej gospoadarki z czasów komuny jest swego rodzaju nowym podejściem. Kiedy ostatni raz widziałeś las? Wczoraj przebiegłem okolo 7 kilometrów przez coś co jeszcze dwa lata temu bylo pięknym gęstym lasem. Przetrzebiony, to mało powiedzieć. Syf kiła i mogiła. Polany upstrzone czymś w kolorze pomarańczowym, niczym wrzody na chorym organiźmie. Porozpierdalane małe pieńki. Las czasami przypomina jakby toczono na jego terenie wojne. To nie jest juz las, to komunistyczny kołchoz służycy pseudo leśnikom do czerpania zysków.

No tak. Surowiec drzewny pozyskiwać tylko z drzew, które obaliły się w wyniku naturalnych procesów! A pozostałe 99.999% zapotrzebowania polskiej gospodarki na drewno importować.
06-04-2021 14:26 
 Ocena 1 na 1
romaro (25211 punktów)
>No tak. Surowiec drzewny pozyskiwać tylko z drzew, które obaliły się w wyniku naturalnych procesów! A pozostałe 99.999% zapotrzebowania polskiej gospodarki na drewno importować.
Słyszysz, że dzwonią tylko nie wiesz w którym kościele.
Skandynawowie u nas kupują drzewo. Jak myślisz, są durniejsi od naszych leśników? A może nie mają lasów?
Nie oczekuję odpowiedzi. Cokolwiek nie powiesz nie usprawiedliwia twojej niewiedzy.
06-04-2021 15:23 
 Ocena 1 na 1
bartech (554 punktów)
>>No tak. Surowiec drzewny pozyskiwać tylko z drzew, które obaliły się w wyniku naturalnych procesów! A pozostałe 99.999% zapotrzebowania polskiej gospodarki na drewno importować.
>Słyszysz, że dzwonią tylko nie wiesz w którym kościele.
>Skandynawowie u nas kupują drzewo. Jak myślisz, są durniejsi od naszych leśników? A może nie mają lasów?
>Nie oczekuję odpowiedzi. Cokolwiek nie powiesz nie usprawiedliwia twojej niewiedzy.

Polska importuje mięso wieprzowe, drobiowe, wołowe - rozumiem, że wg ciebie jest to wystarczająca informacja do tego, żeby stwierdzić, że w Polsce nie hoduje się świń, kur, krów z przeznaczeniem na mięso.
Polska importuje jabłka - wg romaro to znaczy, że w Polsce nie uprawia się jabłek, a jeśli nawet się uprawia, to w jakichś śladowych ilościach.

06-04-2021 15:51 
 Ocena 4 na 4
TyDraniu (6569 punktów)
>No tak. Surowiec drzewny pozyskiwać tylko z drzew, które obaliły się w wyniku naturalnych procesów! A pozostałe 99.999% zapotrzebowania polskiej gospodarki na drewno importować.

My pokrywamy zapotrzebowanie sporej części Europy. Niech Pan sprawdzi, ile tysięcy ton drewna jest w portach ładowanych na statki i wywożonych do Niemiec i Szwecji. I nie są to młode tanie drzewa, tylko najlepsze, nawet pomniki przyrody.

Na Mazurach leży kamień upamiętniający ulubioną sosnę Gałczyńskiego, tylko żadnych drzew tam nie ma, może gdzieś tam w oddali. Takich przypadków jest w całej Polsce setki.
bartech (554 punktów)
>>No tak. Surowiec drzewny pozyskiwać tylko z drzew, które obaliły się w wyniku naturalnych procesów! A pozostałe 99.999% zapotrzebowania polskiej gospodarki na drewno importować.
>My pokrywamy zapotrzebowanie sporej części Europy.

Proszę podać dane, wraz ze źródłem, które to potwierdzą.
06-04-2021 18:16 
 Ocena 4 na 4
TyDraniu (6569 punktów)
>Proszę podać dane, wraz ze źródłem, które to potwierdzą.

Muszę najpierw sprawdzić, czy mnie dotyczy ustawa o dostępie do powszechnie dostępnych danych.


06-04-2021 18:42 
 Ocena 1 na 1
bartech (554 punktów)
Masz póki co dane dotyczące samego bezwzględnego eksportu z Polski. Do udowodnienia tej tezy brakuje Ci jeszcze danych odnośnie zapotrzebowania Europy na drewno.
07-04-2021 17:05 
 Ocena 2 na 2
bartech (554 punktów)
Widzę, że nie idzie Ci to szukanie. To Cię wyręczę.


ec.europa.(*)nd_trade#Primary_wood_products

Polska produkcja drewna okrągłego w 2019 r. stanowiła 8.7% całej produkcji Unii Europejskiej. W tej dziedzinie przed nami były Niemcy, Francja i - co pewnie będzie ogromnym zaskoczeniem dla romaro "jak to, produkują drewno, mimo że je od nas importują??? " - Szwecja i Finlandia, które produkują odpowiednio 173,4% i 147,0% tego co my.

Teraz sprawdź, jaki procent z tego pozyskanego w naszych lasach surowca idzie na eksport.
06-04-2021 21:48 
 Ocena 1 na 1
Arminius (25555 punktów)deforestacja
>>Myślę, że podejście do drzew się zmienia i nie wycinają ich tak na potęgę, a jeśli już to w zamian sadzą nowe.
>Tak, powrót do rabunkowej gospoadarki z czasów komuny jest swego rodzaju nowym podejściem. Kiedy ostatni raz widziałeś las? Wczoraj przebiegłem okolo 7 kilometrów przez coś co jeszcze dwa lata temu bylo pięknym gęstym lasem. Przetrzebiony, to mało powiedzieć. Syf kiła i mogiła. Polany upstrzone czymś w kolorze pomarańczowym, niczym wrzody na chorym organiźmie. Porozpierdalane małe pieńki. Las czasami przypomina jakby toczono na jego terenie wojne. To nie jest juz las, to komunistyczny kołchoz służycy pseudo leśnikom do czerpania zysków.

Tak, obsewuję dokładnie to samo w mojej okolicy. Pezy oakzji wyjaśnienie - nasadzanie nowych drzew jakkolwiek wskazane - to nie jest - eufemistycznie rzecz ujmując- pełna rekompensata za wycięty stary drzewostan, że już nie wspomnę o wycinanych pomnikowych drzewach, jak np. w okolicach Arłamowa ( jodły) gdzie powinien być już dawno powołany do życia Turnicki Park Narodowy.
chętnie racjonalistka (29094 punktów)Odp: Scięte bo zasłaniały panele słoneczne?

>Drzewa w Polsce wycina się z wielu absurdalnych i karygodnych powodów. Bo - przykładowo - zacieniają balkon, bo kapie z nich spadź na samochody, bo ich konar może się złamać i spaść na parkujące pod nimi samochody, bo można się o nie rozbić jadąc samochodem
A to które powody wycinania drzew są sensowne i chwalebne?

cr
06-04-2021 17:19 
 Ocena 1 na 1
bartech (554 punktów)
>>Drzewa w Polsce wycina się z wielu absurdalnych i karygodnych powodów. Bo - przykładowo - zacieniają balkon, bo kapie z nich spadź na samochody, bo ich konar może się złamać i spaść na parkujące pod nimi samochody, bo można się o nie rozbić jadąc samochodem
>A to które powody wycinania drzew są sensowne i chwalebne?

sensowne: gdy z pozyskanego drewna robi się liczydła lub książki traktujące o sensie istnienia;
chwalebne: gdy z pozyskanego drewna robi się ołtarzyki i inne akcesoria liturgiczne.
07-04-2021 10:23 
 Ocena 1 na 1
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>>>Drzewa w Polsce wycina się z wielu absurdalnych i karygodnych powodów. Bo - przykładowo - zacieniają balkon, bo kapie z nich spadź na samochody, bo ich konar może się złamać i spaść na parkujące pod nimi samochody, bo można się o nie rozbić jadąc samochodem
>>A to które powody wycinania drzew są sensowne i chwalebne?
>sensowne: gdy z pozyskanego drewna robi się liczydła lub książki traktujące o sensie istnienia;
>chwalebne: gdy z pozyskanego drewna robi się ołtarzyki i inne akcesoria liturgiczne.
A łącząc wymienione tu cele z zapodanymi przez Autora wątku przyczynami można by uzyskiwać efektowne ideowo intarsje: balkonowa światłość dodałaby jasności rozważaniom o sensie istnienia, wolne od lepkiej spadzi liczydła pomagałyby rękom rzetelnie rachować, ołtarzyk z niezłomnego konara chwałę Pana uwiarygodniałby, no a z drzew przydrożnych można by strugać krzyże dla tych, którym i odsłonięcie drogi nie pomogło.

cr
06-04-2021 21:52 
 Ocena 2 na 2
Arminius (25555 punktów)prośba o próbę
>>Drzewa w Polsce wycina się z wielu absurdalnych i karygodnych powodów. Bo - przykładowo - zacieniają balkon, bo kapie z nich spadź na samochody, bo ich konar może się złamać i spaść na parkujące pod nimi samochody, bo można się o nie rozbić jadąc samochodem
>A to które powody wycinania drzew są sensowne i chwalebne?

A proszę spróbować Samej odpowiedzieć na to pytanie.
chętnie racjonalistka (29094 punktów)Odp: prośba o próbę

>>>Drzewa w Polsce wycina się z wielu absurdalnych i karygodnych powodów. Bo - przykładowo - zacieniają balkon, bo kapie z nich spadź na samochody, bo ich konar może się złamać i spaść na parkujące pod nimi samochody, bo można się o nie rozbić jadąc samochodem
>>A to które powody wycinania drzew są sensowne i chwalebne?
>A proszę spróbować Samej odpowiedzieć na to pytanie.
Zapytałam, o Przemądry, ponieważ mnie takimi wydały się wymienione przez Ciebie potrzeby ludzi.


cr
07-04-2021 10:16 
 Ocena 2 na 2
Arminius (25555 punktów)opinia Przemądrego
>>>>Drzewa w Polsce wycina się z wielu absurdalnych i karygodnych powodów. Bo - przykładowo - zacieniają balkon, bo kapie z nich spadź na samochody, bo ich konar może się złamać i spaść na parkujące pod nimi samochody, bo można się o nie rozbić jadąc samochodem
>>>A to które powody wycinania drzew są sensowne i chwalebne?
>>A proszę spróbować Samej odpowiedzieć na to pytanie.
>Zapytałam, o Przemądry, ponieważ mnie takimi wydały się [color=blue]wymienione przez Ciebie >potrzeby ludzi.

Jeżeli ktoś chce ściąć dorodną lipę, bo mu z niej kapie spadź na jego pie.....e autko - jest "barbarzyńcą w ogrodzie" i dlatego jego potrzeby - jako takiego - nie powinny mieć jakiegokolwiek znaczenia.
chętnie racjonalistka (29094 punktów)Odp: opinia Przemądrego

>Jeżeli ktoś chce ściąć dorodną lipę, bo mu z niej kapie spadź na jego pie.....e autko - jest "barbarzyńcą w ogrodzie" i dlatego jego potrzeby - jako takiego - nie powinny mieć jakiegokolwiek znaczenia.
Z tym jest przecie różnie, czasem i drzewo ściąć trzeba, kapiąca na auto spadź sensownym powodem do tego jak najbardziej bywa. Po prostu natura ma swoje plusy i minusy, a cywilizacja swoje.

A do ścinania drzew m.in. dlatego przyznajemy sobie prawo, że potrafimy je także sadzić.

cr
07-04-2021 12:28 
 Ocena 2 na 2
Arminius (25555 punktów)powód sensowny?
>>Jeżeli ktoś chce ściąć dorodną lipę, bo mu z niej kapie spadź na jego pie.....e autko - jest "barbarzyńcą w ogrodzie" i dlatego jego potrzeby - jako takiego - nie powinny mieć jakiegokolwiek znaczenia.
>Z tym jest przecie różnie, czasem i drzewo ściąć trzeba, kapiąca na auto spadź sensownym powodem do tego jak najbardziej bywa. Po prostu natura ma swoje plusy i minusy, a cywilizacja swoje.

Konflikt ów - cywilizacji i natury - w tym wypadku można banalnie prosto rozwiązać. Wystarczy.... pozmywać szybę czy karoserię albo przykryć auto jakąś plandeką. Po co od razu ścinać dorodne dzrewo??? Ciekawe, że takie proste rozwiązanie problemu nie przyszło pani do głowy??? Przecież scięcie drzewa to także spory kłopot logistyczny i duże koszta???


>A do ścinania drzew m.in. dlatego przyznajemy sobie prawo, że potrafimy je także sadzić.


Nim wyrośnie dorodna lipa mija kilkadziesiąt lat. Jeżeli wyrośnie, bo z nasadzeń tylko co trzecie, czwarte drzewo osiąga wiek "dojrzały"
chętnie racjonalistka (29094 punktów)Odp: powód sensowny?

>Konflikt ów - cywilizacji i natury - w tym wypadku można banalnie prosto rozwiązać. Wystarczy.... pozmywać szybę czy karoserię albo przykryć auto jakąś plandeką. Po co od razu ścinać dorodne dzrewo??? Ciekawe, że takie proste rozwiązanie problemu nie przyszło pani do głowy???
Prosto, to się takie rzeczy pisze, każdorazowe zakładanie plandeki nie idzie już tak gładko.

>Przecież scięcie drzewa to także spory kłopot logistyczny i duże koszta???
No i to zwiększa prawdopodobieństwo, że decyzja o ścięciu drzewa nie zapadnie pochopnie.

>Nim wyrośnie dorodna lipa mija kilkadziesiąt lat. Jeżeli wyrośnie, bo z nasadzeń tylko co trzecie, czwarte drzewo osiąga wiek "dojrzały"
Trzeba więc uzupełniać drzewostan sadząc po trzy - cztery mode drzewka i usuwać najsłabsze, chyba żaden problem. Pamiętając, że nasz wybór za kilkadziesiąt lat zostanie zweryfikowany.

cr
z Mantopy (3643 punktów)
(zablokowany)
>>
>Trzeba więc uzupełniać drzewostan sadząc po trzy - cztery mode drzewka i usuwać najsłabsze, chyba żaden problem. Pamiętając, że nasz wybór za kilkadziesiąt lat zostanie zweryfikowany.
>

W Czechach zobaczyłem drzewo, którego szukanie nazwy zajęło mi sporo czasu.
Okazało się, że to jest metasekwoja chińska. Posadziłem metasekwoję ponad dwadzieścia lat temu i rośnie bardzo wolno. Z początku widziałem jak rosła teraz stoi, ma z 8m wysokości, obwód pnia 6O cm. Ta w Czechach to duże drzewo, rośnie koło pięknego domu, przypuszczam, że posadzona przed wojną. Metasekwoja ma żywotność 2 OOO lat. Warto posadzić w słońcu i na podmokłym terenie.
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>metasekwoja chińska. Posadziłem metasekwoję ponad dwadzieścia lat temu i rośnie bardzo wolno.
A w Wiki piszą, że szybko rośnie.

cr
hanging_bishop (1112 punktów)Odp: Scięte bo zasłaniały panele słoneczne?
Bardziej martwi mnie potężna eksploatacja lasów. Ogromne połacie lasów to wywietrzałe karczowiska, które leżą odłogiem latami. Ostatnio wycina się też młodsze drzewa (np. czterdziestoletnie) na drewno opałowe. Gospodarka leśna u nas to jakaś kpina. Oby tylko ona...
07-04-2021 04:06 
 Ocena 2 na 2
Duch Prawdy (14787 punktów)
>Ogromne połacie lasów to wywietrzałe karczowiska, które leżą odłogiem latami.
W którym nadleśnictwie tak jest?


( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.
skorpion13 (920 punktów)
>Bardziej martwi mnie potężna eksploatacja lasów. Ogromne połacie lasów to wywietrzałe karczowiska, które leżą odłogiem latami. Ostatnio wycina się też młodsze drzewa (np. czterdziestoletnie) na drewno opałowe. Gospodarka leśna u nas to jakaś kpina. Oby tylko ona...
Które leśnictwo/nadleśnictwo? Ile takich leśnictw/nadleśnictw jest ogółem w RP? Wyręb wielkopowierzchniowy (wg. posiadanych przeze mnie informacji) dotyczył jedynie obszarów występowania kornika drukarza. Nawet w obcych dla Polski nasadzeń dawnych świerkiem alpejskim prowadzi się wycinkę mało obszarową i zastąpienie występującymi na tych terenach gatunkami liściastymi w celu odtworzenia stanu lasu zbliżonego do naturalnego.
Kpiną wydaje mi się zabieranie głosu przez kogoś kto widział oczyszczony z pni wiatrołom i krzyczy ,,ratujmy lasy''.
skorpion13 (920 punktów)

>"W ten sposób zrobimy w Warszawie drugą Australię. To bezmyślność - o wycięciu wiekowych topól na
>terenie jednej ze szkół na Ochocie mówi mieszkaniec. Twierdzi, że dyrekcja wycina drzewa, bo
>zasłaniają panele fotowoltaiczne przed słońcem".
>warszawa.w(*)drzew-bo-sa-niebezpieczne.html
Moim zdaniem - wszystko zależy od gatunku drzewa. Osiki, topole (czarne lub białe)do niedawna zaliczane były do tzw. ,,chwastu drzewnego'', który można było wycinać bez zezwolenia. Drewno topolowe jest nic nie warte zarówno jako materiał budowlany, stolarski czy ciesielski oraz opał. Wolno rosnące sztuki (ze względu na szybkie przyrosty nasadzano nimi osiedla i pobocza dróg) stanowią po przekroczeniu 40 lat znaczne zagrożenie. obszerne korony, grube i ciężkie gałęzie na kruchym i łamliwym drzewie - stanowią nie lada gratkę dla sinych wiatrów i jak zwykle bywa zawsze coś zdemolują. A to krawędź dachu nad która wyrosły, a to pojazd nieopatrznie w zasięgu korony zaparkowany, a to taki który akurat pod drzewem przejeżdżał, etc., etc. Poza tym kwitnące topole to zmora dla wszelkiego rodzaju alergików. Dlatego też jestem jak najdalszy od obrony tego rodzaju nasadzeń, jednak ilość zieleni należało by utrzymać, a co za tym idzie usunięte topole i osiki powinno się zastępować gatunkami o bardziej zwartym drewnie i zwartej koronie, które będą potrzebowały na dorośnięcie do pełnych rozmiarów co najmniej 100 lat, a nie maksimum 35.Równie ważne jak wytrzymałość drewna na czynniki atmosferyczne powinna być odporność na zasolenie, które jest zmora współczesnych miast. Czyli staranny dobór, opieka nad zielenią miejską, a nie bezwzględna ochrona wszystkiego co zielone powinna cechować dobrego gospodarza.

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365