Racjonalista - Strona głównaDo treści
BÓG / poszukiwany żywy lub martwy

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Religie
NapisanoAutorTytuł
05-04-2006 13:48billie (5 punktów)BÓG / poszukiwany żywy lub martwy
Wiara jest czymś oczywistym dla ludzi wierzacych.Nie potrzebuje dociekań ani genezy.Po prostu jest. Przepełnia każdy centymetr ciała i tzw.duszy. Nie sposób dyskutować o genezie Boga z ludzmi wierzącymi.To nie jest zarzut z mojej strony, to stwierdzenie faktu. Wiara nie potrzebuje dowodów namacalnych, może opierać sie na wydarzeniach sprzed tysięcy lat, modyfikowanych przez tłumaczy dostosowywanych do oczekiwań.
Dla mnie to za mało. Jestem potrzebuje dowodu. Do tej pory go nie znalazłam.
Patrząc w niebo nie widze Boga, ale tysiące gwiazd w jednej spośród niekończącej się liczby galaktyk.
Mark Twain napisał
Jeżeli Bóg istnieje to po jaką cholere ma troszczyć się o ludzi?
Co takiego jest w nas by twórca wszechświata/jeżeli oczywiście byt twórczy istnieje/ zawracał sobie głowę naczelnymi, którzy oprócz umiejętność eksterminacji swego gatunku niewiele maja mu do zaoferowania?
Do czego są mu potrzebne codzienne modlitwy i rytualne obrządki?
Jeżeli istnieje to dlaczego jest taki daleki i nieobecny?
Czemu tylko pojawiał się wybranym a nie wszystkim wierzącym. Dlaczego zostawił tyle niedomówień i metafor?
A może Boga wymyślił człowiek?
To jemu najbardzej zależy na istnieniu stwórcy. By tłumaczyć niezrozumiałości świata przyrody, by stwarzać systemy umożliwiające życie w grupie, kodeksy postępowań oznaczające co jest dobre dla grupy a co złe.
Dlaczego wiara od początku istnienia związana jest z władzą,z pieniędzni czy innymi dobrami?
Może to strach przed śmiercią ,przed czymś za życia nie do poznania co spotyka nas wszystkich w sposob nieuchronny?
A może to strach przed życiem?
Kto wie?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Oless (982 punktów)
Z tego miejsca żywy nie wyjdzie nikt nawet Bóg
Natomiast nóż widelec uda ci się znależć Boga który jakoś przeżył tutaj: sfinia.fora.pl/viewtopic.php?t=422
To niezły zestaw linków do stron łapologetycznych.

Co do powiedzenia Twain'a to wystarczy zauważyć że jeśli Bóg jest miłością to w sposób naturalny interesuje się człowiekiem, tak samo nie zależy mu na naszych rytuałach ale na nas samych.

P.S. I masz plusika cobyś na zero wyszedł.
włodarczyk (87 punktów)
Gdybys miał dowód to nie byłaby wiara.czemu nie wierzysz skoro bóg tego oczekuje.Dał nam prawo i miłość.stworzył by najprawdpodobniej posegregować na dobrych lub złych.być może chciał obcować z tymi którzy sprawdzą sie w symulacji zwanej życiem a nawet uwięzić we własnych umysłach ale to dla naszego dobra.po to by wierzących i kochających oddzielic od słabych i upadłych w duchu bo tych słabych raj by nawet nie cieszył.
Tomasz Nasiłowski (11 punktów)

>Dla mnie to za mało. Jestem potrzebuje dowodu. Do tej pory
>go nie znalazłam.

rozumiem Cie; czytałaś Pascala "Mysli"? polecam. Mówi on tam m.in., że nie można osiągnąć wiary poprzez dowody; taka "wiara" byłaby tylko złudzeniem, lepiej lub gorzej uzasadnionym przekonaniem; byłby to "kościół piękną architekturą stawiony, ale w kościele Boga nie ma...". Wiara zaś jest łaską, darem Boga, dawanym niezależnie od tego, czy potrafimy uzasadnić sobie przekonanie "Bóg istnieje". Ten dar zaś jest zawsze niezasłużony, udzielany tylko wybranym...
Mimo to warto znać sposoby argumentacji za wiarą; są one pokazane w nowoczesnej wersji na stronie www.diamet(*)edu.pl/?l=1&p=deb7&m=17&ik=12; jest to debata na temat "Co wiemy o istnieniu Boga". W sam raz dla racjonalistki poszukującej uzasadnienia: w dodatku przedstawione są stanowiska wszystkich stron. Pewna rada: nie zwracaj uwagi na uczoność tych wywodów; tak naprawdę kryją sie za nimi dość proste argumenty, kóre są ubierane w uczone frazy dla dodania powagi. Będę podziwiał Waćpannę, jeśli przez to przebrnie

W każdej chwili jestem tez gotowy do dyskusji; moje gg: 2143372.

Pozdrawiam

Wróć do listy wątków działu Religie

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365