 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Kościół i antyklerykalizm
| Napisano | Autor | Tytuł | | 15-07-2007 00:13 | Nowak (136 punktów) | Kościół a polityka | Ostatnio zauważyłam, że odkąd Kościół zaczął się mieszać w politykę powstało wiele nowych problemów - aborcja itd. Od razu chcę podkreślić, że nie wierzę w Boga, dlatego może takie właśnie moje stanowisko. Ale jestem zdania, że Kościół powinien zająć się własnymi sprawami, a władze świeckie swoimi.
| Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
| nieobecny | Odp: :P:P:P:P | >Ostatnio zauważyłam, że odkąd Kościół zaczął się mieszać w politykę powstało wiele nowych problemów Zastanów się - czy był taki czas, gdy Kościół nie mieszał się w politykę?!
|
|
 | | G.K. (1679 punktów) | >>Ostatnio zauważyłam, że odkąd Kościół zaczął się mieszać w politykę powstało wiele nowych problemów >Zastanów się - czy był taki czas, gdy Kościół nie mieszał się w politykę?!
Albo czy kiedykolwiek wyszło to ludziom (niezwiązanym z Kościołem)na dobre ?
|
|
 | | rybek (90 punktów) | >Zastanów się - czy był taki czas, gdy Kościół nie mieszał się w politykę?!
Zawsze się mieszał bo zawsze pragnął władzy. Teraz też nie jest inaczej. Perspektywa sprawowania władzy lub co najmniej wywierania wpływu na główne ośrodki decyzyjne w państwie jest na tyle kusząca, że do tego celu nagina się lub ignoruje/przemilcza fundamenty wiary - podstawowe prawdy.
|
|
 | | Leszek (260 punktów) | Ale można też zdać pytanie...co by było gdyby kościół w politykę się nie mieszkał? A może lepiej, że swoje paluchy tam wkłada...kto wie...
|
|
| Patty Matheson (2087 punktów) | Odp: Kościół a polityka | Wówczas rzekł [Jezus] do nich: Oddajcie więc Cezarowi to, co należy do Cezara, a Bogu to, co należy do Boga. [Mt 22,21] Wystarczy za komentarz. Każdy chrześcijanin, który nie ma nic przeciwko mieszaniu się Kościoła do polityki, ośmiesza siebie i swą religię. Wiadomo, że np. Kościół Rzymskokatolicki ma niewiele wspólnego z Biblią, ale wciąż się na nią powołuje. Niezauważanie tych sprzeczności świadczyć może o głupocie. Ale nie powiem, że w ramach tego wszyscy wpatrzeni w KK katolicy to głupcy, bo większość z nich po prostu nie czytała Biblii. Kościół to instytucja, która zwietrzyła interes w rosnącej liczbie zwolenników niejakiego Chrystusa. A w wysokobudżetowym interesie muszą być powiązania z polityką.
Pozdrawiam.
|
|
 | | Gawliński (65 punktów) | Polska to kraj w którym kościół ma najwięcej do powiedzenia, wątpie czy to się kiedyś zmieni. W końcu co by z nami się stało gdyby nie O.Rydzyk.
|
|
 | | Gringiewicz (30 punktów) | >Wówczas rzekł [Jezus] do nich: Oddajcie więc Cezarowi to, co należy do Cezara, a Bogu to, co należy do Boga. [Mt 22,21] >Wystarczy za komentarz. Każdy chrześcijanin, który nie ma nic przeciwko mieszaniu się Kościoła do polityki, ośmiesza siebie i swą religię. Ciekawe w jaki sposób? I jak zwykle zła interpretacja słów Chrystusa prowadząca do błędnej tezy. >Wiadomo, że np. Kościół Rzymskokatolicki ma niewiele wspólnego z Biblią, ale wciąż się na nią powołuje. Niezauważanie tych sprzeczności świadczyć może o głupocie. Ale nie powiem, że w ramach tego wszyscy wpatrzeni w KK katolicy to głupcy, bo większość z nich po prostu nie czytała Biblii. >Kościół to instytucja, która zwietrzyła interes w rosnącej liczbie zwolenników niejakiego Chrystusa. A w wysokobudżetowym interesie muszą być powiązania z polityką.
Ogóły, same ogóły. Jak zwykle bez konkretów, no bo i po co. Przecież wszyscy wiedzą, że tak jest to po co udowadniać oczywistości. Takimi wypowiedziami to Ty się ośmieszasz.
|
|
|  | | Patty Matheson (2087 punktów) | >>Wówczas rzekł [Jezus] do nich: Oddajcie więc Cezarowi to, co należy do Cezara, a Bogu to, co należy do Boga. [Mt 22,21] >>Wystarczy za komentarz. Każdy chrześcijanin, który nie ma nic przeciwko mieszaniu się Kościoła do polityki, ośmiesza siebie i swą religię. >Ciekawe w jaki sposób?
Sprowadzając ją na ziemię, mieszając z takim profanum jak polityka. Być może taki był zawsze zamiar twórców religii, może nawet już Chrystusowi nie chodziło tylko o dusze wyznawców. Może mój idealizm jest nie na miejscu.
>I jak zwykle zła interpretacja słów Chrystusa prowadząca do błędnej tezy.
No tak, zapomniałam, że Jedyna Słuszna Interpretacja należy do Kościoła. Freethinkers are dangerous. Jak brzmi oficjalna katolicka wykładnia?
>>Wiadomo, że np. Kościół Rzymskokatolicki ma niewiele wspólnego z Biblią, ale wciąż się na nią powołuje. Niezauważanie tych sprzeczności świadczyć może o głupocie. Ale nie powiem, że w ramach tego wszyscy wpatrzeni w KK katolicy to głupcy, bo większość z nich po prostu nie czytała Biblii. >>Kościół to instytucja, która zwietrzyła interes w rosnącej liczbie zwolenników niejakiego Chrystusa. A w wysokobudżetowym interesie muszą być powiązania z polityką. >Ogóły, same ogóły. Jak zwykle bez konkretów, no bo i po co. >Przecież wszyscy wiedzą, że tak jest to po co udowadniać oczywistości. Takimi wypowiedziami to Ty się ośmieszasz.
Konkrety w tej materii były przedmiotem wielu dysput, artykułów etc, i Ameryki bym nie odkryła, szczególnie na tym Forum. Co ja poradzę, że naprawdę większość "wie, że tak jest"? Z moimi katolickimi znajomymi nie mogę dyskutować nt. Biblii, bo nie czują się kompetentni. C'est la vie. Też kiedyś myślałam, że wielki biznes może się obejść bez maczania palców w śmierdzących sprawach i polityce, ale zdania ludzi mających z tym światem styczność mnie przytłaczają.
Pozdrawiam.
|
|
|  | | Rosi58 (259 punktów) | > >Wówczas rzekł [Jezus] do nich: Oddajcie więc Cezarowi to, co należy do Cezara, a Bogu to, co należy do Boga. [Mt 22,21]> >Wystarczy za komentarz. Każdy chrześcijanin, który nie ma nic przeciwko mieszaniu się Kościoła do polityki, ośmiesza siebie i swą religię.> Ciekawe w jaki sposób? I jak zwykle zła interpretacja słów Chrystusa prowadząca do błędnej tezy.Jeżeli powyższy cytat nie jest dla Ciebie oczywisty, to bardzo proszę wytłumacz mi "co autor miał na myśli"? > >Wiadomo, że np. Kościół Rzymskokatolicki ma niewiele wspólnego z Biblią, ale wciąż się na nią powołuje. Niezauważanie tych sprzeczności świadczyć może o głupocie ...> Ogóły, same ogóły. Jak zwykle bez konkretów, no bo i po co.Jeśli chcesz mogę Cie zasypać szczegółami. A'propos, nie znalazłem w Twoich wypowiedziach ani jednego konkretu - ogóły, same ogóły. Zresztą, Patty mówi, że kk ma niewiele wspólnego z Biblią - to jest konkret. A Twoja odpowiedź?  Pozdrawiam
"Dla ciebie jestem ateistą, dla Boga - konstruktywną opozycją." Woody Allen
|
|
| Michał Aleksy Mentrak (10573 punktów) | >Kościół powinien zająć się własnymi sprawami, [...]
Ależ właśnie to robi. Od dwóch tysięcy lat. Celem Kościoła jest zdobycie pełni władzy nad całym światem; to jego polityka bardzo konsekwentnie realizowana. To instytucja totalna pod każdym względem.
fides ex necessitate esse non debet
|
|
 | www.wolnyswiat.pl (97 punktów) (zablokowany) | Jedną z dominujących cech Polaków jest naiwność/brak rozsądku, niski poziom świadomości; egoistyczna, bezwzględna zachłanność jako rekompensata nieudacznictwa (a ogromne trudności podczas (prób) uczciwego dochodzenia do czegoś demoralizują; osiągnięcia czegoś konstruktywnego, mizerne efekty zniechęcają; Bo i tak będzie tylko to, co komu pisane (jak koryto, to widocznie Bóg/Los tak chciał)). Stąd apatia, a przy sprzyjających okolicznościach rzut na kasę...; Brak chęci do prospołecznej działalności, współpracy - bo to konkurencja do i tak za małego koryta... (a jak się dorwą... to się nie podzielą!); bo to robienie na innych (inni nie chcą robić na mnie, to dlaczego ja mam robić na innych - błędne koło); po co się nad czymś zastanawiać, zdobywać wiedzę skoro religia już dawno dała odpowiedzi na wszelkie pytania; po co wykazywać się inicjatywą skoro i tak to Opatrzność o wszystkim decyduje; wszelka władza pochodzi od Boga - więc ci, którzy się na Niego nie powołują odpadają (co to ma za znaczenie że powołujący się to często, nie mający żadnych innych argumentów, ogłupieni nawiedzeńcy, nieudacznicy, koniunkturaliści, cwaniacy, oszuści, złodzieje, kanalie i inne kreatury - nikt nie jest doskonały, za to są z mojego, religijnego stada (skoro to z religijnego stada dochodzą do władzy to warto być religijnym - sam mogę, bądź ktoś bliski, awansować, zyskać prestiż w środowisku, dojść do władzy (a przecież kiepeły do tego nie mamy żadnej - więc w innych okolicznościach nie mielibyśmy na to szans - czyli bycie religijnym się opłaca) i będą chronione nasze interesy - więc trzeba pielęgnować religijność, być wdzięcznym tego propagatorom (kolejne błędne koło); widocznie tak ma być; inni też by kradli). Przykładem mogą być interesy... z dobroczynnym... zachodem, zarówno za czasów poprzedniego jak i obecnego ustroju (w tym uważanie że Unii Europejskiej chodzi oto by dawać nam pieniądze... (nam chodzi o kasę, a im nie... (ale to naiwni głupcy)))(czyli naiwne pokładanie nadziei w kapitalizmie, więc, praktycznie, konsumpcjonizmie, współrządzeniu ludzi bogatych, najczęściej pazernych, krótkowzrocznych, egoistycznych, promujących powolnych sobie - w celu osiągania własnych korzyści; demokracji - czyli, praktycznie, wykorzystywaniu manipulowanych, bezmyślnych, o niskim poziomie wiedzy, świadomości, ulegających instynktowi stadnemu mas - by dać im złudę wpływania na swój los, i że sami są sobie winni, bo kto wybrał ustrój, rządzących... - jako leku na większość bolączek). A generalnie uważanie że wszystkim chodzi o własny interes, tylko wyjątek stanowią ci, którzy zadają się z Polakami... (członkom kor też chodzi o niebo, a nie o forsę - czego dowodzą na co dzień...) A zawdzięczamy to ogłupiającej religii, org. religijnej - prowokującej myślenie emocjonalne (m.in. życzeniowe, na tym przykładzie: chcę żeby był, w dodatku nasz, lokalny Boziek (chociaż WSZYSTKO TEMU ABSOLUTNIE PRZECZY!)(bo skoro jestem osobą religijną, to nie chcę wyjść na głupca (lepiej by nimi okazali się pozostali)), a członkowie org. relig. Jego pośrednikami, i żeby można było za ich pośrednictwem za wszystko zapłacić (bo osobiście to nie chce mi się wykonywać żadnych tych religijnych bzdur...); by członkowie danej org. byli pożyteczni, dobrzy, uczciwi (a ABSOLUTNIE NIE SĄ!)) zamiast racjonalnego. PS Żeby czerpać korzyści trzeba najpierw trafnie zainwestować (np. w osobę która podejmuje ważne decyzje). Żeby trafnie zainwestować trzeba najpierw posiąść odpowiednią wiedzę (np. czytając wartościowe pisma (nie czytającej reszcie może to, poprzez telewizję, umożliwić odpowiednia osoba u władzy. Jednak, praktycznie, trzeba najpierw bazować na tej pierwszej grupie i jej aktywności w propagowaniu inf., wiedzy)). Mądry Polak po szkodzie.../Polak przed szkodzą i po szkodzie głupi... Co Państwo sądzą o ciągłym mówieniu o życiu duchowym a następnie wyłudzaniu za to pieniędzy, zajmowaniu się biznesem i uciechami... (ciekawe do ilu Polaków to dotrze... - znaczna część zamiast rozumowego, czy logicznie z doświadczenia wynikającego wniosku, wyciągnie wniosek tradycyjny...)
|
|
|  | | Michał Aleksy Mentrak (10573 punktów) | Dałem Ci "plusa", bo wypowiedź zawiera kilka niezwykla trafnych spostrzeżeń i opisów. Nie znaczy to, że ze wszystkim się zgadzam, ale polemiki nie podejmę bo... Na miłość boską, ten styl, ten chaos... Rozumiem, że są ludzie myślący szybciej niż są w stanie tę myśl wyartykułować i tylko to może być dla Ciebie jakimś usprawiedliwieniem. Mam jednak prośbę: nie zmuszaj czytelnika do tak ekstremalnego wysiłku, bo nie każdy ma tyle cierpliwości co ja. Popracuj nad stylem. Warto.
Pozdarwiam.
fides ex necessitate esse non debet
|
|
| |  | www.wolnyswiat.pl (97 punktów) (zablokowany) | >Dałem Ci "plusa", bo wypowiedź zawiera kilka niezwykla trafnych spostrzeżeń i opisów. Nie znaczy to, że ze wszystkim się zgadzam, ale polemiki nie podejmę bo... >Na miłość boską, ten styl, ten chaos... Rozumiem, że są ludzie myślący szybciej niż są w stanie tę myśl wyartykułować i tylko to może być dla Ciebie jakimś usprawiedliwieniem. >Mam jednak prośbę: nie zmuszaj czytelnika do tak ekstremalnego wysiłku, bo nie każdy ma tyle cierpliwości co ja. Popracuj nad stylem. Warto. >Pozdarwiam. > fides ex necessitate esse non debet Dzięki za wskazówkę (nie zdawałem sobie sprawy). No ale z drugiej strony ten wysiłek może jest wskazany. Ale ok., będę i staram się wypośrodkowywać
|
|
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|