Protesty w reakcji na projekt prawa pozwalającego zwalniać ludzi do 26 we Francji oceniane są powszechnie jako przejaw wygodnictwa i niedostosowania do gospodarki rynkowej. Gospodarka jest dla ludzi czy ludzie dla gospodarki? Powszechność protestów świadczy o tym, że przytłaczająca większość młodzieży jest przeciwna temu prawu. Więc dłaczego ich uszczęśliwiać na siłę, jeśli wolą być bezrobotni niż dyskryminowani? Praca nie jest celem samym w sobie, jest środkiem do osiągnięcia celu jakim jest zdobycie środków na utrzymanie. Jeżeli uważamy, że praca jest najważniejsza, niezależnie od innych okoliczności to czym się ona różni od niewolnictwa? Z pewnością bezrobocie wśród kobiet byłoby mniejsze gdyby nie ochrona macierzyństwa. Można więc wprowadzić prawo zezwalające na zwolnienie kobiety w ciąży bez podania przyczyny. Bezrobocie wśród kobiet z pewnością spadnie. Dyskryminacja ze względu na jakiekolwiek okoliczności jest prawem unijnym zabroniona. Wiek jest jedną z przyczyn szczególnie wyróżnionych. Sam mam już ten wiek za sobą więc mogę takie prawo ocenić obiektywnie. Gdyby mój syn, gdy zacznie pracować miał być traktowany jak szmata tylko dlatego, że zaczął pracę przed 26 rokiem życia, wolałbym go do tego czasu utrzymywać. |