 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Filozofia i światopogląd
| Napisano | Autor | Tytuł | | 16-04-2006 12:14 | mariusz | Religia chrzescijan | BEZ BŁEDÓW-WIĘC NIE USUWAĆ!] www.racjonalista.pl/kk.php/s,3156 tutaj mamy bardzo ciekawą historie religii i powstania religii chrześcijańskiej! Zadane jest pytanie czemu wszystkie religie upadły a ta chrześcijańska przetrwała? Sądzę, że warto tu przytoczyć zdanie wybitnego historyka religii greckiej, profesora Uniwersytetu Genewskiego Jeana Rudhardta. [..]Powiedział mi przy ostatnim naszym spotkaniu, że "dostrzegł za tym wszystkim jakąś rzeczywistość". Chrześcijaninem wszakże, przynajmniej wówczas, jeszcze nie był, ale przeszedłszy na emeryturę zaczął studiować Nowy Testament. I tutaj zafascynowało go właśnie zmartwychwstanie Jezusa. Oczywiście jako religioznawca wiedział doskonale, że nie brak bóstw pogańskich, które zstąpiwszy do krainy zmarłych, potem z niej powracają. Zawsze jednak, jak stwierdził w rozmowie ze mną, dzieje się to na płaszczyźnie mitu, całkowicie ahistorycznej. Jezus jest natomiast konkretnym, historycznym człowiekiem, żyjącym w określonym środowisku i czasie. I to właśnie - zdaniem szwajcarskiego historyka religii - jest zjawiskiem całkiem niezwykłym i fascynującym." To jest właśnie ta odmienność wierzeń chrześcijan. Może, dlatego tylko ona jeszcze przetrwała, gdy inne mitotologie dawno upadły. Idąc dalej do osoby Chrystusa. Jest on bogiem, który umiera za nas, na krzyżu, haniebna śmierć,kocha nas i miłuje(jak w żadnej innej relingi),umiera w zasadzie za nas i za to żebyśmy uwierzyli. To bardzo cenna idea, dzięki której świat mógłby być idealny(tyle ze naszym światem rządzi szatan i mamy wolna wole do wybierania miedzy dobrem i złem i dlatego świat nie jest idealny).Nikt prócz boga nie wymyśliłby takiej idei, tak wzniosłej idei całkowitej miłości. Wyznawcami Chrystusa są biedni, ale także i bogaci, niby wszyscy mówią, że chrześcijaństwo jest dla biedoty, ale już w swoich początkach(chrześcijaństwa) wierzyli także bogaci. Chrystus osoba niby mitologiczna jednak od czasów jego narodzin liczy się naszą erę itd. Uznaje się go za osobę historycznie prawdziwą! Podążając dalej, w jaki sposób Chrystus zdołałby okłamać wszystkich apostołów, przekonać ich do swych nauk(filozofii, która Była jest i będzie najlepsza na świecie filozofii miłości),mówił ze jest bogiem ze z martwych wstanie, potem rzeczywiście tak jak przepowiadał został ukrzyżowany następnie z martwych wstał(koleś, który mówi ze wstanie z martwych,ze jest bogiem musiałby mięć "kupę" szczęścia żeby porostu tak się stało i np. zemdlał itd.),uważając znów, że apostołowie byli sfałszowani, to, w jaki sposób pierwsi chrześcijańscy wyznawcy mieli z nimi styczność, brali udział w ich kazaniach(Jezus tez robił kazania).Poza tym popatrzcie na biblie, nie mowie tu o stylu, w jakim została spisana, ale o tym, co zostało w niej napisane, "Wiele (złych) słów przeciwko niemu wypowiedzą i liczne kłamstwa. Będą mu złorzeczyć. Złe pokolenie obali go. Kłamstwem i gwałtem zwalczać go będą. Lud zbłądzi, w jego dniach i na złe drogi zejdzie." Itp. o tym jak ludzie będą źli, o tym, że pojawi się wielu fałszywych proroków ze będą ateiści itd., Kto wymyśliłby takie opowiadania, zmyślone, przecież one SA idealne, przestrzegają, straszą itd. wszystko jest zrobione bardzo dobrze, świetnie jak na kłamstwo, wielu musiałoby nad tym lata spędzić a i tak nadal było by w tym pełno błędów. Mimo tego nie ma, czy to nie jakiś dowód na to ze rzeczywiście jest to boskie? W swym przesłaniu, zastraszaniu, przestrzeganiu, przewidywaniu jest idealne! Kolejnym tekstem, jakim przeczytałem był tekst www.Racjonalista.pl/kk.php/s,2401 ,tam pisze przy Celsusowi ze zbiegli z Egiptu[żydzi] a przecież mówią w całym artykule ze to bajka... Następnym tekstem był ten: www.racjonalista.pl/kk.php/s,3624 - skąd te niemiłosierne tony złota i srebra jak Izrael był według powyższych artykułów biedna dziura? Kolejne artykuły dotyczą Qumran. Zastanawia mnie jedna rzecz, te fakty mają obalić chrześcijaństwo czy je wzmocnić, bo jakoś nie mogę tego rozszyfrować? Mowa w nich jak i w chrześcijaństwie o mesjaszu, który się pojawi, itd. itp. Czy aż takie ważne to jest ze w religii tworzonej przez Żydów, ale przez inna sektę, powstaje bóg, który potem staje się chrześcijańskim, przecież tutaj zmienia to tylko czas powstania religii chrześcijańskiej, poza tym przewiduje przyjście boga, jakim jest Jezus(chyba nie pod tym samym imieniem,)ale to tez mało ważne, ważne natomiast ze on nadchodzi i robi to, co musi...Wiadomo, co, rożnie się to nazywa, ale ostatecznie się kończy. Kolejny artykuł to www.racjonalista.pl/kk.php/s,1066 i znajduje się tutaj kolejny tekst, który mówi o tym ze chrześcijaństwo było 1 z takim bogiem. W powyższym artykule mowa jest o bogu Mitrze, który jest rzekomo bardzo podobny do chrześcijańskiego, wiec nie następuje tutaj jakaś wielka sprzeczność artykułów w dodatku każdy z każdym? I jeszcze jedno pytanie odnośnie tego czy Mitra nie jest czasem tym samym bogiem, jakim jest bóg chrześcijański, bo może się rożnie nazywać, ale chodzić może o to samo. W jednym z powyższych tekstów pisze, że stary testament został zrobiony na zlecenie króla ku zwiększeniu morale Izraelitów i pokrzepieniu serc, w innym tez tutaj przytoczonym ze bóg ten został przejęty, nie następuje tutaj jakieś pomieszanie teorii i sprzeczność artykułów? Chciałem też was zapytać, co z wami będzie, jak myślicie, jeśli to wszystko okaże się prawdą, że Jezus istniał i że jest bóg i zostawił nam tylko po sobie,kościół i biblie,co w tedy? Nie lepiej wedle zakładu Pascala wierzyć w boga, jak go nie ma nic się nie traci jak jest wiele się zyskuje czyż nie? Poza tym nie rozwiązaliśmy i prawdopodobnie nigdy nie rozwiążemy zagadki powstania Wszechświata, więc może za tym stać bóg i to może być kolejny dowód na to, że jest! Zakład Pascala mówi żebyśmy się nie wahali między wiara i nie wiara, bo i tak nic nie tracimy jedynie zyskujemy nikt pewien być nie może czy jest czy nie ma boga! Wiec, czemu są niewierzący? Jak to w końcu jest, bóg Żydów jest spisany/wynaleziony czy tez przejęty? |
| Koprowski (26 punktów) | Będę niegrzeczny, za co z góry przepraszam. Pan Profesor wyrażający podziw dla ekspansywności chrześcijaństwa!!! I co to ma mnie przekonać ,że akurat ta religija jest objawiona?Trochę mało. Chrzescijaństwo przetrwało ponieważ instytucja organizująca to wyznanie tj Kosciół jest znakomicie zorganizowana politycznie. Uważam,że gdyby chodziło o kult Amona i gdyby organizował go Kosciół byłoby podobnie.Idea odkupienia win nie jest niczym nowym i boskim. W starożytnym Izraelu istniała instytucja kozła ofiarnego na którego kapłan nakładał wszystkie popełnione przez naród grzechy i nastęnie kopniakami relegowano go na pustynię.Zreszta w ostatnich newsach, szczególnie w TVN zauważyłem,ze postacia centralną Grobów Pańskich nie jest Chrystus ,kimkolwiek był,ale J.P.II.Jestem przekonany,ze potępiłby ów eksces z całą stanowczością. Jak widac nieważny jest obiekt;istotniejszy jest akt wiary. Odbiegając nieco od tematu polecam mądrą książkę Teresy Thiering "Jezus mężczyzną " bardziej rozwijająca niz nę.dzny Kod Leonarda
|
|
 | | mariusz (-20 punktów) | >Będę niegrzeczny, za co z góry przepraszam. Pan Profesor wyrażający podziw dla ekspansywności chrześcijaństwa!!! I co to ma mnie przekonać ,że akurat ta religija jest objawiona?Trochę mało. Chrzescijaństwo przetrwało ponieważ instytucja organizująca to wyznanie tj Kosciół jest znakomicie zorganizowana politycznie. Uważam,że gdyby chodziło o kult Amona i gdyby organizował go Kosciół byłoby podobnie.Idea odkupienia win nie jest niczym nowym i boskim. W starożytnym Izraelu istniała instytucja kozła ofiarnego na którego kapłan nakładał wszystkie popełnione przez naród grzechy i nastęnie kopniakami relegowano go na pustynię.Zreszta w ostatnich newsach, szczególnie w TVN zauważyłem,ze postacia centralną Grobów Pańskich nie jest Chrystus ,kimkolwiek był,ale J.P.II.Jestem przekonany,ze potępiłby ów eksces z całą stanowczością. Jak widac nieważny jest obiekt;istotniejszy jest akt wiary. >Odbiegając nieco od tematu polecam mądrą książkę Teresy Thiering "Jezus mężczyzną " >bardziej rozwijająca niz nę.dzny Kod Leonarda hmm mimo wszystko nikt nie odpowiedział na moje wątpliwości dotyczące artykułów racjonalisty a co dopiero na dodatkowe pytania jakie zadałem...czy ktoś może to zrobić,będę wdzięczny!
|
|
|  | | Koprowski (26 punktów) | Nie mogę doczytać sie tu żadnych pytań na które już nie odpowiedziano!! Chrześcijaństwo jako kult ( śmiem twierdzić )zostało stworzone przez jednego człowieka i nie był nim Jezus z Nazaretu. Tym człowiekiem był Szaweł z Tarsu.Kolego Mariuszu proponuję abyś szczegółowo zapoznał sie z jego pismami,literacko genialne i niosą taki ładunek myśłi jakiego nie przekazała nam żadna z oficjalnie uznawanych Ewangelii. Zreszta Kosciół jako instytucja zawsze miał szcęście do ludzi mądrych i wielkich duchem;cokolwiek to znaczy. Nie jest jednak tak,ze ów fakt przekonuje do tego,że Chrystus jest bogiem.
|
|
| lipschitz (1674 punktów) | Wszystko można usunąć, nawet Galileusza
|
|
| Avx. | >Idąc dalej do osoby Chrystusa. Jest on bogiem, który umiera >za nas, na krzyżu, haniebna śmierć,kocha nas i miłuje(jak w >żadnej innej relingi),umiera w zasadzie za nas i za to >żebyśmy uwierzyli.
Jest Bogiem. Czyż Bóg zniżałby się do tak nędznych sztuczek, wartych może pogańskiego bożka, lecz na pewno nie wszechmocnego Boga ? Jego zachowanie (przyjmując hipotezę Jego istnienia) jest albo żałosne, albo - okrutne, ponieważ gdyby zechciał, mógłby sprawić aby wszyscy ludzie w jednej chwili uwierzyli w niego. Jest bowiem wszechmocny, czyż nie ?
>Nikt prócz boga nie >wymyśliłby takiej idei, tak wzniosłej idei całkowitej >miłości.
Tak nienaturalnej idei, dodam. Zupełnie nie pasującej do ludzkiej natury. I tylko całkowity ignorant mógłby coś takiego wymyślić... Mamy wybaczać ? Miałbym wybaczyć komuś, kto według mnie zasługuje na śmierć ? Chyba żartujesz.
>Chrystus osoba niby mitologiczna >jednak od czasów jego narodzin liczy się naszą erę itd.
Dodam, że obecnie uważa się, że Chrystus narodził się kilka lat wcześniej, niż sądzono. Ponoć mnich obliczający datę urodzin Jezusa się nieco pomylił (tak czas zaczęto liczyć dopiero od V wieku n.e.).
>Uznaje się go za osobę historycznie prawdziwą!
Budda też jest osobą historycznie prawdziwą...
>Podążając >dalej, w jaki sposób Chrystus zdołałby okłamać wszystkich >apostołów, przekonać ich do swych nauk(filozofii, która
Jak każdy ,,guru" których jest mnóstwo.
>Była jest i będzie najlepsza na świecie filozofii >miłości),
Jak dla kogo najlepsza... Takie ,,filozofie" zupełnie nie przystają do ludzkiej natury.
>itd., Kto wymyśliłby takie opowiadania, zmyślone, przecież >one SA idealne, przestrzegają, straszą itd. wszystko jest
Straszą, właśnie. Gdyby Bóg istniał (w co wątpię, no ale jestem agnostykiem), to po śmierci zapytałbym go, jak to jest właściwie z jego sprawiedliwością i w praktyce nieludzkimi ideami które rozgłaszał ? Ja dziękuję za takiego ,,Boga". Nie chcę mieć z jego ideami nic wspólnego, są one ładne na papierze.
>zrobione bardzo dobrze, świetnie jak na kłamstwo, wielu >musiałoby nad tym lata spędzić a i tak nadal było by w tym >pełno błędów.
Sprzeczności Biblijne istnieją.
>Mimo tego nie ma, czy to nie jakiś dowód na >to ze rzeczywiście jest to boskie? W swym przesłaniu, >zastraszaniu, przestrzeganiu, przewidywaniu jest idealne!
W zastraszaniu dobry jest pierwszy lepszy system władzy totalitarnej. W przesłaniu ? Tragicznie złe. Przestrzeganiu ? Przed zejściem z jedynie słusznej drogi ? Fakt, niezłe. Ale moim skromnym zdaniem, naziści byli w tym aspekcie lepsi, a końcu za odejście z ,,jedynie słusznej" drogi u nich groziła kara już za zycia. Podobnie komuniści.
>przytoczonym ze bóg ten został przejęty, nie następuje >tutaj jakieś pomieszanie teorii i sprzeczność artykułów?
Racjonalista nie jest ideowym monolitem. Nie prezentuje ,,jedynie słusznego" poglądu na dane sprawy.
>Chciałem też was zapytać, co z wami będzie, jak myślicie, >jeśli to wszystko okaże się prawdą, że Jezus istniał i że >jest bóg i zostawił nam tylko po sobie,kościół i biblie,co >w tedy?
Wtedy powiedziałbym Bogu: ,,Dlaczego ? Dlaczego wszystko w ten sposób ?". A gdybym nie usłyszał zadowalającej odpowiedzi, lecz ,,Boską sofistykę" do w Biblii jest częste, pozostałoby mi powiedzieć ,,Żegnam". Niech by mnie nawet wrzucił w odchłań piekielną, o wiele to lepsze od przylizywania się wbrew swym poglądom. Zresztą prawdopodobnie Go nie ma...
>Nie lepiej wedle zakładu Pascala wierzyć w boga, >jak go nie ma nic się nie traci jak jest wiele się zyskuje >czyż nie?
Za tego Chrześcijańskiego to ja dziękuję. Nie chcę mieć z nim wiele wspólnego... Jest nieludzki, z tą całą swoją ,,miłością" i ,,sprawiedliwością", jakże różną od ludzkiej... Inne religie nie są lepsze. I co ważniejsze, nie są mi do niczego potrzebne.
Chcę kochać i pragnę miłości, bowiem jestem człowiekiem. Nie chcę jednak kochać ,,Boga" nie pragnę też miłości do wynaturzonych ,,idei", chcę miłości do człowieka i od człowieka... Nie oczekuję jej jednak od ludzi, których nigdy niw widziałem, istota kochająca wszystkich... Nie jest w praktyce człowiekiem. Chcę też prawa do nienawiści, do wolności poglądów, prawdziwego prawa, nie ,,pod karą" piekła.
Uważam wreszcie, że Bóg nie istnieje. Gdyby jednak istniał, nie uważałbym za zasadne go ,,kochać".
|
|
 | | Avx. | Dodam, że w samej nienawiści nie ma moim zdaniem nic negatywnego, jak można się domyślić. Czyż bowiem, moja nienawiść komuś szkodzi ? Nie chcę w niczym bez pośrednio szkodzić tym osobą, po prostu życze im wszystkiego najgorszego...
I jeszcze jedno. Uważam za nienaturalną nienawiść do jakiś grup społecznych (równie nianaturalną, jak miłość do całej ludzkości...). Jeśli kogoś ,,nienawidzę" mam ku temu ważny powód. W moim przypadku jest kilka takich osób. I nie zamierzam hamować swoich naturalnych uczuć po tym, co mi zrobili w imię ,,miłości".
|
|
| ewelina (33 punktów) | Dziękuję za Pana słowa. Racjonaliści zazwyczaj stanowczo podważają bóstwo Jezusa z Nazaretu, np. mój przyjaciel  Mam nadzieję, że po przeczytaniu tej wypowiedzi zastanowi się jeszcze raz nad swoimi przekonaniami
...
|
|
| Volrath (3440 punktów) | Ile razy można ten sam post i wątek pisać? Ten także zamykam jako klon poprzednich oraz jednego postu. Jako moderator proszę o nie tworzenie w kółko tych samych tematów. Robisz bałagan. A dalej pisać można odpisując na ten post: www.racjonalista.pl/forum.php/s,43937#w44238
|
|
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|