>Czy notowane były inne przypadki takie jak ten, że człowiek zaczyna mówić nagle w obcym języku, którego wcześniej nie znał.
"'Widocznie mój angielski był gdzieś tam głęboko schowany i potrzebowałem uderzenia w głowę, żeby zacząć mówić' - opowiada nie mniej zaskoczony czeski żużlowiec." Mi to skojarzyło się z innym zasłyszanym przypadkiem, w którym ludzie pod wpływem hipnozy wypowiadali się w zupełnie obcym języku (np. greckim) i to podobno całkiem sensownie a po przebudzeniu nic nie pamiętali, gdy usłyszeli swoje wypowiedzi w języku obcym to w ogóle nic z nich nie rozumieli i nawet byli zszokowani, że to powiedzieli. Zwolennicy teorii o reinkarnacji tłumaczyli to tym, że te osoby posługiwały się danym językiem w poprzednim życiu. Jednak według tezy naukowców było to spowodowane tym, że ludzki umysł zapisuje wszystko jak najlepsza kamera, tylko że większość, którą uznaje za mniej ważną "odkłada na dalszy plan" np. zasłyszane dialogi z zagranicznych filmów. To ma też tłumaczyć takie sytuacje: człowiek pierwszy raz jest w jakimś mieście i nie wiedzieć czemu wydaje mu się, że zna to miejsce choć jest w nim dopiero pierwszy raz (ale mógł dawno temu widzieć je na zdjęciach, widokówkach lub w telewizji).
|