> za kilka dni bede >musiala napisac prace na temat zwiazku wolnosci religi z >prawem polskim. Gdy przeczytasz Konstytucję to nawet nieżle, wnika z niej że polska jest państwem neutralnym światopoglądowo. Niestety, stan faktyczny nie jest już tak wspaniały. Uprzywilejowaną sytuację ma Kościół Rzymsko-Katolicki, inne odłamy chrześcijaństwa mają nieco gorszą pozycję ale jeszcze zadowalającą (z pewnością różną w różnych przypadkach). Zdecydowanie w najgorszej sytuacji są tzw. Nowe Ruchy Religijne np. Rodzimowiercy. Ale to jeszcze nic w porównaniu do sytuacji ateistów, agnostyków, racjonalistów i innych wolnomyślicieli. Oficjalnie nikt nikogo nie prześladuje i rzeczywiście fizycznych prześladowań nie ma ale sytuacja rzeczywista (tak jak pisałem wyżej) nie jest najlepsza. Natomiast jeżeli chodzi o system prawny to w Konstytucji są różne gwarancje, prawa itp natomiast akty wykonawcze wyrażnie wskazują na uprzywilejowanie jednej opcji (wierzacych).
|