Z początkiem stycznia 1920 roku wspólna łotewsko - polska operacja wojskowa, przeprowadzona w niezwykle trudnych warunkach atmosferycznych ( mróz do 35 stopni plus obfite opady śniegu) zakończyła się błyskotliwym sukcesem. Bolszewia została wyparta nie tylko z Daugavpils /Dybneburga ale z całej Łatgalii. Alians militarny jak wyżej ukształtował przyjazne relacje między Polską a Łotwą w okresie międzywojnia. Granica polsko - łotewska była jedną z nielicznych "przyjaznych" granic Polski w II RP. Pamięć o wydarzeniach sprzed ponad 100 lat jest w Daugavpilis ciągle żywa. W drugiej połowie lat 90 - tych zeszłego wieku zdarzyło mi się ciągnąć rowerem wzdłuż Dźwiny do Rygi przez całą Łotwę. Po wjechaniu z Litwy na jej terytorium, uderzałem na Daugavpilis. Parę kilometrów przed miastem zostałem zatrzymany przez patrol policji. Funkcjonariusze stwierdzili, iż nie mam należytej, granicznej, pieczątki w paszporcie. Ale fakt że jestem z Polski ekskulpuje mnie - bo przecież kiedyś przy zdobywaniu Daugavpilis zakwitło polsko - łotewskie braterstwo broni. Po takim dictum wyciągnąłem z dnia sakwy puszkę piwa (chyba EB) i wychyliliśmy toast za padłych w boju bohaterów. Jeszcze tylko raz w życiu miałem okazję pić na drodze z policjantami. Było to na Ukrainie, w okolicznościach zadziwiająco podobnych do tych znad Dźwiny. W trakcie konsumpcji piwa jak wyżej łotewscy policjanci wytłumaczyli mi że należy używać łotewskiej nazwy Dyneburga czyli Daugavpilis. W podlinkowanym materiale do którego lektury zachęcam - niestety funkcjonuje tylko nazwa Dyneburg. "Kampania Łatgalska nazywana też operacją "Zima" doprowadziła do wyparcia Armii Czerwonej poza etnograficzne granice Łotwy. Rozpoczęła się ona 3 stycznia 1920 roku uderzeniem na Dyneburg. Miasto zostało wyzwolone w ciągu jednego dnia, a decydującą rolę w tym wydarzeniu odegrało polskie wojsko. Kampania Łatgalska zakończyła się 27 stycznia 1920 roku. Jest przykładem bezprecedensowej współpracy narodów polskiego i łotewskiego dążących do wolności. W związku z rocznicą wyzwolenia miasta, w Dyneburgu przy ulicy Warszawskiej można oglądać plenerową wystawę zatytułowaną "Kampania Łatgalska 1919-1920 w obiektywie por. Ludwika Nowakowskiego, uczestnika walk o wyzwolenie Łotwy". www.polski(*)ila-pamiec-poleglych-na-Lotwie |