Racjonalista - Strona głównaDo treści
Dzieje Śląska jako przestroga. Nie przyjmujmy uchodźców!

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
19-12-2021 22:21Morvoren (311 punktów)Dzieje Śląska jako przestroga. Nie przyjmujmy uchodźców!
Ocena 6 na 6
Jeśli już jesteśmy przy temacie mediów w Polsce polecam Państwu lekturę komentarza prezesa stowarzyszenia Biało-Czerwone Opole dot. obecnej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, którą to Pan Prezes łączy z dziejami (tak wielokulturowego przecież) Śląska.

opowiecie.(*)to-a-redaktor-naczelny-milczy/

A także zapoznanie się z do niedawna niepublikowanym Listem Otwartym:

opowiecie.info/warto-pisac-listy-nto/

Czy tego typu narracja jest zjadliwa, oceńcie Państwo sami. Życzę miłego wieczoru.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Arminius (25555 punktów)jakie analogie?
>Jeśli już jesteśmy przy temacie mediów w Polsce polecam Państwu lekturę komentarza prezesa
>stowarzyszenia Biało-Czerwone Opole dot. obecnej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, którą to
>Pan Prezes łączy z dziejami (tak wielokulturowego przecież) Śląska.
>opowiecie.(*)to-a-redaktor-naczelny-milczy/
>A także zapoznanie się z do niedawna niepublikowanym Listem Otwartym:
>opowiecie.info/warto-pisac-listy-nto/
>Czy tego typu narracja jest zjadliwa, oceńcie Państwo sami. Życzę miłego wieczoru.
>

Zjawiska osadzania kolonistów niemieckich czy to na Śląsku czy to w ogóle na ziemiach dawnej Polski nie można postrzegać w kategoriach dzisiejszego problemu z migrantami, to jest - głównie ich niekontrolowanego czy niechcianego napływu. Generalnie rzecz biorąc dlatego, że napływ owych kolonistów był i pożądany i celowo organizowany przez właścicieli ziemskich. Zresztą nie tylko niemieckich. Podobnie było przecież z osadnictwem na prawie wołoskim. Jeżeli już szukać jakiejś analogii do sytuacji z migrantami - to można ewentualnie doszukać się pewnej, w zbiegostwie na daleką Ukrainę z różnych obszarów Europy środkowo - Wschodniej, które to zjawisko wykreowało substrat pod powstanie grupy społecznej Kozaków.
szarley (54906 punktów)Odp: Dzieje Śląska jako przestroga. Nie przyjmujmy uchodźców!
>Czy tego typu narracja jest zjadliwa, oceńcie Państwo sami. Życzę miłego wieczoru.

Tego typu narracja nie jest złośliwa, jest po prostu oparta na fanatyzmie i wynikającej z fanatyzmu niewiedzy. Nie można mieszkać w Opolu i nie znać historii Śląska, chyba że fanatyzm nie dopuszcza do umysłu wiedzy a zamiast niej jedynie propagandę.

Z jednobarwną wizją Śląska polemizować nie warto i nie ma znaczenia czy jest to wizja jednopolska czy jednoniemiecka. Jeśli ktoś nie widzi pogranicza, to nie zobaczy

Pozdrawiam


Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
20-12-2021 17:07 
 Ocena 2 na 2
Berzerac (5671 punktów)

>Tego typu narracja nie jest złośliwa, jest po prostu oparta na fanatyzmie i wynikającej z fanatyzmu niewiedzy. Nie można mieszkać w Opolu i nie znać historii Śląska,

Widocznie można. Jeśli się nie jest Ślązakiem, nie poczuwa się do przynależności do tej nacji, to czy ktoś mieszka w Opolu czy Katowicach, a nie jest historykiem - nigdy nie pojmie zagmatwanych losów regionu. Jeszcze musi go choć trochę to interesować.
20-12-2021 17:20 
 Ocena 3 na 3
Morvoren (311 punktów)
>>Tego typu narracja nie jest złośliwa, jest po prostu oparta na fanatyzmie i wynikającej z fanatyzmu niewiedzy. Nie można mieszkać w Opolu i nie znać historii Śląska,
>Widocznie można. Jeśli się nie jest Ślązakiem, nie poczuwa się do przynależności do tej nacji, to czy ktoś mieszka w Opolu czy Katowicach, a nie jest historykiem - nigdy nie pojmie zagmatwanych losów regionu. Jeszcze musi go choć trochę to interesować.
>
Pan Bezeg jest historykiem. Ale też Polakiem. Bardzo Polakiem. Tacy ludzie nie zrozumieją tej tragedii nigdy... Zaślepieni nacjonalizmem.
20-12-2021 17:40 
 Ocena 3 na 3
Berzerac (5671 punktów)

>Pan Bezeg jest historykiem. Ale też Polakiem. Bardzo Polakiem. Tacy ludzie nie zrozumieją tej tragedii nigdy... Zaślepieni nacjonalizmem.

Tym gorzej dla niego. Historyk jeśli nie jest obiektywny - nie jest historykiem. Nie można dostrzegać tylko jednej strony medalu, zupełnie ignorując drugą.

A ja jestem Ślązakiem. I tylko Ślązakiem.
19-01-2022 08:40 
 Ocena 1 na 1
szarley (54906 punktów)
>Pan Bezeg jest historykiem. Ale też Polakiem. Bardzo Polakiem.

Polecam lektury książek profesora Kaczmarka u Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, gdybym nie wiedział jakiej jest narodowości, to po treści książek nigdy bym się nie domyślił


Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365