Racjonalista - Strona głównaDo treści
Tygodnik "Fakty i Mity"

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Kościół i antyklerykalizm
NapisanoAutorTytuł
26-09-2007 17:53DeunanTygodnik "Fakty i Mity"
Witam
Co sądzicie o tym tygodniku? Można na nim polegać jako na źródle informacji?

Kelly (2051 punktów)Odp: Tygodnik "fakty i mity"
>Witam
>Co sądzicie o tym tygodniku? Można na nim polegać jako na
>źródle informacji?
Jak dla mnie jest trochę agresywny, ale przyznaję, że czytałam najwyżej ze dwa numery.

Mademoiselle-Revolte.xx.pl
Dudek (190 punktów)
Czasami zdarzalo sie poczytac , z zainteresowaniem ale ogólnie zbyt radykalny w swym antyklerykalizmie.
Nie czytaj co tydzien, najwyzej co kilka tygodni.


XXI wiek a ludzie nadal wierzą w bogów.
Miroslaw Rybka (2480 punktów)Odp: Tygodnik "Fakty i Mity"
Gdyby "Fakty i Mity" pisały oszczerstwa, to już dawno by je zlikwidowano w Wolsce. Dla przykładu skandal z abp. Petzem wybuchł po ukazaniu się artykułu w "Rzeczpospolitej", kiedy to "Fakty i Mity" pisały o tym 2 lata wcześniej. Poza tym można tam odnaleźć pełno informacji, które nie przedostają się przez pisowskie media "publiczne". Weźmy zamieszanie z TW "Libellą", który donosił na Wojtyłę, a znajdował się w polskiej delegacji. W TV tylko był szum, ale nie ujawniono osoby natomisat "Fakty i Mity", napisały, iż tym współpracownikiem był "bursztynowy" prałat Jankowski. Takich przykładów jest bez liku. Ja ten tygodnik czytam co tydzień i wszystkim polecam. Rzeczywiście w swej formie jest radykalny, ale w tak sklerykalizowanym kraju taka forma jest jak najbardziej na miejscu.

br
Głąbiński (3538 punktów)
Już dość dawno nie czytałem "FiM" (za dużo jest możliwości i z czegoś trzeba zrezygnować), ale nie sądżę, by sposób redagowania tego pisma uległ zmianie. I wobec tego:
Gdy chodzi o wiarogodność, należy rozróżnić opisy faktów i interpretacje. Jeśli chodzi o pierwsze z wymienionych, nie przypominam sobie, by omawiany tygodnik popełnił kiedykolwiek fałsz (zresztą, podobnie jak twierdzi MR, natychmiast zostałby zaatakowany). Co zaś do interpretacji, to - o ile pamiętam - zdarzają się w nim lapsusy w rodzaju "X powiedział (tu następuje odpowiedni cytat), co dowodzi, że myślał (i tu autor umieszcza wykładnię nieraz zupełnie fantazyjną)". Tego rodzaju "nadinterpretacje" słów oraz czynów zdarzają się zresztą wszystkim czasopismom i osobom; po prostu należy krytycznie podchodzić do wszelkich tego rodzaju stwierdzeń.
Co do innego rodzaju "interpretacyj", efektów przemyśleń autora tekstu, należy szacować nie ich wiarogodność, którą rozumiem jako bezrefleksyjną wiarę w prawdziwość, czy prawidłowość rozumowania, lecz oceniać logikę wywodu, racjonalność wyboru przesłanek na których oparto dowodzenie i na koniec jakość (estetykę, kulturę) tekstu. Pod tymi względami w FiM zdarzają się dość często artykuły słabe, szczególnie nieraz zauważyłem braki erudycji, solidnej znajomości omawianego przedmiotu.

Stach M. G.
www.wolnyswiat.pl (97 punktów)
(zablokowany)
07 lipca 2007
JAK UCHRONIĆ DZIECKO PRZED PRANIEM MÓZGU?
Zgodnie z polskim prawem, nie ma przymusu uczęszczania na lekcje religii. Kto usiłuje wymusić uczestnictwo Twoich dzieci w zajęciach katechetycznych czy kościelnych (np. otwarcie roku szkolnego w kościele,) łamie Europejską Konwencję Praw Człowieka, Konstytucję RP, ustawę o systemie oświaty i rozporządzenie ministra edukacji w sprawie zasad nauczania religii, a także konkordat (art. 12 pkt. 1).

Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej z 14.04.1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w szkołach publicznych (Dz. U. z 1992 r. nr 36, poz. 155), to rodzice proszą dyrekcję przedszkola czy szkoły o lekcje religii. Po ukończeniu 18 lat z taką prośbą mogą wystąpić sami uczniowie.

Kto nie jest zainteresowany katechezą, nie musi pisać żadnych oświadczeń. Domaganie się tego ze strony wychowawców lub dyrekcji szkoły jest bezprawne.

Można, a nawet należy napisać wtedy skargę do wójta, burmistrza, prezydenta miasta czy starosty, a także do właściwego kuratora oświaty.

O ile w szkole nie ma zajęć z etyki, domagaj się od dyrekcji świadectwa bez pozycji religia/etyka! Pozioma kreska w tej pozycji świadectwa jest niezgodna z zasadą milczenia w sprawach religii ( art. 53 pkt. 6 i 7 Konstytucji RP) oraz jest naruszeniem prywatności (art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka).

Michał Powolny
tygodnik "Fakty i Mity"
www.faktyimity.pl

Teresa Jakubowska
RACJA Polskiej Lewicy
lp.po@akswobukaj.aseret
www.wolnyswiat.pl (97 punktów)
(zablokowany)
IDĄ WYBORY. TRZEBA RATOWAĆ TEN KRAJ! SCHOWAJ BABCI DOWÓD.
Babciu, jak nie zagłosujesz na... to przyjdą Niemcy, Żydzi, masoni i Unia Europejska i Cię zjedzą! Pamiętaj: Bóg, Honor i Ojczyzna; każdy prawdziwy Polak - czyli katolik - głosuje jak mu ksiądz każe, czyli na... Amen.
PS
CZY OBROŃCY DEMOKRACJI DZIAŁAJĄ W INTERESIE SPOŁECZEŃSTWA, CZY W SWOIM (OPRÓCZ LUDZI FANATYCZNYCH, UTOPIJNYCH, NAIWNYCH, O NISKIM POZIOMIE ŚWIADOMOŚCI, TRWACZY)...
W CZYIM INTERESIE JEST BY WYBORCAMI BYŁY M.IN. BABCIE, KTÓRE TYLKO WIEDZĄ KIEDY POSADZIĆ I WYKOPAĆ KARTOFLE, KTÓREGO DNIA JEST WYPŁACANA EMERYTURA, JAK ZNALEŹĆ MARYJOWE RADIO, ITP...
Ten kto opiera się, adresuje swoją kampanię do takich o bardzo niskim ilorazie inteligencji, poziomie świadomości osób, wystawia sobie świadectwo, obnaża swoje intencje, cele, demaskuje się - i to powinno go absolutnie dyskwalifikować!
PRZECIEŻ OBECNI TZW. POLITYCY TO SĄ TYLKO AKTORZY NAJDŁUŻSZEGO TASIEMCA/PROGRAMU NA ŻYWO POD TYTUŁEM: KTO BĘDZIE DŁUŻEJ PRZY ŻŁOBIE (KTO LEPIEJ ZBAJERUJE WIDZÓW/WYBORCÓW); WYSPECJALIZOWANI W PRZEKONYWANIU DO SIEBIE GADACZE-PRÓŻNIACY, CYNICZNI OBIECYWACZE-CWANIACY - EGOIŚCI ZAJMUJĄCY SIĘ, KRÓTKOWZROCZNIE, SWOIMI INTERESAMI.
placownik (17853 punktów)

>W CZYIM INTERESIE JEST BY WYBORCAMI BYŁY M.IN. BABCIE, KTÓRE TYLKO WIEDZĄ KIEDY POSADZIĆ I WYKOPAĆ KARTOFLE, KTÓREGO DNIA JEST WYPŁACANA EMERYTURA, JAK ZNALEŹĆ MARYJOWE RADIO, ITP...
>Ten kto opiera się, adresuje swoją kampanię do takich o bardzo niskim ilorazie inteligencji, poziomie świadomości osób, wystawia sobie świadectwo, obnaża swoje intencje, cele, demaskuje się - i to powinno go absolutnie dyskwalifikować!

   Boże, chroń nas przed takimi obrońcami demokracji, bo przecież nie wszyscy się tak otwarcie demaskują.

   Pozdrawiam


Niech strój słów podkreśla urodę myśli
Satanisław
>to rodzice proszą dyrekcję przedszkola czy szkoły o lekcje religii. Po ukończeniu 18 lat z taką prośbą mogą wystąpić sami uczniowie.<

Nie rodzice, tylko opiekunowie prawni, kiepsko poinformowane mordy wy moje...
dzidziaaa (84 punktów)
>Nie rodzice, tylko opiekunowie prawni, kiepsko poinformowane mordy wy moje...

do każdego zwracasz się per "mordo ty moja" ?
Arsene
cenię kulturę myśli i słowa. Fakty i Mity w części artykułów stosują sporą swobodę w tej mierze.jednak nie odbieram tego jako wulgarność czy prostactwo.raczej jako ozdrowieńczą w chorej rzeczywistości żywość. a za warstwą słowa kryje się mocno porządna warstwa rzetelności i zbornej myśli. I przede wszystkim niezbędna jak powietrze dawka niehipokryzji i niekłamstwa. z jakąś taką oczywistą zwyczajnością.
pkmodern85 (665 punktów)
>Witam
>Co sądzicie o tym tygodniku? Można na nim polegać jako na
>źródle informacji?
>
Czytam ten tygodnik regularnie od 2 lat. I przyznac muszę iż jest ciekawym pismem bardzo rozsądnie podchodzącym do naszej rzeczywistości - szczególnie w kontekście próby wprowadzenia w Polsce państwa wyznaniowego przez różne siły religijno-polityczne. Nie czytam tego tygodnika "od deski do deski" tylko to co mnie interesuje, ale przyznac muszę iż dla mnie najlepszym dowodem na to iż jest to tygodnik zawierający w sensie społeczno-politycznym wiarygodnym źródle wiadomości jest fakt iż do tej pory nikt nie wytoczył ani jednego procesu sądowego przeciw tygodnikowi (co w przypadku innych dzienników i czasopism miało miejsce). To iż nikt nie próbował do tej pory udowodnic przed sądem iż tygodnik ten kłamie i podaje nieprawdziwe informacje jest dla mnie wiarygodnym dowodem na to iż mogę uznac ten tygodnik za wiarygodne źródło informacji!
Pozdrawiam!

Wróć do listy wątków działu Kościół i antyklerykalizm

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365