"Wpłynąłem na suchego przestwór oceanu, Wóz nurza się w zieloność i jak łódka brodzi, Śród fali łąk szumiących, śród kwiatów powodzi, Omijam koralowe ostrowy burzanu. Już mrok zapada, nigdzie drogi ni kurhanu; Patrzę w niebo, gwiazd szukam przewodniczek łodzi; Tam z dala błyszczy obłok? tam jutrzenka wschodzi? To błyszczy Dniestr, to weszła lampa Akermanu." Któż nie zna tych wersów? To oczywiście "Stepy akermańskie", pierwszy sonet Mickiewicza z cyklu Sonetów krymskich". Pada w nich słowo "Akerman". To miejscowość nad Dniestrowym Limanem zwana obecnie Biłhorodem Dnistrowskim, położona kilkadziesiąt km. od Odessy. Osada została założona w 6 wieku p.n.e. w okresie wielkiej greckiej kolonizacji - jako Tyras (także nazwa grecka Dniestru). Początki ma więc absolutnie antyczne i szlachetne. Obecnie znana jest nie tylko z archeologicznych znalezisk datujących się z czasów antycznych ale także dzięki wielkiej potureckiej twierdzy, stojącej tuż nad limanem. W czasach gdy Mickiewicz tworzył swoje sonety Stepy Akermańskie stanowiące część wielkiej stepowej krainy Budziaku, ciągle jeszcze prezentowały się okazale i bez dwóch zdań miały w sobie i moc i czar aby potężnie inspirować romantycznego poetę. Dzisiaj - niestety - są one w dużym stopniu przekształcone rolniczo - i tylko ich skrawki (objęte w wielu wypadkach ochroną w postaci rezerwatów przyrody) mają w sobie coś z dziewiczości wielkiej trawiastej krainy. Zapraszam na wycieczkę po Akermanie! www.youtube.com/watch?v=IuZQgXrshyg&t=364s |