Racjonalista - Strona głównaDo treści
Program prodemograficzny

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
26-04-2022 11:03romaro (25211 punktów)Program prodemograficzny
Ocena 5 na 5
Dzięki programowi 500+ miało się urodzić więcej dzieci, tak zapowiadał cały PiS. Szydło podkreślała - 500+ to program prodemograficzny. - Zależy nam na tym, aby w Polsce rodziło się więcej dzieci. A ówczesny rzecznik rządu tak go reklamował - Program "Rodzina 500 plus" to największy program prodemograficzny realizowany w ostatnim 25-leciu, a nawet całej historii Polski
Nawet mieli gotowe wyliczenia - "Dzięki 500 plus w ciągu 10 lat urodzi się o 278 tys. więcej dzieci".

GUS: W lutym urodziło się 23 tys. dzieci. Najgorszy miesiąc od IIWŚ Zmarło: 42 tys. osób. W marcu urodziło się: 29,5 tys. Zmarło: 40 tys. Suma urodzeń za ostatnie 12 mcy: 326,7 tys. Suma zgonów za ostatni 12 mcy: 510,7 tys.

pbs.twimg.(*)IAE9yZz?format=jpg&name=medium

Kryzy demograficzny w szerszej perspektywie wygląda tak
pbs.twimg.(*)AI7jNT?format=png&name=900x900
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Drobner (19539 punktów)
#1
>Suma urodzeń za ostatnie 12 mcy: 326,7 tys.
Dziwne. Ponoć 150% Polaków to katolicy...
Znaczy to, że to głównie oni obowiązków zaniechują...

#2
Cytat:
- Trybunał Konstytucyjny orzekł 22 października 2020 roku, że "aborcja... jest niezgodna z polską konstytucją".
- No to dupa...


Drobner, alternatywnie...


'Duch Prawdy' Mankiewicz: " Jestem jak Mikołaj Kopernik, który samotnie stanął naprzeciwko Kościoła i powiedział; "Mylicie się wszyscy. Ziemia jest okrągła." "
www.oczko.xtreemhost.com/oczko/27/list/?i=1
26-04-2022 12:53 
 Ocena 3 na 3
romaro (25211 punktów)
> Cytat:
- Trybunał Konstytucyjny orzekł 22 października 2020 roku, że "aborcja... jest niezgodna z polską konstytucją".
>- No to dupa...


Ale tam, jedna uwaga - Nie TK, a atencjuszka Julka niemająca nigdy zdania odrębnego i wypowiadająca się na tematy, co do których posiada szczątkowe informacje podbudowane grupowymi przekonaniami swoich kolegów z jej otoczenia, zaśmiała się polskim kobietom w twarz - szatan nie szatan i tak urodzisz

Gdzie diabeł nie może tam Julkę pośle.
26-04-2022 13:33 
 Ocena 4 na 4
Drobner (19539 punktów)
>... i tak urodzisz.

Cytat 1:
Nie mów mi, jak mam żyć...


Cytat 2:


I tę właśnie odpowiedź ilustrują Twoje wykresy.

Vox populi, vox Drobnera...

'Duch Prawdy' Mankiewicz: " Jestem jak Mikołaj Kopernik, który samotnie stanął naprzeciwko Kościoła i powiedział; "Mylicie się wszyscy. Ziemia jest okrągła." "
www.oczko.xtreemhost.com/oczko/27/list/?i=1
26-04-2022 14:06 
 Ocena 3 na 3
romaro (25211 punktów)
>I tę właśnie odpowiedź ilustrują Twoje wykresy.

Rządy Ceausescu to też czasy terroru antyaborcyjnego. W 1967 r. dyktator zakazał antykoncepcji i aborcji kobietom do 45. roku życia, które nie urodziły przynajmniej pięciorga dzieci. Robotnice w zakładach pracy poddawane były przymusowym badaniom, za nielegalną aborcję kobiecie groziło więzienie - zdarzało się, że policja nie pozwalała lekarzom ratować przywiezionej do szpitala pacjentki, póki ta nie podała nazwiska osoby przeprowadzającej zabieg.

W 1989 r. w sierocińcach znajdowało się około 100-150 tys. "dekreciaków" - porzuconych dzieci, stłoczonych, niedożywionych, przywiązywanych do łóżek. Dziennikarze przyjeżdżający do Rumunii opisywali kilkulatki, które nigdy nie widziały świata na zewnątrz.

PiSowski terror antyaborcyjny nie jest tak widoczny w stosunku do rumuńskiego ponieważ Polki mają możliwość wykonać bezpiecznie aborcję poza granicami naszego kraju. Raz, że jeszcze mogą podróżować, a dwa, że kraje, w których prawo dopuszcza możliwość aborcji, nie są zobowiązane do stosowania się do orzeczeń Julki.
26-04-2022 14:14 
 Ocena 6 na 6
Drobner (19539 punktów)
Historia wraca jako farsa.

>Rządy Ceausescu...
Rządy Kaczescu...

Drobner, kwa mać


'Duch Prawdy' Mankiewicz: " Jestem jak Mikołaj Kopernik, który samotnie stanął naprzeciwko Kościoła i powiedział; "Mylicie się wszyscy. Ziemia jest okrągła." "
www.oczko.xtreemhost.com/oczko/27/list/?i=1
26-04-2022 14:22 
 Ocena 2 na 2
romaro (25211 punktów)
.
>Rządy Kaczescu...
Po 32 latach śledczy wytropili brutalnego gwałciciela i zabójcę. Oskarżony to brat senatora RP
On [senator] nie powiedział, że czegoś nie wie. Wręcz przeciwnie, dał jasno do zrozumienia, że wie wszystko, ale niczego nie powie, bo nie, bo przepisy. Ale nie mamy do czynienia z Kowalskim, który chroni brata, z którym pił wódkę. Rozmawiamy o senatorze RP, ważnym polityku, który ciągle powtarza, że najważniejsze jest państwo, najważniejsze jest prawo
jerzychroscikowski.pl/


Może poruszę ten wątek...
lublin.wyb(*)32550187#S.DT-K.C-B.2-L.1.duzy
26-04-2022 17:04 
 Ocena 1 na 1
farmer (22440 punktów)
>Historia wraca jako farsa.
>>Rządy Ceausescu...
>Rządy Kaczescu...
>Drobner, kwa mać

Tak...ale jednak nie.
26-04-2022 18:32 
 Ocena 6 na 6
Drobner (19539 punktów)
>>Historia wraca jako farsa.
>>>Rządy Ceausescu...
>>Rządy Kaczescu...
>>Drobner, kwa mać
>Tak...ale jednak nie.

Jasne, że nie... ale jednak tak: tyle, że Ceausescu miał czas od 1965 do 1989 - circa ~6 "kadencji" na "solidnym 20-letnim stalinowskim podglebiu".

My jesteśmy po okresie 1989-2005 'bujnej wolności i demokracji'.
A i tak udało mu się przejąć TVP, sporo prasy, zdemolować sądy, skorumpować Spółki SP i popsuć niemal wszystkie stosunki międzynarodowe.

Mam nadzieję - głupi - że jednak mu czasu zabraknie do dalszych "deform"...

Drobner, frasobliwy...

'Duch Prawdy' Mankiewicz: " Jestem jak Mikołaj Kopernik, który samotnie stanął naprzeciwko Kościoła i powiedział; "Mylicie się wszyscy. Ziemia jest okrągła." "
www.oczko.xtreemhost.com/oczko/27/list/?i=1
26-04-2022 21:55 
 Ocena 2 na 2
farmer (22440 punktów)
>>>Historia wraca jako farsa.
>>>>Rządy Ceausescu...
>>>Rządy Kaczescu...
>>>Drobner, kwa mać
>>Tak...ale jednak nie.
>Jasne, że nie... ale jednak tak: tyle, że Ceausescu miał czas od 1965 do 1989 - circa ~6 "kadencji" na "solidnym 20-letnim stalinowskim podglebiu".
>My jesteśmy po okresie 1989-2005 'bujnej wolności i demokracji'.
>A i tak udało mu się przejąć TVP, sporo prasy, zdemolować sądy, skorumpować Spółki SP i popsuć niemal wszystkie stosunki międzynarodowe.

Dlatego nie.

Nie ten kaliber

To co opisałeś musiałoby działać być sprawne żeby to popsuć.
Jest lipa ale ale te minusy niech nie przysłonią nam.....minusów 89-05.
Ale nawet jeśli to koło Ceausescu nawet to nie stało całe szczęście.
26-04-2022 22:21 
 Ocena 4 na 4
Drobner (19539 punktów)
>Nie ten kaliber

Chyba, że tak.

Kudy tam do "Geniusza Karpat" "Gwiazdy Bałkanów", "Granitowego Drogowskazu Promiennej Przyszłości", "Wielkiego Sokoła Górskiego", "Błękitnego Orła Karpackiego", "Świetlistego Diademu Rumunii", "Słońca Karpat"...
temu byle "wezyrowi żoliborskiemu"...

Drobner, bez miary...


'Duch Prawdy' Mankiewicz: " Jestem jak Mikołaj Kopernik, który samotnie stanął naprzeciwko Kościoła i powiedział; "Mylicie się wszyscy. Ziemia jest okrągła." "
www.oczko.xtreemhost.com/oczko/27/list/?i=1
26-04-2022 15:50 
 Ocena 2 na 2
Berzerac (5671 punktów)

>W 1989 r. w sierocińcach znajdowało się około 100-150 tys. "dekreciaków" - porzuconych dzieci, stłoczonych, niedożywionych, przywiązywanych do łóżek. Dziennikarze przyjeżdżający do Rumunii opisywali kilkulatki, które nigdy nie widziały świata na zewnątrz.

I z pośród takich dzieci werbował do swojego securitas. Za poprawę bytu byli mu ślepo oddani i wierni.
26-04-2022 18:02 
 Ocena 2 na 2
Wenancjusz (16441 punktów)
>#1
>>Suma urodzeń za ostatnie 12 mcy: 326,7 tys.
>Dziwne. Ponoć 150% Polaków to katolicy...
>Znaczy to, że to głównie oni obowiązków zaniechują...
>#2
> Cytat:
- Trybunał Konstytucyjny orzekł 22 października 2020 roku, że "aborcja... jest niezgodna z polską konstytucją".
>- No to dupa...

>Drobner, alternatywnie...
>
'Duch Prawdy' Mankiewicz: " Jestem jak Mikołaj Kopernik, który samotnie stanął naprzeciwko Kościoła i powiedział; "Mylicie się wszyscy. Ziemia jest okrągła." "

>www.oczko.xtreemhost.com/oczko/27/list/?i=1

Zdaje się że tak wypowiedział się publicznie o eugenice, będącą w jego mniemaniu przyczyną aborcji. Czyli też nie na temat. Polski Naczelnik od prawa stanowionego.


Jednak jestem lepszy jak moja reputacja. Cholera! A może gorszy? Najgorsza ta niepewność.
Wenancjusz (16441 punktów)
>Dzięki programowi 500+ miało się urodzić więcej dzieci, tak zapowiadał cały PiS. Szydło podkreślała
>- 500+ to program prodemograficzny. - Zależy nam na tym, aby w Polsce rodziło się więcej dzieci. A
>ówczesny rzecznik rządu tak go reklamował - Program "Rodzina 500 plus" to największy program
>prodemograficzny realizowany w ostatnim 25-leciu, a nawet całej historii Polski
>Nawet mieli gotowe wyliczenia - "Dzięki 500 plus w ciągu 10 lat urodzi się o 278 tys. więcej
>dzieci".
>GUS: W lutym urodziło się 23 tys. dzieci. Najgorszy miesiąc od IIWŚ Zmarło: 42 tys. osób. W marcu
>urodziło się: 29,5 tys. Zmarło: 40 tys. Suma urodzeń za ostatnie 12 mcy: 326,7 tys. Suma zgonów za
>ostatni 12 mcy: 510,7 tys.
>pbs.twimg.(*)IAE9yZz?format=jpg&name=medium
>
Kryzy demograficzny w szerszej perspektywie wygląda tak

>pbs.twimg.(*)AI7jNT?format=png&name=900x900
Co prawda uwagę przekierowujesz na program 500+ opodatkowany zresztą jak każdy dochód, a wykres określa stan demografii w Polsce ogólnie. Niemniej dzieci są też wykazane obrazujące trend ilości zstępnych (śmierć) do wstępnych(nowonarodzonych).
Od samego początku było wiadomym, że to nie był impuls do zwiększenia rodności w rodzinach, bo to nie był czynnik decydujący, zasadniczy, który miał dawać zdecydowaną zmianę w polskiej polityce demograficznej. Czynników takich jest więcej Wybrano ten najłatwiejszy do zrealizowania. Warto by było zapytać autorkę(?) tego pomysłu dlaczego pomija istotne składniki problemu demografii. Szydło więc nie wspomina, że program zwany 500+ jest tylko działaniem cząstkowym i nie można mieć pretensji, że nie wypalił i teraz tylko stanowi problem premierowi Morawieckiemu skąd wziąć pieniądze by nie niweczyć populistycznej euforii programu. Wspomniałem, że 500+ była tylko cząstką polityki demograficznej. Wyjaśniam, że to jest poważny problem i jednym podpisem w gabinecie premiera się go nie załatwi. Bo:
- nie rozwiązano absolutnie problemu dostępności mieszkań dla młodych małżeństw
- pomija się zupełnie kwestię niepewności pracy i związanych z tym dochodów gospodarstwach rodzinnych
- dochody są na takim poziomie, że zmuszani są do podejmowania pracy oboje małżonkowie
- wiec trzeba zapytać byłą premier Szydło komu zostawić pod opieką nowonarodzone dzieci?
- jak wygląda polityka socjalna państwa, opiekuna, powiernika trosk młodych obywateli?
- jak wygląda publiczna służba zdrowia?
- posiłkowanie się w opiece nad rodzinami psychologami i kuratorami wszelkiej maści nie załatwiło jeszcze żadnej sprawy skoro skonkretyzowany problem polega na nędznym poziomie materialnym rodzin. Spotkania z nimi są tylko denerwujące. Bo te problemy nie leżą w ich kompetencjach.
- żłobki na ten przykład raczej są zamykane, a prywatne są drogie często rujnujące budżet domowy i ekonomię rodzinną zabierając szansę perspektywicznego rozwoju
- dorastające dzieci niestety mają większe potrzeby jak niemowlęta, czego Szydło jako matka winna wiedzieć
- efektem takiej polityki są migracje zarobkowe młodych ludzi zdesperowanych, bo odbiera się takim nadzieję na lepsze jutro
- co dziwne na emigracji Polki jakoś chętniej rodzą dzieci jak w Polsce, a wiec nikt ze sfer rządzących o tym nie mówi
- jak się nie mówi to nie znaczy, że problem taki nie istnieje.
- reszty kłopotów dokonuje rozkwitająca pięknie inflacja
Czasem widzę, że program 500+ był tanim chwytem populistycznym zręcznie omijacym istotę powodu problemów z polską demografią. I co? Jest lepiej? Dlaczego więc emigranci zarobkowi nie wracają? Bo co? Źle widzą? Trzeba pamiętać, że stanowią niebezpieczeństwo dla tego stylu propagandowego rządzących. Przyjadą z inna wizją polityki socjalnej państwa, jakiej doznali "tam" będąc. I...wracają z powrotem. Tak się dzieje gdy robotę swoją robi się metodą "kopytko" (byle jak) a czasem z powodu dyletantyzmu zwyczajnego. Tak pani Szydło twórczyni "porywającego" hasła "Bo im się po prostu należy". Mowa tu o reszcie dyletantów, z Glapińskim na czele.

Jednak jestem lepszy jak moja reputacja. Cholera! A może gorszy? Najgorsza ta niepewność.
27-04-2022 09:56 
 Ocena 3 na 3
Rowerex (859 punktów)
>Wyjaśniam, że to jest poważny problem i jednym podpisem w gabinecie premiera się go nie załatwi. Bo:
> (...)

Lista "bo" jest może i fajna, gdyby nie to, że co do przyrostu naturalnego, to cała Europa jest na podobnym poziomie i Polska się tu wcale nie wyróżnia. Wg mnie, z całkiem sporym prawdopodobieństwem rozwiązanie wszelkich wymienionych przez Ciebie "bo" nie zmieni niczego i w żadnym kraju Europy.

Ogólnie, to nie sprawa ekonomii, tylko nieoczekiwana, ale i logiczna, "zdobycz kulturowa" cywilizacji zachodniej. Młodych w cywilizacji zachodniej nauczono, że mają się uczyć, a im więcej tym lepiej, potem mają pracować, a im więcej tym lepiej, a potem korzystać z "wygód" oferowanych przez cywilizację, a im więcej tym lepiej. Skutkiem tego dzieci stały się balastem uprzykrzającym jedynie funkcjonowanie w cywilizacji.

To się stało sprawą kulturową, a nie ekonomiczną. Ekonomia w stylu zachodnim nauczyła ludzi wybujałego konsumpcjonizmu, ale oduczyła skutecznie płodzenia i WYCHOWYWANIA dzieci. I to jest właśnie obecna "kultura zachodnia".
27-04-2022 11:41 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)

>Lista "bo" jest może i fajna, gdyby nie to, że co do przyrostu naturalnego, to cała Europa jest na podobnym poziomie i Polska się tu wcale nie wyróżnia.
przyczyną naszego wymierania jest balcerowicz, czy inny tusk, -liberalizm (indywidualizm, wolność, wlasność). Do rodzenia, wychowania, potrzeba wspólnoty, całej wsi (antyliberalizmu)

> to nie sprawa ekonomii,
zgoda

>tylko "zdobycz kulturowa"
śmiercionośny liberalizm- indywidualizm, wolność, wlasność

>Młodych nauczono, że mają się uczyć, potem pracować, potem korzystać z "wygód"
kapital kocha konsumentów, na nich pasą się patoelity

>To się stało sprawą kulturową, a nie ekonomiczną.
liberalizm to wymieranie, tam gdzie byl nasz geniusz, liberał balcerowicz, wymierają, na Ukrainie 20 000 000 ludzi w Polsce ubyło 10 000 000 rodaków
Duch Prawdy (14787 punktów)
>Kryzy demograficzny w szerszej perspektywie wygląda tak
>pbs.twimg.(*)AI7jNT?format=png&name=900x900
Żeby tak jeszcze w Indiach i innych "królikarniach" zielona kreska obrała ten kierunek.

(Jedyną i) Absolutną Prawdą jest (Bezinteresowna) Miłość.
hanging_bishop (1112 punktów)
Gdyby duchowni i zakonnice wzięliby się za robotę (bo tak to pojmują), to byłoby więcej dzieci. Ale to może lepiej... Niektórzy pewnie mają ale nie przesadzajmy tutaj ze stawianiem szacunków w górę. Może celibat nie taki wcale zły xD
okragly (21676 punktów)
>Dzięki 500+ miało się urodzić więcej dzieci, to największy program prodemograficzny realizowany w ostatnim 25-leciu, a nawet całej historii Polski
podobno jest nas już 40 mln, w ostatnim miesiącu przybyło 1.7 mln dzieci, 500+ mial wpływ
PKB wzroslo o 8%

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365