Racjonalista - Strona głównaDo treści
Bizantyjska tradycja

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
22-05-2022 14:34romaro (25211 punktów)Bizantyjska tradycja
Ocena 2 na 2
Państwowa Komisja ds. Pedofilii podjęła uchwałę, w której zawiesza swoją kluczową działalność. Ale zatrudnia nowych pracowników, zamówiła nowe logo. Właśnie zakończyła się kontrola NIK, wstępne wnioski są druzgocące.
Zgodnie z ustawą regulującą działanie komisji jednym z najistotniejszych jej zadań miało być przeprowadzanie postępowań wyjaśniających (przewidzianych w czwartym rozdziale ustawy). Komisja miała się zajmować sprawami, co do których zapadły prawomocne postanowienia o odmowie wszczęcia albo o umorzeniu postępowania ze względu na przedawnienie karalności pedofilii.
W ramach własnych postępowań wyjaśniających miała prawo przeprowadzać wysłuchania, powoływać biegłych i na koniec mogła wydawać postanowienia o wpisie sprawcy do rejestru pedofilów. Z tej unikalnej kompetencji komisja jednak nie korzysta. Doszła bowiem do wniosku (potwierdzonego potem jedną opinią prawną przywołaną w pierwszym raporcie), że przepisy dotyczące postępowań wyjaśniających są kiepskie i rodzą poważne ryzyko (m.in. brakuje regulacji proceduralnych i odpowiednich odesłań w ustawie).
Ale kontrolerzy NIK wykryli, że mimo kwietniowej uchwały zawieszającej de facto wykonanie ustawy, od października 2021 r. zatrudniono w departamencie postępowań wyjaśniających trójkę pracowników. Od października do grudnia przeznaczono na ich wynagrodzenia ok. 40 tys. zł. Zdaniem kontrolerów to niegospodarność.
– Obecnie pracuje w tym departamencie jeszcze więcej osób. Od stycznia 2022 zatrudniono kolejne trzy osoby, czyli w sumie jest tam sześcioro pracowników – słyszymy od osób, które znają kulisy działania komisji.
Czym zajmują się pracownicy departamentu, który nie prowadzi postępowań wyjaśniających?
– Dobre pytanie. Podczas kontroli NIK ponoć w ich aktach brakowało nawet zakresów obowiązków –- słyszymy nieoficjalnie.
Według kontrolerów pracownicy departamentu wykonywali zadania doraźne na podstawie ustnych poleceń, maili i telefonów bez określenia ich zadań w zakresach obowiązków. Andrzej Nowarski, członek komisji nadzorujący ów departament, twierdził w czasie kontroli, że pracownicy departamentu realizują zadania przygotowujące do faktycznego prowadzenia postępowań wyjaśniających.
NIK uznał, że zatrudnienie osób w tej komórce „nie ma żadnego uzasadnienia".
Kontrolerzy NIK dopatrzyli się wielu nieprawidłowości przy udzielaniu zewnętrznych zleceń. Wszystkie zamówienia publiczne udzielone w 2021 r. zostały zrealizowane bez przetargów wynikających z prawa zamówień publicznych (z powodu wartości zamówień poniżej progów wymuszających stosowanie rygorów ustaw). Udzielono w sumie zamówień na kwotę 935 tys. zł, kontroli NIK poddano te o wartości 176 tys. zł, czyli 19 proc. W taki bezprzetargowy sposób udzielono m.in. zlecenia na nowe logo komisji, a także przygotowanie i projekt składu pierwszego raportu komisji. Zlecenia dostała firma z Gdańska.
– Opracowano nowy logotyp komisji, mimo że ok. pół roku wcześniej – w grudniu 2020 r. – logotyp został już opracowany i odebrany. Zlecenie zostało wykonane dobrze, ale dublowano zamówienie sprzed kilku miesięcy. Za pierwszy logotyp zapłacono ok. 8 tys., a za drugi ok. 40 tys. zł – słyszymy nieoficjalnie w komisji.
Zdaniem kontrolerów w komisji nie przestrzegano wewnętrznych procedur udzielania zleceń. Dotyczyło to dwóch o wartości w sumie 40 tys. zł – na doradztwo przy przygotowaniu kampanii społecznej oraz na przygotowanie projektu i składu pierwszego raportu.
Kontrolerzy NIK mieli według naszych ustaleń także poważne zastrzeżenia do polityki rachunkowości ustalonej przez przewodniczącego. Ich zdaniem była ona „prowadzona z naruszeniem zasad ustawy o rachunkowości". Na przykład na dowodach operacji finansowych brakowało podpisu głównego księgowego (długotrwałe zwolnienie lekarskie), a dokumenty podpisywał dyrektor generalny z upoważnienia przewodniczącego lub przewodniczący.
Konkluzja wstępnego wystąpienia pokontrolnego jest druzgocąca: NIK negatywnie oceniła wykonanie budżetu przez komisję w 2021 r. Zarzuciła komisji niegospodarność.
Przypomnijmy: siedmioosobowa Państwowa Komisja do spraw Wyjaśniania Przypadków Czynności Skierowanych przeciwko Wolności Seksualnej i Obyczajności Wobec Małoletniego Poniżej lat 15 (pełna nazwa komisji) została powołana uchwałą Sejmu z 30 sierpnia 2019 r. Organ powstał w reakcji na filmy braci Sekielskich o nadużyciach w Kościele. Komisja zaczęła przyjmować wnioski dopiero 15 miesięcy później, 24 listopada 2020 r. W lutym ubiegłego roku „Wyborcza" opisywała, jak szef komisji wystąpił o podwyżkę zarobków dla członków komisji do poziomu sekretarzy stanu. Andrzej Duda się zgodził, a członkowie komisji są od tego czasu nazywani "ministrami". Pensja – 12,6 tys. zł plus dodatki.
NIK już w ubiegłym roku kontrolowała komisję i jej działalność za 2020 r. Musiała wówczas odstąpić od ogólnej oceny, bo w urzędzie brakowało niezbędnych dokumentów, nie prowadzono ksiąg rachunkowych, a zakup systemu finansowo-księgowego i płacowo-kadrowego został oceniony jako niecelowy i niegospodarny (brakowało m.in kluczowych funkcjonalności).

wyborcza.p(*)nik.html#S.DT-K.C-B.1-L.1.duzy
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

DyktaFon (9281 punktów)
Ciekaw jestem, ile podobnych "organów" powstało na przestrzeni lat, nie tylko ostatnich. I jakie kwoty one pochłonęły. A także ile to przypada na jednego podatnika. I jaki to film jeszcze "natchnął" miłościwie panujących do podobnych działań

Ogólnie takie "organy" to są nazywane korytem. I po to się ludzie biją, aby do tego koryta mieć dostęp. A więc zapewne żaden NIK nic tu nie poradzi (nawet jeśli by zlikwidował jedną czy dziesięć takich komisji). Bo to jest niejako naturalna kolej rzeczy. Tak sobie wymyśliliśmy lata temu. I póki te wymysły nie zostaną kompletnie zmienione - tak będzie. A nie zostaną zlikwidowane dopóki ludzie myślący tak, jak obecna władza, będą co 4 lata do niej wybierani przez takich, jak do tej pory wyborców.

Przy okazji pozdrawiam wszystkich, którzy na tym forum gorąco namawiali i nadal namawiają do głosowania w wyborach. Tak trzymać! Będzie dobrze, a nawet lepiej...
Hamerlik Konopka (19903 punktów)
>Ciekaw jestem, ile podobnych "organów" powstało na przestrzeni lat, nie tylko ostatnich. I jakie kwoty one pochłonęły. A także ile to przypada na jednego podatnika. I jaki to film jeszcze "natchnął" miłościwie panujących do podobnych działań

Ciekaw jestem ile ludzi musi stać przy taśmach bez prawa do siku i w zagrożeniu eksmisją z cudzego mieszkania, żeby coś takiego w ogóle mogło istnieć?

Kto tych wszystkich ludzi wykarmi a to i tak nie wystarczy, bo przecież i oni chcą się ubrać, wyjechać do ciepłych krajów czy pójść na jakie przyjęcie.

>Przy okazji pozdrawiam wszystkich, którzy na tym forum gorąco namawiali i nadal namawiają do głosowania w wyborach. Tak trzymać! Będzie dobrze, a nawet lepiej...

Ja za to namawiam serdecznie, żeby nigdy nie dokonywać wyboru w tajemnicy lecz zawsze jawnie, podpisując się pod swoim wyborem własnym nazwiskiem i adresem zamieszkania. Tylko taki wybór jest moralny.

Przestrzegam każdego przed tajnym i pośrednim wyborem. To jest czyste zło choć się nie wydaje.

Nikt nie powinien wybierać dla siebie i dla innych w tajemnicy, nikt nie powiem wybierać za kogoś, nikt też nie powinien uznać wyniku tajnego wyboru.

youtu.be/5VCiU1osa3w

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365