Racjonalista - Strona głównaDo treści
Apel w sprawie uczelni laickiej

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Zaproszenia, imprezy, ogłoszenia
NapisanoAutorTytuł
25-12-2009 12:23Mariusz Agnosiewicz (moderator)Apel w sprawie uczelni laickiej
APEL

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie finansowania z budżetu państwa katolickich uczelni kształcących /z zaświadczeniem od proboszcza/ duchownych i świeckich budzi nasze zdziwienie. Stwierdza on bowiem, iż finansowanie tych uczelni nie narusza zasady równouprawnienia wyznań, bezstronności państwa w sprawach światopoglądowych i zakazu dyskryminacji.
Mając na uwadze wcześniejsze postanowienia Trybunału Konstytucyjnego, utwierdzamy się w przekonaniu, że orzeka na rzecz jednego wyznania, to jest katolickiego.
Z zasady nie dyskutujemy z orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego, mimo iż w tej kwestii mamy odmienne zdanie. Jednak nie możemy akceptować braku równego traktowania nie tylko poszczególnych wyznań, ale także wszystkich obywateli polskich niezwiązanych z określonym wyznaniem.
Wszyscy płacimy podatki, a tym samym, pośrednio, utrzymujemy katolickie uczelnie i wydziały teologiczne.
Mając na uwadze równe traktowanie obywateli, zgodnie z konstytucją, bez względu na światopogląd, zwracamy się do środowisk laickich, którym bliskie są idee humanizmu, racjonalizmu, tolerancji i kultury świeckiej, a przede wszystkim do posłów lewicy o podjęcie działań na rzecz stworzenia placów- ki dydaktyczno-naukowej, promującej wspomniane wartości.
Oczekujemy od państwa realnej pomocy w zakresie bazy lokalowej oraz głównie wsparcia finansowego na podobnych zasadach jak uczelnie katolickie. Rozwiązanie takie nie łamie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.
Mamy świadomość, że realizacja naszych propozycji wymaga konkretnych decyzji legislacyjnych i dużego wysiłku organizacyjnego a przede wszystkim życzliwego klimatu politycznego, którego dla ruchu laickiego - mamy taką na- dzieję - również nie zabraknie. Jesteśmy przekonani, że Polska jest państwem dla wszystkich Polaków.

Śląsko-Zagłębiowska Rada Towarzystwa Kultury Świeckiej
im.Tadeusza Kotarbińskiego w Katowicach

Klub Kultury Współżycia i Tolerancji
im. Tadeusza Kotarbińskiego

Katowice, 16 grudnia 2009 r.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Cossack (294 punktów)
>światopogląd, zwracamy się do środowisk laickich, którym bliskie są idee humanizmu, racjo- nazizmu ???

-WTF???
Mariusz Agnosiewicz (moderator)
>>światopogląd, zwracamy się do środowisk laickich, którym bliskie są idee humanizmu, racjo- nazizmu ???
>-WTF???

Literówka, tutaj jest poprawnie: wyborcza.p(*)eckiej_o_swiecka_placowke.html
Psyk (14071 punktów)
To właśnie "humaniści" w działaniu - chcą jedynie takich samych przywilejów jakie ma Krk. Czyli narad z ministrami jakie przyjmować prawa i miliardów złotych dla "zawodowych" ateistów. I najlepiej "oddania" przez Polskę tego co humanistom zabrało Chile (Polska "oddała" Kościołowi to co mu zabrał ZSRR więc dlaczego by nie).
Patryas (87 punktów)
>APEL Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie finansowania z budżetu państwa katolickich uczelni
>kształcących /z zaświadczeniem od proboszcza/ duchownych i świeckich budzi nasze zdziwienie.
>Stwierdza on bowiem, iż finansowanie tych uczelni nie narusza zasady równouprawnienia wyznań,
>bezstronności państwa w sprawach światopoglądowych i zakazu dyskryminacji.
> Mając na uwadze wcześniejsze postanowienia Trybunału Konstytucyjnego, utwierdzamy się w
>przekonaniu, że orzeka na rzecz jednego wyznania, to jest katolickiego.
> Z zasady nie dyskutujemy z orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego, mimo iż w tej kwestii mamy
>odmienne zdanie. Jednak nie możemy akceptować braku równego traktowania nie tylko poszczególnych
>wyznań, ale także wszystkich obywateli polskich niezwiązanych z określonym wyznaniem.
>Wszyscy płacimy podatki, a tym samym, pośrednio, utrzymujemy katolickie uczelnie i wydziały
>teologiczne.
> Mając na uwadze równe traktowanie obywateli, zgodnie z konstytucją, bez względu na światopogląd,
>zwracamy się do środowisk laickich, którym bliskie są idee humanizmu, racjonalizmu, tolerancji i
>kultury świeckiej, a przede wszystkim do posłów lewicy o podjęcie działań na rzecz stworzenia
>placów- ki dydaktyczno-naukowej, promującej wspomniane wartości.
> Oczekujemy od państwa realnej pomocy w zakresie bazy lokalowej oraz głównie wsparcia finansowego
>na podobnych zasadach jak uczelnie katolickie. Rozwiązanie takie nie łamie orzeczenia Trybunału
>Konstytucyjnego.
> Mamy świadomość, że realizacja naszych propozycji wymaga konkretnych decyzji legislacyjnych i
>dużego wysiłku organizacyjnego a przede wszystkim życzliwego klimatu politycznego, którego dla ruchu
>laickiego - mamy taką na- dzieję - również nie zabraknie. Jesteśmy przekonani, że Polska jest
>państwem dla wszystkich Polaków.
> Śląsko-Zagłębiowska Rada Towarzystwa Kultury Świeckiej
> im.Tadeusza Kotarbińskiego w Katowicach
> Klub Kultury Współżycia i Tolerancji
> im. Tadeusza Kotarbińskiego
>Katowice, 16 grudnia 2009 r.
>
Apel został także skomentowany przez PAP
wyborcza.p(*)eckiej_o_swiecka_placowke.html
Buczkowski (49 punktów)
>>APEL Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie finansowania z budżetu państwa katolickich uczelni
>>kształcących /z zaświadczeniem od proboszcza/ duchownych i świeckich budzi nasze zdziwienie.
>>Stwierdza on bowiem, iż finansowanie tych uczelni nie narusza zasady równouprawnienia wyznań,
>>bezstronności państwa w sprawach światopoglądowych i zakazu dyskryminacji.
>> Mając na uwadze wcześniejsze postanowienia Trybunału Konstytucyjnego, utwierdzamy się w
>>przekonaniu, że orzeka na rzecz jednego wyznania, to jest katolickiego.
>> Z zasady nie dyskutujemy z orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego, mimo iż w tej kwestii mamy
>>odmienne zdanie. Jednak nie możemy akceptować braku równego traktowania nie tylko poszczególnych
>>wyznań, ale także wszystkich obywateli polskich niezwiązanych z określonym wyznaniem.
>>Wszyscy płacimy podatki, a tym samym, pośrednio, utrzymujemy katolickie uczelnie i wydziały
>>teologiczne.
>> Mając na uwadze równe traktowanie obywateli, zgodnie z konstytucją, bez względu na światopogląd,
>>zwracamy się do środowisk laickich, którym bliskie są idee humanizmu, racjonalizmu, tolerancji i
>>kultury świeckiej, a przede wszystkim do posłów lewicy o podjęcie działań na rzecz stworzenia
>>placów- ki dydaktyczno-naukowej, promującej wspomniane wartości.
>> Oczekujemy od państwa realnej pomocy w zakresie bazy lokalowej oraz głównie wsparcia finansowego
>>na podobnych zasadach jak uczelnie katolickie. Rozwiązanie takie nie łamie orzeczenia Trybunału
>>Konstytucyjnego.
>> Mamy świadomość, że realizacja naszych propozycji wymaga konkretnych decyzji legislacyjnych i
>>dużego wysiłku organizacyjnego a przede wszystkim życzliwego klimatu politycznego, którego dla ruchu
>>laickiego - mamy taką na- dzieję - również nie zabraknie. Jesteśmy przekonani, że Polska jest
>>państwem dla wszystkich Polaków.
>> Śląsko-Zagłębiowska Rada Towarzystwa Kultury Świeckiej
>> im.Tadeusza Kotarbińskiego w Katowicach
>> Klub Kultury Współżycia i Tolerancji
>> im. Tadeusza Kotarbińskiego
>>Katowice, 16 grudnia 2009 r.
>>
>Apel został także skomentowany przez PAP
>wyborcza.p(*)eckiej_o_swiecka_placowke.html
Popieram apel w całej rozciągłości.
MarcinK68 (14 punktów)
Jeszcze chwila, jeszcze moment i nastanie czas chodzących wokół kościoła biczowników a Opus dei urosnie do rangi jedynego wyznacznika prawdy w tym kraju
Cezar (331 punktów)
>APEL Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie finansowania z budżetu państwa katolickich uczelni
>kształcących /z zaświadczeniem od proboszcza/ duchownych i świeckich budzi nasze zdziwienie.
>Stwierdza on bowiem, iż finansowanie tych uczelni nie narusza zasady równouprawnienia wyznań,
>bezstronności państwa w sprawach światopoglądowych i zakazu dyskryminacji.
> Mając na uwadze wcześniejsze postanowienia Trybunału Konstytucyjnego, utwierdzamy się w
>przekonaniu, że orzeka na rzecz jednego wyznania, to jest katolickiego.
> Z zasady nie dyskutujemy z orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego, mimo iż w tej kwestii mamy
>odmienne zdanie. Jednak nie możemy akceptować braku równego traktowania nie tylko poszczególnych
>wyznań, ale także wszystkich obywateli polskich niezwiązanych z określonym wyznaniem.
>Wszyscy płacimy podatki, a tym samym, pośrednio, utrzymujemy katolickie uczelnie i wydziały
>teologiczne.
> Mając na uwadze równe traktowanie obywateli, zgodnie z konstytucją, bez względu na światopogląd,
>zwracamy się do środowisk laickich, którym bliskie są idee humanizmu, racjonalizmu, tolerancji i
>kultury świeckiej, a przede wszystkim do posłów lewicy o podjęcie działań na rzecz stworzenia
>placów- ki dydaktyczno-naukowej, promującej wspomniane wartości.
> Oczekujemy od państwa realnej pomocy w zakresie bazy lokalowej oraz głównie wsparcia finansowego
>na podobnych zasadach jak uczelnie katolickie. Rozwiązanie takie nie łamie orzeczenia Trybunału
>Konstytucyjnego.
> Mamy świadomość, że realizacja naszych propozycji wymaga konkretnych decyzji legislacyjnych i
>dużego wysiłku organizacyjnego a przede wszystkim życzliwego klimatu politycznego, którego dla ruchu
>laickiego - mamy taką na- dzieję - również nie zabraknie. Jesteśmy przekonani, że Polska jest
>państwem dla wszystkich Polaków.
> Śląsko-Zagłębiowska Rada Towarzystwa Kultury Świeckiej
> im.Tadeusza Kotarbińskiego w Katowicach
> Klub Kultury Współżycia i Tolerancji
> im. Tadeusza Kotarbińskiego
>Katowice, 16 grudnia 2009 r.
>
Apel popieram. Uważam jednak, że należy rozważyć możliwość stworzenia całej sieci szkolnictwa laickiego,zaczynając od przedszkoli, poprzez szkoły podstawowe, średnie, a kończąc na wyższych uczelniach. Tylko w ten sposób można zapewnić w przyszłości nabór kandydatów na studia w uczelniach laickich. Pamiętajmy o bardzo prężnej i bogatej konkurencji religijnej O.D. która już prowadzi elitarne przedszkola i szkoły w wielu miastach Polski.
Stworzenie uczelni świeckiej w obecnym czasie jest zadaniem piekielnie trudnym. Inicjatywa TKŚ jest spóźniona o kilka lat. Pozostaje tylko nadzieja.
Adamiak (36436 punktów)
    Prosimy wycinać niepotrzebne cytowanie poprzedników.
edward.t (6 punktów)
Dziwi mnie ten apel. Orzeczenie Trybunału nie zakazuje finansowania placówek innych wyznań, m.in. laicyzmu. Przypisywane mu nierówne traktowanie obywateli polskich jest wyrażeniem woli dyskryminowania katolików oczekiwaną treścią orzeczenia. Katolickie placówki dydaktyczne promują wartości humanizmu, tolerancji, racjonalizmu, tej promocji nigdy nie za dużo, życzę Towarzystwu powodzenia w jego działaniach.
Patryas (87 punktów)
>Dziwi mnie ten apel. Orzeczenie Trybunału nie zakazuje finansowania placówek innych wyznań, m.in. laicyzmu. Przypisywane mu nierówne traktowanie obywateli polskich jest wyrażeniem woli dyskryminowania katolików oczekiwaną treścią orzeczenia. Katolickie placówki dydaktyczne promują wartości humanizmu, tolerancji, racjonalizmu, tej promocji nigdy nie za dużo, życzę Towarzystwu powodzenia w jego działaniach.

Dziękuje z życzenia

Istota sprawy nie polega na tym czy stowarzyszeniom laickim zabrania się lub nie, organizowanie działalności dydaktyczno-naukowych. Chodzi tu o podobne do Kościoła katolickiego zasady finansowania tych placówek. I nic więcej
Z tym promowaniem racjonalizmu to chyba przesadziłeś.

Pozdrawiam Joachim Patryas
www.kkwitolerancji.com
MarcinK68 (14 punktów)
Kosciol katolicki w tym kraju ma specjalne traktowanie, mozna by rzec ze jest ponad prawem - a zaden dotychczasowy rzad nie osmielil sie zmienic tej sytuacji. Paradoksalnie kler mysli ze wierni sa dla nich a nie odwrotnie - co z samego zalozenia jest chore. Nie jest dla mnie pojeta sytuacja w ktorej kosciol narzuca swoje doktryny a rzad tego kraju nigdy ich nie krytykuje a jedynie zachowuje sie jak przestraszony strus.
Patryas (87 punktów)
>Kosciol katolicki w tym kraju ma specjalne traktowanie, mozna by rzec ze jest ponad prawem - a zaden dotychczasowy rzad nie osmielil sie zmienic tej sytuacji. Paradoksalnie kler mysli ze wierni sa dla nich a nie odwrotnie - co z samego zalozenia jest chore. Nie jest dla mnie pojeta sytuacja w ktorej kosciol narzuca swoje doktryny a rzad tego kraju nigdy ich nie krytykuje a jedynie zachowuje sie jak przestraszony strus.
>
Smutny jest fakt, że wszystkie rządzy coś dawały Kościołowi. Jedynie za czsów lewicowych rządów Cimoszewicza podjęto działania na rzecz ucywilizowania konkordatu, który miał być zatwierdzony przez parlament.

Przyszły rządy Buzka /AWS/ i konkordat w wersji proponowanej przez Kościół został przyjęty.

Obecne rządy hipokrytów nic nie zrobią aby ograniczyć wpływy Kościoła na politykę i sferę legislacyjną.

Joachim Patryas
www.kkwitolerancji.com
edward.t (6 punktów)
Kłaniam się.
Twierdzisz, że zasady finansowania placówek promujących ateizm są gorsze, niż dotyczące kościoła. Jestem zaskoczony, powiedziałbym, że finansowanie jest gorsze, chociaż nie jestem tego pewien. Domaganie się od instytucji państwowych zakazu finansowania placówek katolickich jest przejawem braku racjonalizmu w myśleniu, chęci doszlusowania przez ściąganie w dół, zamiast pięcie się do góry. Proponowałbym Towarzystwu określić profil przyszłej uczelni, chyba nakierowanie jej na badania dotyczące powstania życia, powołać fundację zbierającą pieniądze na powstanie i działanie uczelni oraz podjąć działania organizacyjne.
Pozdrawiam
MarcinK68 (14 punktów)
>Kłaniam się.
>Twierdzisz, że zasady finansowania placówek promujących ateizm są gorsze, niż dotyczące kościoła. Jestem zaskoczony, powiedziałbym, że finansowanie jest gorsze, chociaż nie jestem tego pewien. Domaganie się od instytucji państwowych zakazu finansowania placówek katolickich jest przejawem braku racjonalizmu w myśleniu, chęci doszlusowania przez ściąganie w dół, zamiast pięcie się do góry. Proponowałbym Towarzystwu określić profil przyszłej uczelni, chyba nakierowanie jej na badania dotyczące powstania życia, powołać fundację zbierającą pieniądze na powstanie i działanie uczelni oraz podjąć działania organizacyjne.
>Pozdrawiam

Witam
Myślę, ze Kościół jako instytucja zwolniona z płacenia jakichkolwiek podatków w tym kraju, będąca najlepszym biznesem na świecie, posiadającym ogromne zasoby zarówno majątkowe jak i finansowe a do tego ponoć dobrze wykwalifikowana kadrę, powinna podejść altruistycznie do nauczania jako sposobu wzbogacania i szerzenia zarówno wiedzy jak i kultury. Należy jednak zauważyć, że w dzisiejszych czasach kler walczy w sposób wręcz zażarty o pieniądze. Hm, i czy tak naprawdę instytucja Kościoła katolickiego żyjąca i funkcjonująca w feudalizmie się nie zdewaluowała ze względu na swój konserwatyzm i tępą wiarę w papieża, który jak dotąd jest tylko człowiekiem i nie ma monopolu ani na wiarę ani na wiedzę.
Zbyszek Bryłowski (7257 punktów)

Edytowałem Twój post, ale mam prośbę na przyszłość.
Pisz po polsku.

Pozdrawiam - Zbyszek


Wiara kończy się wtedy, gdy zaczynają się wątpliwości.
MarcinK68 (14 punktów)
>Edytowałem Twój post, ale mam prośbę na przyszłość.
>Pisz po polsku.
> Pozdrawiam - Zbyszek
>
Wiara kończy się wtedy, gdy zaczynają się wątpliwości.

Ok nie widzę problemu to przyzwyczajenie z czata
07-01-2010 08:05 
 Ocena 1 na 1
Patryas (87 punktów)
>Kłaniam się.
>
Domaganie się od instytucji państwowych zakazu finansowania placówek katolickich jest przejawem braku racjonalizmu w myśleniu, chęci doszlusowania przez ściąganie w dół, zamiast pięcie się do góry. Proponowałbym Towarzystwu określić profil przyszłej uczelni, chyba nakierowanie jej na badania dotyczące powstania życia, powołać fundację zbierającą pieniądze na powstanie i działanie uczelni oraz podjąć działania organizacyjne.
>Pozdrawiam

Po pierwsze
Żyjemy "w tym kraju", gdzie finansowanie kościelnych placówek dydaktyczno-naukowych jest powszechne i trwa od wielu lat. I jeśli tak jest i nie możemy tego zmienić to nie zostało nam nic innego jak "ściągać w dół" nasze propozycje.

Po drugie

Towarzystwo opiera swą działalność tylko na ludziach działających SPOŁECZNIE, w przeciwieństwie do Kościoła katolickiego który ma olbrzymie rzesze etatowych pracowników, często finansowanych lub dofinansowanych przez MOJE państwo. Z tej prostej przyczyny bez wsparcia finansowego MOJEGO państwa nie będzie można - mimo "określenia profilu przyszłej uczelni" - co kolwiek zrobić w tej sprawie.

Pozdrawiam
Joachim Patryas
www.kkwitolerancji.com
edward.t (6 punktów)

Myślę, iż spotykacie się nieodpłatnie w pomieszczeniach utrzymywanych przez państwo. Zamiast radzić, jak dokopać kościołowi rozważcie, gdzie ulokować uczelnię, jak pozyskać plany budynków itp. Występowanie z żądaniem finansowania czegoś bliżej nieokreślonego, to zwyczajna głupota.
07-01-2010 17:59 
 Ocena 1 na 1
Patryas (87 punktów)
>Myślę, iż spotykacie się nieodpłatnie w pomieszczeniach utrzymywanych przez państwo. Zamiast radzić, jak dokopać kościołowi rozważcie, gdzie ulokować uczelnię, jak pozyskać plany budynków itp. Występowanie z żądaniem finansowania czegoś bliżej nieokreślonego, to zwyczajna głupota.
>
Źle myślisz. Nie spotykamy się w pomieszczeniach opłacanych przez państwo. Nie mamy nic darmo. Wszystkie nasze fundusze pochodzą z prywatnych składek.
Jeśli nasze postulaty równego traktowania stowarzyszeń laickich z Kościołem katolickim na gruncie prawa są przejawem "dokopania" Kościołowi, to chyba nie wiesz o czym piszesz. A słowo "głupota" proponuję oszczędniej używać.

Joachim Patryas
www.kkwitolerancji.com
edward.t (6 punktów)
Myślałem, że Towarzystwo działa w ramach jakiejś placówki kulturalnej, wygląda jednak na to, że w ramach terenowej organizacji partyjnej. Podtrzymuję, że Wasz apel ma na celu dokopanie kościołowi. Stwierdzacie w nim nieprawdziwie, jakoby Trybunał Konstytucyjny orzekał na rzecz jednego wyznania, jakoby miało miejsce nierówne traktowanie wyznań, a nawet obywateli związanych z określonym wyznaniem. Napisz Pan, jaką uczelnię laicką skrzywdzono odmową finansowania? Tymi nieprawdziwymi twierdzeniami szkalujecie kościół, wzbudzacie niechęć co najmniej do niego wśród przeciętnych ateistów z przekonania. A jak określić wzywanie do podjęcia decyzji legislacyjnej o budowie placówki dydaktycznej promującej humanizm, racjonalizm i tolerancję bez bliższych szczegółów?
Pozdrawiam.
Jacek Tabisz (30006 punktów)
Dlaczego w liceach nie rozwiesza się zatem gwiazd Dawida, muzułmańskich półksiężycy, literek Om i tabliczek "BOGA NIE MA?". Dlaczego są tylko krzyże? Dlaczego niby nasz kraj ma za symbol krzyż? A co z innymi Polakami?
09-01-2010 12:13 
 Ocena 1 na 1
Patryas (87 punktów)
>Myślałem, że Towarzystwo działa w ramach jakiejś placówki kulturalnej, wygląda jednak na to, że w ramach terenowej organizacji partyjnej. Podtrzymuję, że Wasz apel ma na celu dokopanie kościołowi. Stwierdzacie w nim nieprawdziwie, jakoby Trybunał Konstytucyjny orzekał na rzecz jednego wyznania, jakoby miało miejsce nierówne traktowanie wyznań, a nawet obywateli związanych z określonym wyznaniem. Napisz Pan, jaką uczelnię laicką skrzywdzono odmową finansowania? Tymi nieprawdziwymi twierdzeniami szkalujecie kościół, wzbudzacie niechęć co najmniej do niego wśród przeciętnych ateistów z przekonania. A jak określić wzywanie do podjęcia decyzji legislacyjnej o budowie placówki dydaktycznej promującej humanizm, racjonalizm i tolerancję bez bliższych szczegółów?
>Pozdrawiam.
>
Nadal źle myślisz. Przyjmując Twoją złośliwą interpretację organizacyjnej formy naszej działalności, która jest prowadzona także w terenie, to na tej samej zasadzie można porównać działalność Kościoła katolickiego, którego organizacja zasadza sie na pracy w diecezjach i parafiach. Ponad to, jednak, istnieją kościelne placówki dydaktyczno-naukowe i wydzialy teologiczna w państwowych udzelniach finansowane przez państwo, czyli także z mojej kieszeni.

Jeśli oczekujemy równego traktowania w zakresie finansowania placówek dydaktyczno-naukowych, to czy to może być przejaw "dokopania kościołowi"? Nie mieliśmy i nie mamy agresywnych zachowań. Wszelkie "kopanie", "dokopywanie" itp. jest nam obce. Walka o swoje nie ma nic wspólnego z agresją.

Na pytanie jaką uczelnie laicką skrzywdzono brakiem dofinansowania; odpowiadam - WSZYSTKIE. Pieniądze, które mogą wspomagać polską naukę, są przeznaczone na finansowanie uczelni i wydziały promujące ideologię katolicką.

A co do bliższych szczegółów, to chyba jest oczywiste, że takowych nie zawiera się w Apelu, bowiem apel jest tylko dokumentem wskazującym problem i odwołującym się - w tym przypadku także - do mojego państwa.

Także pozdrawiam
Joachim Patryas
www.kkwitolerancji.com
edward.t (6 punktów)
Skoro na skutek dofinansowywania przez państwo uczelni katolickich finansowanie uczelni państwowych jest niewystarczające, to nie jest wskazane tworzenie kolejnej uczelni państwowej. Pula pieniędzy na dotychczasowe uczelnie zmniejszyłaby się a w apelu brak jakichkolwiek argumentów przemawiających za powstaniem nowej uczelni. Zresztą bezpodstawne deprecjonowanie przez Was nauczania w uczelniach katolickich jest kontynuacją bolszewickiej ideologii, zwalczającej różnorodność w życiu społecznym. Wasza ideologia sprowadza się do konstatacji, że żyjesz Pan dla przedłużenia czasu trwania gatunku homo sapiens. Przeważająca większość homo sapiens potrzebuje wyższej idei co do celu życia. Kościół tą potrzebę zaspakaja, był, jest i będzie ludzkości niezbędny.
Pozdrawiam.
Patryas (87 punktów)
>Skoro na skutek dofinansowywania przez państwo uczelni katolickich finansowanie uczelni państwowych jest niewystarczające, to nie jest wskazane tworzenie kolejnej uczelni państwowej. Pula pieniędzy na dotychczasowe uczelnie zmniejszyłaby się a w apelu brak jakichkolwiek argumentów przemawiających za powstaniem nowej uczelni. Zresztą bezpodstawne deprecjonowanie przez Was nauczania w uczelniach katolickich jest kontynuacją bolszewickiej ideologii, zwalczającej różnorodność w życiu społecznym. Wasza ideologia sprowadza się do konstatacji, że żyjesz Pan dla przedłużenia czasu trwania gatunku homo sapiens. Przeważająca większość homo sapiens potrzebuje wyższej idei co do celu życia. Kościół tą potrzebę zaspakaja, był, jest i będzie ludzkości niezbędny.
>Pozdrawiam.

Pomieszanie z poplątaniem.
Nie twierdziłem i nie twierdzę, że na skutek dofinansowania uczelni katolickich zabrakło pieniędzy dla uczelni panstwowych. Jest natomiast prawdą, że tych pieniędzy na naukę nie jest zbyt dużo i finansowanie uczelni katolickich znacznie uszczupla i tak skromne kwoty.
Jednak nie na tym rzecz polega. przypominam, że apelujemy o równouprawnienie, pomijając kwestie rozdziału państwa i Kościoła, co także ma istotne znaczenie.

Proszę sobie darować przymiotniki typu "bolszewickie ideologie" itp. Bo idąc tym tokiem pieniactwa można mówić o średniowiecznym nauczaniu itp. Jednak taka dyskusja do niczego nie prowadzi.
Prosze nie roztrzygać czym żyjemy i nie zajmować się naszymi egzystencjalnymi problemami. Do roztrzygania tych problemów nie jest nam potrzebne kościelne nauczanie. Potrafimy samodzielnie myśleć. A podobno myślenie ma kolosalną przyszłość.
Pozdrawiam
Joachim Patryas
www.kkwitolerancji.com
10-01-2010 11:45 
 Ocena-1 na 1
edward.t (6 punktów)
Pozwolę sobie sprostować, że pieniactwem jest apel Towarzystwa zarzucający Trybunałowi Konstytucyjnemu nierówne traktowanie wyznań, dyskryminowanie Waszego wyznania. Apelowanie o podjęcie inicjatywy ustawodawczej powołującej nową placówkę dydaktyczną to tylko frazesy, za którymi nic się nie kryje, jest pustka. Żal, iż nie udało się zaangażowanie Trybunału do likwidacji finansowania uczelni katolickich przez państwo. Zamierzałem przedstawić Panu dalsze argumenty o wyższości chrześcijaństwa nad ateizmem, co skłaniałoby do zaprzestania ataków na kościół, szkoda że nie życzy sobie Pan zajmowania się Waszymi problemami egzystencjalnymi. Byś Pan racjonalnie przetrawił dyskusję między nami pozwolę sobie nadmienić Panu, że na skutek tych problemów staram się wyzwolić z ateizmu. Pozdrawiam serdecznie.
Edward Tomasik
www.ciekawski.private.pl
www.eduardt.110mb.com
10-01-2010 12:17 
 Ocena 1 na 1
Patryas (87 punktów)
>Pozwolę sobie sprostować, że pieniactwem jest apel Towarzystwa zarzucający Trybunałowi Konstytucyjnemu nierówne traktowanie wyznań, dyskryminowanie Waszego wyznania. Apelowanie o podjęcie inicjatywy ustawodawczej powołującej nową placówkę dydaktyczną to tylko frazesy, za którymi nic się nie kryje, jest pustka. Żal, iż nie udało się zaangażowanie Trybunału do likwidacji finansowania uczelni katolickich przez państwo. Zamierzałem przedstawić Panu dalsze argumenty o wyższości chrześcijaństwa nad ateizmem, co skłaniałoby do zaprzestania ataków na kościół, szkoda że nie życzy sobie Pan zajmowania się Waszymi problemami egzystencjalnymi. Byś Pan racjonalnie przetrawił dyskusję między nami pozwolę sobie nadmienić Panu, że na skutek tych problemów staram się wyzwolić z ateizmu. Pozdrawiam serdecznie.
>Edward Tomasik
>www.ciekawski.private.pl
>www.eduardt.110mb.com
>

Nie jesteśmy wyznaniem tylko stowarzyszeniem.
Życzę sukcesu w wyzwalaniu.
Kończę dyskusję.
Pozdrawiam
Joachim Patryas
www.kkwitolerancji.com
setarkos (10757 punktów)

> (..) Wszyscy płacimy podatki, a tym samym, pośrednio, utrzymujemy katolickie uczelnie i wydziały teologiczne.

Skoro Kościół katolicki płaci podatki jak wszyscy (od nieruchomości + CIT od dochodów) to chyba ma prawo udziału w budżetowych dotacjach.
Może dodatkowo powinien, jako religia wiodąca, partycypować w długu publicznym tak, by mniej ten dług obciążał nasze wnuki, a bardziej 'co większe' osoby prawne. Dotyczyłoby to jednak i innych organizacji pozarządowych (w tym partii politycznych?), przez co legislacja odpowiedniego projektu ustaw byłaby trudna.

> Mamy świadomość, że realizacja naszych propozycji wymaga konkretnych decyzji legislacyjnych ..

Jakimś pomysłem ustawodawczym, zwiększającym wpływ obywateli na finanse instytucji, byłoby zobowiązanie najbardziej wpływowych z nich do utrzymania statusu OPP. Jawność wpływów z 1% podatków świadczyłaby o materialnym dla nich poparciu. Dodatkowo można rozszerzyć taką demokrację bezpośrednią o procenty ujemne - każdy podatnik miałby np. prawo przekazać jednej czy dwu OPP 2% odejmując 1% innej. Co prawda finansów stąd byłoby niewiele, lecz wyniki statystyczne miarodajne (racjonalne)

> .. dużego wysiłku organizacyjnego a przede wszystkim życzliwego klimatu politycznego, którego dla ruchu laickiego

Może od spotkań w lokalnych oddziałach TKŚ, PSR, ...(?) i wzmacniania ich sieci krajowej najprościej byłoby zacząć.. (zaraz sprawdzę gdzie najbliższe)

Niech rozum prowadzi - amen
MarcinK68 (14 punktów)

>Skoro Kościół katolicki płaci podatki jak wszyscy (od nieruchomości + CIT od dochodów) to chyba ma prawo udziału w budżetowych dotacjach.
Kościół katolicki w tym kraju nie płaci podatków - niestety

Wróć do listy wątków działu Zaproszenia, imprezy, ogłoszenia
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365