Racjonalista - Strona głównaDo treści
Karykatura to nie zniewaga

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
10-12-2022 14:44maurice_ (747 punktów)Karykatura to nie zniewaga
Ocena 2 na 2
Umorzono postępowanie ws. prokuratora, który w gabinecie miał karykaturę prezesa PiS.

www.pap.pl(*)-prokuratora-jest-decyzja-sadu
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Berzerac (5671 punktów)
>Umorzono postępowanie ws. prokuratora, który w gabinecie miał karykaturę prezesa PiS.
>www.pap.pl(*)-prokuratora-jest-decyzja-sadu

Karykatura jest przecież formą sztuki i w jej zamiarach nie jest ośmieszanie kogokolwiek.
www.polski(*)ul/312551,Karykatura-to-sztuka

Teraz sądy tym się zajmują?
10-12-2022 16:35 
 Ocena 2 na 2
maurice_ (747 punktów)

>Karykatura jest przecież formą sztuki i w jej zamiarach nie jest ośmieszanie kogokolwiek.
Śmieszność jest nieodłączną cechą karykatury, której celem jest napiętnowanie i ośmieszenie danej osoby lub zjawiska. Natomiast tworzenie na własne potrzeby, bez zamiaru, aby treść dzieła dotarła do osoby, o której traktuje, nie jest karalne. repozytori(*)m/10593/14905/1/08-Grabarz.pdf
10-12-2022 17:52 
 Ocena 3 na 3
romaro (25211 punktów)
>Śmieszność jest nieodłączną cechą karykatury, której celem jest napiętnowanie i ośmieszenie danej osoby lub zjawiska.

Ochrona czci obejmuje wszystkie dziedziny życia;jej naruszeniem może być zniesławiająca ujemna wypowiedź odnosząca się zarówno do życia rodzinnego człowieka, jak i jego aktywności zawodowej lub gospodarczej, co może narazić tę osobę na utratę zaufania potrzebnego do wykonywania zawodu lub innej działalności. Jednak nie zapominajmy, że chodzi tu o człowieka, który w oczach milionów Polaków już dawno, stracił zaufanie. Oczywiście, ochrona prawna należy się każdemu w takim samym zakresie, ale i tu Prezes jest ponad prawem.
Ale przejdźmy teraz do samego gatunku artystycznego, który przez różnorodność form ekspresji jakie mogą przyjmować satyra i karykatura, precyzyjne ujęcie rozstrzygnięcia rozważanego problemu w ramy prawne jest po prostu niemożliwe. Gdyby było to tak łatwe do rozczygnięcia już dawno ten gatunek artystyczny byłby zakazany. Choć z drugiej strony politycy Solidarnej Patologii mają wybitnych prawników...


Charlie Hebdo dużą wagę przywiązuje do ilustracji, zwłaszcza karykatur politycznych, a także uprawia dziennikarstwo śledcze, publikując reportaże za granicą lub z najróżniejszych dziedzin: sekt, religii, skrajnej prawicy, islamizmu, polityki, kultury. Gazeta ukazuje się w każdą środę.
Żadnemu francuskiemu politykowi nie przyszłoby do głowy walczyć z dziennikarzami tego tygodnika.
Pamietasz zamach w siedzibie tygodnika "Charlie Hebdo" w Paryżu? Atak terrorystyczny, który miał miejsce 7 stycznia 2015 roku w którym zginęło 12 osób? Nawet ten bestialski akt terroru nie wystraszył karykaturzystów.
maurice_ (747 punktów)

Przykład sądowej dziecinady z polskiego podwórka. 120 tys. złotych grzywny i 28 tys. kosztów sądowych za opublikowanie niewinnego obrazka. www.wirtua(*)tura-jezuza-120-tys-zl-grzywny
Sprawa dla prokuratora Krzysztofa L. też mogłaby się zupełnie inaczej skończyć, gdyby szerzej upublicznił swój obrazek.
10-12-2022 18:14 
 Ocena 2 na 2
romaro (25211 punktów)
>Przykład sądowej dziecinady z polskiego podwórka. 120 tys. złotych grzywny i 28 tys. kosztów sądowych za opublikowanie niewinnego obrazka.
Dzisiaj grzywna jutro kara śmierci.
W powszechnej wyobraźni jest to w gruncie kult osobowości.Kult jednostki to nadmierne uwielbienie głowy państwa w reżimach. Podtrzymywany za pomocą różnych środków propagandy, a w szczególności implikuje szeroką potrzebę, aby media i wydarzenia, zgromadzenia i demonstracje były spontaniczne.
W Republice Dominikany Rafael Leónidas Trujillo, u władzy od 1930 do 1961 roku, ustanowił wokół siebie silny kult jednostki, oficjalnie nazwał się "Jego Ekscelencja Generalissimus Dr Rafael Leonidas Trujillo Molina, Honorowy Prezydent Republiki, Dobroczyńca Ojczyzny i Budowniczy Niezależności Finansowej", zbudował tysiące posągów ze swoim wizerunkiem i przemianował stolicę kraju na Ciudad Trujillo.
A w Polsce? Choćby ostatmi incydent - władze KUL usunęły z centrum Lublina pomnik ks. Idziego Radziszewskiego, założyciela uczelni. W tym miejscu ma stanąć monument poświęcony Lechowi Kaczyńskiemu.
lublin.wyb(*)48724,29242530,kul-pomnik.html
10-12-2022 18:53 
 Ocena 2 na 2
Berzerac (5671 punktów)
>Przykład sądowej dziecinady z polskiego podwórka. 120 tys. złotych grzywny i 28 tys. kosztów sądowych za opublikowanie niewinnego obrazka. www.wirtua(*)tura-jezuza-120-tys-zl-grzywny

Tutaj już mamy do czynienia z obrazą uczuć religijnych. A to jest "świętość" w tym kraju. Oczywiście chodzi o wyznanie rzymsko katolickie.
10-12-2022 19:44 
 Ocena 1 na 1
romaro (25211 punktów)
>>Przykład sądowej dziecinady z polskiego podwórka. 120 tys. złotych grzywny i 28 tys. kosztów sądowych za opublikowanie niewinnego obrazka. www.wirtua(*)tura-jezuza-120-tys-zl-grzywny
>Tutaj już mamy do czynienia z obrazą uczuć religijnych.
Ale i Putin opowiada się za zakazem obrażania uczuć religijnych. Zakaz obrażania uczuć religijnych wiernych powinien być zapisany w prawie międzynarodowym - powiedział 4 listopada 2020 r.

We francuskim prawie nie ma "prawa do bluźnierstwa". Wolność słowa jest jednak jedną z podstawowych swobód we Francji, ponieważ jest przedmiotem art. 10 i 11 Karty Praw z 1789 r., które pozostawiają ustawodawcy ustalenie jej granic.
Ustawa z 1881 roku definitywnie zniosła przestępstwo bluźnierstwa, nawet w zsekularyzowanej formie ataku na moralność religijną. Ustawa z 1972 r. ustanawia przestępstwa zniewagi, zniesławienia i podżegania do nienawiści, przemocy lub dyskryminacji ze względu na przynależność lub nieprzynależność rasową, pochodzenie etniczne, narodowość lub religię.
Putin potępiał działania niektórych "prowokatorów", nie wymieniając z nazwy krajów zachodnich, które są ofiarami ataków dżihadystów - "Widzimy, do czego doprowadziły działania niektórych prowokatorów; tych, którzy pod pozorem wolności słowa obrażają uczucia wierzących i tych, którzy wykorzystują ją jako pretekst do usprawiedliwiania przemocy i nietolerancji".

Po ataku na redakcję Charlie Hebdo w tym samym tonie wypowiedzieli się nasi prawicowcy i obrońcy wiary. Ciekawe, że w jakiś czas później ci sami wpadli na pomysł tworzenia stref wolnych od LGBT.
10-12-2022 20:01 
 Ocena 1 na 1
Berzerac (5671 punktów)

>Ale i Putin opowiada się za zakazem obrażania uczuć religijnych. Zakaz obrażania uczuć religijnych wiernych powinien być zapisany w prawie międzynarodowym - powiedział 4 listopada 2020 r.

Piekło zamarzło?

>We francuskim prawie nie ma "prawa do bluźnierstwa". Wolność słowa jest jednak jedną z podstawowych swobód we Francji, ponieważ jest przedmiotem art. 10 i 11 Karty Praw z 1789 r., które pozostawiają ustawodawcy ustalenie jej granic.
>Ustawa z 1881 roku definitywnie zniosła przestępstwo bluźnierstwa, nawet w zsekularyzowanej formie ataku na moralność religijną. Ustawa z 1972 r. ustanawia przestępstwa zniewagi, zniesławienia i podżegania do nienawiści, przemocy lub dyskryminacji ze względu na przynależność lub nieprzynależność rasową, pochodzenie etniczne, narodowość lub religię.

To było widać podczas zamieszczenia w prasie francuskiej karykatury Allaha. Wywołało to zamieszki we Francji. Nie pamiętam, który to był rok.
10-12-2022 20:16 
 Ocena 2 na 2
szarley (54907 punktów)
>>Ale i Putin opowiada się za zakazem obrażania uczuć religijnych. Zakaz obrażania uczuć religijnych wiernych powinien być zapisany w prawie międzynarodowym - powiedział 4 listopada 2020 r.
>Piekło zamarzło?

Piekło zamarzło w Kaletach
W Prosecco przy moście na Jędrysek robią lepszą pizzę niż w Neapolu

Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
10-12-2022 22:15 
 Ocena 1 na 1
Berzerac (5671 punktów)

>Piekło zamarzło w Kaletach
>W Prosecco przy moście na Jędrysek robią lepszą pizzę niż w Neapolu

Bo to prawda
10-12-2022 18:40 
 Ocena 3 na 3
Berzerac (5671 punktów)
>>Karykatura jest przecież formą sztuki i w jej zamiarach nie jest ośmieszanie kogokolwiek.
>Śmieszność jest nieodłączną cechą karykatury, której celem jest napiętnowanie i ośmieszenie danej osoby lub zjawiska. Natomiast tworzenie na własne potrzeby, bez zamiaru, aby treść dzieła dotarła do osoby, o której traktuje, nie jest karalne. repozytori(*)m/10593/14905/1/08-Grabarz.pdf

Oczywiście, karykatura przedstawia kogoś jakby w krzywym zwierciadle, uwydatnia charakterystyczne cechy wyglądy fizycznego w humorystyczny sposób. Jeśli ktoś tym czuje się urażony, nie ma do siebie odpowiedniego dystansu, może powinien się zastanowić nad sobą.

Idąc dalej tym tropem, wszyscy satyrycy i kabareciarze powinni już dawno siedzieć.
DyktaFon (9281 punktów)
>Umorzono postępowanie ws. prokuratora, który w gabinecie miał karykaturę prezesa PiS.
>www.pap.pl(*)-prokuratora-jest-decyzja-sadu

Żaden proces nie może się odbyć bez dowodów (a przynajmniej nie powinien). Także nasz wątek bez dowodów, to bzdet... Poproszę więc twórcę wątku o zamieszczenie rzeczonej karykatury, żebyśmy wiedzieli o czym rozmawiamy...
10-12-2022 18:09 
 Ocena 1 na 1
maurice_ (747 punktów)

>Żaden proces nie może się odbyć bez dowodów (a przynajmniej nie powinien). Także nasz wątek bez dowodów, to bzdet... Poproszę więc twórcę wątku o zamieszczenie rzeczonej karykatury, żebyśmy wiedzieli o czym rozmawiamy...

Ni ma. Są tylko opisy. Cytuję - "Twarz prezesa PiS została wklejona w niemiecki plakat propagandowy. Kaczyński w fotomontażu przedstawiony był w brunatnej koszuli i trzymał sztandar NSDAP. Swastyka, pierwotnie umieszczona na sztandarze i na opasce na ramieniu, została zastąpiona logo Prawa i Sprawiedliwości. Poniżej znalazł się, nawiązujący do niemieckiego hasła propagandowego, napis: Ein Volk, ein PiS, ein Katschor".
Ciekawe, kto doniósł?
10-12-2022 18:44 
 Ocena 2 na 2
Berzerac (5671 punktów)

>Ciekawe, kto doniósł?

Życzliwy zawsze się znajdzie.
10-12-2022 20:09 
 Ocena 2 na 2
Thoter (6650 punktów)
>Twarz prezesa PiS została wklejona w niemiecki plakat propagandowy. Kaczyński w fotomontażu >przedstawiony był w brunatnej koszuli i trzymał sztandar NSDAP.


CIA ma ubaw, Polacy wszędzie widzą agenturę niemiecką lub rosyjską, a w tym czasie Amerykanie nas okradają.
10-12-2022 18:48 
 Ocena 2 na 2
Berzerac (5671 punktów)

>Żaden proces nie może się odbyć bez dowodów (a przynajmniej nie powinien). Także nasz wątek bez dowodów, to bzdet... Poproszę więc twórcę wątku o zamieszczenie rzeczonej karykatury, żebyśmy wiedzieli o czym rozmawiamy...

Ja znalazłem w sieci co innego. Z uniwersum Star Wars; Mroczne Widmo

10-12-2022 21:53 
 Ocena 1 na 1
DyktaFon (9281 punktów)
>>Żaden proces nie może się odbyć bez dowodów (a przynajmniej nie powinien). Także nasz wątek bez dowodów, to bzdet... Poproszę więc twórcę wątku o zamieszczenie rzeczonej karykatury, żebyśmy wiedzieli o czym rozmawiamy...
>Ja znalazłem w sieci co innego. Z uniwersum Star Wars; Mroczne Widmo
>

Ale to podobno miał być montaż... a to jest prawdziwe zdjęcie
10-12-2022 21:57 
 Ocena 1 na 1
Thoter (6650 punktów)

>Żaden proces nie może się odbyć bez dowodów (a przynajmniej nie powinien).

"demokratyczne" procesy nie tylko odbywają się bez dowodów ale także bez sędziego, skazanemu nie przysługuje nawet ostatnie słowo.
"Demokratyczny" proces zaczyna się od tego, że wysoko opłacani "dziennikarze" wyświetlają motłochowi negatywny obraz już skazanego na karę śmierci. Potem się go morduje przy aplauzie demokratycznego motłochu.



Na tym zdjęciu widzimy jak nazistowskie komando żydowskiego pajaca Zelenskiego, któremu brytyjski brukowiec nadal tytuł DEMOKRATCYZENGO człowieka roku, po demokratycznym procesie, ukarało: rozebraniem, przywiązaniem do znaku drogowego i wsadzeniem piłki tenisowej w usta.

Nie musimy się cofać do czasów rządów barbarzyńców, "demokratyczna" Europa się niczym od nich nie różni. Po drugiej stronie Atlantyku jest przynajmniej weselej.

www.biobio(*)r-sus-fotos-provocativas.shtml

"Kolumbijska sędzia zawieszona za udział w rozprawie półnaga: słynie z prowokacyjnych zdjęć"


Trzeba sprowadzić tą sędzinę do Polski, Niemcy od razu nam dadzą kasę i nie będą się czepiać naszej praworządności. Vivian Polania nawet polskie nazwisko ma.
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>www.pap.pl(*)-prokuratora-jest-decyzja-sadu
W tytule "karykatura", w tekście "fotomontaż".
Co bez znaczenia, bo prokurator ma być apolityczny, a to był wizerunek konkretnego polityka.

cr
11-12-2022 17:56 
 Ocena 2 na 2
DyktaFon (9281 punktów)
>>www.pap.pl(*)-prokuratora-jest-decyzja-sadu
>W tytule "karykatura", w tekście "fotomontaż".
>Co bez znaczenia, bo prokurator ma być apolityczny, a to był wizerunek konkretnego polityka.

Że ktoś jest apolityczny, to taki slogan na użytek mas. Bo to jest fizycznie niemożliwe. Ale dobrze brzmi w mediach. Podobnie z innymi "apolitycznymi" osobami: urzędnikami, sędziami, policjantami... Ciekaw jestem jakiegoś przykładu osoby apolitycznej. Może dam się przekonać?...
11-12-2022 18:35 
 Ocena 2 na 2
Berzerac (5671 punktów)

>Że ktoś jest apolityczny, to taki slogan na użytek mas. Bo to jest fizycznie niemożliwe. Ale dobrze brzmi w mediach. Podobnie z innymi "apolitycznymi" osobami: urzędnikami, sędziami, policjantami... Ciekaw jestem jakiegoś przykładu osoby apolitycznej. Może dam się przekonać?...
>
Tylko tyle, że prokurator nie może należeć do partii politycznych, ani prowadzić działalności politycznej (podobnie jak sędzia) Ale kto mu zabroni mieć poglądy polityczne?
11-12-2022 18:51 
 Ocena 1 na 1
DyktaFon (9281 punktów)
>>Że ktoś jest apolityczny, to taki slogan na użytek mas. Bo to jest fizycznie niemożliwe. Ale dobrze brzmi w mediach. Podobnie z innymi "apolitycznymi" osobami: urzędnikami, sędziami, policjantami... Ciekaw jestem jakiegoś przykładu osoby apolitycznej. Może dam się przekonać?...
>>
>Tylko tyle, że prokurator nie może należeć do partii politycznych, ani prowadzić działalności politycznej (podobnie jak sędzia) Ale kto mu zabroni mieć poglądy polityczne?
>
No dokładnie tak jest Jednak to, że formalnie nie należy się do jakiejś partii, to nie znaczy, że nie będzie się popierać akurat jej. I taki prokurator, jak ma dwóch podejrzanych, jeden z PIS, drugi z opozycji, to z góry będzie wiedział, kto jest winny Sędzia podobnie...
11-12-2022 22:17 
 Ocena 1 na 1
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>Że ktoś jest apolityczny, to taki slogan na użytek mas.
Każdy, kto nie zostawi tropu do swoich politycznych zainteresowań może za apolitycznego uchodzić.


cr
Thoter (6650 punktów)

>Każdy, kto nie zostawi tropu do swoich politycznych zainteresowań może za apolitycznego >uchodzić.
>

Tutaj wszyscy, oczywiście oprócz mnie, odciskają tropy, które świadczą o tym, jak na nich działa propaganda. Jak to obserwuję i badam.
12-12-2022 13:20 
 Ocena 2 na 2
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>wszyscy, oczywiście oprócz mnie
Oczywiście.

cr
DyktaFon (9281 punktów)
>>Każdy, kto nie zostawi tropu do swoich politycznych zainteresowań może za apolitycznego >uchodzić.
>>
>Tutaj wszyscy, oczywiście oprócz mnie, odciskają tropy, które świadczą o tym, jak na nich działa propaganda. Jak to obserwuję i badam.

Niestety, nie da się uciec przed propagandą. Chyba, że na bezludną planetę (bo na wyspach można już odbierać tv lub Internet). Jeśli ktoś myśli, że nie ulega propagandzie... to tylko tak myśli
11-12-2022 21:13 
 Ocena 1 na 1
maurice_ (747 punktów)

>W tytule "karykatura", w tekście "fotomontaż".
To tylko kwestia techniki wykonania. Karykatura wykonana techniką fotomontażu.

>Co bez znaczenia, bo prokurator ma być apolityczny, a to był wizerunek konkretnego polityka.
Posiadanie w pracy wizerunku konkretnego polityka nie wchodzi w konflikt z apolitycznością funkcjonariusza. Był to przedmiot prywatny, którego celem było tzw. oswojenie miejsca pracy. Wiele osób posiada w miejscu pracy biurowej różnego rodzaju prywatne gadżety, maskotki, również humorystyczne fotografie czy obrazki. Dlaczego nie traktować tego przypadku w ten sposób?
11-12-2022 21:36 
 Ocena 2 na 2
Berzerac (5671 punktów)

>Posiadanie w pracy wizerunku konkretnego polityka nie wchodzi w konflikt z apolitycznością funkcjonariusza. Był to przedmiot prywatny, którego celem było tzw. oswojenie miejsca pracy. Wiele osób posiada w miejscu pracy biurowej różnego rodzaju prywatne gadżety, maskotki, również humorystyczne fotografie czy obrazki. Dlaczego nie traktować tego przypadku w ten sposób?

Słuszna uwaga. Przedmiotowej karykatury nie widziałem, ale z Twojego opisu, jedyne o co można by się przyczepić to propagowania faszyzmy lub innego ustroju totalitarnego w myśl art. 256 par1 kk. Tylko czy gabinet prokuratora jest miejscem publicznym. W podlinkowanym przez Ciebie materiale, sąd orzekł, że takim miejscem nie jest. I po sprawie.
11-12-2022 22:17 
 Ocena 2 na 2
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>>W tytule "karykatura", w tekście "fotomontaż".
>To tylko kwestia techniki wykonania. Karykatura wykonana techniką fotomontażu.
Wyjątkowo może tak być, ale z opisu wynika, że idzie o żart n/t postawy, nie fizjonomii.

>Był to przedmiot prywatny, którego celem było tzw. oswojenie miejsca pracy.
Ale nie zmieścił tego przedmiotu w ustawowych ramach.


cr
12-12-2022 20:39 
 Ocena 1 na 1
maurice_ (747 punktów)
>>To tylko kwestia techniki wykonania. Karykatura wykonana techniką fotomontażu.
>Wyjątkowo może tak być, ale z opisu wynika, że idzie o żart n/t postawy, nie fizjonomii.

Karykatura może ośmieszać inne zjawiska niż cechy fizjonomii.

>>Był to przedmiot prywatny, którego celem było tzw. oswojenie miejsca pracy.
>Ale nie zmieścił tego przedmiotu w ustawowych ramach.

Jakimś cudem udało mu się uniknąć odpowiedzialności karnej, tylko dlatego, ponieważ nie upubliczniał nadmiernie tego obrazka. Od ustalania tego, czy obrazek przekraczał dopuszczalne ramy satyry czy nie, sąd ostatecznie odstąpił, ponieważ nie było przestępstwa.
12-12-2022 21:45 
 Ocena 2 na 2
Berzerac (5671 punktów)

>Jakimś cudem udało mu się uniknąć odpowiedzialności karnej, tylko dlatego, ponieważ nie upubliczniał nadmiernie tego obrazka. Od ustalania tego, czy obrazek przekraczał dopuszczalne ramy satyry czy nie, sąd ostatecznie odstąpił, ponieważ nie było przestępstwa.

Dokładnie, ponieważ czynnikiem niezbędnym do zaistnienia tego czynu jest jego publiczny charakter, upublicznienie. Tylko czy taką sprawą powinien zajmować się sąd? Moim zdaniem sprawa była do umorzenia już na etapie postępowania przygotowawczego.

PS. poczyniłem starania celem odnalezienia przedmiotowego obrazka. Oto on;
m.facebook(*)okuratorów-w/3412206242242342/
12-12-2022 22:24 
 Ocena 2 na 2
DyktaFon (9281 punktów)
>>Jakimś cudem udało mu się uniknąć odpowiedzialności karnej, tylko dlatego, ponieważ nie upubliczniał nadmiernie tego obrazka. Od ustalania tego, czy obrazek przekraczał dopuszczalne ramy satyry czy nie, sąd ostatecznie odstąpił, ponieważ nie było przestępstwa.
>Dokładnie, ponieważ czynnikiem niezbędnym do zaistnienia tego czynu jest jego publiczny charakter, upublicznienie. Tylko czy taką sprawą powinien zajmować się sąd? Moim zdaniem sprawa była do umorzenia już na etapie postępowania przygotowawczego.
>PS. poczyniłem starania celem odnalezienia przedmiotowego obrazka. Oto on;
>m.facebook(*)okuratorów-w/3412206242242342/
>
Panie, toż to święty obrazek! Jak można za to kogoś sądzić? Nie godzi się...

chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>>>To tylko kwestia techniki wykonania. Karykatura wykonana techniką fotomontażu.
>>Wyjątkowo może tak być, ale z opisu wynika, że idzie o żart n/t postawy, nie fizjonomii.
>Karykatura może ośmieszać inne zjawiska niż cechy fizjonomii.
W odniesieniu do osoby będą to tak czy owak wyolbrzymione jej charakterystyczne cechy.

>>>Był to przedmiot prywatny, którego celem było tzw. oswojenie miejsca pracy.
>>Ale nie zmieścił tego przedmiotu w ustawowych ramach.
>Jakimś cudem udało mu się uniknąć odpowiedzialności...
Co niewinności nie dowodzi.

cr

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365