Stefan Batory – w latach 1968–1988, statek pasażerski na regularnej linii transatlantyckiej.
zamówiony przez holenderskiego armatora, zwodowany 1952 r, ekonomiczny w eksploatacji i pomimo średniej wielkości i braku zbytniego luksusu, cieszył się dużą frekwencją osób poszukujących taniego środka transportu przez Atlantyk. W latach 60. liczba pasażerów na statku zaczęła spadać na rzecz samolotów, osiągając w 1964 roku 18% zapełnienia, w 1968 roku został wystawiony na sprzedaż
kupiły Polskie Linie Oceaniczne za 3 miliona USD, pływał do 1988 roku Miejsc pasażerskich: 783 (pierwsza klasa 45, druga klasa 734) Załoga: 331 długość 145 m, szerokość 21 m
powinniśmy kupić nowego Stefana (do wybudowania jesteśmy za mądrzy) który na 18 pokładach pomieści 7700 pasażerów i 2300 załogi (razem 10 000, miasto) W nim kina, teatr, lodowisko, boisko do piłki nożnej, minigolfa, kasyna, spa, solaria, i dziesiątki różnych lokali gastronomicznych i innych atrakcji ma mieć 360 m długości, 64 m szerokości.
czuje że byłaby piekna katastrofa, jak Costa Concordia czy inny smoleńsk, naszym bogiem indywidualizm, wolność, fantazja ułańska |