Racjonalista - Strona głównaDo treści
Boruta

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
15-10-2006 09:32Jarek KubaszewskiBoruta
Polecam tekst na portalu organizacji pozarządowych:
wiadomosci.ngo.pl/wiadomosci/232172.html
A co Wy o tym myślicie?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Jarek (418 punktów)
>Polecam tekst na portalu organizacji pozarządowych:
>wiadomosci.ngo.pl/wiadomosci/232172.html
>A co Wy o tym myślicie?
Witam
Można szukać odpowiedzi i ja tak zrobię....do dzieła !
Czy zgodził byś się żeby przy pomniku np. Piłsudskiego , postawiono pomnik Dzierżyńskiego - pewnie nie - a dlaczego ?
Podobnie może być w Łęczycy, nie chcą obok św. Floriana stawiać jego wroga - Boruty - jak by się nie patrzyć to wrogowie.
Jedni chcą pomnik a inni nie, i na pewno dotyczy to też pierwszego przekładu, tyle tylko że jedni tego pierwszego a drudzy tego czerwonego. Kwestia światopoglądu, choć może w tym drugim jest to kwestia zdrowego rozsądku.
Pozdrawiam
jarekland (142470 punktów)
>Czy zgodził byś się żeby przy pomniku np. Piłsudskiego , postawiono pomnik Dzierżyńskiego (...)
Te dwa monumenty to zupełnie co innego:
Dzierżyński to pstać realna (delikatnie mówiąc zapisał on się nienajlepiej w historii)
Boruta to postać fikcyjna, owiana legendą.
Zresztą należy tutaj zauważyć inne sprawy:
Boruta jest symbolem miasta, atrakcją turystyczną, Łęczyca i jej mieszkańcy mogą, podnieść na nim, swój dobrobyt.
Legenda o Borucie istniał, w nieco innej postaci, już w czasach przedchrześcjańskich. Kościół próbował z nią walczyć ale bez powodzenia.
I po trzecie, w świadomości społecznej, Boruta był przyjazny dla Polaków.
Jarek (418 punktów)
>>Czy zgodził byś się żeby przy pomniku np. Piłsudskiego , postawiono pomnik Dzierżyńskiego (...)
>Te dwa monumenty to zupełnie co innego:
>Dzierżyński to pstać realna (delikatnie mówiąc zapisał on się nienajlepiej w historii)
>Boruta to postać fikcyjna, owiana legendą.
>Zresztą należy tutaj zauważyć inne sprawy:
>Boruta jest symbolem miasta, atrakcją turystyczną, Łęczyca i jej mieszkańcy mogą, podnieść na nim, swój dobrobyt.
>Legenda o Borucie istniał, w nieco innej postaci, już w czasach przedchrześcjańskich. Kościół próbował z nią walczyć ale bez powodzenia.
>I po trzecie, w świadomości społecznej, Boruta był przyjazny dla Polaków.
>
Witaj,
I ostatnie zdanie, mojego poprzedniego postu jest o tym.
Pozdrawiam

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365