> Czy zgodził byś się żeby przy pomniku np. Piłsudskiego , postawiono pomnik Dzierżyńskiego (...)Te dwa monumenty to zupełnie co innego: Dzierżyński to pstać realna (delikatnie mówiąc zapisał on się nienajlepiej w historii) Boruta to postać fikcyjna, owiana legendą. Zresztą należy tutaj zauważyć inne sprawy: Boruta jest symbolem miasta, atrakcją turystyczną, Łęczyca i jej mieszkańcy mogą, podnieść na nim, swój dobrobyt. Legenda o Borucie istniał, w nieco innej postaci, już w czasach przedchrześcjańskich. Kościół próbował z nią walczyć ale bez powodzenia. I po trzecie, w świadomości społecznej, Boruta był przyjazny dla Polaków.
|