Racjonalista - Strona głównaDo treści
Rocznica

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
25-01-2024 20:46szarley (54906 punktów)Rocznica
Ocena 4 na 4
105 lat temu odbyły się pierwsze polskie parlamentarne wybory. W atmosferze euforii, ale też obaw, w części odzyskanego państwa, bo jedynie w części przyszłej Polski, w Kongresówce, części Galicji na Śląsku Cieszyńskim. Co prawda wyznaczono okręgi w Opolu czy Złotowie, ale tam wybory się nie odbyły, do Sejmu weszli posłowie do parlamentów państw zaborczych

Frekwencja... nawet dziś można pozazdrościć, organizacja niestety mizerna, ale warunki były bardzo trudne, jednak wyłoniono Sejm, którego władzy nikt nie kwestionował. Co więcej udało się i temu Sejmowi i kilku następnym, w warunkach przeważnie wojennych, przy nieustalonych granicach tworzyć proste, uczciwe i mądre prawo.

Podam przykład trudności: w zaborze rosyjskim na kolei obowiązywał ruch prawostronny i szeroki tor, w austriackim tor europejski i ruch lewostronny, w niemieckim prawostronny po europejskim torze. W Austrii prawa miejskie były dwustopniowe. Sądy sądziły według czterech ustawowych systemów. Komenda w wojsku była w dwóch językach. Nie istniał nie tylko jednolity wzór wojskowego munduru, ale nawet jedna wojskowa norma uzbrojenia i amunicji. Górnicza administracja polegała na pracy głównych urzędów w Krakowie, Sosnowcu i... austrobajzlu. Większość obywateli nie poradziła czytać i pisać a ci co poradzili czytali po rosyjsku lub po niemiecku.

Do tego wprowadzono rewolucyjne rozwiązania, jak np wyborcze prawa dla kobiet!

Ten Sejm uchwalał ponad 100 ustaw rocznie (porównajcie to z dzisiejszym, który w dzienniku praw zamieszcza ponad 1000 pozycji, a jest prawny chlew) a jednak udało się. Udało się temu i następnemu Sejmowi z tych kilku państw . Nie trzech ale więcej (Królestwo kongresowe, ziemie zabrane, Galicja, Śląsk Cieszyński, zabór pruski, Pruski Śląsk) stworzyć jedno państwo.

Nikt jednak, mimo wielkich politycznych sporów, prowadzących nawet do prezydentobójstwa nie zajmował się pierdołami w stylu "czy Wąsik został legalnie ułaskawiony" "czy prokuratora legalnie mianowano" "czy sędzia jest sędzią"

Salus rei publicae suprema lex. To obowiązywało. Stworzono państwo o nowoczesnym prawnym systemie, którego uczyli się inni. Nawet w Czechosłowacji kobietom wyborcze prawa przyznano 2 lata później, Francja...
Wprowadzono powszechną edukację, społeczne ubezpieczenia, naukowe badania nad bezpieczeństwem pracy, które inni dogonili po 50 latach

Udało się.
Salus rei publicae suprema lex

Co jest dziś?
Salus partiae suprema lex. Ułaskawić, dokopać oponentom, utrzymać się przy korycie i żreć

Szkoda, że Polakom nie dano szansy zbudowania parlamentarnej demokracji, ale dziś ogarnia rozpacz, kiedy widzi się korytożerców
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

romaro (25211 punktów)
Polecam
Walka z analfabetyzmem w II Rzeczpospolitej
Święto Niepodległości. 10 sukcesów II RP, o których mogłeś nie wiedzieć i wiele więcej
Ponadto fajne Infografiki
www.polski(*)II-Rzeczpospolitej-INFOGRAFIKA

Co jest dziś?
>Salus partiae suprema lex. Ułaskawić, dokopać oponentom, utrzymać się przy korycie i żreć
Mimo wszystko nie było aż takiego kurestwa i takich koligacji.

Przykład - Matką syna Mariusza K. jest jego pierwsza żona, obecnie dama dworu Dudy. Doradcą Dudy zaś jest Dariusz Dudek, u którego robiła aplikację pani Barbara K., a więc obecna żona Mariusza, która ma syna z pierwszym mężem - Dariuszem Dudkiem. Pani neo-sędzia Barbara dodatkowo miała kancelarię z Ernestem Bejdą, a jej bratem jest ziobrowy prokurator, który pracował przy sprawie przecieków przy aferze gruntowej...

Nie było telewizji... kto miał te pianę bić?


26-01-2024 08:19 
 Ocena 2 na 2
szarley (54906 punktów)
>Polecam
>Walka z analfabetyzmem w II Rzeczpospolitej
>Święto Niepodległości. 10 sukcesów II RP, o których mogłeś nie wiedzieć i wiele więcej
>Ponadto fajne Infografiki
>www.polski(*)II-Rzeczpospolitej-INFOGRAFIKA

Świetny artykuł.
Zwłaszcza ta część o sukcesach. Kiedyś cytowałem dane dotyczące analfabetyzmu, ale ja niestety posługuję się nudnym Rocznikiem statystycznym (reprint RS 1939)


Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
Berzerac (5671 punktów)

>Co jest dziś?
>Salus partiae suprema lex. Ułaskawić, dokopać oponentom, utrzymać się przy korycie i żreć

Chce wam się rzec pisory,
że macie problem spory.
No cóż, słodkie życie przy korycie
zawsze kończy świniobicie.

Tylko w Polsce może być tak, że jeden przestępca piastujący najwyższe stanowisko w państwie, ułaskawia dwóch innych przestępców, zamiast do nich dołączyć w pierdlu. Ale Duda nie zawsze będzie prezydentem i kiedyś skończy się ochrona kolesi partyjnych.

Do reszty Twojej publikacji się nie odniosę, gdyż musiałbym pieronić ile wlezie. Tak jak i Ty jestem Ślązakiem i kwestia odzyskania przez Polskę niepodległości mnie nie interesuje. Jak wiesz Śląsk został wmanipulowany w polską niepodległość i zrobiony w ciula przez obóz Piłsudskiego.
farmer (22440 punktów)
.
>Nikt jednak, mimo wielkich politycznych sporów, prowadzących nawet do prezydentobójstwa nie zajmował
>się pierdołami w stylu "czy Wąsik został legalnie ułaskawiony" "czy prokuratora legalnie mianowano"
>"czy sędzia jest sędzią"

Nie było politycznych kiboli którzy w internecie nakręcają spirale nienawiści.

Dziś każdy głupek ma możliwość pisania i publikowania. Często jest jednak sam nie jest wstanie stworzyć treści więc jedynie może kolportować przetrawione treści.


Gdy spotykasz się z ludźmi bez internetu rozmowa wygląda inaczej. Bo przecież nie wkleisz w rozmowie całego nie swojego tekstu.

Dlatego ci co nie mieli nic do powiedzenia siedzili cicho. No chyba że dorwal kawałek gazety i latał z tym.
02-02-2024 21:30 
 Ocena 1 na 1
szarley (54906 punktów)
>Nie było politycznych kiboli którzy w internecie nakręcają spirale nienawiści.
Nie było netu, ale politycznych kiboli nie brakowało. Niewiadomski dał się ponieść tym emocjom i poszedł do Zachęty

Wg wiki, jego pogrzeb był manifestacją 10 000 ludzi

Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
Paolo Monstro (6146 punktów)
>Co jest dziś?
>Salus partiae suprema lex. Ułaskawić, dokopać oponentom, utrzymać się przy korycie i żreć
>Szkoda, że Polakom nie dano szansy zbudowania parlamentarnej demokracji, ale dziś ogarnia rozpacz,
>kiedy widzi się korytożerców
Ja mam na ten temat opinię trochę mniej pastwiącą się nad Polakami:

Dzisiaj, nie tylko w Polsce, dużo łatwiejsza stała się manipulacja. 100 lat temu, choć naród był zdecydowanie gorzej wykształcony i dużo bardziej naiwny, ciężko było masy zmanipulować, zwłaszcza z zewnątrz. Jedynym manipulantem był kościół, ale w interesie kościoła nie leżała dezintegracja Polski otoczonej państwami o innych wyznaniach lub w najlepszym razie zdecyzowanie mniej otwartych na podzielenie się władzą i kasą z kościołem.

Dzisiaj stery przejmują ludzie wykształceni na wiedzy z internetu, spędzający większość czasu na konsumowaniu papki z mediów społecznościowych. Nie tylko łatwiej dotrzeć do olbrzymich mas ludzi (połączonych do telefonów i telewizorów), sam marketing (manipulacja) jest też dzisiaj zdecydowanie bardziej skuteczny. Wszystkie taktyki marketingowe opierają się na pobudzeniu emocji tak by wygasić racjonalne myślenie. Do tego nadają się najlepiej wszelkie tematy religijne (każdy ma rację w dyskusji na temat wierzeń) włączając w to tematy obyczajowe. Czym większe emocje tym lepiej - dlatego słyszmy o zamachu smoleńskim, mordujących katolików muzułmanach, czy nawet torturach Kamińskiego (choć to powoli przypomina parodię, Kaczyński przesadził z emocjami). Nikt nie używa już argumentów - dlatego Duda nie udowadniał, że dowody w sprawie były sfałszowane. Nikogo fakty nie interesują - liczą się opinie i emocjonalne slogany typu "bohaterowie poszli siedzieć za walkę z korupcją". Do lat 2010tych, nie tylko w Polsce, wyborca zdecydowanie częściej zmieniał partie. Dzisiaj sukces marketingowy, zwłaszcza takich partii jak PiS, spowodował, że związek wyborców z partiami przypomina coraz bardziej związek religijny (pozbawiony już zupełnie racjonalnego myślenia i krytycznej analizy informacji). Dlatego wyborcy kupują kolejne, sprzeczne ze sobą, teorie o zamachu wytwarzane przez tą samą 'komisję' (w kolejności chronologicznej: sztuczna mgła i dobijanie zmarłych, trotyl, bomba termobaryczna).

Na drobne pocieszenie dodam, również bez podawania argumentów, że jest nadzieja, że problem nie posunie się wiele dalej:
Na rynku manipulacji w Europie głównym beneficjentem i sponsorem teorii spiskowych i dezintegrujących ten kontynent jest Rosja. Rosji zależy na podważeniu zaufania do państwa, zwłaszcza na rozbiciu UE, na promowaniu teorii spiskowych, skłócaniu, wprowadzeniu obywateli w stan permanentnego strachu. Russia Today to klon TVPiS ("UE to cywylizacja śmierci, sprowadza imigrantów, LGBT itd" ). Dlatego Rosja wspiera wszelakie partie typu PiS, Fidesz, AfD, Front Nationale itd ... Na upadku Europy nie zależy jednak potędze, która właśnie wasalizuje Rosję - Chinom. Chiny chcą nas podbić, kupić jako całość. Shackować silny system tak, by na nim zarabiać, a nie doprowadzić do wojny i upadku ekonomicznego Europy. Chiny chcą globalizacji, w której to Chiny są na szczycie łańcucha wartości dodanej, a nie dezintegracji. Być może więc, Europa nie da sobie rady z manipulacją, ale w pewnym momencie Rosja osłabnie na tyle, że strumień manipujacji osłabnie również, być może na rzecz wychwalania kultury chińskiej, ale przynajmniej nie będziemy ciągle dyskutowali o tym kto z kim śpi albo w co wierzy ...

Pozdrawiam
Paolo Monstro
28-01-2024 08:40 
 Ocena 2 na 2
szarley (54906 punktów)
>Dzisiaj, nie tylko w Polsce, dużo łatwiejsza stała się manipulacja. 100 lat temu, choć naród był zdecydowanie gorzej wykształcony i dużo bardziej naiwny, ciężko było masy zmanipulować

Polecam stary polski film Śmierć prezydenta, którego bohaterem był nie tylko Niewiadomski, ale w którym świetnie pokazano manipulowanie tłumami

>Dzisiaj stery przejmują ludzie wykształceni na wiedzy z internetu, spędzający większość czasu na konsumowaniu papki z mediów społecznościowych. Nie tylko łatwiej dotrzeć do olbrzymich mas ludzi (połączonych do telefonów i telewizorów), sam marketing (manipulacja) jest też dzisiaj zdecydowanie bardziej skuteczny.
Tak. Dostrzegam jeden sposób na ograniczenie tego zjawiska. Decentralizacja państwa. Łatwiej manipuluje się milionami, niż setkami czy tysiącami. Niestety politycy mają raczej skłonność do decydowania o wszystkim w centrali

>Wszystkie taktyki marketingowe ...
Zgadzam się z tą częścią Twojego wpisu

>Na drobne pocieszenie dodam, również bez podawania argumentów, że jest nadzieja, że problem nie posunie się wiele dalej:
>Na rynku manipulacji w Europie głównym beneficjentem i sponsorem teorii spiskowych i dezintegrujących ten kontynent jest Rosja. Rosji zależy na podważeniu zaufania do państwa, zwłaszcza na rozbiciu UE,
Tu, środowiska wyznawców PiSu są najbardziej konsekwentne

>Na upadku Europy nie zależy jednak potędze, która właśnie wasalizuje Rosję - Chinom. Chiny chcą nas podbić, kupić jako całość.
Ciekaw teoria
>Pozdrawiam
>Paolo Monstro
Wzajem
Hanek

Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
farmer (22440 punktów)
>, ale w którym świetnie pokazano manipulowanie tłumami

Tydzień temu jeden rolnik zablokował autostradę we Francji. Miał tam swoje cele. Do protestu przyłączył się cały kraj.
Blokady praktycznie wszystkich autostrad .
Niszczenie towaru który wjeżdżał z Hiszpanii(spożywka).

Wczoraj bodajże ten rolnik zakończył protest bo uznał cele zostały osiągnięte dla niego.......został uznany z zdarcje.
Reszta blokuje juz bez niego

Jutro ma być blokowany cały Paryż.



Tłum?.
28-01-2024 09:47 
 Ocena-1 na 1
Thoter (6650 punktów)
> 100 lat temu, choć naród był zdecydowanie gorzej wykształcony i dużo bardziej naiwny, ciężko >było masy zmanipulować, zwłaszcza z zewnątrz. Jedynym manipulantem był kościół,

Ale BZDURY.
Dokładnie sto lat temu to polski parobek był otumaniany przez żerujących na nich polskich cwaniaczkach na usługach tzw. bandy trojga, którą kierował ówczesny hegemon Brytyjczycy.
Banda trojga nie działała z zewnątrz.

pl.wikiped(*)ędzysojusznicza_do_Polski

Misja Międzysojusznicza do Polski (ang. Interallied Mission to Poland, fr. Mission interalliée en Pologne) - brytyjsko-francuska misja dyplomatyczna w Polsce powołana zgodnie z postanowieniami konferencji w belgijskim mieście Spa. Misja przybyła do Warszawy 25 lipca 1920.
Misją kierował brytyjski ambasador w Berlinie Edgar Vincent D'Abernon. Oprócz niego Wielką Brytanię reprezentowali Maurice Hankey, sekretarz gabinetu premiera Davida Lloyda George'a i generał Percy Radcliffe. Francję reprezentowali Jean Jules Jusserand, ambasador Republiki w Waszyngtonie i generał Maxime Weygand, szef Sztabu Generalnego Francuskich Sił Zbrojnych.


Brytyjczycy mieli też inną bandę trojga w Rosji. Banda ta robiła zamachy na głównych Żydów i komunistów dokonujących zamachu stanu w Rosji. Bandą ta dowodził Bruce Lockhart.

interaffairs.ru/jauthor/material/1927

Żyd, dyktator w USA, Bernard Baruch wydał rozkaz utworzenia "niepodległej" Polski. 8 stycznia 1918 r. jego marionetka preydent USA Wilson odczytał w Kongresie 14 punktów, które napisał sekretarz Barucha Walter Lippmann.
Punkt 13, pechowy, to był ten rozkaz:

Stworzenie niepodległego państwa polskiego na terytoriach zamieszkanych przez ludność bezsprzecznie polską, z wolnym dostępem do morza, niepodległością polityczną, gospodarczą, integralność terytoriów tego państwa powinna być zagwarantowana przez konwencję międzynarodową.

Jak ktoś ma wiedzę jak prowadzi się proxy war, po polsku wojnę zastępczą, to zrozumie do czego była potrzebna Baruchowi "niepodległa" Polska. Baruch ściągnął do USA "wielkiego" Polaka Romana Dmowskiego, który nas "wyzwolił" a jak powrócił do Polski to zaczął robić nagonki na ŻYDÓW.
Żydzi przystąpili do tworzenia potężnej Europy ze stolicą w Berlinie. Niemiecko żydowski przemysł, zasilany surowcami z Rosji, miał nam gwarantować dobrobyt a stworzona przez Żydów bomba atomowa bezpieczeństwo.
Dla biednej Polski to był najlepszy interes. Niestety Polak do tego interesu się nie przyłączył, tylko zaczął go niszczyć, co robi do dzisiaj.
Jak Polak "odzyskuje niepodległość", dzięki Żydom amerykańskim, to mija dwadzieścia lat i jest przez nich używany do proxy war przeciwko sąsiadowi. Teraz jeszcze czeka nas użycie do wojny z Chinami.

>Dzisiaj stery przejmują ludzie wykształceni na wiedzy z internetu, spędzający większość czasu >na >konsumowaniu papki z mediów społecznościowych.

Jakie to stery przejmują ??
Nie ma znaczenia czy to Polak mądry czy głupi w Polsce niczym nie steruje i nie będzie sterował.
Żydzi amerykańscy w swojej polskiej kolonii stworzyli małpi "parlament". Każdy kto trafi do tej demokratycznej małpiarni zarazi się głupotą i nienawiścią tam panującą.

Polską rządzi "demokratyczny" Deep state.

en.wikipedia.org/wiki/Deep_state

Głębokie państwo to rodzaj rządów składający się z potencjalnie tajnych i nieautoryzowanych sieci władzy działających niezależnie od politycznego przywództwa państwa w dążeniu do realizacji własnych programów i celów.

Wieki kolonializmu doprowadziło kolonialistów do wypracowania doskonałych technik pasożytnictwa.
Najdoskonalszą jest ich "demokracja". Na koszt tubylców stworzyli im "demokratyczny" parlament, który jest na usługach światowych korporacji.

>Dzisiaj sukces marketingowy, zwłaszcza takich partii jak PiS, spowodował, że związek wyborców z >partiami przypomina coraz bardziej związek religijny

Sukcesy: NSDAP, tzw. solidarności, PIS i banderowców wynikały z tego, że były to operacje jednej CENTRALI, która ma sporo dolarów i możliwości.

>Na rynku manipulacji w Europie głównym beneficjentem i sponsorem teorii spiskowych i >dezintegrujących ten kontynent jest Rosja.

Znowu jakieś bzdury. Teorie spiskowe są tworzone po to by ukryć PRAWDĘ.
Wersja historii napisana przez siostrzeńca Freuda Edwarda Bernaysa, którą obowiązkowo indoktrynuje się każdego, po wynalezieniu Internetu, okazuje się niezgodna z ujawnianymi faktami.
Żydów nie wymordowano dlatego, że byli Żydami.
Żydów wymordowano dlatego, że byli komunistami i tworzyli potężną i bezpieczną Europę.
Jak znamy powód dla którego ich wymordowano, to łatwo określić sprawcę.
28-01-2024 11:00 
 Ocena 4 na 4
szarley (54906 punktów)
Twoje wpisy mają u mnie status ukrytych, ale skoro się wypowiadasz w moim wątku to odpowiem

>Żyd, dyktator w USA, Bernard Baruch wydał rozkaz utworzenia "niepodległej" Polski. 8 stycznia 1918 r. jego marionetka preydent USA Wilson odczytał w Kongresie 14 punktów, które napisał sekretarz Barucha Walter Lippmann.

Znam te punkty. Polska nie odzyskała niepodległości papierową mocą deklaracji Wilsona, ale zbrojnym wysiłkiem Polaków Wilson nie miał dywizji w tej części Europy, miał je Piłsudski, potem Dowbor - Muśnicki i Korfanty

>, to mija dwadzieścia lat i jest przez nich używany do proxy war przeciwko sąsiadowi.
Tak, wiem, Polacy wg thotidioty napadli na gliwicką radiostację i zaatakowali Niemcy w 1939, a dziś wg putinowskiego thottrola atakują Rosję, zamiast pozwolić jej na granice na Odrze

Resztę twojego bełkotu idioty litościwie pomijam

Kolejne twoje bełkoty (jeśli je zauważę) będą kasowane

Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
13-02-2024 18:46 
 Ocena 3 na 3
Wacław (1038 punktów)
>Być może więc, Europa nie da sobie rady z manipulacją, ale w pewnym momencie Rosja osłabnie na tyle, że strumień manipujacji osłabnie również, być może na rzecz wychwalania kultury chińskiej, ale przynajmniej nie będziemy ciągle dyskutowali o tym kto z kim śpi albo w co wierzy ...

Chciałbym wierzyć w taki obrót spraw, ale praktyka wskazuje że co najwyżej zmieni się kierunek manipulowania. Zamiast skłócać, można zwyczajnie budować skrajne postawy w ramach małych społeczności czy grup, a to idealnie robią media społecznościowe. Szczególnie te skupiające się na obrazie, bo ten jest prosty do przyjęcia i gdy prawidłowo zrobiony? Nie pozostawia dla większości ludzi miejsca na powątpiewanie czy dyskusję. Odpowiednio głęboko wpojone postawy same będą skutkowały skłóceniem poszczególnych grup społecznych, nie trzeba będzie nawet szczególnie dolewać oliwy do ognia.

Zresztą, nie trzeba daleko szukać. W takich Chinach nie ma plagi jaką jest TikTok, w mediach społecznościowych promowane są pozytywne wartości jak pracowitość i wykształcenie, a przemysł rozrywkowy ma nakładane coraz to kolejne kagańce by nie uzależniać społeczeństwa np. od hazardu. Możemy się oburzać, że nie da się porównywać wolnych społeczeństw z tymi centralnie sterowanym. Tylko że to Chiny mają coraz większe udziały w branży rozrywkowej na zachodzie i jest im na rękę niszczenie społeczeństw zachodu. Bo tak, celem jest ustanowienie nowego hegemona na mapie świata

14-02-2024 20:55 
 Ocena 2 na 2
Paolo Monstro (6146 punktów)
>>Być może więc, Europa nie da sobie rady z manipulacją, ale w pewnym momencie Rosja osłabnie na tyle, że strumień manipujacji osłabnie również, być może na rzecz wychwalania kultury chińskiej, ale przynajmniej nie będziemy ciągle dyskutowali o tym kto z kim śpi albo w co wierzy ...
>Chciałbym wierzyć w taki obrót spraw, ale praktyka wskazuje że co najwyżej zmieni się kierunek manipulowania.
O tym piszę. Będziemy mieli pranie mózgu upiększające Chiny, o ile propaganda rosyjska w końcu odpuści. Spekuluję na podstawie dostępnych mi informacji, ale nie jestem tego pewien, bo bardzo często pojawia się coś czego nie dało się przewidzieć i zmienia się wszystko.

> Zamiast skłócać, można zwyczajnie budować skrajne postawy w ramach małych społeczności czy grup, a to idealnie robią media społecznościowe. Szczególnie te skupiające się na obrazie, bo ten jest prosty do przyjęcia i gdy prawidłowo zrobiony? Nie pozostawia dla większości ludzi miejsca na powątpiewanie czy dyskusję. Odpowiednio głęboko wpojone postawy same będą skutkowały skłóceniem poszczególnych grup społecznych, nie trzeba będzie nawet szczególnie dolewać oliwy do ognia.
Wg mnie Chinom nie zależy na dezintegracji Europy, na jakimś upadku tego kontynentu, na wojnach domowych itd... Europa zubożona jak dzisiaj, ale jakoś dysząca i kupująca na krechę w Chinach wysoko przetworzone towary, leży w interesie Chin. Każda wojna to stracone pieniądze, które nie trafią do Chin oraz tysiące nieżywych konsumentów. Dlatego ogłupianie społeczeństwa jest, wg mnie bardziej prawdopodobne niż jego skłócanie. Jeśli role mają się odwrócić - my mamy być dostawcą tańszej niż chińska siły roboczej o wyższych kwalifikacjach niż na przykład Bangladesz czy wiele krajów Afrykańskich to wystarczy, że nie będziemy mistrzami, ale będziemy jeszcze na tyle wykształceni by instalować Chińskie 6 czy 7G czy używać chińskiej chmury obliczeniowej.

>Zresztą, nie trzeba daleko szukać. W takich Chinach nie ma plagi jaką jest TikTok, w mediach społecznościowych promowane są pozytywne wartości jak pracowitość i wykształcenie, a przemysł rozrywkowy ma nakładane coraz to kolejne kagańce by nie uzależniać społeczeństwa np. od hazardu. Możemy się oburzać, że nie da się porównywać wolnych społeczeństw z tymi centralnie sterowanym. Tylko że to Chiny mają coraz większe udziały w branży rozrywkowej na zachodzie i jest im na rękę niszczenie społeczeństw zachodu. Bo tak, celem jest ustanowienie nowego hegemona na mapie świata
>
>
Być może już dzisiaj, obydwoje jesteśmy pod wpływem chińskiej propagandy, która mówi, że Chiny to racjonalny, mądry i strategicznie myślący gracz. Coś czego nie wiemy jednak to to, jak zachowa się chińskie społeczeństwo w obliczu bogacenia się (czy nadal będzie akceptowało dyktaturę) oraz czy partia rządząca Chinami nie dojdzie do wniosku, że zbyt mądre społeczeństwo zabije system i może lepiej zachować miliard nieświadomych głupków a interesy na Europie zrobi grupa trzymająca władzę? Jedno jest w każdym razie pewne - media społecznościowe, w modelu ekonomicznym jaki mamy dzisiaj (cel: sprzedawanie czasu użytkowników firmom reklamowym/propagandowym) nie doprowadzi do korzystnych dla żadnego społeczeństwa skutków.

Pozdrawiam
Paolo Monstro

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365