Racjonalista - Strona głównaDo treści
Spotkanie Kawiarni Filozoficznej PSR w Warszawie, 11 lutego 2010 r.

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Zaproszenia, imprezy, ogłoszenia
NapisanoAutorTytuł
08-02-2010 05:48Marcus Platonicus (617 punktów)Spotkanie Kawiarni Filozoficznej PSR w Warszawie, 11 lutego 2010 r.
Zapraszam na następne spotkanie Kawiarni Filozoficznej PSR w Warszawie,
w czwartek, 11-go lutego 2010 r.

Spotkanie tradycyjnie odbędzie się w księgarnio-kawiarni "Tarabuk", przy ulicy Browarnej 6 w Warszawie, o godzinie 19.00. Wszystkie Spotkania K.F. P.S.R. odbywają się w parzyste czwartki każdego miesiąca, o tej samej godzinie, w tym samym miejscu.

Zaproszenie dotyczy wszystkich, którym Racjonalizm jest bliski (lub może chcieliby spojrzeć nań z bliska), i którzy jednocześnie czują się poszukiwaczami Prawdy.

Proszę o dodawanie poniżej swoich propozycji Tematów do dyskusji (z krótkimi opisami), lub zgłaszanie ich bezpośrednio na Spotkaniu.

Protokół ze Spotkania Kawiarni Filozoficznej P.S.R., z dnia 28 stycznia 2010 r. - niebawem.

    Pozdrawiam Racjonalistów, Marcus Platonicus.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Marcus Platonicus (617 punktów)Odp: Spotkanie Kawiarni Filozoficznej PSR w Warszawie, 11 lutego 2010
Protokół poprzedniego Spotkania tutaj:

Protokół ze spotkania Kawiarni Filozoficznej P.S.R., z dnia 28 stycznia 2010 r.

    Pozdrawiam Racjonalistów, Marcus Platonicus.
Marcus Platonicus (617 punktów)PT: Skąd nasze poczucie Piękna? Efekt uboczny? Ma Przyczynę, Pożytek?
Propozycja tematu:

   Skąd nasze poczucie Piękna? Efekt uboczny? Ma Przyczynę, Pożytek?

Opis:

Funkcjonalność poczucia Piękna, czyli zjawiska Afektu Estetycznego, jest powszechnie uznawana za wątpliwą, więc jego istnienie za zagadkę. Dla Darwina to tajemnica. Dla marksistów i pragmatyków, to prawie zbrodnia. Biolodzy mówią o przypuszczalnym związku z Doborem Płciowym. Artyści o służbie społecznej i słodzeniu życia. U Badaczy powszechny jest pogląd - że to jakiś Efekt Uboczny Ewolucji. Ale konkretnie czego i jak?

Jaki jest w tym porządek? Czy wysoka korelacja Kompetencji Adaptacyjnych i Estetycznych u Homo Sapiens naprawdę nie sygnalizuje wspólnej przyczyny, choć nie ma bezpośrednich związków przyczynowych? Czy może to mieć związek z naszą wysoką zdolnością postrzegania Abstraktów?

Zobacz: Piękno

   Pozdrawiam Racjonalistów, Marcus Platonicus.
Marcus Platonicus (617 punktów)Protokół - 2010-02-11 - część 1
Protokół ze spotkania Kawiarni Filozoficznej P.S.R., z dnia 11 lutego 2010 r.

W Spotkaniu uczestniczyli: Michał, Maciej II, Maciej I, Karol, Marian, Jarek - Moderator.

Ustalono następującą listę proponowanych Tematów dyskusji:
    1. Skąd nasze poczucie Piękna? Efekt uboczny? Ma Przyczynę, Pożytek?

Po przedstawieniu przez autora Tematu propozycji jego interpretacji i zakresu, w jednej turze głosowania, Temat został przyjęty przez aklamację.

Wybrano Temat 1.

-------

Dyskusja tematu:

    Skąd nasze poczucie Piękna? Efekt uboczny? Ma Przyczynę, Pożytek?

Marian (autor Tematu), w trybie Stanowiska Programowego, przedstawił panujące poglądy w kwestiach związanych z Tematem, i swoje poglądy w tej dziedzinie.

Darwin stwierdził - to Tajemnica! Następnie ukształtowało się stanowisko, że w darwinowskim Doborze Płciowym, Piękno oznacza Dobre Geny - tj. zdrowie, oraz sprawność fizyczną i umysłową. Powszechnie uważa się obecnie, ze wrażliwość i zdolności estetyczne to jakiś Efekt Uboczny Ewolucji, o niejasnym pochodzeniu.

Panuje zgodność poglądów, podzielona i przez Darwina, że Kompetencje Nadawcze i Odbiorcze Komunikatów Estetycznych (tj. kreatywność i wrażliwość estetyczna) nie są Adaptacyjnie Funkcjonalne (tj. nie poprawiają przystosowania do Środowiska). Co je więc podtrzymuje?

Jednak u Homo Sapiens (i co najmniej u ptaków śpiewających) Kompetencje Estetyczne i Adaptacyjne silnie Korelują! Brak bezpośredniego związku przyczynowego sugeruje zatem obecność wspólnej przyczyny zewnętrznej. Co to?

To, zdaniem autora, skrajnie adaptatywne - wysokie Kompetencje Poznawcze - zdolność rozpoznawania Form! To zdolność odkrywania (ujawniania, ekstrakcji) nawet bardzo subtelnych prawidłowości w obserwowanych zbiorach Danych. To zdolność Postrzegania Abstraktów, tj. Abstrahowania. Te Abstrakty, to Wiedza Ogólna wyodrębniana z pozyskiwanych Danych Obserwacyjnych. Może być uświadomiona lub tylko podprogowo-intuicyjna. Zawsze jednak stanowiąca potężne narzędzie podporządkowania Środowiska.

Powyższy Cel Ewolucyjny jest Osobniczo Motywowany nagrodą za sukces w Odkryciu Prawidłowości - Odczuciem Euforii! Skłania ona też do wzmożenia wysiłków poznawczych, kompensując z nawiązką ich naturalny koszt. Ta Euforia towarzyszy chwili Opanowania trudnej Sprawności, zrozumienia Historii stada zwierzyny w ich Tropach, odkrycia potęgi i uniwersalności w prostocie kodowania okrzyków w Składni Gramatycznej.

Ta sama Euforia towarzyszy jednak, z tych samych przyczyn, obserwacji Zachodu Słońca, Gry na Flecie, lub Pięknej Samicy. To Afekt Estetyczny - Odczucie Piękna. Ostatni przykład znalazł nowe, poważne, zastosowanie ewolucyjne. To Dobór Płciowy - Estetyczny. Dlatego też, współcześnie, fizycy mówią o Pięknie Teorii, inżynierowie - o Pięknie Konstrukcji.

Kryterium tego Piękna to Siła Eksplikacyjna przy Prostocie, czyli wielość Symetrii, czyli Niezmienniczości w Przekształceniach. To Piękno Apollińskie. Obejmuje też pewne formy chaosu, szczególnie fraktalnego - np. malarstwo Jacksona Pollock'a.

Istotą mechanizmu Estetycznego Doboru Płciowego jest nałożenie subtelnej Formy Piękna na Fenotyp Partnera, o intensywności porównywalnej z typowym poziomem Defektów - pochodzenia genetycznego, embrionalnego i behawioralnego. W ten sposób Partner Piękny, jest jednocześnie najmniej Zdefektowany. Cel osiągnięty.

Podkreślić należy, że taki mechanizmu Doboru Płciowego nie jest ani konieczny, ani dominujący. Dominuje prostszy - ilościowy. Np. wielkość rogów, ogona, sterówek, itp.

Przedstawiony Model zjawiska tłumaczy Korelację, źródło Efektu Ubocznego i sposób powstania Estetycznego Doboru Płciowego.

    Ciąg dalszy poniżej ...
Marcus Platonicus (617 punktów)Protokół - 2010-02-11 - część 2
    Ciąg dalszy powyższego ...

Jarek zauważył, że różni ludzie, w różnych czasach i kulturach, mają różne Kanony Piękna. Choćby np. kobiety i mężczyźni, w doborze płciowym.

Marian zgodził się całkowicie. Stwierdził jednak, że to szczegół zjawiska. W każdym bowiem przypadku osobnik, w ustalonej chwili, ma ustalony Kanon - jakikolwiek by nie był. Funkcjonalna jest sama jego obecność, a nie charakter.

Karol podsumował mechanizm Modelu w Doborze Płciowym, i zgodził się z nim. Jak się zdaje, w swojej wypowiedzi zasugerował pierwotność Doboru Płciowego, względem zastosowania Poznawczego.

Michał postawił zarzut, że często pojawia się Mroczny Aspekt osobniczego Poczucia Piękna - nie będący Harmonią - Dionizyjski. To złe, szkodliwe wybory i upodobania. Np. fiksacje (koprofilia, itp.). To Piękno znajdowane w nonsensie, zniszczeniu i samozniszczeniu. Jego motorem jest podbudowanie własnego Ego, kosztem otoczenia, a nawet własnych realnych interesów.

Marian w pełni potwierdził istnienie tego zjawiska. Fenomen Euforii nie ogranicza się do "Success Fee" za odkrycie Harmonii Apollińskiej. Jest powszechniejszy. Mroczne meandry tego zjawiska wymagają odrębnej analizy i wyjaśnień (długa tradycja - np. psychoanaliza). Możliwe jest, że w ludzkiej psychice nastąpiła alienacja - wyobcowanie, usamodzielnienie jakiejś części tego mechanizmu, wchodząc w ślepą uliczkę ewolucyjnej funkcjonalności. Albo jest to ewolucyjnie funkcjonalne testowanie alternatyw, w stanie psychicznej frustracji.

Karol zwrócił uwagę, że powyższe spostrzeżenia pochodzą z odnoszenia się do różnych, bliskich sobie pojęć, związanych z ogólniejszym pojęciem Fascynacji. Która nie koniecznie musi pochodzić od Piękna - Harmonii.

Jarek podkreślił, że chaos, zniszczenie (np. WTC), często bywają uznawane za Piękne. To może być poszukiwanie Nowości. Dodatkowo, dla istnienia Piękna - Harmonii, niezbędna jest pewna konieczna doza Złożoności.

Marian dodał, że pragnienie chaosu często pojawia się jako potrzeba Odtrutki na nadmiar Porządku. Np. Rewolucja Hippies z 1968 r., w społeczności dzieci skrajnie uporządkowanej protestanckiej klasy średniej - inteligencko burżuazyjnej. To popiera hipotezę Eksperymentu Ewolucyjnego. Potwierdził też warunek koniecznej Złożoności.

-------

Na tym Spotkanie zakończono.

Jak zwykle, uważam że Spotkanie było bardzo udane i owocne. Zachęcam do zamieszczania poniżej uzupełnień i komentarzy do niniejszego Protokołu.

Zapraszam na następne, w drugi czwartek lutego - Protokolant.
Wątek następnego Spotkania tutaj:
Spotkanie Kawiarni Filozoficznej P.S.R. w Warszawie, 25 lutego 2010 r.

    Pozdrawiam Racjonalistów, Marcus Platonicus.

Wróć do listy wątków działu Zaproszenia, imprezy, ogłoszenia

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365