Racjonalista - Strona głównaDo treści
To już VI Festiwal Nauki - pod patronatem Racjonalisty

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Zaproszenia, imprezy, ogłoszenia
NapisanoAutorTytuł
04-03-2010 23:53Mariusz Agnosiewicz (moderator)To już VI Festiwal Nauki - pod patronatem Racjonalisty
Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej oraz Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej po raz kolejny organizują cykl zajęć naukowych. Słuchaczy i tym razem czeka wiele interesujących tematów i zagadnień. Samochody na prąd, życie gwiazd, trening wyobraźni, sztuki performance, bezpieczne płacenie w Internecie czy myślące roboty to tylko niektóre z nich. Odbędzie się ponad 50 spotkań, w których udział weźmie niemal 80 gości, nie tylko z naszego regionu, ale całej Polski (m.in. socjolodzy, politycy, ekonomiści, psycholodzy, informatycy, plastycy, astronomowie). Wszystkie zajęcia są ogólnodostępne i bezpłatne. VI Festiwal Nauki będzie odbywał się w dniach 22 – 28 marca 2010.
Wśród prelegentów będą m.in.: prof. nadz. dr hab. Andrzej Chodyński, prof. dr hab. Kazimierz Frieske, prof. dr hab. Marek Grad, prof. zw. dr hab. inż Andrzej Grzywak, prof. dr hab. inż Tadeusz Kaczorek, prof. dr hab. Elżbieta Lorek, prof. dr hab. Tomasz Nałęcz, prof. nadzw. dr hab. Marek Sitarz, prof. zw. dr hab. Jacek Wódz, prof. zw. dr hab. Kazimiera Wódz, dr Krzysztof Ziołkowski.
VI Festiwal Nauki poświęcony będzie wielu intrygującym zagadnieniom. Uroczysta inauguracja odbędzie się w poniedziałek 22 marca o godzinie 10.00. Wówczas będzie miała miejsce debata panelowa na temat „Metropolia: od pomysłu do superpowiatu”. Poprowadzi ją czołowy dziennikarz Gazety Wyborczej - Przemysław Jedlecki, a jej uczestnikami będą socjolodzy i politycy, m.in. Tomasz Pietrzykowski, prof. zw dr hab. Marek S. Szczepański, Tomasz Tomczykiewicz, Marek Wójcik, prof. zw dr hab. Jacek Wódz. Tego dnia młodzież zapraszamy na warsztaty literackie do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Górniczej pt.: ”Trening wyobraźni”, prowadzone przez Agatę Buchacz, w trakcie których będzie można się dowiedzieć, czy każdy może zostać pisarzem. Entuzjastom astronomii polecamy zajęcia dotyczące miejsca Układu Słonecznego w Drodze Mlecznej. Michał Biały ze Szkolnego Obserwatorium Astronomicznego w Zespole Szkół nr 1 w Dąbrowie Górniczej odpowie na wszystkie pytania dotyczące tego, czy mamy sąsiadów w kosmosie oraz jak przy pomocy gwiazd określić swoje położenie.
Podczas warsztatów, debat i pokazów będzie można uzyskać odpowiedzi na nurtujące nas pytania dotyczące geologii, polityki, informatyki, biologii, pedagogiki czy ekonomii. Kilka spotkań będzie także poświęconych muzyce: koncert „Młodzi grają Chopina”, koncert Marka Dykty – wybitnego artysty jazzowego a także Jednodniowy Klub Jazzowy, którego gwiazdą wieczoru będzie Ewa Uryga – należąca do elity polskich wokalistek.
Tegoroczny Festiwal Nauki będzie odbywał się nie tylko na terenie Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej i Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej, ale także w instytucjach partnerskich. Zapraszamy m.in. do Muzeum Miejskiego „Sztygarka”, Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej, Centrum Sportu i Rekreacji (hala „Centrum, Pałacu Kultury Zagłębia, Szkolnego Obserwatorium Astronomicznego im. St. R. Brzostkiewicza, Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Zespołu Szkół Plastycznych.
Nad VI Festiwalem Nauki Honorowy patronat objęli: Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Prezes Polskiej Akademii Nauk, Marszałek Województwa Śląskiego oraz Prezydent Miasta w Dąbrowie Górniczej.
Wśród patronów medialnych znajdują się: Gazeta Wyborcza, Polskie Radio Katowice, Telewizja Silesia, Forum Akademickie, serwis racjonalista.pl; serwis naukawpolsce.pl.
W trakcie trwania Festiwalu uczestnicy będą mogli wziąć udział w konkursach, w trakcie których do wygrania są m.in. bilety do kina Helios, zaproszenia do Pizzerii Dominium oraz do Teatru Zagłębia w Sosnowcu.
Pełny program tegorocznego Festiwalu Nauki wraz z lokalizacją wszystkich zajęć dostępny będzie od 1 marca 2010 na stronie internetowej festiwalnauki.wsb.edu.pl
Serdecznie zapraszamy uczniów szkół podstawowych, średnich, studentów uczelni wyższych oraz wszystkich mieszkańców Dąbrowy Górniczej i województwa śląskiego do udziału w VI Festiwalu Nauki!
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Autografka (10638 punktów)
Szkoda tylko, że pod płaszczyk nauki udało się upchnąć również jeden wykład z teologii. Co prawda dotyczący jej podejścia do globalizacji i zapewne może być ciekawy, jednak łączenie teologii z astronomią w ramach jednego festiwalu trochę razi. Ma też być coś o św. Wojciechu, ale to można potraktować jako temat historyczny.

Poza tym program wygląda interesująco.


Nie zawsze się traci, kiedy się zostaje pozbawionym czegoś. [Goethe]

Wróć do listy wątków działu Zaproszenia, imprezy, ogłoszenia
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365