Polecam; geopolityk(*)trategia-realizmu-suwerennego/W dynamicznie zmieniającym się świecie, w którym układ sił między państwami jest coraz bardziej niestabilny, Polska stoi przed wyzwaniem zachowania swojej suwerenności i zapewnienia bezpieczeństwa narodowego. Strategia realizmu suwerennego jest odpowiedzią na te wyzwania - wizją polskiej polityki zagranicznej, która łączy pragmatyzm, realistyczną ocenę sytuacji międzynarodowej oraz niezłomny priorytet ochrony polskich interesów narodowych. Strategię sformułowano w formie manifestu. Główne założenia strategii realizmu suwerennego (SRS) dla Polski, oparte są na następujących fundamentach: równoważenie wpływów globalnych graczy; podkreślanie suwerenności i niezależności RP; pragmatyzm w polskiej polityce zagranicznej; dywersyfikacja kierunków współpracy; wierność korzeniom cywilizacji europejskiej. Na ile to rzeczywiście realizm, a na ile dryf idealistyczny? Autor to geopolityk, a czy bierze on pod uwagę położenie państwa polskiego? Od siebie dodam, że nie widzę usprawiedliwienia dla kierowania się ideologią w polityce zagranicznej. A to obciąża polskie konto. Ja rozumiem; Bóg honor ojczyzna, ale obrona własnych interesów polega czasem na wchodzenie w układ z diabłem. Cel uświęca środki. Komentarze mile widziane. |