 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Filozofia i światopogląd
| Napisano | Autor | Tytuł | | 22-12-2003 20:14 | Mariusz Agnosiewicz | ŻYCZENIA | Mój znajomy zapytał mnie: "Czy zyczenie Wesolych Swiat to nietakt w Racjonaliscie?  (Ja osobiscie mam spory sentyment do swiat, chociaz oczywiscie zwyczajowo-kulturowy, a nie religijny)." No to wlasnie jest pewnym dylematem, biorac pod uwage ze czesc moze w ogole nie obchodzic swiat skladam zyczenia na nowy rok, ale mysle, ze wiekszosc z nas jest tak wrosnieta w nasze tradycje, ze jakos tam te swieta obchodzi, a jak przekonuje BM w swym ostatnim tekscie, to 25 grudnia bynajmniej nie dotyczyl tylko swietowania akurat okreslonej religii, lecz wielu poganskich, zwiazanych takze ze Sloncem. Jesli o mnie chodzi to również nie wiażę swojego swiatopogladu z jakas totalna kontestacja tradycji, takze tej wiazanej z religią. Osobiście zatem nie uważam, aby życzenie sobie Wesołych Świąt było jakimś "nietaktem" w Racjonaliście. Życzę zatem wszystkim wesołych świąt. Powiedziałbym, że życzę to zarówno wierzącym, jak i niewierzącym, ale to pewne uproszczenie, gdyż zdaje się wszyscy jesteśmy na swój sposób wierzącymi, że każdy w coś wierzy. Jedni wierzą w Boga, inni w Człowieka, jedni wierzą, że po śmierci czeka ich lepsze życie, inni wierzą, że lepsze życie może nadejdzie nieco wcześniej. Oczywiście wszystkie te wiary mogą okazać się błędne, ale jeśli tylko dają nam siły, chęć do życia, a zarazem nie utrudniają życia innym, to są czymś całkowicie pozytywnym. Życzę każdemu, aby odnalazł w życiu swoją pasję, jakąś fascynację, która jest ciekawa, twórcza oraz rozwija naszą osobowość. Życzę każdemu, aby skutecznie dążył do pogłębiania własnej "duchowości", do nadczłowieczeństwa. Odwołam się do słów Marii Szyszkowskiej: "Człowiek powinien rozszerzać zakres własnego "ja", czyli swojej mocy we wszystkich kierunkach. Nie powinien kształtować się jednostronnie. Jest to zadanie trudne, ale rozwój wewnętrzny zachodzi tylko w drodze wewnętrznego zmagania się. Rozpieszczona ludzkość powinna, jak pisał, poczuć radość walki, radość pokonywania tego, co w człowieku słabe i stare. (...) Na każdym z nas spoczywa obowiązek realizowania tkwiących w nas możliwości. Odkrywając nowe wymiary własnej egzystencji, zarazem wkraczamy w nowy, twórczy sposób w świat kultury. (...) Nie ma i nie może być miary doskonałego "ja" wspólnej dla wszystkich. (...) Właśnie nadczłowiek to istota wolna, działająca, mająca poczucie obowiązku wobec innych, twórcza, obdarzona poczuciem odpowiedzialności, biorąca odważnie w swoje ręce własny los. Nadczłowiek staje się ascetą po to, by nie tracić cennej energii życiowej na sprawy błahe, pozbawione znaczenia. Tworzy wartości, aby nadać istnieniu treść. Zobojętnienie wobec trudów dnia codziennego, wobec nędzy i wielorakich przykrości - to skutek budowania w sobie nadczłowieczeństwa. Dążenie do doskonałości, cechujące nadczłowieka, wiąże się z bezinteresownym udziałem w tworzeniu świata kultury. Wiąże się z sublimacją popędów. Jest to droga trudna, wymagająca opanowywania własnych instynktów, a w tym nawet instynktu szczęścia. Nagrodą bywa poczucie słuszności własnej drogi życiowej, ale to poczucie jest często gorzkie, bowiem najczęściej nie związane z akceptacją otoczenia. (...) nie ma nic bardziej żałosnego niż człowiek pogrążony w rozpamiętywaniu własnych cierpień i niepowodzeń, jak również człowiek szukający wokół siebie winnych za niepowodzenia własnego życia." Serdecznie pozdrawiam | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
| Lucjan | Życzę Wam w nadchodzącym roku równie dobrych tekstów, jak te, które dotychczas przeczytałem, dynamicznego rozwoju Racjonalisty, milionowego czytelnika, a z osobistych życzeń - przede wszystkim zdrowia, czasu także na rozrywki, zrealizowania najbardziej szalonych marzeń i - tak w ogóle - zadowolenia z życia.
|
|
 | | Mariusz Agnosiewicz | Kto potrafi wymyślić ciekawe życzenia?  Najserdeczniejsze Życzenia z okazji pogańskiego Święta przesilenia dnia z nocą oraz sukcesów w prowadzeniu Racjonalisty w roku 2004 W. Jaszczyński * Przedświątecznie...  słów prawdziwych zamyśleń głębokich drgnień subtelnych powiewów radosnych dotyków uzdrawiających a także wszystkiego co powiększy ilość zadowolenia z życia! życzy marcin orliński
|
|
| Yennah | Przyjmijcie te życzenia: Kiedy stary rok odchodzi, Kiedy Chrystus się rodzi, Kiedy cieszy się rodzina, Kiedy w pełni jest już żima, Kiedy spada biały śnieg, Kiedy sanie ruszają w bieg, Kiedy sypią się prezenty, Co przynosi je nam święty, Kiedy ludzie są przyjaźni, Kiedy masz to w wyobraźni, To czy serce Ci nie płonie? Czy nie drżą Ci wtedy dłonie? Jeśli tak, to właśnie jest znak, Że święta są już w pełni, Że Twoje marzenie się spełni.. Nowy rok niech będzie lepszy, Niech każdy z nas będzie weselszy, Niech anioły nam pomagają, Niech marzenia się spełniają, Niech zdrowie nam dopisuje, Niech nic się już więcej nie psuje, Pokaż światu na co się stać, Pokaż ludziom, co to znaczy kochać.. Mimo poglądu, ze powinno być to swięto obchodzone w rzeczywisty dzień narodzenia Chrystusa, tradycja bierze górę i jakoś zawsze uznaję i "praktykuję" przynajmniej częśc ze świątecznych tradycji.. Przy okaji to moze być także ciekawy temat do dyskusji...  pozdrawiam serdecznie!
|
|
 | | Marfik | > Przyjmijcie te życzenia:> > Niech każdy z nas będzie weselszy,> Niech anioły nam pomagają,> Niech marzenia się spełniają,> Niech zdrowie nam dopisuje,> Niech nic się już więcej nie psuje,> Pokaż światu na co się stać,> Pokaż ludziom, co to znaczy kochać..> Powyższe słowa  wszystkim byłym i przyszłym dyskutantom, oraz w podziękowaniu za "stworzenie" tego forum  > Mimo poglądu, ze powinno być to swięto obchodzone w rzeczywisty dzień narodzenia Chrystusa, tradycja bierze górę i jakoś zawsze uznaję i "praktykuję" przynajmniej częśc ze świątecznych tradycji..> Przy okaji to moze być także ciekawy temat do dyskusji... > pozdrawiam serdecznie!Temat bardzo ciekawy, ale zoastawmy go na "po świętach"...
|
|
| Jazon | . > >Życzę każdemu, aby odnalazł w życiu swoją pasję, jakąś> fascynację, która jest ciekawa, twórcza oraz rozwija naszą> osobowość. Życzę każdemu, aby skutecznie dążył do> pogłębiania własnej "duchowości", do> nadczłowieczeństwa. Odwołam się do słów Marii> Szyszkowskiej:Ok Mariusz ładnie to napisałes pasja jest wskazana bowiem ślizganie sie po powierzchni jest nie do zniesienia - trzeba sie jednak choc troche wgłębiać Pozdrawienia
|
|
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|