W najbliższą sobotę, 24 czerwca, w Warszawie odbędzie się ogólnopolska demonstracja w obronie świeckiej i bezpłatnej edukacji. Protest organizuje Komitet Pomocy i Obrony Represjonowanych Pracowników. Weźmie w nim udział około dwóch tysięcy osób - uczniów, studentów, nauczycieli oraz wszystkich, którym zależy na bezpłatnej, nieideologizowanej edukacji. Swój udział w demonstracji zapowiedzieli działacze Inicjatywy Uczniowskiej oraz Związku Nauczycielstwa Polskiego. Demonstracja odbywa się pod hasłem "O świecką szkołę, bezpłatne studia i socjalne państwo". KPiORP zaprosił na demonstrację czołowych działaczy ruchu młodzieżowego, protestujących we Francji i Niemczech. W proteście Komitetu wezmą udział: Xavier Chiarelli rzecznik Krajowej Koordynacji ruchu francuskiej młodzieży studenckiej i licealnej oraz Julia Bonk z niemieckiej Partii Demokratycznego Socjalizmu (PDS) oraz Europejskiej Partii Lewicy. Opowiedzą oni o powodach protestów młodzieży w ich krajach i podzielą się swoimi doświadczeniami z walki z neoliberalizmem. Rozpoczęcie demonstracji o godzinie 12.00 pod Sejmem RP, skąd później nastąpi przemarsz pod Pałac Prezydenta RP. W demonstracji wezmą udział członkowie Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień`80" i Polskiej Partii Pracy, którzy są jednymi z inicjatorów powstania Komitetu i aktywnie wspierają jego działalność. |