Psychologia na usługach ekonomii. Jeszcze innym sposobem zagwarantowania sobie sukcesu w dyskusji jest mowa ciała. Jeśli chcemy kogoś do czegoś przekonać dobrze jest postarać się naśladować jego mowę ciał. Po jakimś czasie rozmówca powinien dojść do przekonania, że jesteśmy do niego pozytywnie nastawieni, a nawet, że znalazł bratnią duszę. Dzieje się to oczywiście poza racjonalną oceną rozmówcy, chyba że sam zna tę technikę. Metoda często stosowana w rozmaitych technikach sprzedaży. Inny sposób, używany często w reklamie i marketingu, także w polityce, to wmówienie istnienia potrzeby. Jeśli długo, wytrwale i na rozmaite sposoby będzie się ludziom mówiło, że posiadać zmywarkę do naczyń to: a)norma, b)ogromnie pożyteczne, c)właściwie wszyscy myślący ludzie już to mają, wówczas sprzedaż owych zmywarek wzrośnie. W kontaktach indywidualnych, aby komuś coś skutecznie zasugerować potrzebne są odpowiednie czynniki osobowościowe. Z autorytetu - należy zadbać o to, aby osoba na którą chcemy wpłynąć dowiedziała się, że jesteśmy znawcami, mamy odpowiednie doświadczenie lub tytuł. Jednym słowem, nasze kompetencje biją na głowę, kompetencje tej osoby. Tak przygotowany osobnik będzie wykonywał znacznie mniejszy trud w ocenę tego co jest mu mówione, szybciej uzna to za prawdę i zachowa się zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Stosowane też w mediach, np. naszego kandydata popiera prof. nauk politycznych Jan Kowalski. Charyzmą - to już cecha indywidualna osoby. Ludzie charyzmatyczni samym swoim pojawieniem się wywołują ogólny posłuch. Jednak osoby charyzmatyczne mają pewien zespół cech, które można naśladować: spokój, silne przekonanie o własnej racji, pewność siebie, umiejętności interpersonalne. Pewność siebie - działa szczególnie dobrze w sytuacjach stresowych lub wymagających poniesienia konsekwencji. Większość ludzi boi się odpowiedzialności i chętnie podda się sugestii osoby, która zechce tę odpowiedzialność od nich oddalić. W sytuacjach kryzysowych grupa zawsze ma tendencję powierzania władzy jednej osobie. Ten kto wykaże się największym opanowaniem, refleksem i pewnością siebie staje się naturalnym przywódcą. Ma więc władzę nad innymi i najczęściej niekwestionowaną rację.
Osobiście nie zgadzam się, że sugestia, czy też umiejętność jej poddania jest czymś złym. Wszystko zależy od tego przez kogo i w jakim celu jest wykorzystywana. W pracy wolę aby mój szef był charyzmatyczny i pewny siebie, daje mi to poczucie bezpieczeństwa na zasadzie - ten u steru wie co robi. Umiejętność przejęcia władzy w niektórych sytuacjach wręcz ratuje życie - okiełznanie panikujących ludzi, nakłonienie samobójcy do zmiany planów, wmówienie osobie depresyjnej, ze świat ma także blaski. Pozdrawiam
|