Obecnie bardzo dużo mowi się i pisze o AI. Ale można zetknąć się również z innymi „nowinkami” technicznymi. Chciałbym napisac o dwu o jakich czytałem. Pierwsza z nich dotyczy technologii czytania myśli człowieka. Pierwsze urządzenia tego typu ponoc już powstaly. Pisze się o tym, ze mogą mieć one miedzy innymi zastosowanie do wsparcia komunikacji na przykład z osobami po udarach/sparaliżowanymi czy - mowiac ogolnie - z osobami nie mogącymi z powodow roznych artykulowac slow. Pojawia się pytanie o kwestie naruszenia granic prywatności. Z drugiej strony jest jeszcze aspekt szpiegowania/”podsłuchiwania” innych; zastosowania takiej technoogii podczas gromadzenia materialu dowodowego w kontekście roznych przestępstw etc. Inny „wynalazek” o jakim czytałem to opracowany ponoc w Chinach humanoidealny robot posiadający sztuczna macice, która można zaplodnic i macica ta donosi ciaze az do „urodzenia”. Rodza się pytanie o to czy wszystkie wynalazki techniczne per saldo sa/będą pozytywnie oddzialywaly na ludzi? „Klasyczny” przykład w tym zakresie to wynalezienie bomby atomowej.
Co sadzicie o tych pytaniach oraz nowinkach technicznych?
S Pozdravem Wojownik Stokrotka |