Nieraz zastanawiałem się nad tym jak ma się kwestia upadłości konsumenckiej do zapisanej w konstytucji RP ochrony prawa własności?
Upadłość konsumencka jest ustanowiona ustawą „Prawo upadłościowe”. Upadłość ta nocą tej Ustawy przewiduje między innymi możliwość umorzenia długów nawet w całości. Mechanizm upadłości konsumenckiej został wprowadzony jako narzędzie realizacji określonych celów społecznych; takich jak. 1. Zapobieganie trwałemu wykluczeniu społecznemu 2. Ochrona godności człowieka i minimum egzystencji 3. Umożliwienie „nowego startu” 4. Ograniczenie patologii rynku kredytowego (zmusza wierzycieli do lepszej oceny ryzyka kredytowego) 6. Stabilizacja porządku społeczno-gospodarczego • zmniejsza koszty społeczne zadłużenia (pomoc socjalna, zdrowotna), • ogranicza konflikty społeczne związane z masową niewypłacalnością. 7. Humanizacja prawa cywilnego i egzekucyjnego uwzględnienia losowych zdarzeń życiowych (choroba, utrata pracy, rozwód).
Natomiast jeśli chodzi o zapisy w Konstytucji RP dotyczące ochrony własności to ochrona ta nie ma charakteru absolutnego i może podlegać ograniczeniom spełniającym określone warunki. W Konstytucji RP zawarty jest bowiem między innymi zapis, że ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko wtedy, gdy są one konieczne miedzy innymi do zachowania porządku publicznego, zdrowia i moralności publicznej.
Zapraszam do dyskusji oraz wyrażania refleksji w tym obszarze
-------------- S pozdravem Wojowniczek Konwalijka |