Racjonalista - Strona głównaDo treści
Gramatyka dla opornych - zaimek wskazujący.

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » ABC Racjonalisty
NapisanoAutorTytuł
22-06-2010 20:29Jarosław Ziółkowski (972 punktów)
(zablokowany)
Gramatyka dla opornych - zaimek wskazujący.
Ocena 7 na 7
   Niedobrze mi się robi, kiedy czytam niektóre wypowiedzi. Wątpię, czy ich autorzy ukończyli podstawówkę.

   Niedobrze mi się robi dlatego, że dla rzeczowników w rodzaju nijakim użyte są tam zaimki wskazujące w rodzaju niemęskoosobowym.

   Jednozdaniowy wykład w tym temacie: zaimek wskazujący musi być w tym samym rodzaju, co rzeczownik na który wskazuje!
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Ashaard (130 punktów)
>zaimek wskazujący musi być w tym samym rodzaju, co rzeczownik na który wskazuje!

Skoro wykład jest tak krótki, warto zadbać o jego poprawność - przed "na który" powinno się stawiać przecinek.

Poza tym dbanie o polszczyznę jest jak najbardziej godne pochwały.
Jarosław Ziółkowski (972 punktów)
(zablokowany)
   Racja. Pośpiech.
22-06-2010 21:26 
 Ocena 4 na 4
J.S. (4752 punktów)
(zablokowany)
>   Racja. Pośpiech.
Może autorom bez podstawówki też się śpieszyło?


www.racjolinki.tk
Jarosław Ziółkowski (972 punktów)
(zablokowany)
>Może autorom bez podstawówki też się śpieszyło?
   Nie. Taki błąd to już nawyk, jak "poszłem", "włanczać", "dwutysięczny dziesiąty" i tak dalej, i tak dalej...

Można zawsze liczyć, że Amerykanie postąpią we właściwy sposób. Oczywiście po tym, jak wyczerpią wszelkie inne możliwości.
-- Winston Churchill
-jad- (18783 punktów)
>   Niedobrze mi się robi, kiedy czytam
>niektóre
>wypowiedzi. Wątpię, czy ich autorzy
>ukończyli podstawówkę.

Według mnie, podejrzanie intensywnie się tym ekscytujesz. Obrażasz publicznie innych forumowiczów tylko dlatego, że popełnili jakiś tam pierdółkowaty błąd czy (niech tam) popełnili ich kilka. Zwracać uwagę można ale jakąś kulturę przy tym zachować by wypadało. Czy zaimki wskazujące są od niej ważniejsze?

>   Niedobrze mi się robi dlatego, że dla rzeczowników w rodzaju nijakim użyte są tam
>zaimki
>wskazujące
w rodzaju niemęskoosobowym.

Dobre

Tak widzę to do momentu, gdy znajdziesz kolejną nieścisłość.
Piotrek_84 (631 punktów)
"ul. 1-ego Maja"

Kto zobaczy błąd w tej kopii napisu ulicznego, temu dam punkt ^^
22-06-2010 22:57 
 Ocena 2 na 2
KarolG (2892 punktów)
-ego ?
Czy nie powinno być po prostu "ul. 1 Maja"?
Ale zdaje się, że dawniej pisownia "1-go Maja" była dopuszczalna.


Thank god, I'm the atheist
22-06-2010 23:01 
 Ocena 1 na 1
KarolG (2892 punktów)
>Ale zdaje się, że dawniej pisownia "1-go Maja" była dopuszczalna.
Poszukałem na necie. Wygląda na to, że przed wojną można było tak pisać

Thank god, I'm the atheist
22-06-2010 23:11 
 Ocena 2 na 2
Charczewski (4176 punktów)
>-ego ?
>Czy nie powinno być po prostu "ul. 1 Maja"?
>Ale zdaje się, że dawniej pisownia "1-go Maja" była dopuszczalna.
>
Thank god, I'm the atheist

Nie, poprawnie : " ul. 1. Maja " .

CHOLEWA
23-06-2010 07:26 
 Ocena 2 na 2
Meretseger (61860 punktów)

>Nie, poprawnie : " ul. 1. Maja " .
Poprawnie: bez kropki po liczebniku.
Cytat:
Kropki po liczbie nie ma potrzeby stawiać, jeśli kontekst jednoznacznie wskazuje, że oznacza ona liczebnik porządkowy. W wielu konstrukcjach (m.in. w zapisie daty, por. przykład wyżej) byłoby to wręcz niewskazane.

(cytat z powyższego linku do poradni językowej).
Charczewski (4176 punktów)
>>Nie, poprawnie : " ul. 1. Maja " .
>Poprawnie: bez kropki po liczebniku.
> Cytat:
Kropki po liczbie nie ma potrzeby stawiać, jeśli kontekst jednoznacznie wskazuje, że oznacza ona liczebnik porządkowy. W wielu konstrukcjach (m.in. w zapisie daty, por. przykład wyżej) byłoby to wręcz niewskazane.

>(cytat z powyższego linku do poradni językowej).
>
Staram się być konsekwentny w stosowaniu zasad pisowni . " Niewskazany" , to subiektywizm lub autorytarność.

CHOLEWA
Michał Aleksy Mentrak (10573 punktów)
>>Nie, poprawnie : " ul. 1. Maja " .
>W wielu konstrukcjach (m.in. w zapisie daty, por. przykład wyżej) byłoby to wręcz niewskazane.

   Tyle tylko, że tu nie mamy do czynienia z datą, tylko z nazwą ulicy. Zatem kropka jest jak najbardziej na miejscu.

Prawdziwa młodość - to przymiot, który zdobywa się z wiekiem.
Meretseger (61860 punktów)
Chodzi Ci zapewne o "te forum" (między innymi).
Cóż, ludzie popełniają błędy. Widzę je, owszem, ale przeważnie na te drobniejsze nie reaguję. Gorzej się robi, gdy w krótkim, dwu-trzyzdaniowym tekście pojawia się kilka błędów ortograficznych "z wyższej półki". Czasem zwracam na nie uwagę, czasem nie, chociaż zawsze bolą mnie zęby
Zaimki to jeszcze nic. Mnie najbardziej razi pisownia "na prawdę" i "napewno". Oj, jak wtedy boli...
23-06-2010 12:00 
 Ocena 5 na 5
Elka I Ponura (7473 punktów)
>Zaimki to jeszcze nic. Mnie najbardziej razi pisownia "na prawdę" i "napewno". Oj, jak wtedy boli...

Ja w podstawówce wymyśliłam sobie zasadę: z tych dwóch wyrazów, które ciągle mi się mylą, razem piszemy ten, gdzie jest r - jak razem. W na pewno nie ma r, pisane jest oddzielnie.
Działa

Atheism is a non-prophet organization.
George Carlin
23-06-2010 13:16 
 Ocena 6 na 6
Adamiak (36436 punktów)
>W na pewno nie ma r, pisane jest oddzielnie.

   Na perwno oddzielnie?

>Działa
   Bo ja wiem...

Wróć do listy wątków działu ABC Racjonalisty
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365