Racjonalista - Strona głównaDo treści
rozumnosc

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
07-06-2006 12:17mo.ko (49 punktów)rozumnosc
Nie rozumiem jak mozna nie rozumiec swojego postepowania...
A mimo to nie rozumiem!
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

rozumek
>Nie rozumiem jak mozna nie rozumiec swojego
>postepowania...
>A mimo to nie rozumiem!
Zanim nie zrozumiesz, w ogóle samodzielnie nie postępuj, bo to zawsze niebezpieczne.
mo.ko (49 punktów)
>>Nie rozumiem jak mozna nie rozumiec swojego
>>postepowania...
>>A mimo to nie rozumiem!
>Zanim nie zrozumiesz, w ogóle samodzielnie nie postępuj, bo to zawsze niebezpieczne.
>

niebezpieczne dla mnie? czy dla innych nieszczesnikow?
mam teraz rozumiec, ze lepiej jak nic nie bede robic, tak? a od tego nie zanikaja czlonki?
rozumek
>>Zanim nie zrozumiesz, w ogóle samodzielnie nie postępuj, bo to zawsze niebezpieczne.
>>niebezpieczne dla mnie? czy dla innych nieszczesnikow?
>mam teraz rozumiec, ze lepiej jak nic nie bede robic, tak? a od tego nie zanikaja czlonki?
Uczyć się życia i współżycia. Postępować NIESAMODZIELNIE (pod opieką). Od tego członki nie zanikają. Od tego przybywa rozumu.
Niebezpiecznie dla innych, a przez to i dla Ciebie.
I jeszcze jedno (do poprzedniego posta). Dopóki pamiętasz, nigdy nie jest za późno, by innym, a zatem i sobie, krzywdy wynagrodzić. Gdy Ci się to uda, zapomnisz. Masz to jak w banku. A gdy osoba bliska, mimo to nie zapomni, znajdziesz inną, znacznie bliższą, której niczego złego nie zrobisz.
greysad
Heh to zależy. Wiekszość ludzi nie zastanawia sie nad impulsami jakimi sie kierują. Nie uświadamiają sobie subtelnych motywacji jakie wpływają na ich decyzje.
Włąściwie NIEROZUMIENIE swoich decyzji/postępowania jest normą. ROZUMIENIE oznacza poznanie SIEBIE, czego wiekszość ludzi chce podświadomie uniknąć. Człowiek jest istotą raczej nieprzyjemną i sam unika zawierania głębszej znajomości z samym sobą.
W skrócie: Nie przejmuj się - to norma.
mo.ko (49 punktów)
>Heh to zależy. Wiekszość ludzi nie zastanawia sie nad impulsami jakimi sie kierują. Nie uświadamiają sobie subtelnych motywacji jakie wpływają na ich decyzje.
>Włąściwie NIEROZUMIENIE swoich decyzji/postępowania jest normą. ROZUMIENIE oznacza poznanie SIEBIE, czego wiekszość ludzi chce podświadomie uniknąć. Człowiek jest istotą raczej nieprzyjemną i sam unika zawierania głębszej znajomości z samym sobą.
>W skrócie: Nie przejmuj się - to norma.

dzeki! ja jednak postaram sie poznac tego paskudnego osobnika
zima_bez_ciastka
>Nie rozumiem jak mozna nie rozumiec swojego
>postepowania...
>A mimo to nie rozumiem!
Myślę, że kłamiesz.
Pozdrawiam
mo.ko (49 punktów)

>Myślę, że kłamiesz.
>Pozdrawiam

skad ten wniosek?
moze uda mi sie siebie zdemaskowac, wiec mi to objasnij!
tez pozdrawiam
zima_bez_ciastka
>>Myślę, że kłamiesz.

>skad ten wniosek?
>moze uda mi sie siebie zdemaskowac, wiec mi to objasnij!
Masz wszystkie informacje dotyczące powodów twego postępowania. Co więcej znasz każdy swój krok, tak zrobiony w myśli, jak i fizycznym działaniu. To Twoja pamięć. Zechciej do niej sięgnąć.
Skoro tego nie robisz, znaczy się nie podjąłeś porządnej próby zrozumienia siebie. Pisanie w takim przypadku, że sam siebie nie rozumiesz, to nadużycie.
Pozdrawiam
mo.ko (49 punktów)

>Masz wszystkie informacje dotyczące powodów twego postępowania.

i tu sie mylisz! jakbym miala WSZYSTKIE informacje, rzeczywiscie byloby bez sensu pisac cos takiego! a pamiec nie ma z tym nic wspolnego! ja wszystko pamietam. problem w tym, ze jak teraz myslę o przeszlosci, nie moge pojac, ze bylam zdolna do takich poczynan! teraz bym tego nie zrobila...
i wlasnie i to sie rozchodzi!!!
Jarek (418 punktów)

>i tu sie mylisz! jakbym miala WSZYSTKIE informacje, rzeczywiscie byloby bez sensu pisac cos takiego! a pamiec nie ma z tym nic wspolnego! ja wszystko pamietam. problem w tym, ze jak teraz myslę o przeszlosci, nie moge pojac, ze bylam zdolna do takich poczynan! teraz bym tego nie zrobila...
>i wlasnie i to sie rozchodzi!!!
To jest doświadczenie, i to jest pierwszy etap do zrozumienia samego siebie. Wróć pamięcią do pobudek z jakich coś uczyniłaś, jaki był cel działania, jeśli jeszcze pamiętasz swój stan emocjonalny to jest ok.
Pozdrawiam
mo.ko (49 punktów)

>To jest doświadczenie, i to jest pierwszy etap do zrozumienia samego siebie. Wróć pamięcią do pobudek z jakich coś uczyniłaś, jaki był cel działania, jeśli jeszcze pamiętasz swój stan emocjonalny to jest ok.
>Pozdrawiam

no to w takom razie jest ok!
pozrd.
zima_bez_ciastka
>>Masz wszystkie informacje dotyczące powodów twego postępowania.
>i tu sie mylisz! jakbym miala WSZYSTKIE informacje, rzeczywiscie byloby bez sensu pisac cos takiego! a pamiec nie ma z tym nic wspolnego! ja wszystko pamietam. problem w tym, ze jak teraz myslę o przeszlosci, nie moge pojac, ze bylam zdolna do takich poczynan!
Pamięć mówi Ci, że byłaś zdolna.
>teraz bym tego nie zrobila...
>i wlasnie i to sie rozchodzi!!!
Widocznie teraz kierujesz się innymi zasadami. Wcześniej postępowałaś według poprzedniego zestawu zasad. Robiłaś, co według Twojego wcześniejszego doświadczenia pasowało.
Tak jak napisał Jarek- zdobywasz doświadczenie, co zmienia Twoje widzenie świata.
Pozdrawiam
mo.ko (49 punktów)
>>>Masz wszystkie informacje dotyczące powodów twego postępowania.
>>i tu sie mylisz! jakbym miala WSZYSTKIE informacje, rzeczywiscie byloby bez sensu pisac cos takiego! a pamiec nie ma z tym nic wspolnego! ja wszystko pamietam. problem w tym, ze jak teraz myslę o przeszlosci, nie moge pojac, ze bylam zdolna do takich poczynan!
>Pamięć mówi Ci, że byłaś zdolna.
>>teraz bym tego nie zrobila...
>>i wlasnie i to sie rozchodzi!!!
>Widocznie teraz kierujesz się innymi zasadami. Wcześniej postępowałaś według poprzedniego zestawu zasad. Robiłaś, co według Twojego wcześniejszego doświadczenia pasowało.
>Tak jak napisał Jarek- zdobywasz doświadczenie, co zmienia Twoje widzenie świata.
>Pozdrawiam

chyba zaczynam rozumiec...
realista (85 punktów)
>Nie rozumiem jak mozna nie rozumiec swojego
>postepowania...

Nie rozumiemy swego postępowania, gdy w życiu opieramy się na emocjach a nie zdroworosątkowym postępowaniu. Nasza NIEWIEDZA z danego zakresu powoduje w nas postępowanie emocjonalne np, gdy robimy coś złego - a tak naprawdę to niema ludzi złych, są tylko ludzie niewykształceni na temat dobra, bo przecież gdyby wiedzieli, co jest dobre a co nie to tak by czynili
POZDRAWIAM


Chcę być niczym bąk, który leniwego konia żądłem do ruchu zmusza
ariadna (352 punktów)

>tak naprawdę to niema ludzi złych, są tylko ludzie niewykształceni na temat dobra, bo przecież gdyby wiedzieli, co jest dobre a co nie to tak by czynili

O, święta naiwności! - chciałoby się zawołać Realisto drogi, mamy całe miliony ludzi "wykształconych na temat dobra", które to "wykształcenie" wtłacza im się do głów od najwcześniejszego dzieciństwa. Mowa tu, oczywiście, o indoktrynacji religijnej. Oni są znakomicie wyedukowani na temat co jest złe, a co dobre, uczą się tego na pamięć w postaci m.in. przykazań, nie mogą się zatem tłumaczyć, w razie czego, nieznajomością zasad. Więc dlaczego nie stosują się do nich? Pewnie sami tego nie rozumieją...
Głąbiński (3538 punktów)
>... Pewnie sami tego nie rozumieją...
To zdanie uprzytomnia fakt, że we wszystkich postach wątku pominięto istnienie tzw. podświadomości, tzn. doświadczeń nabytych, przyswojonych pozostających poza kontrolą naszego rozumu. Prawdopodobnie owa podświadomość obejmuję ogromną większość zasobów pamięciowych naszego mózgu i często ona decyduje o kierunku działania, którego w takim przypadku rzeczywiście nie jesteśmy w stanie w pełni zrozumieć i dobrze, jeżeli wówczas zdajemy sobie z tego braku zrozumienia sprawę. Rzecz jest bardzo trudna do pojęcia, a tym bardziej do opisania.


Stach M. G.

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365