Racjonalista - Strona głównaDo treści
W obronie wartości kultury świeckiej

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
26-06-2006 23:05GrgkhW obronie wartości kultury świeckiej
Moja wypowiedź dotyczy komentarza spod tekstu pana A.R.Nowickiego "Wartości kultury świeckiej"
www.racjonalista.pl/kk.php/s,4823
a konkretnie wypowiedzi: "amierzejewski - niezgoda".
www.racjonalista.pl/index.php/s,35/d,4823
> Pochwalam zdecydowanie tekst z małymi wyjątkami:
> nie- dla walki z religią w szkole,
> nie dla walki z symbolami religijnymi.
A gdzie będzie miejsce dla młodych ateistów, jeśli trzeba będzie ich dopiero "wyrywać" z oparów absurdu?
A dlaczego mamy tych młodych uczyć, że jest taka idea, która błądziła i posyłała ludzi na stosy, ale mimo to należy jej się nadzwyczajny przywilej, przywilej "świętości"?
> Uczmy , że istnieją różne światopoglądy a
> religie są ważne pewnie dla większości ludzi.
Uczmy, że wszystkie mają mieć takie same prawa i tylko takie, by jedne drugim w drogę nie wchodziły. I wreszcie uczmy, bo tymczasem skończyło się w naszym kraju na czczych obietnicach, a do odnowy moralnej dalej niż bliżej. I tylko terror religijny się wzmaga.
> Religie współczesne to nie zabobony,
To są zabobony i jest na to tysiące przykładów naszego dzisiejszego życia codziennego.
> pełnią ważne społecznie role.
Niewątpliwie. I nie oglądajmy się na historię, bo ta jest fałszowana. Jakie dziś pełnią role? Najważniejsza to ta, że pokazują jak można żyć w obłudzie.
> Ponadto pytam gdzie są tak liczni kiedyś
> piszący ateiści?
Tu są. Bo wszędzie, gdzie się w polskim życiu publicznym pokazują, są szykanowanio i obrzucani błotem.
> Może ich nie drukują?
Może ich nie drukują... A dlaczego?
> Nauczmy się tolerować różne poglądy,
> walczmy ze skrajnościami z każdej strony.
Pierwszym krokiem do tego szacunku niech będzie rezygnacja z zawłaszczania przestrzeni życia publicznego na swój wyłączny użytek.



Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365