 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Bazgroły
| Napisano | Autor | Tytuł | | 15-09-2008 16:06 | Zbysław Śmigielski (8639 punktów) | Głupie pytania. |
Ujmując rzecz ściślej, należałoby zająć się wreszcie nie tylko głupimi pytaniami, lecz także głupszymi od nich odpowiedziami. Chodzi o stosowane powszechnie "odzywki", w formie pytań lub odpowiedzi - przemiennie, w zależności od sytuacji - czasem jedynie głupie, czasem zaś debilne. Niemniej, tak silnie zakorzenione w języku, iż dawno już zatraciły swój semantyczny sens. Za przykład niechaj posłuży (bez kontekstu) pytanie: "O co ci chodzi?" - zwykle w brzmieniu łącznym z pretensją, jako substytut wezwania: "Odczep się ode mnie!". Podobnie jest z pytaniem: "Dlaczego tak mówisz?". Ze stwierdzeniem: "A ja myślałem..." Z innym: "Ja tylko na chwilę...", "Ja chciałem tylko..." Zawołaniem "dzień dobry!", gdy świat wali się na łeb - zająłem się w blogu. zbyslaw-sm(*)et.pl/2,ID340581724,index.html Może otworzymy ranking głupich pytań i takichże odpowiedzi? . | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
2 na 2 | stary (143 punktów) |
> głupszymi od nich odpowiedziami.Przepraszam, nie chciałem! - z zamiarem solidnego dokopania... Ale inteligentna odpowiedź - Bezgranicznie głupia. Pozdrawiam
|
|
| LEGION. (3161 punktów) | Niech będzie pochwalony Jerzy Urban i Jarosław wiecznie dziewica... Czy to nie kolejna próba przerobienia języka konwencjonalno-naturalistycznego na czysto naturalistyczny? Nie, to nie wyjdzie. "O co Ci chodzi" jest grzeczniejszą formą: "daj mi wreszcie spokój". Grzeczną nie tylko ze względu na na inny dobór słów, ale i przez formę zapytania. Użycie jej wskazuje, że rozmówca nie do końca ma mnie w dupie, tylko akurat coś Go zirytowało/nie czuje się na siłach do kontynuowania dyskusji. Mi się to podoba. Tak samo "dzień dobry" wcale nie musi oznaczać, że dzień jest dobry, to tylko forma powitania, w chwilach złośliwości i złego nastroju rozpatrywana literalnie. To tylko element gry językowej mówię: "dzień doby" i spodziewam się usłyszeć to samo, albo inną formę powitania. Kropka. Nic więcej, każdy kto zaczyna rozpatrywać znaczenie literalne wykazuje się tylko nieznajomością języka. To jakby tłumaczyć policjantowi, że tu nie ma zakazu wjazdu, tylko czerwone kółko z białym paskiem, a to przecież nijak się ma do tego, że to droga jednokierunkowa, bo droga jest czarna z białymi paskami... No można, ale prędzej przekonamy policjanta o własnej głupocie, niż o tym, że znak jest głupi.
Ament
Prawo jest jak płot - żmija zawsze się prześliźnie, tygrys zawsze przeskoczy, tylko bydło stoi i czeka.
|
|
 | | Zbysław Śmigielski (8639 punktów) |
Pokornie przyznaję, że wiele jeszcze uczyć się muszę. .
|
|
 | Osnowa (11779 punktów) (zablokowany) |
> mówię: "dzień doby" i spodziewam się usłyszeć to samo I właśnie o "dzień doby" autorowi chodzi: "dzień doby" za dnia, a wieczorem "noc doby". I żadnego nieuzasadnionego kadzenia, ani przed, ani po zachodzie słońca. .
|
|
|  | | LEGION. (3161 punktów) | Cytat:I żadnego nieuzasadnionego kadzenia, ani przed, ani po zachodzie słońca. Cóż - literówki każdemu się zdarzają, pleonazmy także. Gdzie tu mamy "nieuzasadnione kadzenie"? I skąd potrzeba uzasadniania powszechnie przyjętych zwrotów?
Prawo jest jak płot - żmija zawsze się prześliźnie, tygrys zawsze przeskoczy, tylko bydło stoi i czeka.
|
|
1 na 1 | Róża (601 punktów) | W takich momentach najlepiej przemilczeć, lub delikatnie się uśmiechnąć. Nie widzę celu rozwijania dalej tej dyskusji  jest pokręcona  Uszanowanie dla autora nowego wątku. Przemawia przez Pana zarozumiałość, nie ma głupich pytań i głupich odpowiedzi wszystko może posłużyć ku filozofowaniu. Trzeba jeno doszukiwać się niuansów  w razie kapitulacji wystarczy przemilczeć zarówno pytania jak i odpowiedzi 
A kiedy strzyżesz owieczki, opowiadaj im bajeczki.
|
|
 | | Zbysław Śmigielski (8639 punktów) |
>W takich momentach najlepiej przemilczeć, lub delikatnie się uśmiechnąć. (..) Trzeba jeno doszukiwać się niuansów... Jasne, głupich w ogóle nie ma. Wszyscy są sobie równi i kochają się jak... bliźni z bliźnim. Tylko te niuanse, cholera. I jeszcze ich szukać?! .
|
|
|  | | Róża (601 punktów) | Poszukiwania zostawiam dla wytrwałych  a ludzie czy są równi i tacy fantastyczni jak Pan napisał? Bywają 
A kiedy strzyżesz owieczki, opowiadaj im bajeczki.
|
|
 | 1 na 1 | LEGION. (3161 punktów) | Cytat:Przemawia przez Pana zarozumiałość, Tam zaraz zarozumiałość, wszyscy mamy okresy młodzieńczego buntu(jedni wcześniej, inni później) w których najpierw protestujemy, a dopiero potem zastanawiamy się przeciwko czemu. Cytat:nie ma głupich pytań Czy jeśli stanę na torach i złapię przewody rękoma, to pojadę jak tramwaj? Cytat:i głupich odpowiedzi Rzeka bita patykiem nie płacze... Cytat:wszystko może posłużyć ku filozofowaniu Jasne, że może, ale z głupich pytań wychodzą głupie filozofie pełne nonsensownych odpowiedzi.
Prawo jest jak płot - żmija zawsze się prześliźnie, tygrys zawsze przeskoczy, tylko bydło stoi i czeka.
|
|
| lotrek (14275 punktów) |
> Może otworzymy ranking głupich pytań i takichże odpowiedzi?
Takie głupie pytania i odpowiedzi są "wrośnięte w pejzaż" naszego języka. Potocznego języka - pisząc, automatycznie unika się takich zakorzenionych, potocznych wyrażeń, chyba że świadomie się coś chce w ten sposób podkreślić. Zresztą, Ty Zbysławie wiesz to najlepiej.
______________________________________________________________________________________
"Uczyć ojca dzieci robić"...nie uchodzi, nie uchodzi.
|
|
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|