 |
Chiny uruchamiają pierwszą na świecie kwantową sieć komunikacyjną Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Świat
| Napisano | Autor | Tytuł | | 07-08-2017 11:15 | Alderyk Olrzyk (19376 punktów) (zablokowany) | Chiny uruchamiają pierwszą na świecie kwantową sieć komunikacyjną | Cytat: Kiedy złośliwi hakerzy wymyślają coraz to bardziej wyszukane sposoby na atak, Chiny uruchamiają Projekt Jinan – pierwszą niemożliwą do zhakowania sieć komputerową oraz kamień milowy w rozwoju technologii kwantowej.
Sieć nazwana tak jak miasto na wschodzie Chin, gdzie opracowana została technologia, ma być w pełni funkcjonalna pod koniec sierpnia 2017 r. Jinan jest węzłem kwantowej sieci łączącej Pekin z Szanghajem, ze względu na strategiczne położenie między tymi dwiema głównymi metropoliami Chin.
Planujemy używać sieci do celów obronności, obsługi transakcji finansowych i innych, mając nadzieję na wdrożenie tego pilotażowego przedsięwzięcia, które – jeśli zakończy się sukcesem – będzie mogło znaleźć zastosowanie w całych Chinach i na całym świecie – stwierdził Zhou Fei, zastępca dyrektora Instytutu Technologii Kwantowej w Jinan, w wywiadzie udzielonym brytyjskiemu Financial Times.
Po uruchomieniu sieci Chiny staną się pierwszym krajem na świecie, w którym wdrożono technologię kwantową na potrzeby rzeczywistych zastosowań komercyjnych. To podkreśla też rolę Chin jako kluczowego globalnego uczestnika wyścigu w rozwoju technologii opartych na regułach kwantowych, wraz z UE i Stanami Zjednoczonymi, które także rywalizują o pierwsze miejsce w tej dziedzinie.
Sieć, nazwana Quantum Key Distribution (QKD), jest bezpieczniejsza niż szeroko stosowane odpowiedniki komunikacji elektronicznej. W przeciwieństwie do konwencjonalnych łączy telefonicznych czy przewodowych, które mogą zostać naruszone bez wiedzy nadawcy lub odbiorcy, sieć QKD ostrzega użytkowników po obu stronach o każdej próbie włamania do systemu natychmiast po jej wystąpieniu. Wynika to z faktu, że włamanie od razu zmienia przekazywaną informację i zakłócenie staje niezwłocznie rozpoznawalne. Po pełnym wdrożeniu tej sieci, komunikacja chińska stanie się dla innych rządów wręcz niemożliwa do podsłuchania.
W sieci Jinan około 200 użytkowników z chińskiego sektora obrony, administracji, finansów i energetyki będzie w stanie wysyłać bezpiecznie wiadomości, mając pewność, że są one odczytywane tylko przez nich. Będzie to najdłuższa na świecie lądowa, kwantowa sieć komunikacyjna, rozciągająca się na odcinku ponad 2000 km.
W rozmowie z Financial Times, fizyk kwantowy, Tim Byrnes, pracujący w szanghajskim kampusie Uniwersytetu Nowojorskiego (NYU), zauważa: Chiny dokonały ogromnych postępów w badaniach kwantowych (...). To niesamowite, jak szybko Chiny podjęły kwantowe projekty badawcze, które gdzie indziej byłby zbyt kosztowne (...). Komunikacja kwantowa przyjęła się w sektorze komercyjnym znacznie bardziej w Chinach niż w innych krajach, co oznacza, że prawdopodobnie wyprzedzą one Europę i USA w dziedzinie komunikacji kwantowej.
Europa jest jednak także zdeterminowana, aby znaleźć się na pierwszej linii kwantowej rewolucji, która może okazać się jedną z decydujących determinant technologicznych dwudziestego pierwszego wieku. UE zainwestowała 550 milionów EUR w technologie kwantowe i zapewniła wsparcie polityczne badań naukowych w postaci dokumentu Quantum Manifesto z 2016 r.
Ostatnie osiągnięcie Chin (wraz z poprzednim, które już podniosło poprzeczkę w czerwcu 2017 r, kiedy satelita kwantowy – pierwszy taki na świecie – wysłał na Ziemię komunikat za pośrednictwem kwantowego kanału komunikacyjnego) wskazuje, że wyścig po laur kwantowego imperium świata nabiera tempa. © Unia Europejska, 1994-2017 Źródło: CORDIS, cordis.europa.eu/ | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
1 na 1 | -jad- (18783 punktów) | Szperam w pamięci w poszukiwaniu jakiegoś zabezpieczenia, które w całej swojej historii okazało się całkowicie niezawowodne, nie do obejścia. Pomoże ktoś? lp.2o@1daj
|
|
 | | krzehan (1 punktów) | Przy tego typu zagadnieniach trzeba przyjąć jakieś ramy czasowe, inaczej nie ma sensu dyskutować. Jeśli opracowanie użytecznego kwantowego medium transmisyjnego spowoduje, że przez 10 lat będzie można (legalnie) wymieniać się informacjami w bezpieczny sposób, to jest to spory przełom. Natomiast zawsze zostaje kwestia rządów, które zapewne będą starały się siłowo taką technologię ograniczać. Głupie światłowody upowszechniły się dopiero niedawno poza siecią szkieletową. I to wcale nie w całym rozwiniętym świecie.
|
|
|  | | -jad- (18783 punktów) | > Przy tego typu zagadnieniach trzeba przyjąć jakieś ramy czasowe, inaczej nie ma sensu dyskutować.> Jeśli opracowanie użytecznego kwantowego medium transmisyjnego spowoduje, że przez 10 lat będzie można (legalnie) wymieniać się informacjami w bezpieczny sposób, to jest to spory przełom.Nie twierdzę, że nie. Ale uważam że określenie typu "niemożliwe do zhakowania" wyraża tylko pobożne życzenie twórcy i użytkowników jakiejś technologii. Jak niezatapialny Titanic. lp.2o@1daj
|
|
| |  | 1 na 1 | John Doe (782 punktów) | > Nie twierdzę, że nie. Ale uważam że określenie typu "niemożliwe do zhakowania" wyraża tylko pobożne życzenie twórcy i użytkowników jakiejś technologii. Jak niezatapialny Titanic.Ostatnia mila będzie problemem jak zwykle (czy ostatni cal jak to działa na poziomie rozgałęzianych światłowodów i karty w PC czy podobnie). Do tego zabezpieczasz tym kwantowym systemem wyłącznie szkielet transmisyjny sieci. Nadal zostają usługi - tajność będzie tak silna jak najsłabsze ogniwo w całości przetwarzania. W serwerze dyskusyjnym musisz rozkodować dane przeznaczone do innych (jak to nie jest dyskusja 2 gości) i to działa klasycznie. Nie musisz haczyć serwera w typowym sensie, starczy sprytnie podesłać poprawkę z dodatkami (M$ się kłania). W banku masz transakcje i archiwa (też klasyczny komputer). W PC swoim archiwa własne, logi (a jak MS$ to nie wiadomo co zupełnie - od chyba Win95 sa 3 klucze o nieznanym zastosowaniu o 10 nie mówiąc  , sprzęt z możliwością dodatków (była już afera o hdd z poprawionym bios, spróbuj postawić win 8-10, te z wpisem klucza w BIOS na jakimś kupionym pozornie legalnie na targu kompem to się nieraz zdziwisz itp). Systemy z kluczem publicznym już niepewne że się tak chwalą? Buduję własny komputer dyskusyjny na jakimś Atmelu, wszystko od zera + sprzętowe debugowanie, nagranie zakodowane na jakąś kartę pamięci i nie przejmiesz niczego z tego jak się uprzeć. 16 Mhz zegar  Zakładając że gnupg/aes nie złamane (wybieram algorytmy ze źródeł gnupg). Tak realnie nie przejmiesz zaszyfrowanych danych. Crosscompiler do Atmela jest w źródle, realnie nie do podrobienia (w sensie produkcji kodu szkodliwego, programatory do sprzętu budujesz i programujesz sam). Do tego zabawa z analizatorem widma i porządne ekranowanie całości CPU i peryferiów nietajnych (przewodzące płytki i tworzywa) i już. Pisze na ogródku pod wierzbą dla pewności, do drogi z 40 m + kundle oszczekają jak ktoś zaparkuje, (pomijam parę mA do zasilania zabawki, nie namierzysz i nie podsłuchasz tego za nic, zresztą TV z Chin babci kumpla załatwia wszystko skutecznie do jakiś 400 Mhz  Wierzba ma gęste liście, musiałby być karaluch z kamerą (nie maja chyba dobrej rozdzielczości), dron nierealny. Sa nawet za grosze nadajniki ma pasmo IMS z samodzielnym programowaniem warstwy transmisji, robisz własny MESH i idziesz przez miasto z zabawką-nadajnikiem do pracy w kieszeni (gotowy MESH jest na jakimś większym procku, jeszcze nie testowałem tego ale się da na pewno  Albo klasyczna wifi i już.
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|