Racjonalista - Strona głównaDo treści
"Zero tolerancji"...

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
24-01-2007 18:26awersja (34 punktów)"Zero tolerancji"...
Zachęcony przez pana posła Krzysztofa B. (nr skrytki: 24) przeczytałem sobie rządowy program "Zero tolerancji dla przemocy w szkole"... Już na poczatku (str. 7) znalazłem cudną perełkę:
`Badaniami objęta była reprezentatywna próba ogólnopolska (uczniowie szkół wszystkich typów: podstawowych, gimnazjów i ponadgimnazjalnych), a więc uprawnionym jest sformułowanie, iż we wszystkich szkołach istnieją sytuacje noszące znamiona naruszeń norm moralnych, prawnych i społecznych.'
Ciekawy związek przyczynowo-skutkowy... już sam fakt objęcia badaniem sprawia, że wśród badanych obserwuje się sytuacje noszące znamiona... A co by było, gdyby objąć badaniem przedszkola i żłobki...? Przypomina mi to rozważania nad teorią względności - już sam fakt obserwowania zjawiska wpływa na to zjawisko...
Ogólnie rzecz ujmując zdecydowana większość zawartych w tym rządowym programie postulatów da się zrealizować natychmiast - wystarczy jedynie we własciwy sposób stosować istniejące uregulowania prawne... Doprawdy nie rozumiem co stoi na przeszkodzie, aby "od teraz" korzystać z dwudziestu ośmiu przepisów prawnych, na które powołuje się program pana Romana G...
Byłbym jednak stronniczy, gdybym nie zauważał nowości w prezentowanym programie rzadowym... Na pierwszy plan wysuwa się punkt VIII.1. "Nałożenie na policję i straż gminną obowiązku informowania rodziców i szkoły o uczniach, którzy w godzinach zajęć szkolnych przebywają w miejscach publicznych." (str. 40).
Szkoda, że do projektu nie został dołączony opis procedur mających realizować ten postulat... Chętnie poczytałbym o nakazie posiadania przez nieletniego przebywającego w miejscach publicznych własnego planu lekcji (potwierdzonego pieczęcią dyrektora szkoły)... A może jest inny sposób na sprawdzanie, czy uczeń przebywający poza szkołą w godzinach 7.30-18.30 (bo tak w niektórych szkołach odbywają sie zajęcia) ma do tego prawo...? I jeszcze jeden drobiazg, panie G. - skoro np. policja ma zwiększone obowiązki wynikające z pana pomysłu (sic!), gdzie umieścił pan zwiększone koszty na rzecz MSWiA...? Policjanci będą robili to społecznie...? Przekazanie informacji rodzicowi, że jego pociecha właśnie błąka się w miejscu publicznym (bo na przykład odwołano ostatnia lekcję z powodu choroby nauczyciela) nastąpi telefonicznie, czy może listem poleconym...? Kto za to zapłaci...? I kto zapłaci za dodatkowe patrole policyjne, bo chyba nie sądzi pan, Romanie G., że aktualnie policja ma zbyt mało roboty...?
Zanim zadam kolejne pytania w tej sprawie panu Romanowi G. - poczekam odpowiedzi na powyższe... I jak zwykle czekam na odpowiedź w terminie ustwowym dla pana G., czyli ad calendas Greacas...
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Zbysław Śmigielski (8639 punktów)
Oczywiście, że sam fakt obserwowania zjawiska wpływa na to zjawisko - fizyka od dawna zna zasadę nieoznaczoności Heisenberga. Samo życie też to zna: "na oczach" ludzi raczej się nie kradnie.
gotrik (11 punktów)
Ja jestem uczniem i na szczescie do kocna program zero tolerancji mnie nie dotknal, ale kto wie. Najbardziej boje sie mundurkow choć wydaje sie to jednym z mniejszych problemow. Programu Riomusia nie popieram. Duzo bardziej podoba mi sie program Polskiego Związku Nauczycieli, ktory chocby zaklada ze pedagog szkolny nie pracuje tylko z uczniami szkoly ale ze srodowiskiem rodzicami meiszkancami osiedla tez. Do programu Romak podchodze sceptycznie jak dla mnei to jest robienie tylko po to zeby robic. Juz snuje mi sie przed oczami wizja jak po otryzmaniu ankiet dotyczacych zajscia w ciążę Roman wyrusza z lekarzami do polskich szkol aby dawac dziewczynkom klapsy i uczyc ich ze tak nie wolno. Na szczescie wiekszosc nauczycieli i tak robi swoje i chwała im za to. Np moja Pani od Wosu uwaza ze nei jest w stanie prowadzic lekcji WOS-u bardziej patriotycznie niz robi to teraz wiec takiego wala dla Romka. Ja póki co przygladam sie temu z boku i irytuje sie tym wszystkim. Monitoring w szkole mi nie przeszkadza, wizytacja trójek Romka tez byla tak choelrnie sztuczna z nikt mnie o nic nie pytal ani nic. ,, A kiedy przyjdzie także po mnie" zaczne sie martwic. A póki co to ,,Hey Roman, leave those kids alone!"
Siuda (1 punktów)
Witam,

Jestem Katarzyna Siuda. Jestem matką ucznia. Byłam nauczycielką. Mój mąż
również był nauczycielem i półtora roku tem zrezygnował z pracy. Teraz pracuje
za granicą jako elektryk.

Jestem oburzona projektem wprowadzenia mundurków we wszystkich szkołach jako
formy kagańca.

Napisałam w tej sprawie list oficjalny do ministra edukacji pana Romana
Giertycha, naszego Prezydenta pana Lecha Kaczyńskiego i naszego Premiera pana
Jarosława Kaczyńskiego.

Wiem, że środowisko dzieci, rodziców i nauczycieli jest podzielone w tej
sprawie.

Proponuję aby projekt dał możliwość decydowania szkołom w porozumieniu z Radą
Rodziców i opinią uczniów o tym czy w tej konkretnej szkole wprowadzić
mundurki, czy nie. Proponuję aby strój szkolny w szkołach, które nie przyjmą
obowiązku noszenia mundurków, został objęty zbiorem zasad na wzór zasad które
obowiązują w niektórych firmach (dress kod). Każda taka szkoła w porozumieniu z
Radą Rodziców i opinią uczniów mogłaby ustalić swój zbiór zasad w tej sprawie.
Szkoła powinna być przyjazna i bezpieczna.

Jestem z rocznika 1971 i kiedy zaczynałam podstawówkę, chodziłam do szkoły w
której musielismy nosić paskudne, granatowe fartuszki z białymi kołnierzykami
na 7 guzików. W moim mieście nie było wyboru. Robiłam wszystko to co robili
inni uczniowie, by ich nie nosić. Skończyło się na obowiązku noszenia
fartuszków na apelach i w święta a w pozostałe dni należało mieć je przy sobie
ale nie koniecznie na sobie.

Mój syn nie chce nosić mundurka, tak jak wiele dzieci w Polsce.
Nie chcę aby przepis noszenia mundurków skończył się na grze pozorów, bo to do
niczego nie prowadzi i nie rozwiązuje problemów.

Każda osoba, która myśli tak jak ja, może się ze mną skontaktować.
Odpowiem najszybciej jak to możliwe.

Z pozdrowieniami, Katarzyna Siuda

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365