Niedawno Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego badał dominicantes, czyli niedzielne praktyki religijne w poszczególnych diecezjach w Polsce. Nie znam wyników ogólnopolskich, dotarłem natomiast do wyników w łodzkiem: w niedzielę (20 listopada 2006) do kościołów archidiecezji łódzkiej uczęszczało 29,6 procent wiernych. Zwracam uwagę - wiernych, a nie mieszkańców diezecji.Czy ktos zna wyniki ogólnopolskie? Słyszałem tylko, iż łódzkie wypadło najgorzej w kraju, ponoć przoduje południe kraju. Ciekaw jestem, jak się maja takie wyniki do badań religijności Polaków. O ile sie nie mylę, wierzący chrześcijanie mają obowiązek modlić sie każdej niedzieli w kościele. Jeśli tak, to czy wyniki niedzielniej frekwencji w kościołach możnaby bezpośrednio przełozyć na odsetek Polaków katolików wierzących-praktykujących? Bo jeśli Kościół przyznaje się w danej diecezji do określonej liczby wiernych (czy dobrze podejrzewam, ze jest to po prostu liczba ochrzczonych?) a my znajac liczbe mieszkańców w daje diecezji możemy łatwo wyliczyc odsetek *praktykujących katolików* Co ciekawe na stronie: www.iskk.ecclesia.org.pl/badanie.htm jest wzmianka o Badaniu religijności Polaków z roku 1998. Wynika z tamtych badan, ze wowczas deklarowalo brak wiary badz obojetnosc do niej ponad 5 procent ankietowanych (proba 1171 osob pow 18 roku) Przyjmujac wariant -dosc optymistyczny dla Kosciola-iz tylko 5 procent dzis to niewierzacy (zakladajac ze wszyscy to wyznawcy KK) dawaloby to 28% wierzacych praktykujacych ze wszystkich obywateli w lodzkiem. Czy wiecie cos moze o podobnych badaniach przeprowadzanych przes swieckie osrodki badawcze? |