Racjonalista - Strona głównaDo treści
Jakość życia politycznego w Polsce

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
27-02-2007 22:23Mateusz (879 punktów)Jakość życia politycznego w Polsce
Odnoszę wrażenie , choć polityką interesuję się niezbyt namiętnie, że jedynymi współczesnymi problemami Polski ( tak można by przynajmniej wnioskować z relacji w mediach) jest przeszłość agenturalna ludzi z duchowieństwa i ,,śmieszne" problemy z jakąś małą w skali kraju obwodnicą.Często także podejmowanymi kwestiami, oczywiście natury bezpieczeństwa narodowego są też rzekome nieślubne dzieci Andrzeja Leppera,potencjalne rękoczyny na głowach państw czy też rozważania na temat czy Pani prezydent Warszawy ma odejść ze stanowiska , jak mówi prawo, czy też może zostać jeżeli zechce.
Ja , osobiście oglądam wiadomości aby się pośmiać (a przecież to już nie jest normalne,prawda?).
Poglądy można mieć różne ,ale chyba każdy widzi że w kraju dobrze nie jest.Więc może zamiast sprzeczać się nad tym ,kto był SB (choć nie neguję potrzeby umiarkowanego rozrachunku)lepiej zająć się gospodarką , kulturą i oświatą ?
Jeżeli już o oświacie mowa ,to chcę wyrazić zdziwienie jakie mnie ogarnia gdy słyszę ,że w stolicy odbywają się wiece czy też demonstracje przeciwko ministrowi Giertychowi.
Co też on takiego znowu zrobił?Amnestie dla maturzystów?Wychowanie patriotyczne w szkołach chciał wprowadzić ? Naprawdę nie wiem.Owszem ,jeżeli patrzeć na ostatnie postulaty jego ojca w europarlamencie to rzeczywiście , daje to do myślenia.Lecz nie popadajmy w jakąś paranoję , nie dajmy się wciągnąć w nagonkę polityczną.
Kolejną kwestią jest poprzedni system oraz jego pozostałości.
Po pierwsze to uważam ,że niemoralne jest np.odbieranie emerytur ludziom związanym z poprzednim aparatem władzy(oczywiście ,należy uporać się z ludżmi zamieszanymi w różne sprawy o charakterze kryminalnym itp.)
Po drugie nie da się mówić ,że co jest teraz to cacy, a co wtedy to be , to jest po prostu kłamstwo i to grubymi nićmi szyte.Owszem były rzeczy bardzo złe , ale czy dziś też nie ma równie złych.
Po trzecie zaś chciałbym nawiązać do pomysłu zmian w nazewnictwie ulic .Jasne, że jak ktoś żyje na ulicy imienia J.Stalina to należy to czym prędzej zmienić , ale co do diabła mają np.do Armii Ludowej ?Przecież służyli tam normalni ludzie tacy jak teraz .Ubolewam bardzo nad tym ,że teraz absolutnie wszysko co związane z PRLem jest niepoprawne politycznie.Dziś walka z przeszłością przerodziła się w zabieg poltyczny podnoszący notowania , to smutne ale niestety prawdziwe.
Chciałbym poznać opinie ludzi na temat jakości polityki w Polsce .
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Vendetta (62 punktów)
Może i świnia jestem, ale za nic nie mogę się powstrzymać (ja naprawdę nie robię tego złośliwie):
>matużystów
>europarlamęcie
- właśnie dlatego społeczeństwo ma Giertychowi za złe amnestię maturalną. Oby nie wykombinował jakiejś amnestii egzaminu gimnazjalnego.
O bogowie; i to w wątku o edukacji takie kwiatki.
To tyle co mnie urzekło. Co do reszty - nihil novi.
szukacz
.
>To tyle co mnie urzekło.

To tyle, co mnie urzekło.

Co do reszty - nihil novi.
Mateusz (879 punktów)
Rzeczywiście , w gruncie rzeczy to jest całkiem śmieszne i ironiczne.Ale to właśnie to,może być tematem kolejnej dyskusji :reforma anachronicznej pisowni .Po jakiego diabła wkuwać na pamięć całkowicie nieprzydatne reguły pisowni,wyjątki itp.Przecież to jest chore,zaśmiecać umysł symbolami , które dziś są już tylko jakąś żałosną pozostałością po być może ważnych kiedyś różnicach w wymowie.Podtrzymywanie ich w istnieniu jest po prostu snobizmem.Jeżeli wziąć np. pod uwagę taki angielski, owszem tam pisownia jest zupełnie różna od mowy , ale w tym przypadku cokolwiek naprawić jest bardzo trudno, ponieważ ten język jest używany na całym świecie i jakakolwiek zmiana w jednym kraju nie zostanie przyjęta w innych , a to prowadziłoby do pogłębiającej się odrębności językowej. Natomiast rzecz zupełnie inaczej się ma do języka polskiego , tylko w Polsce jest używany ,więc aż się prosi o to by w nim trochę uprościć .Nic nie stoi na przeszkodzie.
Jeżeli ktoś będzie się do tego ustosunkowywał, to proszę , aby nie powoływał się na to ,iż różnorodność literowa stanowi o jego pięknie. Bo to jest śmieszne.
szukacz
>Rzeczywiście , w gruncie rzeczy to jest całkiem śmieszne i ironiczne.
Popieram, tym bardziej, że nie ma takich osób, jak widać, które nie popełniają błędów.
Mateusz (879 punktów)
Tak,tylko nurtuje mnie jedno, czy ktoś ( autor, czy też inny użytkownik) tekstu na forum może go potem w jakiś sposób modyfikować ?Nie wiem komu właściwie zadać to pytanie?
kszan (559 punktów)
>Tak,tylko nurtuje mnie jedno, czy ktoś ( autor, czy też inny użytkownik) tekstu na forum może go potem w jakiś sposób modyfikować ?Nie wiem komu właściwie zadać to pytanie?
Jeżeli jesteś zalogowany to masz na dole ramki przycisk [Edytuj]. Możesz poprawić błedy i literówki (często korzystam)
LEGION (3161 punktów)
Oczywiście to działa tylko do momentu, kiedy ktoś odpowie na Twój post. Wtedy [Edytuj] znika. Świetna rzecz - uczy odpowiedzialności za własne teksty.

NIE KLIKAĆ
Ojciec Dyrektor (1704 punktów)
>Popieram, tym bardziej, że nie ma takich osób, jak widać, które nie popełniają błędów.

Chociaż Thorvoy pretenduje do tego tytułu

Nie polemizuj nigdy z idiotą! Najpierw ściągnie Cię na swój poziom, a później zniszczy doświadczeniem.
Mateusz (879 punktów)
Właściwie to jestem zdezorientowany.Wcześniej nie zadałem sobie trudu znalezienia tych rzekomych kwiatków literowych(matużysta i europarlamęcie).Przyjąłem kwestię ich istnienia na wiarę.Teraz nie wiem jak się do tego ustosunkować, ponieważ nie znalazłem tam ich , akurat te wyrazy były napisane poprawnie.
Więc są dwie możliwości :albo oskarżyciel się pomylił, albo ktoś inny to poprawił, bo ja napewno nie.Tylko czy ktokolwiek może poprawiać owe literówki już po pojawieniu się odpowiedzi do nich ?Oczywiście nikogo nie chcę oskarżać o kłamstwo, poprostu szczeże nie wiem .
Robert
free.of.pl/g/grzegorj/lingwpl/refort.html

Jakkolwiek nie wierzę by Polacy byli skłonni przyjąć coś takiego, to społeczeństwo jest zbyt konserwatywne i przywiązane do tego co polskie. Ale pomysł ładny.

Można też pisać wszystko w IPA! wtedy nie będzie problemu, że coś "wygląda głupio"
jarekland (142470 punktów)
>(...) niemoralne jest np.odbieranie
>emerytur ludziom związanym z poprzednim aparatem
>władzy
To jest trudny problem: nie może być tak że człowiek który walczył z reżimem dostaje 500 zł emerytury/renty a ten który go prześladował (niejednokrotnie uciekając się także do przemocy fizycznej) kilka tysięcy.
Myślę że to jest jedna z przyczyn popularności partii zachowawczych.
Pozdrawiam
kszan (559 punktów)
>To jest trudny problem: nie może być tak że człowiek który walczył z reżimem dostaje 500 zł emerytury/renty a ten który go prześladował (niejednokrotnie uciekając się także do przemocy fizycznej) kilka tysięcy.
Ludzie o których mówisz pracowali w legalnym ustroju, a emerytury otrzymali na podstawie panującego wtedy ustawodawstwa. Należałoby najpierw zdelegalizować PRL i tzw. III RP i wtedy można odbierać emerytury. No bo na jakiej podstawie zmniejszyć emeryturę komuś kto przepracował x lat zarabiał y na danym stanowisku? Wygra w każdym niezawisłym sądzie. Emerytury nie dostał prześladowanie tylko za przepracowane lata - chodzenie do pracy.
Jarek Kubaszewski
>Ludzie o których mówisz pracowali w legalnym ustroju, a emerytury otrzymali na podstawie panującego wtedy ustawodawstwa. Należałoby najpierw zdelegalizować PRL i tzw. III RP i wtedy można odbierać emerytury. No bo na jakiej podstawie zmniejszyć emeryturę komuś kto przepracował x lat zarabiał y na danym stanowisku? Wygra w każdym niezawisłym sądzie. Emerytury nie dostał prześladowanie tylko za przepracowane lata - chodzenie do pracy.
Dlatego piszę że to jest trudne.
kszan (559 punktów)
>> nie może być tak że człowiek który walczył z reżimem dostaje 500 zł emerytury/renty a ten który go prześladował

Chodzi mi o to zdanie. 500zł u opozycjonisty nijak się ma do 5500 powiedzmy pułkownika SB. Emeryturę obaj wypracowali na podstawie ustawodawstwa z tamtych lat, być może ten, który ma 500 zł pracował tylko 10 lat, a resztę przesiedział niesłusznie w więzieniu - i tutaj powinno być odszkodowanie za represje np miesięczny dodatek 5000, natomiast co do pułkownika nie ma ruchu, ma lata pracy, wszystko zgodne z ustawodawstwem.
Przecież ci represjonowani nie będą mieli lepiej od tego że kto inny będzie miał gorzej.Poza tym wypłata każdej emerytury ma swój naturalny koniec.
Przemek K.
Łączysz parę rzeczy, które nie stanowią całości.

Pierwsza to emerytury dla "zwalczających system". I rzeczywiście, o ile ich wysokosć wynika z tego, że osoby siedziały w więzieniu za poglądy polityczne, które to lata nie zostały wliczone jako kres składkowy, to jak najbardziej uważam, że powinien ten okres zostać wliczony do wieku emerytalnego. Nawet jakiś dodatek dla najbardziej zaangażowanych, niezależnie od tego, czy to odbiło się na ich emeryturach -- byłby dla mnie do przyjęcia.

Ale druga rzecz to odbieranie emerytur i rent. Tu już jestem przeciw, gdyż uważam, że nie powinno się nikogo karać bez decyzji sądu. Twierdzenia o rozróżnieniu "praw nabytych" i "praw słusznie nabytych", mnie nie przekonują -- dodatkowy przymiotnik służy tylko dwolności interpretacji.

Warto zauważyć, że właściwie kompetencje i uprawnienia SB (w przeciwieństwie do UB) były bardzo ograniczone. Przywoływane w mediach przykłady prześladowań, które mają się odwoływać do naszych emocji, dotyczą więc łamania prawa. Każdą sprawę (a jako polityczne nie są przedawnione) można więc złożyć w sądzie i nie są potrzebne zbiorowe regulacje.

Co do partii zachowawczych -- i bardzo dobrze! Wszędzie na świecie są konserwatyści. Tacy prawdziwi, nie "neo". Dlaczego wszyscy w Polsce mieliby być rewolucjonistami?

PS. Średnia emerytura resortowa wynosi około 2200. Dwa, to już niby kilka i o około 1000 zł więcej od średniej w kraju. Ale mam jakieś dziwne wrażenie, że myślisz o kwotach wyższych...
Ojciec Dyrektor (1704 punktów)
> Odnoszę wrażenie , choć polityką interesuję się niezbyt
>namiętnie, że jedynymi współczesnymi problemami Polski ( tak
>można by przynajmniej wnioskować z relacji w mediach) jest
>przeszłość agenturalna ludzi z duchowieństwa i ,,śmieszne"
>problemy z jakąś małą w skali kraju obwodnicą.Często także
>podejmowanymi kwestiami, oczywiście natury bezpieczeństwa
>narodowego są też rzekome nieślubne dzieci Andrzeja
>Leppera,potencjalne rękoczyny na głowach państw czy też
>rozważania na temat czy Pani prezydent Warszawy ma odejść
>ze stanowiska , jak mówi prawo, czy też może zostać jeżeli
>zechce.

Wytłumaczenie jest proste. Według mnie Polacy (przynajmniej większość) boi się podejmowania ważnych decyzji, takich jak budowa tarczy antyrakietowej, i uciekają w tematy błahe, proste, prozaiczne i cholernie żenujące (jak te wymienione powyżej).

> Ja , osobiście oglądam wiadomości aby się pośmiać (a
>przecież to już nie jest normalne,prawda?).

NIESTETY, nie...

>Poglądy można mieć różne ,ale chyba każdy widzi że w kraju
>dobrze nie jest.Więc może zamiast sprzeczać się nad tym
>,kto był SB (choć nie neguję potrzeby umiarkowanego
>rozrachunku)lepiej zająć się gospodarką , kulturą i oświatą

Nie nam to mów, a tym z Wiejskiej.

>Jeżeli już o oświacie mowa ,to chcę wyrazić zdziwienie
>jakie mnie ogarnia gdy słyszę ,że w stolicy odbywają się
>wiece czy też demonstracje przeciwko ministrowi
>Giertychowi.
>Co też on takiego znowu zrobił?Amnestie dla
>maturzystów?Wychowanie patriotyczne w szkołach chciał
>wprowadzić ?

Po prostu kontrowersyjny jest na tym stanowisku, a na oświacie zna się tyle, co ja na balecie...

>Naprawdę nie wiem.Owszem ,jeżeli patrzeć na
>ostatnie postulaty jego ojca w europarlamencie to
>rzeczywiście , daje to do myślenia.Lecz nie popadajmy w
>jakąś paranoję , nie dajmy się wciągnąć w nagonkę
>polityczną.

Swoją drogą, powinniśmy także obsadzać stanowiska osobami adekwatnymi do tychże, czyż nie??

>Po pierwsze to uważam ,że niemoralne jest np.odbieranie
>emerytur ludziom związanym z poprzednim aparatem
>władzy

Primo: Jak powiązanych?
Secundo: Zabrać - nie. Diametralnie obniżyć do poziomu przeciętnej emerytury - Jak najbardziej!

>normalni ludzie tacy jak teraz .Ubolewam bardzo nad tym ,że
>teraz absolutnie wszysko co związane z PRLem jest
>niepoprawne politycznie.Dziś walka z przeszłością
>przerodziła się w zabieg poltyczny podnoszący notowania ,
>to smutne ale niestety prawdziwe.

I w ten oto sposób historia stała się bronią polityczną, za pomocą której władza niszczy własny kraj (czyt. zajmują się bzdurami, zamiast naprawdę skupić się na tematach poważnych i wręcz newralgicznych).

>Chciałbym poznać opinie ludzi na temat jakości polityki w
>Polsce .

Samo znaczenie słowa "polityka" jest w naszym kraju wypaczone i skrzywione. Nic dziwnego, skoro na mównicę każdy "wsiok" może się dostać i wygadywać co tylko chce! W krajach bardziej cywilizowanych za takie rzeczy, które np. Lepper wypowiada publicznie i w mediach politycy płacą słone kary i muszą publicznie wyrazić skruchę! Jeszcze wiele wody w rzekach upłynie, zanim u nas polityka osiągnie taki poziom...

Nie polemizuj nigdy z idiotą! Najpierw ściągnie Cię na swój poziom, a później zniszczy doświadczeniem.
LEGION (3161 punktów)
> Ja , osobiście oglądam wiadomości aby się pośmiać (a
>przecież to już nie jest normalne,prawda?).

To jest właśnie przejaw zdrowia. Martwić się można będzie, jak zaczniesz brać tych oszołomów na poważnie. Będzie to bowiem znaczyło, że jesteś Im podobny.

NIE KLIKAĆ
Sycz (227 punktów)

> Ja , osobiście oglądam wiadomości aby się pośmiać (a
>przecież to już nie jest normalne,prawda?).

No to witaj w klubie "nienormalnych"

Beirut

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365