Racjonalista - Strona głównaDo treści
Pozew przeciwko państwu polskiemu

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
02-03-2007 18:06Szczepanik (821 punktów)Pozew przeciwko państwu polskiemu
Czy może ktoś wie czy państwo polskie zostało pozwane za:
-finansowanie kościoła ze środków publicznych,
-syskryminację niekatolików.
Jeśli nie to czy ktoś wie jakie są szanse wniesienia takiego pozwu np. do Strasburga i jakie wygrania takiej sprawy?
Ciekaw jestem jakie byłyby koszty prowadzenia takiej sprawy przez "rozsądną" kancelarię prawną?
A może PSR powinno taki pozew wnieść?
Pozdrawiam Jarek
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

$kRz@tEi$tK@ (5585 punktów)
Masz rację. Nie wiedziałam, że finansują kościoły ze środków publicznych, ale jeśli mogę Ci wierzyć to w pełni Cię popieram. Można by stworzyć jakąś ankietę, na której podpisy składaliby niekatolicy, aby wykonać taki proces. Nie płacimy podatków po to żeby wierzący siedzieli sobie w cieplutkim kościółku tylko, żyby były w końcu równe drogi.

"...cóż szczęście dać może nietrwałe, skoro snem jest całe..."
LEGION (3161 punktów)
Chyba nie mamy większych szans.

Udowodnić ogólną dyskryminację ateistów będzie raczej trudno. Pojedyncze przypadki-może, ale to raczej nie państwo sądzone będzie tylko poszczególne instytucje i organizacje.

Co do wydawania kasy, wszystko zazwyczaj dzieje się w ramach ustalonych przez prawo. Więc i tu nie bardzo jest sie do czego przyczepić.
Ale nie jestem prawnikiem, więc mogę się mylić.

NIE KLIKAĆ
Zyga (1539 punktów)
>Czy może ktoś wie czy państwo polskie zostało pozwane
>za:
>-finansowanie kościoła ze środków publicznych,

Czekam aż ktoś się tym zajmie.
Mi troszkę brak doświadczenia na tym polu.

>-syskryminację niekatolików.

Nie ma chyba co sie denerwować.

>Jeśli nie to czy ktoś wie jakie są szanse wniesienia
>takiego pozwu np. do Strasburga i jakie wygrania takiej
>sprawy?
>Ciekaw jestem jakie byłyby koszty prowadzenia takiej sprawy
>przez "rozsądną" kancelarię prawną?
>A może PSR powinno taki pozew wnieść?

Finansowanie przedsięwzięcia - chętnie wspomogę kilkoma złociszami.
Niklas (31 punktów)
>Czy może ktoś wie czy państwo polskie zostało pozwane
>za:
Wydaje mi się, że wiem: nie.

Kto by to miał zrobić skoro większość władzy w Polsce to katolicy, a prezydent
w przemówieniu gloryfikuje katolicyzm. Jako -przecież- głowa państwa a nie kościoła.
Jeszcze pragnę tylko zaznaczyć ze żal się robi jak tych 'żądowców' za doktryną np. KK. widzę. Tylko słowa. To się nazywa 'światopogląd'. Mogą przecież powiedzieć oficjalnie gdzie mają Boga. A co, się nie chce bo opadnie?

>-finansowanie kościoła ze środków publicznych,
Prawda. Głównie, oczywiście, Katolickiego (Świątynia Opatrzności - 40mln bodaj).
>-syskryminację niekatolików.
Bo trzeba się NAWRACAĆ. Oj Ty niedobry Ty...
>Jeśli nie to czy ktoś wie jakie są szanse wniesienia
>takiego pozwu np. do Strasburga i jakie wygrania takiej
>sprawy?
Uważam że sprawa jest z góry wygrana, niestety nie jestem biegły w temacie na tyle. Osobiście nie mieści mi się w głowie jak KK można budować, a inne religie pozostawiać sobie.
O ateizmie i różnych poglądach, nawet nie wspominając...
>Ciekaw jestem jakie byłyby koszty prowadzenia takiej sprawy
>przez "rozsądną" kancelarię prawną?

Ja też:D
Sycz (227 punktów)
>Czy może ktoś wie czy państwo polskie zostało pozwane
>za:
>-finansowanie kościoła ze środków publicznych,

No a jak można pozwać państwo kościelne za to, że buduje kościoły.
Ja raczej się pytam, czy istnieje możliwość wypisania się z takiego państwa?

Beirut
LEGION (3161 punktów)
>Ja raczej się pytam, czy istnieje możliwość wypisania się z takiego państwa?

A co za problem zrzec się obywatelstwa?

NIE KLIKAĆ
Sycz (227 punktów)

>A co za problem zrzec się obywatelstwa?

No właśnie wydaje mi się, że jest problem. Trzeba mieć jakieś inne.

Beirut
LEGION (3161 punktów)
>>A co za problem zrzec się obywatelstwa?
>No właśnie wydaje mi się, że jest problem. Trzeba mieć jakieś

Jesteś pewien? Znasz regulacje prawne? W której ustawie tak stoi? Bo ja tylko tyle znalazłem.
ustawa z dnia 15 lutego 1962 r.o obywatelstwie polskim.


NIE KLIKAĆ
Sycz (227 punktów)
>Jesteś pewien? Znasz regulacje prawne? W której ustawie tak stoi? Bo ja tylko tyle znalazłem.

No to masz tu coś nowszego.
To tylko projekt Senatu, ale i tak droga prawna wygląda podobnie.
www.senat.gov.pl/K4/DOK/DR/100/146.HTM
Miłej lektury

A to z Warmińsko-Mazurskiego:
Wymagane dokumenty
Obywatel polski ubiegający się o wyrażenie zgody na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego na mocy postanowienia Prezydenta RP składa:

wniosek z aktualną fotografią, wniosek można pobrać,

szczegółowy życiorys,

>dokument stwierdzający posiadanie obywatelstwa innego państwa lub przyrzeczenie jego nadania, wydany przez właściwy organ państwa, którego jest obywatelem lub o którego obywatelstwo występuje,

kopia ważnego dokumentu potwierdzającego tożsamość i obywatelstwo (polski dowód osobisty lub paszport),

skrócony odpis aktu urodzenia,

skrócony odpis aktu małżeństwa lub inny dokument określający stan cywilny,

oświadczenie o zrzeczeniu się obywatelstwa polskiego,

oświadczenie, że przeciwko wnioskodawcy nie toczy się postępowanie sądowe,

poświadczenie zameldowania wydane przez referat d/s ewidencji ludności.

UWAGA

Dokument wydany w języku obcym składa się wraz z jego tłumaczeniem na język polski sporządzonym przez tłumacza przysięgłego.

Dokumenty wymienione w punktach: 5,6 powinny być dołączone w oryginałach.

Dokumenty wymienione w punktach 1,2,7,8 powinny być sporządzone własnoręcznie w języku polskim.



Do wniosku o wyrażenie zgody na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego obejmującego małoletnie dziecko należy dołączyć:

- jeżeli o wyrażenie zgody na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego ubiegają się oboje rodzice - odpis aktu urodzenia dziecka wydany przez polski Urząd Stanu Cywilnego,

- jeżeli o wyrażenie zgody na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego ubiega się jedno z rodziców - dołączyć należy odpis aktu urodzenia dziecka oraz pisemne oświadczenie o wyrażeniu zgody drugiego z rodziców na utratę przez dziecko obywatelstwa polskiego. Oświadczenie o wyrażeniu zgody składa się przed pracownikiem Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców przyjmującym wniosek.

- jeżeli dziecko ukończyło 16 lat należy obok odpisu aktu urodzenia dołączyć pisemne oświadczenie dziecka o wyrażeniu zgody na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego.

Opłaty
Do wniosku o nadanie obywatelstwa polskiego należy załączyć opłaty skarbowe za poświadczenie zgodności kopii dokumentu z jego oryginałem - 5 zł, od każdej pełnej lub zaczętej stronicy.

Opłaty skarbowe można uiścić:

1. w kasie Urzędu Miasta Olsztyn, pok. nr 5 (parter), Pl. Jana Pawła II w godz.:
Poniedziałek 800 - 1600, wtorek - piątek 730 - 1530.

2. na rachunek Urzędu Miasta Olsztyn: PEKAO S.A. I O w Olsztynie, konto nr
12124015901111000014652369 z tytułu "opłata skarbowa"

3. bezpośrednio w placówce banku PEKAO S.A. w Olsztynie, ul. 1 Maja 10.



Podstawa prawna
1. Ustawa z dnia 15 lutego1962 r. o obywatelstwie polskim(tekst jedn. Dz. U. z 200o r. Nr 28, poz. 353 ze zmianami)

2. Rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 14 marca 2000 r. w sprawie szczegółowego trybu postępowania w sprawach o nadanie lub wyrażenie zgody na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego oraz wzorów zaświadczeń i wniosków (Dz. U. Z 2000 r. Nr 18, poz. 231).



Beirut
LEGION (3161 punktów)
No to uczmy się języków...

NIE KLIKAĆ
Sycz (227 punktów)
>No to uczmy się języków...

Całkiem niezła puenta


Beirut
Gosia (9452 punktów)
>No to uczmy się języków...

A po co? Jak tak dalej wszystko będzie się toczyć, to staniemy się większością w ościennych krainach i wprowadzenie polskiego jako języka urzędowego będzie po prostu życiową koniecznością.

Pozdrawiam.
LEGION (3161 punktów)
>A po co? Jak tak dalej wszystko będzie się toczyć, to staniemy się większością w ościennych krainach i wprowadzenie polskiego jako języka urzędowego będzie po prostu życiową koniecznością.

Obserwując zerowy, w porywach ujemny, przyrost naturalny Polaków... To se ne da.

NIE KLIKAĆ
Volrath (3440 punktów)
>Obserwując zerowy, w porywach ujemny, przyrost naturalny Polaków... To se ne da.

Ujemny u nas w kraju, nie wiadomo czy za granicą nie rozmnażamy się skuteczniej

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365