Racjonalista - Strona głównaDo treści
Komentarze dotyczące Biblii

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Religie
NapisanoAutorTytuł
17-12-2006 12:03Zbigniew ChorążyKomentarze dotyczące Biblii
Nadszedł już czas, aby bardziej refleksyjnie spojrzeć na twórczość literacką dotyczącą tematyki religijnej na stronach internetowych. A mówiąc dokładniej sprawa ma dotyczyć wszelkiego rodzaju komentarzy dotyczących tekstów biblijnych.
Mam pełną świadomość diametralnie różnego podejścia autorów tych komentarzy. Zapewne jest to zjawisko normalne, wynikające z osobowości i preferowanego światopoglądu autora. Nie da się jednak ukryć faktu, że komentarze do tekstów biblijnych mają czasem mniej lub bardziej ukryty cel. Jedne prezentują rzeczywisty stosunek autora, albo aprobujący, albo krytyczny. Inne komentarze są tylko nośnikiem do prowadzenia gier językowych. Odnosi się wtedy wrażenie, że zasadniczy temat religijny, jest sprawą poboczną.
Stanowczo odrzucam gry językowe jako sposób prowadzenia polemiki na łamach Internetu. Na pewno nie będę w nich uczestniczył z powodów zasadniczych.
Moje komentarze do tekstu biblijnego zamieszczane w artykułach lub polemikach zawierają mój rzeczywisty stosunek do treści biblijnych w zakresie faktów. Są one wyłącznie propozycją dla czytelnika słabo zorientowanego w biblijnej tematyce i chcącego poszerzyć swoją wiedzę. Moja twórczość celowo pisana jest językiem zrozumiałym nawet dla tych, którzy mają słabe obycie z literaturą. Myślowe skróty w moich prezentacjach, choć nie zamierzone, z pewnością wymuszają własny udział myślowy czytelnika.
Moje komentarze nie mają mieć charakteru antyreligijnego, ponieważ nie mam w sobie takiego nastawienia ani takiej potrzeby. Jeżeli tak są odbierane, to przepraszam za niezamierzony efekt. Uważam, że jak ktoś chce mieć nastawienie religijne, to moje artykuły tego nie zmienią. Bezcelowe jest zatem atakowanie mojego rozumowania i jego prezentacji przy użyciu podstępnych metod filozoficznych, logicznych, językowych, i wszelkich innych tego typu.
Adwersarze poglądów racjonalistycznych słuszniej by zrobili, prezentując jak potrafią najlepiej, ścisły komentarz własny do tekstu biblijnego. Czytelnik powinien mieć jasno zaprezentowane możliwości wyboru. Niektórzy autorzy tak rzeczywiście robią. Moim zdaniem należą do nich Włodzimierz Bednarski i Tomasz Świątkowski. Niewykluczone, że istotny wpływ na takie podejście ma wysoki poziom ich kultury osobistej.
Nigdy nie posłużyłem się argumentem, że tylko ja mam rację, co mi niektórzy usilnie wmawiają. Natomiast nie widzę nic złego w jasnym prezentowaniu mojej interpretacji biblijnych faktów. Podobno z tych samych przesłanek możliwe jest budowanie nawet przeciwnych sobie wniosków. Tak twierdzą niektórzy filozofowie. Możliwe. Widocznie ma na to wpływ wbudowany w świadomość określony światopogląd.
Światopogląd racjonalistyczny będzie używał do własnego wyrażenia się narzędzi racjonalistycznych. I jest to zupełnie prawidłowe, bo przecież naturalne. A nawet kiedy racjonalista użyje narzędzia w postaci "konwencji biblijnej", to wyłącznie po to, aby łatwiej zaprezentować własny pogląd.
Jest wśród autorów komentarzy biblijnych specyficzna grupa publicystów - prawda, że bardzo nieliczna. Są to wojujący " na śmieć i życie" autorzy, którzy na pierwszym miejscu stawiają walkę, potem długo, długo nic, a na samym końcu zasadniczy temat kontrowersji. W tej walce stosują wszelkiego rodzaju "broń", nie stroniąc wcale od sposobów wywodzących się z najgłębszego dna ludzkiej natury. Niektórym czytelnikom, aprobującym zasadę "walki o byt", przeniesioną ze świata zwierząt, taki rodzaj polemiki zupełnie odpowiada. Wydaje mi się, że jednak żyjemy już w ucywilizowanym świecie, w którym takie postawy należy potępiać, a przynajmniej ignorować.
Na potrzeby tego artykułu będę tych autorów nazywał złoczyńcami, ponieważ w moim przekonaniu czynią oni wiele zła zarówno dla języka, dla prezentowanego tematu, dla zasad przyzwoitości, dla wielu innych zasad, a w końcu również dla ogólnie pojmowanych zasad kultury.
Jakie są efekty takiej działalności w odbiorze czytelników? Jeden z nich wyraził w Internecie swoją opinię o komentarzu złoczyńcy:
"podziwiam komentarze p. X, ale nie rozumiem dlaczego Panu chce się tyle pisać. Broni Pan Prawdy? skołowaciałem zupełnie i nic nie wiem."
Stało się tak dlatego, że forma komentarza złoczyńcy zawładnęła treścią. Zasadniczy cel poszerzenia wiedzy czytelnika został perfidnie zniweczony. A może o to właśnie złoczyńcy chodziło. Może tak mało "prawdy katolickiej" ma do zaprezentowania złoczyńca, że zmuszony był użyć zamiennika w postaci tworu własnej powierzchownej erudycji, bogato okraszonego inwektywami.
Takiego złoczyńcę wcale nie interesuje opinia czytelników ani też ich potrzeba wiedzy. On się pasjonuje nękaniem oponenta na wszystkie możliwe sposoby. Misternie utkaną polemiczną intrygę umiejętnie, acz bezczelnie obraca przeciw oponentowi i w ten sposób rujnuje wszelkie jego próby rzetelnej polemiki. Rzeczywiście trzeba być potomkiem diabła, aby zdobyć się na takie szalbierstwo. Słownikowe określenie "kabotyn" to chyba jedna z delikatniejszych ocen osobowości takiego złoczyńcy.
A w ogóle to dziwna sprawa, że na witrynie Racjonalista.pl toleruje się publikowanie chamstwa rzekomych apologetów wiary chrześcijańskiej w sytuacji, kiedy racjonaliści nie wchodzą ze swoimi poglądami na witryny katolickie. A może wchodzą, ale szybko są wycinani?

placownik (17853 punktów)

>A w ogóle to dziwna sprawa, że na witrynie Racjonalista.pl toleruje się publikowanie chamstwa rzekomych apologetów wiary chrześcijańskiej

   Możliwość obserwowania wyżyn, na jakie wzbija się myśl apologetyczna w wykonaniu apologety złoczyńcy powinna skłaniać nas do przymykania oka na formę jego wypowiedzi.

   Rozważania na temat walorów lotnych parki gołębi, którym było dane znaleźć się na pokładzie biblijnej Arki, są warte każdych pieniędzy!

   Pozdrawiam

Niech strój słów podkreśla urodę myśli
DawidKarolkievitz (984 punktów)

>   Rozważania na temat walorów lotnych parki gołębi, którym było dane znaleźć się na pokładzie biblijnej Arki, są warte każdych pieniędzy!

rock'n'roll

"nie jest źle myśleć, że istnieje jakiś układ,
niebezpiecznie jest uważać,
że nie istnieje żaden"
Karolkiewicz
Andrzej Bogusławski (52275 punktów)
@@@

>A w ogóle to dziwna sprawa, że na witrynie Racjonalista.pl toleruje się publikowanie chamstwa rzekomych apologetów wiary chrześcijańskiej w sytuacji, kiedy racjonaliści nie
>wchodzą ze swoimi poglądami na witryny katolickie. A może wchodzą, ale szybko są wycinani?

Prawa gościa, są ważnymi prawami. Mnie bardziej boli zacietrzewienie i chamstwo ze strony niby-racjonalistów, a przecież nikt nie zaprzeczy, że wiele jest tego na naszej stronie. Prostacka głupota, która najbardziej mnie irytuje, też - naszym kochanym atyklerykałom - się zdarza.

Szanowny Panie Zbigniewie, z wiarą nie ma dyskusji. Z kim i o czym, chciałby Pan dyskutować na katolickich witrynach? Bardziej samodzielnie myślący chrześcijanie - mający jakieś wątpliwości, zadający sobie jakieś pytania - przychodzą porozmawiać do nas.
Póki na to nam pozwolą - nie obrażają nas zbyt brutalnie - szanujmy ich. By przyjść do nas potrzebna jest albo duża głupota (i wtedy jest tylko epitetowanie), albo spora odwaga.

>Stanowczo odrzucam gry językowe jako sposób prowadzenia polemiki na łamach Internetu. Na pewno nie będę w nich uczestniczył z powodów zasadniczych.
Zgadzam całkowicie się z Panem, a już tyle razy dałem się złapać i wciągnąć w głupią dyskusję. Sukcesów nam obu, na polu "nieuczestniczenia" życzę.

I mimo że, nie do mnie głównie kieruje Pan swoją publicystykę:
>Są one wyłącznie propozycją dla czytelnika słabo zorientowanego w biblijnej tematyce i chcącego poszerzyć swoją wiedzę.
To czytam Pana ze sporym zainteresowaniem, gdyż przypomina mi Pan jakieś treści lub jest Pan dla mnie, jakąś inspiracją do nowych przemyśleń.(Choć znam, jako tako Biblię i trochę biblistykę, to sam biblistą nie jestem.) Dziękuję.


Serdecznie pozdrawiam

Wróć do listy wątków działu Religie

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365