Arturo Marquez jest meksykańskim kompozytorem. W swoich utworach nawiązuje do motywów i stylistyki zaczerpniętych z muzyki ludowej Kuby, Meksyku i innych państw latynoamerykańskich. Jego największy sukces to cykl 8 krótkich kompozycji - danzonów, bazujących na formie tańca kubańskiego, który rozwinał się z habanery. A z tej ósemki jak wyżej - absolutną perłą, dzierżącą niekwestionowany prymat pierwszeństwa jest " Conga del Fuego -"Taniec Ognia". Jego tony są rozszalałe, frenetyczne, pełne napięcia i podniety. Równocześnie daje się w fakturze utworu wyodrębnić jakaś nuta wyciszenia i melancholii - tylko po to żeby po chwili burzliwe, pełne rozpasanej furii rytmy conga zawładnęły naszymi emocjami i wyobraźnią. Conga del Fuego to hymn ku czci radości. Radości z bycia, z istnienia, z możliwości doświadczania rzeczywistoći tu i teraz. Polecam w szczególności wielbicielom latynoskich rytmów. I jeszcze jedna konieczna uwaga. Jak słuchać "Conga" - to tylko w wykonaniu Orkiestry im. Szymona Bolivara z Wenezuelii - pod dyrekcją Gustavo Dudamela. www.youtube.com/watch?v=WOAGAZIsieQ |