Racjonalista - Strona głównaDo treści
Ranczo

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Kościół i antyklerykalizm
NapisanoAutorTytuł
01-06-2008 21:04Atlantis (1733 punktów)
(zablokowany)
Ranczo
Co sądzicie o tym serialu? Może i miejscami to śmieszne, ale na niektóe sceny to ja patrzeć nie mogę. Kompletna propaganda...
Niby sympatyczny ksiądz proboszcz, który na dobrą sprawę panuje nad swoimi parafianami wtrącając się w każdy aspekt ich życia. Gdy zobaczyłem piękny przykład szantażu emocjonalnego mającego wymusić na pewnej dziewczynie "ślub z ojcem jej dziecka" zwyczajnie ręce mi opadły - z uwagi na kontekst sceny, który był jasny, z ekranu wprost promieniował komunikat: "No popatrzcie jaki ten proboszcz sprytny przy sprowadzaniu zbłąkanej owieczki na właściwą drogę"...

Heh... Nie wyobrażam sobie gorszego koszmaru w okolicy, niż kapłan z poczuciem misji, chcący uszczęśliwić parafian poprzez likwidację wszystkich "wolnych związków" w terenie pod jego jurysdykcją.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

aenigma (455 punktów)
Ech... jaki kraj, takie seriale...


god is real... unless explicitly declared integer ;]
kulka_na_mole (20109 punktów)
(zablokowany)
Widziałem jeden odcinek tego serialu. W pamięć zapadła mi scena, w której trzech miejscowych pijaczków siedząc na ławce przed sklepem i popijając piffko deliberuje nad różnymi zagadnieniami wysokiej rangi. Jeden z bohaterów rzuca pytanie "Ile można wytrzymać bez picia, gdy się pije?" Drugi powiada, że słyszał, iż wielbłąd potrafi wytrzymać bez picia nawet tydzień, ale to z choroby tak ma. "Jak to z choroby?" Pyta pierwszy jegomość. "Bo on garba ma." odpowiada ten biegły w zoologii zwierząt pustynnych.

PS Nijak się to nie ma do tematu budzącej grozę propagandy katolickiej szerzącej się w serialu, ale ta scenka wydała mi się zabawna, więc o niej wspomniałem. Czasem warto zdjąć zbroję niezłomnego rycerza walczącego z panoszącym się w Polsce katolicyzmem i po prostu się uśmiechnąć
enfant (64444 punktów)
Jestem szczerze zdumiony waszymi wnioskami.

Co prawda, nie obejrzałem ani jednego odcinka w całości, ale z tego co widziałem to ten proboszcz jest przedstawiony bardzo negatywnie.

Może mylę seriale, ale ten w którym gra Żak jest raczej przeciwieństwem 'Plebanii'.

-?-
Atlantis (1733 punktów)
(zablokowany)
Co prawda widziałem kilka odc., ale właśnie proboszcz tam jest raczej pozytywnym bohaterem. Negatywnie był przedstawiony pewien ksiądz fanatyk, który prawie chciał palić na stosie za życie bez ślubu.
Smutne jest to, że w polskim serialu nie piętnuje się tego, że w ogóle ktoś po chamsku wchodzi z butami do cudzej sypialni, bez względu na to jak delikatnie to robi, a wręcz wchodzenie po cichu i delikatnie przedstawia się w pozytywnym świetle.

Serial może i zabawny (paru znajomych ogląda) ale mnie takie wątki z miejsca odrzucają...
enfant (64444 punktów)
To pewnie z tym fanatykiem pomyliłem.
Jak już pisałem, nie obejrzałem odcinka w całości. I chyba nie mam zamiaru.

-?-
Toma Cruz (390 punktów)
>Co sądzicie o tym serialu?
Uważam, że kręcenie takich seriali to strata czasu. Uważam też, że oglądanie ich to również strata czasu. Czy one coś wnoszą do życia? Do mojego nic nie wnoszą, a więc ich nie oglądam. Chyba, że kogoś raduje widok ulubionego aktora i sprawia mu to przyjemność.

>Niby sympatyczny ksiądz proboszcz,
Nie spotkałem się jeszcze z sympatycznym proboszczem. Każdy z nich, świadom posiadanej władzy, byłby skory zabić wszystkich tych, którzy mu się przeciwstawiają.
Mój znajomy, katolik pełną gębą, szanujący niewierzących i innowierców, miał wziąć ślub ze swoją ukochaną. Gdy proboszcz parafi w której wychowała się ukochana mego przyjaciela dowiedział się, że chcą wziąć ślub w innej parafii, zaczął ich obrażać i oskarżać o bezbożność i tego typu wykroczenia przeciw prawu bożemu i kanonicznemu. Wnioskuję, że zależało mu na kolejnych pieniążkach, których i tak ma już za dużo.
02-06-2008 13:36 
 Ocena 2 na 2
Satyr (4285 punktów)
>Nie spotkałem się jeszcze z sympatycznym proboszczem. Każdy z nich, świadom posiadanej władzy, byłby skory zabić wszystkich tych, którzy mu się przeciwstawiają.

Każdy chciałby zabić? Kwantyfikator ogólny? Zabić? Hehe, widzę, że kolega ma uformowany schemacik przez który patrzy na rzeczywistość. Szkoda, że on pozwala widzieć tylko czerń i biel. Proponuję odstawienie prasy antyklerykalnej, bo przyjmowana w zbyt dużych dawkach grozi zaburzeniami A teraz najlepsze, proszę łyknąć coś na uspokojenie: ja znam kilku sympatycznych (niesympatycznych też) proboszczów! Tym samych zniszczyłem Twój fałszywy obraz rzeczywistości

Rzeczywistość taka czarno-biała nie jest, wszędzie miesza się jedno z drugim.
02-06-2008 17:03 
 Ocena 1 na 1
Toma Cruz (390 punktów)
Drogi Satrze. Pisałem o tych proboszczach, których ja znam, a nie o wszytkich możliwych. Nie jestem żadnym napalonym antyklerykałem, a czytając niektóre strony internetowe o zabarwieniu antyklerykalnym aż mnie ściska. Głupoty tam ludzie wypisują. "Zabić"-to miała być poniekąd taka mała ironia. Szkoda, że nie została w pełni zrozumiana.
Muszę się też przyznać do popełnionego przeze mnie błędu, który to polega na pominięciu proboszcza mojej parafii. Toż to ale wstyd. Ten jest dobrym, choć skąpym człowiekiem.
Nie, nie uogólniałem. Jakbym mógł, jeśli wszystkich nie znam. Nie polegam na schematach i stereotypach wykreowanych przez niekompetentnych ludzi.
Tak więc pozdrów swoich znajomych proboszczów
02-06-2008 18:33 
 Ocena 1 na 1
Satyr (4285 punktów)
>"Zabić"-to miała być poniekąd taka mała ironia. Szkoda, że nie została w pełni zrozumiana.

Chyba dziś za gorąco i mój umysł nie pracuje jak powienien

Pozdrawiam.
Toma Cruz (390 punktów)
Rozumiem Twoją fatalną sytuację i dlatego nie będę wyciągał z tego zajścia jednostronnych wniosków, które zapewne zaszkodziły by Twojej reputacji
Pozdrawiam
JATO (Jarosław Tomczyk) (2644 punktów)
>Co sądzicie o tym serialu?
A możesz patrzeć na takie dzieła jak "Plebania", "Klan", "M jak miłość" i parę równie udanych i "wielkich" dzieł?. Nie? To dlaczego masz patrzeć na "Ranczo"?
JATO


Zasada wyjaśniania Conrada: Wszystko co powiesz, zostanie ocenione przez innych , zupełnie sprzecznie z twoimi intencjami.
krzat (123 punktów)
A co, może prawdziwy racjonalista ma oglądać tylko dokumenty Dawkinsa? Ranczo to serial komediowy, ocenianie go pod kątem ideologicznym zakrawa na śmieszność.
02-06-2008 19:20 
 Ocena 2 na 2
Atlantis (1733 punktów)
(zablokowany)
>A co, może prawdziwy racjonalista ma oglądać tylko dokumenty Dawkinsa? Ranczo to serial komediowy, ocenianie go pod kątem ideologicznym zakrawa na śmieszność.

Tak, serial komediowy - nawet śmieszny.
Z tym, że miejscami do bólu nasiąknięty pewnymi treściami, tłumaczącymi i usprawiedliwiającymi ingerencję kleru w najbardziej intymne aspekty życia.
krzat (123 punktów)
A ten zły wikary też to usprawiedliwia?
Atlantis (1733 punktów)
(zablokowany)
>A ten zły wikary też to usprawiedliwia?

Hmm... Różnica jest taka:
Działania wikarego można określić hasłem: "Ja ich wszystkich publicznie napiętnuje za to życie w nieczystości!"
Działania proboszcza przybierają inny kształt: "Ja ich wszystkich zaraz pożenię! Skończy się to życie w wolnych związkach!"

W jednym i drugim przypadku mamy dość brutalną ingerencję w intymne sprawy mieszkańców wioski, proboszcz posługuje się nawet emocjonalnymi szantażami, a serialu kreowany jest na tego dobrego - bo on nie krzyczy z ambony, a jedynie sprawnie manipuluje ludźmi.

Chodzi mi jedynie o to, że jak widać w Polsce wystarczy założyć sutannę, żeby wchodzenie z butami w sferę cudzej prywatności nie było rzeczą naganną, ale miało wręcz pozytywny kontekst. Może to tylko serial, ale jakże oddaje mentalność Polaków...
Elżbieta (225 punktów)

>Tak, serial komediowy - nawet śmieszny.
>Z tym, że miejscami do bólu nasiąknięty pewnymi treściami, tłumaczącymi i usprawiedliwiającymi ingerencję kleru w najbardziej intymne aspekty życia.

Też lubię ten serial. Mają powstać dalsze odcinki. Ale wydaje mi sie, że on nic nie usprawiedliwia. On ośmiesza. I taka jest jego rola.
stilb (1323 punktów)
Tej dziewczynie nie pomogło nawet wykształcenie i tak ulękła się boga ukrytego w kapłanie. Próba złamania przysięgi przez "Hadziuka", i teks jego kompanów "trzeba było przysięgać świętemu a nie najjaśniejszej panience, wtedy przysięga mniej wiążąca" chyba to tak leciało.
W tym serialu pokazano wyższość kleru nad swoimi parafianami, nie ważne czyś wykształcony czy ciemny i tak ci dadzą rady!
Elżbieta (225 punktów)
>Tej dziewczynie nie pomogło nawet wykształcenie i tak ulękła się boga ukrytego w kapłanie. Próba złamania przysięgi przez "Hadziuka", i teks jego kompanów "trzeba było przysięgać świętemu a nie najjaśniejszej panience, wtedy przysięga mniej wiążąca" chyba to tak leciało.
>W tym serialu pokazano wyższość kleru nad swoimi parafianami, nie ważne czyś wykształcony czy ciemny i tak ci dadzą rady!

I tu, jak mi sie wydaje pokazany jest niestety niechlubny, obrazek naszego zapyziałego społeczeństwa. I tu przypominają mi sie słowa posła Kurskiego: Naród jest głupi, naród to kupi".
Cóż! Jesteśmy tacy, jacy jesteśmy.
sztejkat (4743 punktów)
Moim zdaniem serial jest w miarę wyważony. A przede wszystkim nie ucieka od tego rodzaju problemów. I proboszcz nie jest idealy, i władza, i miejscowi ludzie. Wprowadzona "amerykanka" reprezentuje mniej więcej to co my tutaj. I jakoś w kaszę za bardzo sobie dmuchać nie pozwala ani księdzu, ani władzy, ani okolicznym mieszkańcom.

A że serial nie zawsze bywa lekki i przyjemny?

A życie bywa?

I tak jest to jeden z bardziej "pozytywnych" w sensie ogólnego przekazu seriali.

Tomasz Sztejka
Elżbieta (225 punktów)

>A że serial nie zawsze bywa lekki i przyjemny?

Ależ on jest lekki i przyjemny. Pokazuje przy okazji naszą głupotę, ale na to nie ma rady.

Wróć do listy wątków działu Kościół i antyklerykalizm
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365