Racjonalista - Strona głównaDo treści
Kreacje szatana

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » ABC Racjonalisty
NapisanoAutorTytuł
09-12-2006 22:07gglonKreacje szatana
Witam,
Ostatnio dostaliśmy na l.poskiego temat pt. Kreacje szatana na pdstawie 4 źródeł kultury. Niestety nie mam umysłu humanisty i nie zrozumiałem do końca o co chodzi. Co to są kreacje szatana? Ja uważam, że szatan jest "uosobieniem, umaterializowaniem?" zła i pisząc o jego kreacjach, zwracamy uwagę m.in. na to, co ludzie uważają za złe. Czy mam rację?
Bowiem wg mojego nauczyciela w filmie "Cześć Tereska" nie ma kracji szatana, tylko jest zło. A szatan nie równa się zło.

Vendetta (62 punktów)
Twoim zadaniem jest opisać (nie napisane jest o co chodzi więc wnioskuję, iż to jakieś wypracowanie) sposoby przestawiania szatana tzn. kim jest, jaki jest, jego zachowanie, cechy charakteru, jak go inni postrzegają. No zwykła charakterystyka postaci plus wnioski oczywiście. Pamiętaj o tym, że gdy wymieniasz jakąś cechę to zawsze musisz podać przykład.
Łysuniec (221 punktów)
>Witam,
>Ostatnio dostaliśmy na l.poskiego temat pt. Kreacje
>szatana na pdstawie 4 źródeł kultury
.
miałem kiedys podobny tema, bardzo fajny, może zacznij pisać

>Niestety no nie mam
>umysłu humanisty i nie zrozumiałem do końca o co chodzi. Co
>to są kreacje szatana?
rzeczywiście niestety, nie jest to jednak wytłumaczenie, ludzie o braku umiejętności analitycznych też muszą rozwiązywać zadania z matematyki, dlatego chodzisz do szkoły aby się nauczyć. a jeżeli chodzi o kreacje szatana, to jeżeli czytesz lektury to od razu znajdziesz odwołanie do wielu lektur i o to w tym chodzi, bo to lekcja polskiego (ja zacząłbym oczywiście od mistrza i małgorzaty, giaura, i wierszy baudelaira, micińskiego i leśmiana

>Ja uważam, że szatan jest
>"uosobieniem, umaterializowaniem?" zła i pisząc o jego
>kreacjach, zwracamy uwagę m.in. na to, co ludzie uważają za
>złe. Czy mam rację?

może masz, może nie nie poznałem nikogo takiego więc ci nie powiem

>Bowiem wg mojego nauczyciela w filmie "Cześć Tereska" nie
>ma kracji szatana, tylko jest zło. A szatan nie równa się
>zło.

czy w "cześć tereska" pojawia się postać szatana??? kto pyta nie błądzi ale lepiej na razie skup się na pracy i lekcjach.


battlehorn
gglon
> sposoby przestawiania szatana tzn. kim jest, jaki jest, >jego zachowanie, cechy charakteru, jak go inni postrzegają. >No zwykła charakterystyka postaci plus wnioski oczywiście. >Pamiętaj o tym, że gdy wymieniasz jakąś cechę to zawsze >musisz podać przykład.
>

I tak też zrobiłem dla 3 pierwszych źródeł. I wszystko byłoby ok. gdyby nie moje "genialne" pomysły.

1. słowo klucz - szatan
Doszedłem bowiem do wniosku, iż jedynie w Biblii szatan musi być nazwany po imieniu i wyraźnie skontrastowany z jego przeciwieństwem. Natomiast inne, późniejsze publikacje mogą się opierać na definicji św. Księgi. A z niej wynika, że szatan to duch zła, naczelna jego personifikacja oraz jego sprawca.

2. kreacje
to też jest, wbrew pozorom, bardzo istotne słowo. W słowniku znajdziemy 3 jego znaczenia: 1. rola w filmie lub w sztuce teatralnej, zagrana przez aktora w sposób oryginalny; 2. elegancki strój; 3. akt tworzenia czegoś, zwykle dzieła sztuki; też: wytwór tej czynności.
1.odpada, bo szatan nie jest aktorem. 2. jest bardzo wąska i daje niewielkie pole do popisu, w przypadku szatana. 3. mówi o tworzeniu i wytworze tej czynności. Czyli można napisać o tworzeniu szatana, np. w Biblii, jak i o nim samym, co daje największe możliwości.

Pisząc więc o kreacjach szatana, możemy opisać(kreacja) sprawcę zła(szatana). Nie będzie więc błędem, jeżeli scharakteryzuje np. Saurona- sprawcę zła w Władcy Pierścieni
(z tym też zgadza się mój nauczyciel). Jednak mogę też opisać ducha zła, czyli niematerialną, rozumną istotę której wytworem jest zło. Jak jednak opisać niematerialną istotę, jak nie za pośrednictwem jej czynów, czyli właśnie zła? Nie da się. A więc trzeba opisać zło, czyli czyny ducha. W ten, jedyny, sposób go charakteryzujemy czyli opiszemy jego kreacje. Kreacje Szatana.
Czyli w "Cześć Tereska" opisując zło, opisujemy jego ducha. Czyli szatana. Opisujemy szatana, a więc i jego kreacje, czyli wytwór jego stworzenia. Opisujemy kreacje szatana. I wszystko zgadza się z tematem. Mam rację?

>miałem kiedys podobny tema, bardzo fajny, może zacznij pisać
>
już napisałem. Tzn. zrobiłem prezentacje w PowerPoint.

>rzeczywiście niestety
>
w sumie, to dlaczego "niestety". Czy można powiedzieć: "niestety jesteś głupi"? Taki już jestem i już. I w sumie to cieszę się z tego, że nie jestem idealny. I chyba nie tylko ja.

>na razie skup się na pracy i lekcjach.
>
>dlatego chodzisz do szkoły aby się nauczyć
>
oczywiście zdaje sobie z tego sprawę. Sam fakt że dyskutuje o moim błedzie jest dowodem na to, że chce się uczyć. Dostałem już bowiem ocenę i nie jest zła.
Michał Aleksy Mentrak (10573 punktów)
>Dostałem już bowiem ocenę i nie jest zła.

Skoro tak, to gratuluję. Jeśli jednak napisałeś, że chcesz się czegoś nauczyć, to pozwolę sobie zauważyć, że najbliższy ideału zrozumienia tematu był Łysuniec. Dodał bym jedynie Mickiewicza (ballada "Pani Twardowska" i III Część "Dziadów") lub Słowackiego, a przede wszystkim "Fausta" Goethego.
Istotna jest również różnica w samym rozumieniu pojęć "szatan" i "diabeł" w polskiej tradycji (zwłaszcza ludowej). Bo to nie to samo.

Wcześniej napisałeś:
>2. kreacje
>to też jest, wbrew pozorom, bardzo istotne słowo. W słowniku znajdziemy 3 jego znaczenia: 1. rola w filmie lub w sztuce teatralnej, zagrana przez aktora w sposób oryginalny; 2. elegancki strój; 3. akt tworzenia czegoś, zwykle dzieła sztuki; też: wytwór tej czynności.
>1.odpada, bo szatan nie jest aktorem. 2. jest bardzo wąska i daje niewielkie pole do popisu, w przypadku szatana. 3. mówi o tworzeniu i wytworze tej czynności. Czyli można napisać o tworzeniu szatana, np. w Biblii, jak i o nim samym, co daje największe możliwości.

Tu też nie mogę się z Tobą zgodzić.
Ad 1. Nawet w Biblii szatan występuje w różnych postaciach (przybiera różne wcielenia) więc jest aktorem. I jego "grę" można oceniać właśnie jako kreację. W innych dziełach literackich (szczególnie w "Mistrzu i Małgorzacie" Bułhakowa) ten element jest jeszcze bardziej dobitnie wyeksponowany.
Ad 2. Zarówno diabeł jak i szatan w różnych utworach literackich nie występuje nago. Zawsze jest jakoś ubrany i opis jego stroju (czy ogólnie: wyglądu) jest elementem utworu. To dobrze widać na przykładzie "Pani Twardowskiej" Mickiewicza, ale i u Bułhakowa także, a może i jeszcze lepiej.
Ad 3. Tu masz rację, aczkolwiek strasznie zawężasz temat. Bowiem w takim rozumieniu kreacji szatana będzie dokładnie tyle, ilu artystów zechce zająć się tym tematem.

Reasumując. Kreacje szatana w literaturze czy sztuce, to nie opisy czynionego zła, a jeśli już, to bardzo rzadko.

Pozdrawiam.
Marcinlet
>Witam,
>Ostatnio dostaliśmy na l.poskiego temat pt. Kreacje
>szatana na pdstawie 4 źródeł kultury
. Niestety nie mam
>umysłu humanisty i nie zrozumiałem do końca o co chodzi. Co
>to są kreacje szatana?

Chodzi o to jak Szatan się ubierał. Np. w polskich baśniach przedstawiany był w surducie.
sosnowski (14 punktów)
Polecam Antoni de Mello, Diabeł, wyd. Universitas

filozof

Wróć do listy wątków działu ABC Racjonalisty

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365