Racjonalista - Strona głównaDo treści
Czym jest Jezus i wiara?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » ABC Racjonalisty
NapisanoAutorTytuł
29-12-2006 15:38Kornak (13 punktów)Czym jest Jezus i wiara?
Witam. Chciałbym dowiedzieć się czym dla was jest Jezus i wiara - jak to pojmujecie.
Wg mnie Jezus był postacią rzeczywistą, był kimś w rodzaju uzdrowiciela. Jednak z niebem miał mało wsólnego.
Chrześcijanie w latach Chrystusa byli biedni (większość) i napiętnowani przez co jeszcze bardziej potrzebowali modlitwy. Modlitwa, czyli rozmowa z własnym sumieniem, dawała im siłe.
W dniu dzisiejszym wiara w Boga występuje tylko w krajach zacofanych i biednych. Coraz mniejsza część społeczeństwa wierzy w Boga i uczęszcza do kościoła.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

wiktor13 (55 punktów)
Piramidy (kościoły) znakiem bidy. Wierzenia judeochrześciańskie (wszystkie trzy) są dobre na Bliskim Wschodzie. W Europie NIE.
Dudek (190 punktów)
Istnieją historyczne dokumenty potwierdzające istnienie Jezusa, więc mozna przyjąć ze Jezus byl postacią autentyczną.

>W dniu dzisiejszym wiara w Boga występuje tylko w krajach
>zacofanych i biednych. Coraz mniejsza część społeczeństwa
>wierzy w Boga i uczęszcza do kościoła.

W dniu dzisiejszym wiara w Boga występuje tylko w krajach
zacofanych INTELEKTUALNIE i biednych śWIATOPOGLąDOWO.
Dudek (190 punktów)
Istnieją dokumenty histor. potwierdzające istnienie Jezusa.

>W dniu dzisiejszym wiara w Boga występuje tylko w krajach
>zacofanych i biednych. Coraz mniejsza część społeczeństwa
>wierzy w Boga i uczęszcza do kościoła.

W dniu dzisiejszym wiara w Boga występuje tylko w krajach
zacofanych INTELEKTUALNIE i biednych śWIATOPGLąDOWO.
Dudek (190 punktów)

>Wg mnie Jezus był postacią rzeczywistą, był kimś w rodzaju
>uzdrowiciela. Jednak z niebem miał mało wsólnego.

   Istnieją dokumenty histor. potwierdzające istnienie Jezusa.   Ale te mówiące o niebie jakos sie zagubily.

>W dniu dzisiejszym wiara w Boga występuje tylko w krajach
>zacofanych i biednych. Coraz mniejsza część społeczeństwa
>wierzy w Boga i uczęszcza do kościoła.

   W dniu dzisiejszym wiara w Boga występuje tylko w krajach
zacofanych INTELEKTUALNIE i biednych śWIATOPGLąDOWO.
martines
>Witam. Chciałbym dowiedzieć się czym dla was jest Jezus
>i wiara - jak to pojmujecie.

Jezus -postać "zagadka", zamordowany przez Rzymian na rozkaz Żydów, którzy sami nie mieli prawa go zgładzić. Wzniecał niepokojące nastroje, więc żydowscy duchowni postanowili, że lepiej żeby zginął jeden człowiek, niż żeby wybuchła rewolta, która pochłonęłaby więcej ofiar. Dzięki jego śmierci uniknęli kłopotów z Rzymem i pozbyli się niewygodnego gościa, który ostro ich krytykował.
To tak w ogromnym skrócie. Oczywiście nikt nie ma 100% pewności jak było naprawdę. Ale ta wersja jest prawdopodobna i większość badaczy tego tematu przychyla się ku właśnie takiej wersji.

>Wg mnie Jezus był postacią rzeczywistą, był kimś w rodzaju
>uzdrowiciela. Jednak z niebem miał mało wsólnego.

Też tak myślę. To raczej pewne, że on istniał. Jego istnieniu w fanatyczny sposób próbują zaprzeczyć ludzie nienawidzący chrześcijan- z takimi przypadkami się spotykałem.

>Chrześcijanie w latach Chrystusa byli biedni (większość) i
>napiętnowani przez co jeszcze bardziej potrzebowali
>modlitwy. Modlitwa, czyli rozmowa z własnym sumieniem,
>dawała im siłe.

Tak jest i dziś, człowiek w potrzebie chce mieć jakieś oparcie i szuka go w modlitwie, zamiast próbować ratować się inaczej.

>W dniu dzisiejszym wiara w Boga występuje tylko w krajach
>zacofanych i biednych. Coraz mniejsza część społeczeństwa
>wierzy w Boga i uczęszcza do kościoła.

Niekoniecznie tylko w biednych krajach. A z kościołem to jest tak, że często ludzie tam nie chodzą, bo im się nie chce. Nie mówię tu o ateistach zmuszanych do tego przez rodzinę, ale o tzw. "wierzących niepraktykujących"
Marian (5438 punktów)
   Zdefiniuj: uzdrowiciel. Skąd to wiadomo, że Jezus był "uzdrowicielem"? Czy korzystał z boskich mocy "uzdrawiając"?
   Sądzę, że bardziej prawdopodobne jest, że Jezus był kolejnym "zbawicielem" ludzkości, jak Mitra (znany również pod pseudonimem Sol Invictis - Słońce Niezwyciężone, niedawno obchodziliśmy jego urodziny), Orfeusz, Ozyrys, czy Mahomet. Po prostu kolejna mitologiczna postać.

>W dniu dzisiejszym wiara w Boga występuje tylko w krajach zacofanych i biednych. Coraz mniejsza część społeczeństwa wierzy w Boga i uczęszcza do kościoła.
   Niestety, nie do końca. Faktem jest, że wśród elity wykształconych ludzi dominują ateiści (tylko ok. 7% członków National Academy of Sciences USA uznaje ideę osobowego boga - Nature, lipiec 1998), jednak np. w USA ok. połowa obywateli uważa, że Ziemia ma poniżej 10000 lat i oczekuje powtórnego przyjścia Jezusa jeszcze za ich życia. Nie nazwałbym USA krajem biednym i zacofanym.. Chyba nawet u nas nie jest aż tak źle.
bleble (5585 punktów)
Masz racje. Jest mnostwo dowodow na istnienie Jezusa jednak na to ze byl synem Boga nie ma. W rozwinietych krajach ludzie mysla bardziej racjonalnie niz w tych mniej co jest przyczyna ilosci wiernych.
Nie uwazam jednak ze Jezus mogl czynic cuda, poniewaz nie wierze w nie. Uwazam ze mogl ewentualnie znac jakies ziola, a zreszta zastanowmy sie czy wszystko co bylo pisane w Biblii musi byc prawda??? Przeciez nikt wczesniej nie byl w stanie sprawdzic ich prawdopodobienstwa...
Pandorra (1289 punktów)
>Witam. Chciałbym dowiedzieć się czym dla was jest Jezus
>i wiara - jak to pojmujecie.
To chyba nie jest najlepsze forum na takie pytanie. Nie jestem wierząca, więc Ci nie będe mogła odpowiedzieć.
Ale pozdrawiam.
Kornak (13 punktów)
>>Witam. Chciałbym dowiedzieć się czym dla was jest Jezus
>>i wiara - jak to pojmujecie.
>To chyba nie jest najlepsze forum na takie pytanie. Nie jestem wierząca, więc Ci nie będe mogła odpowiedzieć.
>Ale pozdrawiam.

Chodziło mi tylko o samo pojęcie (ale sam też jestem ateistą)

SKR XVII
Patty Matheson (2087 punktów)
>czym dla was jest Jezus
>i wiara - jak to pojmujecie.

Brr, powiało religijnym fanatyzmem
"Czym" - a może lepiej "kim"? Dla mnie jest gościem z dawnej historii, dookoła którego robi się multum szumu, odkąd tylko umarł, a nawet chyba wcześniej. Nie wiem jak to zrobił, ale też tak bym chciała=D No może bez tego krzyża...

>Jednak z niebem miał mało wsólnego.

Racja, nawet nie umiejscawiał tam swego Królestwa Bożego.

>W dniu dzisiejszym wiara w Boga występuje tylko w krajach
>zacofanych i biednych.

W sumie to nie powiedziałabym. Żeby daleko nie szukać - popatrzmy na Polskę. Nie jest to kraj jakoś strasznie biedny i zacofany, a jest tu sporo ludzi, którzy naprawdę wierzą w Boga.

>Coraz mniejsza część społeczeństwa
>wierzy w Boga i uczęszcza do kościoła.

Co ma oznaczać to "i"? logiczne "and"? To by wskazywało również na przechodzenie ludzi na wiary, w kórych wierzy się w Boga, ale nie chodzi się do kościoła.
Pozwolę sobie w tym miejscu na ubolewanie z powodu, iż dużo osób kojarzy Boga tylko z kościołami. A przecież jest to pojęcie bardzo szerokie.
Karhyihhoso
>Witam. Chciałbym dowiedzieć się czym dla was jest Jezus
>i wiara - jak to pojmujecie.
>Wg mnie Jezus był postacią rzeczywistą, był kimś w rodzaju
>uzdrowiciela. Jednak z niebem miał mało wsólnego.
>Chrześcijanie w latach Chrystusa byli biedni (większość) i
>napiętnowani przez co jeszcze bardziej potrzebowali
>modlitwy. Modlitwa, czyli rozmowa z własnym sumieniem,
>dawała im siłe.
>W dniu dzisiejszym wiara w Boga występuje tylko w krajach
>zacofanych i biednych. Coraz mniejsza część społeczeństwa
>wierzy w Boga i uczęszcza do kościoła.


Wiesz co wg N.T Jezus zbawił świat a pomyśl sobie ile razy Jezus objawial sie w dzisiajszych czasach (a powiem ci ze bardzo wiele razy ) i ludzie zamieszkujący "zacofane kraje" to wlasnie oni będa zbawieni. Twoi rodzice są swiadomi ze jestes ateistą ??Czy myslą ze jesteś gorliwym katolikiem czy parwosławnym lub jeszcze kims innym ??

Wróć do listy wątków działu ABC Racjonalisty

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365