>Racjonalizm potocznie oznacza przyznawanie rozumowi >pierwszeństwa w sprawach poznawczych. I tak faktycznie >jest, ale ściślej to stanowisko głosi istnienie pojęć a >priori, jak nietrudno się domyśleć empiryzm odwrotnie. Lecz >pytam Was racjonalistów, który >sądzi, że urodził się z pojęciami wielkości, ruchu itp., >nie widząc wcześniej ani rzeczy dużych, ani tego jak się >przemieszczają? 97% całego grona zadeklarowanych fanów >rozumu to w rzeczywistości utajeni przed sobą i światem >zwolennicy empiryzmu.
Myslę, że większość z nas (czyt. racjonalistów) prezentuje w głównej mierze racjonalizm światopoglądowy, to co Ty opisałeś jest racjonalizmem filozoficznym. Proponuję zapoznać się z różnicami pomiędzy tymi pojęciami.
Pozdrawiam.
|