Racjonalista - Strona głównaDo treści
Opus Dei i zakony katolickie

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Kościół i antyklerykalizm
NapisanoAutorTytuł
14-08-2008 21:17cezar (256 punktów)Opus Dei i zakony katolickie
Czy Opus Dei lub zakony katolickie są sektami? Jeśli tak to dlaczego?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Zulka (2198 punktów)
>Czy Opus Dei lub zakony katolickie są sektami? Jeśli tak to dlaczego?

Proszę o sprecyzowanie, co rozumiesz przez słowo "sekta".

Jeżeli przyjęłabym poniższe definicje:
uprzedzenia.republika.pl/sekta.html#definicja
Słownik języka polskiego pod redakcją M. Szymczaka:
sekta 1. grupa religijna, która się oderwała od któregoś z wielkich kościołów panujących i przyjęła własne zasady organizacyjne. 2. grupa społeczna izolująca się od reszty społeczeństwa, mająca własną hierarchię wartości, zespół norm zachowania się, silnie akcentująca rolę przywódcy.

to zgodnie z punktem 1. przeważnie nie
zgodnie z punktem 2. zdecydowanie tak


pozdrawiam serdecznie
ollikm (2038 punktów)
(zablokowany)
W myśl "definicji praktycznej" sekt stosowanej w naszym kraju: "ruchy religijne nieaprobowane przez kościół katolicki i zbyt małe by się skuteczne bronić" - oczywiście nie.
14-08-2008 23:17 
 Ocena 1 na 1
avenger (463 punktów)
Każda religia ,która głosi monopol na zbawienie ,uzurpuje sobie posiadanie prawdy absolutnej ,jedynej słusznej drogi do boga jest sektą.
15-08-2008 14:42 
 Ocena 1 na 1
witwos (7120 punktów)
(zablokowany)
>Każda religia ,która głosi monopol na zbawienie ,uzurpuje sobie posiadanie prawdy absolutnej ,jedynej słusznej drogi do boga jest sektą.

Zgadzam się, absolutnie.
glingor (640 punktów)
>Czy Opus Dei lub zakony katolickie są sektami? Jeśli tak to dlaczego?

"Sekta, tak duża religia nazywa mniejszą"

Dla osoby wierzącej religia jest jedna reszta to sekty.

Niewierzący wie, że różnica pomiędzy sektą a religią, jest taka jak pomiędzy kolokwialnym "jezus maria" a "jasna cholera".
Czyli treść nie istotna ważne jakie znaczenie nadajesz używając.


fear is the mind killer

Wróć do listy wątków działu Kościół i antyklerykalizm
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365